İşletme bankacılığı

İşletme Bankacılığı

İşletme bankacılığı, işletmelerin bankacılık ihtiyaçlarına özel yanıtlar sunan bankacılık türüdür. Ticari işletmelerin ekonomik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için yardımcı olan işletme bankaları; para transferleri, çek senet işlemleri, ticari krediler, mevduat hesapları, maaş ödemeleri, kambiyo işlemlerini yürütebilir. İşletme bankaları, yatırım danışmanlığı, portföy işletmeciliği, alım satım aracılığı ve sigorta acenteliği de yapabilir. Kimi bankalar, sadece işletme bankacılığı üzerine şubeleşirken, kimileri ise hem bireysel hem de ticari bankacılık işlemleri için departmanlar bulundurur. Her departman, kendi konusu ile ilgili özel ürünler, paketler, avantajlar ile müşterilerin yatırımlarına değer katmayı amaçlar. İşletme bankacılığı departmanının ürünleri, müşterilerin beklentilerine, ticari piyasanın gerekliliklerine, inovatif girişimlere uygun olarak şekillenir. Ticari hesapların faiz oranı, kredi vadesi veya havale ücreti, bireysel hesaplardan farklı olabilir. Genellikle bireysel hesaplardan daha sık işlem görmesi beklenen ticari hesaplar için özel tarifeler hazırlanabilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Vadeli hesap


Tüzel bankacılıkta vadeli hesaplar, şirket birikimlerine değer katmak için sunulan alternatiflerden biridir. Bankanın anaparayı riske etmeden faiz sunduğu yatırım aracı, kesin getiri sağlaması ile garantili birikime yardımcı olur. Vadeli hesaplar, müşterinin tercihine göre dolar, euro ya da Türk Lirası cinsinden açılabilir. Bankanın sunduğu vade seçenekleri üzerinden faiz oranları değerlendirilir. Bankalar, vadeye göre farklı faiz oranları sunabilir. Vade süresi boyunca müşterilerin paraya dokunmaması ve yatırımı hesabında tutması beklenir. Eğer vade süresi içerisinde hesap işlem görürse vade bozulur ve bankanın taahhüt ettiği faiz oranı, kazanca yansımaz. Para, vade boyunca hesapta kalırsa vade sonunda faiz geliri hesaba yüklenir ve yeniden vade için müşteriden onay alınır. Müşterinin onayı hâlinde yeniden vadelendirme ile para yatırımına devam edilebilir. Müşteri, vade bitiminde yeni bir yatırıma izin vermeyebilir ve parasını nakit olarak çekebilir. Uzun vadeli yatırımlar için vadeli hesap birikimi tavsiye edilir. Kenarda duran paranın faizle değer kazanmasını sağlayan vadeli hesaplar, kazancı kazançla çoğaltır.


Her gün faiz kazandıran hesap (günlük hesap)


Vade süreleri; 32 gün, 181 gün gibi sürelerle ölçülürken, müşterilere bir de gecelik faizle çalışan günlük hesaplar sunulur. Şirketlerin aktif kullandıkları vadesiz hesaplardan kolaylıkla para aktarımı yapabilecekleri günlük hesaplar, gecelik faiz ile işlem görür. Hesaptaki para, gece saatlerinde işleme alınarak, sabah faiz getirisi ile beraber bakiyeyi artırır. Bankalar, tüzel hesaplarda gecelik faiz için alt limit belirleyebilir. Örneğin, 10.000 liranın üstündeki bakiye, faize konu olabilir. Gündüz saatlerinde ise hesaptan havale, EFT işlemlerinin ve ödemelerin yapılması mümkündür. Kısa vadeli yatırımlar için önerilen günlük hesaplar, günlük değişen faizlerle hizmet verir. Müşterinin vade bekleme derdi olmaz. Vadeli hesaptan genellikle daha az faiz veren günlük hesaplar, aktif kullanılan ve para giriş-çıkışı olan hesabındaki bakiye ile yatırım yapmak isteyen küçük işletmecilerin tercihidir.


Maaş ödemesi nasıl yapılır?


Ticari hesap sahipleri, banka hesapları üzerinden maaş ödemesi de yapabilir. İşletme bankacılığı, yeni nesil çözümlerle maaş işlemlerini de pratikleştirmiştir. Sisteme bir kez tanımlanan çalışan listesi, otomatik yükleme ile veri olarak girilir. Ardından, her ödemede işlem görecek çalışanlar seçilerek toplu ödeme talimatı verilebilir. Ofis programlarına uyumlu olan sistemler sayesinde maaş ödemesi yapmak, işletmeler için kolaylaşmıştır. İnternet bankacılığı üzerinden maaş ödemesi gerçekleştirmenin güvenlik sorunu yaratıp yaratmayacağı, müşterilerde endişe yaratmaktadır. Oysa internet şubelerine tanımlanan hesap yetkililerinin limitleri, hesap sahibi tarafından belirlenir. Bir yetkili, havale yapma hakkına sahipken, maaş ödemelerine müdahale edemeyebilir. Kullanıcılara özel belirlenen şifrelerle güvenlik sağlanır.


