Ekpara kullanım koşulları

 • Ekpara, Vadesiz TL hesabınıza bağlı çalışan bir kredi limitidir.
 • Ekpara limitiniz Vadesiz TL hesabınıza tanımlandıktan sonra, bu hesabınızdan yaptığınız işlemleriniz için, hesap bakiyenizin yetersiz olması durumunda Ekpara limitiniz kullanılır. Enpara.com hizmet kanallarından yaptığınız anlık talimatsız işlemlerde Ekpara kullanımınız işlem gerçekleşmeden önce onayınıza sunulur. Daha önce verilmiş bir talimatınıza bağlı olarak gerçekleştirilen ileri tarihli para transferi, fatura ödemesi, ileri tarihli ve tek seferlik kredi kartı ödemesi, izin verdiğiniz ihtiyaç kredilerinizin taksit ödemesi (taksit tarihinin gün sonunda), ürün veya işlem ücreti tahsilatı gibi işlemlerde, Encard'ınızla yaptığınız harcamalarda ve başka banka ATM’lerinden para çekme işlemlerinde ise, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin yeterli olmadığı durumlarda Ekpara limitiniz işlem sırasında ek bir onayınız alınmaksızın, otomatik olarak kullanılır.
 • Ekpara limitiniz kullanıldığında Vadesiz TL hesap bakiyeniz kullandığınız tutar kadar eksiye düşer. Vadesiz TL hesap bakiyenizin ekside olduğu her gün için, gün sonu hesap bakiyenize (yani ana para borcunuza), aylık olarak ilan edilen Ekpara faiz oranı günlük olarak uygulanarak, Ekpara faiz borcunuz hesaplanır. Ay boyunca günlük olarak hesaplanan faiz borçlarınızın toplamı bir sonraki ayın ilk iş gününde Vadesiz TL hesabınıza borç (yani eksi bakiye) olarak yansıtılır.
 • Güncel Ekpara aylık faiz oranı %4,42’dir. Faiz borcunuza ek olarak hesabınıza faiz borcunuzun %15’i oranında KKDF ve %15’i oranında BSMV yansıtılır.
 • Ekpara kullanımınız ile ilgili borç yükümlülükleriniz ve geri ödeme şartlarınız, her ay ücretsiz olarak Enpara.com’da kayıtlı e-posta adresinize yollanan Vadesiz TL hesap özetinizde belirtilir.
 • Hesabınıza yansıyan Ekpara faiz ve vergi borçlarınızın tamamını, bir sonraki ayın ilk iş gününe denk gelen son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir. Ödemediğiniz takdirde borcunuz gecikmeye düşer.
 • Ekpara faiz ve vergi borçlarınızın son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda ise, kanuni takip süreci başlatılır ve QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara, faiz, vergi ve diğer borçlarınız yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir.
 • Yalnızca Ekpara faiz ve vergi borçlarınızı ödemeniz, ancak kullandığınız Ekpara tutarını (yani ana para borcunuzu) ödememeniz halinde, kullanmaya devam ettiğiniz Ekpara tutarına güncel Ekpara faiz oranı işlemeye devam eder ve bir sonraki dönemde hesabınıza yansıtılır.
 • Ekpara borçlarınız Vadesiz TL hesap bakiyenizden otomatik olarak tahsil edilir. Eğer hesabınızda yeterli bakiye yoksa, Ekpara borçlarınızı ödemek için Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza para aktarmanız yeterlidir. Vadesiz TL hesabınız eksi bakiyedeyken hesabınıza aktardığınız tutardan, ek bir talebinize veya onayınıza gerek olmaksızın, öncelikle varsa hesabınıza yansıtılmış Ekpara faiz ve vergi borçlarınız, ardından da Ekpara anapara borcunuz otomatik olarak tahsil edilir.
 • Ekpara limitinizi dilediğiniz zaman Enpara.com cep şubesinden, internet şubesinden ya da Çözüm Merkezi’mizi arayarak düşürebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz. Ekpara limitinizi kapatmadan önce varsa tüm Ekpara borcunuzu faiz ve vergileriyle birlikte ödemeniz gerekir.
 • Enpara.com, Ekpara faiz oranını ve borç ödeme dönemlerini, uygulama tarihinden en geç 30 gün öncesinde size hesap özetinizde veya SMS yoluyla bildirmek kaydıyla değiştirebilir. Ekpara faiz oranında bir artış olması durumunda faiz oranı değişiklik bildirim tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde, bildirimden önce geçerli olan faiz oranı kullanılarak hesaplanacak olan Ekpara borcunuzun tamamını ödeyerek Ekpara kullanımından vazgeçebilirsiniz.
 • Enpara.com, değişen kredi politikaları çerçevesinde veya QNB Finansbank'a olan ödemesi gecikmiş borçlarınız nedeniyle, Ekpara kullanımınızı kısmen veya tamamen durdurma, Ekpara limitinizi düşürme veya tamamen kapatma, limit arttırım taleplerinizi reddetme veya tüm anapara ve faiz borçlarınızın derhal ödenmesini talep etme hakkına sahiptir.
 • Ekpara sözleşmesini onaylayarak, Ekpara limitinizi amacına uygun bir şekilde genel ihtiyaçlarınız için kullanacağınızı, finansal yatırım (vadeli mevduat, döviz, altın, hisse senedi, yatırım fonu, repo vb.) amacıyla kullanmayacağınızı, Ekpara limitinizi kullanarak kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para transferi yapmayacağınızı, limitinizin amacına uygun kullanıldığının tespitine ve takibine yönelik her türlü bilgi ve belgeyi talep edilmesi halinde Enpara.com’a ileteceğinizi, Enpara.com'un bu şartlar dahilinde Ekpara limiti tahsis ettiği konusunda bilgilendirildiğiniz ve bu koşulla vadesiz TL hesabınıza Ekpara limiti tanımladığınızı kabul etmiş olursunuz.
 • Ekpara sözleşmeniz onayınızın ardından kayıtlı e-posta adresinize gönderilir. Ayrıca, dilediğiniz zaman Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak bu sözleşmenin basılı olarak ücretsiz şekilde adresinize postalanmasını talep edebilirsiniz.
 • Ekpara sözleşmesini onayladığınız tarihten itibaren 14 gün içinde, hiçbir gerekçe göstermeden, Ekpara’nızı kullanmaktan cayabilirsiniz. Cayma hakkınızı kullanabilmek için belirtilen süre içinde Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak bildirimde bulunmanız ve varsa Ekpara borcunuzun tamamını bildirim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde, geri ödeme tarihine kadar işlemiş olan faiz ve vergileriyle birlikte ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi zamanında yapmamanız durumunda cayma hakkınızı kaybedersiniz. Ekpara’nızı cayma süresi dolduktan sonra kullanmaktan vazgeçmeniz durumunda Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak Ekpara’nızı iptal ettirebilir ve sözleşmenizi sona erdirebilirsiniz. İptal ettirdiğiniz Ekpara’nıza ait bir borç varsa, borcun tamamı ödeninceye kadar aylık ekstrede Ekpara’nıza dair bildirim yapılmaya devam eder.
 • Ekpara'nız ile ilgili bir sorun yaşamanız durumunda öncelikle Enpara.com Çözüm Merkezi'nden destek alabilirsiniz. Ayrıca Tüketici Mahkemesi’ne, Tüketici Hakem Heyeti’ne veya Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz.
 • Enpara.com'a ait tüm ticari ve iletişim bilgilerine her zaman "www.qnbfinansbank.enpara.com" web sitesinin 'İletişim' adımından ulaşabilirsiniz.