Masaüstü POS nedir?

bilgi-bankasi_jumbatron_01-02-2022_masaustu1

Kredi kartı ve banka kartı ile ödeme alınabilmesini sağlayan POS çözümleri, hem kullanıcılara hem de şirket sahiplerine geniş seçenekler sunar. Zengin ürün yelpazesi ve gelişmiş sistem altyapısı ile gelen POS hizmetleri, iş yerlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak çok sayıda alternatife de sahiptir. Bankalar ve aracı firmalar, işletmelerin beklentilerine hitap eden POS yazılımlarını ve donanımlarını teknolojinin olanaklarından yararlanarak geliştirir. Masaüstü POS hizmetleri de uzun yıllardır uygulamada olan ve başarılı bir şekilde ödeme alan sistemler arasında yer alır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Masaüstü POS nedir?


"Fiziki Ödeme Noktası" olarak da bilinen masaüstü POS sistemleri, sabit bir el terminali aracılığı ile banka kartı ya da kredi kartından çekim yapılarak ödeme alınabilmesini sağlayan geleneksel bir bankacılık hizmetidir. Masaüstü POS cihazları üzerinde kart haznesi, bilgi ekranı, dokunmatik ya da manuel butonlar ve harici bağlantı birimleri yer alır. Masaüstü POS ile bankacılık sistemine ulaşarak 7/24 işlem yapabilmek mümkün olur. Masaüstü POS, geleneksel ödeme yöntemlerini karşılayan bir cihaz olarak tercih edilebileceği gibi yazar kasa POS cihazları ve IP POS yazılımları ile beraber de kullanılabilir.


Masaüstü POS çeşitleri


Masaüstü POS çeşitleri, genel olarak sabit POS ve IP/ADSL POS olarak iki gruba ayrılır. Elektrik hattı ve sabit telefon hattı üzerinden çalışan geleneksel POS cihazları, kredi kartı veya banka kartı ödemelerinin telefon hattı üzerinden alınabilmesine imkân sağlar. Yeni nesil IP/ADSL POS cihazları ise internet erişimi için kullanılan ADSL hattı üzerinden bankacılık sistemine ulaşarak ödeme alınabilmesini mümkün hâle getirir. ADSL tabanlı POS cihazları, yoğun işlem hacmine sahip işletmelerin pratik ve hızlı bir şekilde ödeme alabilmelerini kolaylaştırır. Kablolu veya kablosuz özelliğe sahip olabilen el terminalleri, IP POS sistemlerine tanımlanarak işletme içinde rahatlıkla kullanılabilir.


Masaüstü POS kullanım alanları


Telefon hattı veya internet hattı aracılığı ile erişim sağlayan masaüstü POS cihazları, iş yeri sınırları içinde kullanılan dâhili bir ödeme sistemidir. IP masaüstü POS cihazları için herhangi bir network kurulumu yapmaya da ihtiyaç yoktur. İnternet üzerinden çalışan POS sistemleri, hızlı ve kolay yapıları sayesinde iş yükünü hafifletir. Kurumsal internet bağlantısı üzerinden kullanılabilen masaüstü POS cihazları, işletmelere ekstra bir külfet de getirmez. Kafe, lokanta, market ve bijuteri gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren işletmeler, kredi kartı ya da banka kartı üzerinden ödeme alabilmek için masaüstü POS cihazlarını tercih edebilir.


Enpara.com Şirketim ile ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun POS hizmetleri için kolayca başvuruda bulunabilir; ödeme sistemlerinizi Enpara POS cihazları ile güncelleyebilir ve masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.