Tüzel kullanıcılara özel KMH


İşletme bankacılığının sunduğu hizmetlerden biri de kredili mevduat hesaplarıdır. Kredili mevduat hesapları, işletmenin talebi ile vadesiz hesaba bağlanan ek limitli hesaplardır. Hesap bakiyesi sıfırlandığında devreye giren ek limit, müşterilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamalarına, ödemelerini yapmalarına yardımcı olur. Hesaptan çekilen kredili bakiye, banka tarafından belirlenen faiz oranıyla işlem görür. İşletmelerin hesabında para olmaması durumunda bile kısa süreli borçlanmayla, düşük faizle ihtiyaçlarını karşılamaları hedeflenir. İşletmelerin uzun vadeli nakit paraya ihtiyacı varsa KMH yerine kredi kullanması tavsiye edilir. Özellikle yüklü tutarlar söz konusu olduğunda kredili mevduat hesapları, avantajlarını kaybeder. Kredi, uzun vadede geri ödeme avantajı ile en iyi alternatif hâlini alır.


Tüzel bankacılık masrafları


İşletme bankacılığında da bireysel bankacılık gibi işlemler için bankalar tarafından alınan komisyon ve ücretler vardır. İşletme hesabından yapılan havale, EFT, çek senet işlemleri; yatırımlar, POS işlemleri, bir bedel ile ücretlendirilebilir. Bankanın sunduğu haberleşme ve bilgilendirme servisleri için de işletmelerden ek ücretler istenebilir. İşlem ücretleri, işlem gören meblağa göre yüzlerce lirayı bulabilir. Aylık ve yıllık toplama bakıldığında bankacılık, işletmelerin önemli gider kalemlerinden birini oluşturur. Bankalar, ticari işletmelerin mali yükünü azaltmak için paket ve tarifeler sunar. Bu tarifeler, farklı bankacılık işlemleri için ortalama bir fiyat biçerek ön ödeme talep eder. Örneğin bankanın sunduğu 50 liralık bir paketi kabul eden müşteri, bu paket kapsamında 2 havale, 2 EFT ve 1 çek işlemi gerçekleştirebilir. Ancak, ihtiyaç duyacağı 3. havalede veya paket dışında kalan SWIFT işleminde ücrete tabi tutulur. Yoğun işlem gören işletmeler ve sezonluk işlem hacmi değişen firmalar için sıkıntı yaratan paketler, müşterilerin işlem masrafı sorununa tam olarak çözüm bulamamaktadır.


Enpara.com, işletme bankacılığı hizmetlerini, "Şirketim" markası ile karşılar. Ticari müşterilerin işlemleri için özel çözümler sunan departman; vadeli hesap, günlük hesap, Ekpara, kolay maaş ödeme sistemi ve ayrıcalıklı ücret politikası ile şirket müşterilerinin tercihidir. Enpara.com tarafından sunulan vadeli hesaplar; 1, 32, 46, 92 ve 181 günlük faiz seçenekleri ile müşterileri karşılar. Minimum açılış tutarı, yalnızca 10 liradır. (Dolar ve euro bazındaki hesaplarda tutar, 10 USD ve 10 euro olarak güncellenir.) Birikimin miktarı ne olursa olsun vadeli hesapta para değerlendirilebilir. Müşteriler, vadeli hesaplarını anlık olarak internet şubesi veya mobil şube üzerinden takip edebilir. Hesapta işletim ücreti bulunmadığı gibi bilgilendirme servisleri de ücretsizdir. Vade beklemek istemeyenler ise Enpara.com günlük hesap ile kısa vadeli yatırımlarına değer katabilir. Hesap bakiyesindeki 30.000 lira üzerindeki tutar, gecelik faize alınır. Günlük faiz üzerinden kazanç getiren günlük hesap, şirketler için başka avantajlar da sunar. Tüzel müşteriler, maaş ödemelerini de Enpara.com üzerinden yaptığında günlük hesapta +%1 faiz avantajı elde eder. TL yatırımları için açılabilen günlük hesaplardan para transferi de ödeme de yapılabilir. Üstelik, Enpara.com şirketim müşterilerine havale ve EFT de ücretsizdir. Maaş ödemesini Enpara.com üzerinden yapanlar, faizin yanında işlem kolaylığının sağladığı zaman kazancını da elde eder. Otomatik yüklenen listeler, kaydedilen veriler ve rutin ödemelerde otomatik işlem kolaylıkları, Enpara.com tüzel müşterilerini bekler. Hesabında para olmadığı zaman ödeme yapamamaktan endişelenenler için ise KMH'a alternatif Ekpara seçeneği, Enpara.com'dadır. Ekpara ürünü hesaba tanımlanarak acil nakit ihtiyaçlarında bakiye sıfır olduğunda devreye girer. Acil ödemelerde ihtiyaç karşılayan ek limit; internet şubesi, mobil şube veya Çözüm Merkezi üzerinden tanımlanabilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.