Para transferi çeşitleri

Günümüzde farklı para transferi çeşitleri kullanılıyor. Havale, EFT, SWIFT ya da cep telefonuna para transferi gibi para transferi işlemleri için banka şubeleri yerine, online bankacılık yöntemleri kullanmak hem zaman hem de maliyet açısından banka müşterilerine oldukça avantaj sağlıyor. Para transferi ücretleri her banka için farklı olsa da dijital bankacılık kanalları ile yapılan transferlerden alınan komisyonlar genellikle daha düşük oluyor, ya da hiç komisyon alınmıyor.

Havale

Havale işlemleri, para gönderen hesapla aynı bankadaki başka bir hesaba para aktarma işlemi anlamına geliyor. Banka hesabına havale işlemi şubelerden yapılabildiği gibi, dijital kanallar bu işlemler için daha sık tercih ediliyor. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı ile aynı bankadaki başka bir hesaba para aktarımı şubede sıra bekleme derdi olmadan, anında yapılabiliyor. Havale işlemleri dijital kanallar üzerinden günün her saatinde gerçekleştirilebiliyor.

EFT

EFT işlemleri, para transferini gönderen hesapla alıcı hesabın farklı bankaları kullandığı durumlarda gerçekleşiyor. Havale işlemleri gibi EFT işlemleri de banka şubeleri aracılığıyla ya da internet, telefon ve mobil bankacılıkla yapılabiliyor. EFT ücretleri genellikle havale ücretlerine oranla daha fazla oluyor. Ayrıca EFT işlemleri, sadece iş günlerinde belirli bir saate kadar yapılabiliyor. EFT saati dışındaki talimatlar, bir sonraki iş günü gerçekleştiriliyor.

Yabancı para transferi (SWIFT)

Yurt içi ya da yurt dışı döviz transferi işlemlerinde bankalar SWIFT para transferi ücreti alıyor. EFT ve havale işlemlerinde sadece gönderici hesaptan işlem ücreti alınırken yabancı para transferinde alıcı hesaptan da komisyon alınabiliyor. Yabancı para transferi sırasında bankalar tarafından alınan yabancı para transferi ücretleri önemli farklılıklar gösterebildiğinden, bu işlemi yapmadan önce bankaların komisyonları hakkında bilgi sahibi olmak önem taşıyor.

Cep telefonuna para transferi

Cep telefonuna para gönderme yöntemi herhangi bir banka kartına ve şubeye gerek duymadan ATM’ler aracılığıyla kolay ve hızlı şekilde gönderilen paranın çekilmesini sağlıyor. Cep telefonu ve T.C. Kimlik numarası aracılığıyla cebe para transferi yapılabiliyor. Bankalar tarafından sunulan para transferi türlerinden biri olan cebe para transferi işleminde , alıcının herhangi bir banka hesabına sahip olması gerekmiyor. Cep telefonuna gönderilen SMS’te bulunan şifre sayesinde, alıcı para transferinin yapıldığı bankanın herhangi bir ATM’sinden kolayca para çekebiliyor.

Dijital bankacılığın avantajları

Bankalar genellikle şube masraflarını karşılamak için hesap işletimi, havale ve EFT gibi ücretler alıyor. Sadece dijital kanallar üzerinden hizmet verdiğimiz için; Enpara.com olarak, şube masrafımız olmadığı için hesap işletim ücreti ya da para transferi ücreti gibi işlemlerde komisyon talep etmiyoruz. Özellikle sıklıkla para transferi yapanlar için önemli bir avantaj sunuyoruz. Siz de hemen Enpara.com’a başvurarak dijital bankacılığın avantajlı dünyasıyla tanışıp, ücretsiz para transferi fırsatından yararlanabilirsiniz.