Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı kullanım koşulları

 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın özellikleri, hesabın işleyiş şekli ve çalışma esasları ilgili yasal düzenleme çerçevesinde belirlenecek olup, bu sözleşmeyi onayladığınız gün itibari ile geçerli olan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlemeleri çerçevesinde hesap özellikleri uygulanacaktır. Bu sözleşmeyi onaylayarak, Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın özelliklerinin ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde değişebileceğini kabul etmiş sayılırsınız.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı, hesaba yatırılan paraya belirli bir süre (vade) sonunda, hesaplama yöntemi ilgili yasal düzenleme çerçevesinde belirlenmiş bir şekilde gelir kazandıran hesaptır.
 • Hesabın vade tarihinde, hesap açılış tarihinde ilan edilen ve vade sonuna kadar geçerli faiz oranı üzerinden hesaplanan getiri ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Amerikan Doları alış kurunun hesap açılış tarihi ve vade tarihi arasındaki değişim oranı üzerinden hesaplanan getiri karşılaştırılır, yüksek olan getiri hesabın kazandırdığı gelir olarak belirlenir.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı vadeye kadar beklenmesi durumunda anapara kaybı riski taşımaz ve kesin getiri sağlayan bir yatırım aracıdır. Hesabın vadeden önce kapatılması durumunda ise anapara kaybı söz konusu olabilir, bu konu aşağıdaki ilgili maddede detaylı olarak açıklanmıştır.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı iş günlerinde saat 11:00 - 23:59 saatleri arasında; hafta sonları ve tatil günlerinde ise 00:00 ile 23:59 saatleri arasında açılabilir. Hesap açılış işlemi Enpara.com İnternet Şubesi, Cep Şubesi ve Çözüm Merkezi üzerinden yapılabilir.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı 92, 181, 272 ve 365 gün vadeli olarak ve sadece Amerikan Doları alış kurundaki değişime bağlı olarak açılabilir. (Enpara.com, ilgili yasal düzenlemeye uygun olarak diğer vade seçeneklerini ve kur değişiminde esas alınacak diğer döviz cinslerini de sunabilir.)
 • Hesaba yansıtılacak gelir, vade gün sayısına göre hesaplanır. Gelir, Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat hesabına (veya tercihe göre Vadesiz TL Mevduat hesabına) vade sonunda yansıtılır.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın getirisi üzerinden Gelir Vergisi kesintisi yapılmaz.
 • TCMB her iş günü Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduatlar için kullanılacak kurları web sitesinin “Saat Başı Belirlenen Döviz Kurları ve Altın Fiyatları” bölümünde yayınlar.
 • Hesap açılış ve vade tarihlerinde TCMB tarafından en son açıklanan saat 11:00’deki Amerikan Doları alış kurları hesabın açılış kuru ve vade kuru olarak belirlenir. Belirlenen hesap açılış kuruna göre hesap açılış tutarının Amerikan Doları karşılığı da belirlenmiş olur ve bu karşılık tutarı vade boyunca değişmez.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nda gelir kazanmak için, yatırılan para belirlenen vade boyunca hesapta kalmalıdır. Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’ndan vade boyunca para çekebilmek için, hesabın kapatılması gerekir.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nda haciz, ihtiyati haciz, tedbir, ihtiyati tedbir kaynaklı veya resmi kurumlar tarafından tesis edilen bir kısıt olması durumunda, vade sonunda hesaplanan gelir hesaba yansıtılır ve hesabın Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat özelliği kaldırılarak hesap Standart Vadeli Mevduat Hesabı’na dönüştürülür.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın vadesinden önce kapatılması durumunda, hesabın açılış kuru ile hesap kapama tarihinde TCMB tarafından en son açıklanan 11:00’deki Amerikan Doları alış kuru karşılaştırılır, düşük olan kur ile hesap açılış tutarının Amerikan Doları karşılığı çarpılarak hesabın kapama bakiyesi belirlenir ve bu tutar Vadesiz TL Mevduat hesabına aktarılır.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı iş günlerinde saat 11:00 - 23:59 saatleri arasında; hafta sonları ve tatil günlerinde ise 00:00 ile 23:59 saatleri arasında vadesinden önce kapatılabilir. Hesap kapama işlemi o gün TCMB tarafından en son açıklanan saat 11:00’deki Amerikan Doları alış kuru dikkate alınarak gerçekleştirilir.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’na vade boyunca yeni para eklenemez, ancak yeni bir hesap açılabilir.
 • Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’ndaki tutar, vadenin son gününde çekilmediği takdirde, o gün Enpara.com’da geçerli olan faiz oranıyla, o gün TCMB tarafından açıklanan Amerikan Doları alış kuru yeni hesap açılış kuru olarak dikkate alınarak, talimat yoksa aynı vadeyle, talimat varsa belirlenen yeni vadeyle yenilenir.
 • Yeni açılan bir Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın vade bitiş tarihinin tatil gününe denk gelmesi durumunda vade bitiş tarihi bir sonraki iş gününe ertelenir. Hesap açılış onay adımında ve hesap detayları ekranında vade başlangıç ve bitiş tarihleri açıkça belirtilir.
 • Bu sözleşmede yer alan hükümler yapılan bilgilendirmelere ve ilgili uygulama esaslarına göre hazırlanmış olup, sözleşmenin yürürlük süresi boyunca yürürlüğe girmiş ve/veya girecek olan yasal düzenlemeler bu sözleşmeye uygulanacaktır.
 • Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesaplarında hesap adedi sınırlaması bulunmamaktadır. Minimum hesap açılış tutarı 10 TL’dir, herhangi bir üst limit yoktur.
 • Vadeli mevduat hesaplarınız ile ilgili bir sorun yaşamanız durumunda öncelikle Enpara.com Çözüm Merkezi'nden destek alabilirsiniz. Ayrıca Tüketici Mahkemesi'ne veya Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilirsiniz.
 • Enpara.com'a ait tüm ticari ve iletişim bilgilerine her zaman www.qnbfinansbank.enpara.com web sitesinin 'İletişim' adımından ulaşabilirsiniz.
 • Dilediğiniz zaman Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak bu sözleşmenin basılı olarak ücretsiz şekilde adresinize postalanmasını talep edebilirsiniz.