Yıllık kredi kartı aidatı

Kredi kartları, pek çok kişi için nakit para taşımaktan çok daha kolay ve güvenli bir yol olarak düşünüldüğü için gerek mağaza alışverişlerinde gerekse internet üzerinden yapılan harcamalarda son derece yaygın olarak kullanılıyor. Öte yandan kredi kartı kullanımından kaynaklı bazı çekinceler oluşabiliyor. Yıllık kredi kartı aidatı bu konuların başında geliyor.

Yıllık kredi kartı aidatı nedir?

Kredi kartı kullanımında yıllık aidatlar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) çıkarmış olduğu yönetmelik çerçevesinde, her bankanın kendi inisiyatifi doğrultusunda belirlenir. Bu ücret bankalar tarafından gerçekleştirilen operasyonel, personel ve şube gideri gibi maliyetlerini yönetmek için yansıtılır. Bazı bankaların farklı özelliklere sahip kredi kartları bulunabilir. Bu nedenle bankaya ve kredi kartına göre, talep edilen ücret de değişiklik gösterebilir.

Yıllık kredi kartı aidatının kuralları nelerdir?

Kredi kartı ile yapılan finansal işlemler karşılığında alınabilecek yıllık kredi kartı aidatı, banka müşterisinin kredi kartını ilk kullandığı günden 1 yıl sonra kredi kartı ekstresine yansıtılır. Kredi kartı sözleşmesini imzalamasına rağmen kartını kullanmayan bir müşteriden yıllık kredi kartı ücreti edilmez.

Sanal kart ve banka kartı (debit kart) kullanıcıları ilgili yönetmelikler dahilinde kart aidatı ödemezler.

Asıl ve ek kredi kartlarında geçerli olan kural ise, ek kredi kartından alınan yıllık aidatın asıl kredi kartına ait yıllık aidat tutarını aşmamasıdır. Örneğin; 50 TL kart aidatı hesaplanan asıl kredi kartına ait ek kartın yıllık kart aidatı en yüksek 25 TL olabilir.

Enpara.com'da kredi kartı aidatı yok!

Şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Enpara.com olarak aidat almayan bu kredi kartını günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline getiriyoruz. Siz de Enpara.com’a başvurarak aidatsız ve size sürekli kazandıran bir kredi kartı kullanmanın keyfini çıkarabilirsiniz.