Yüksek mevduat faizi oranları

Her zaman yüksek faiz veren Enpara.com Vadeli Mevduat Hesabı'nızın faiz getirisini hesaplayın.

Belirli bir vade karşılığında faizli olarak veya süresiz ve faizsiz olarak bankaya yatırılan para, kıymetli maden ya da dövizlere mevduat denir. Mevduat hesabı, mevduatların bir kurum veya kişi adına banka aracılığı ile kayıt altına alınmasıdır. Resmi kurumların bankada açtığı hesaba resmi mevduat, bir bankanın diğer bir bankada açtığı hesaba bankalar mevduatı, işletmelerin bankada açtığı hesaba ticari mevduat ve bireysel müşterilerin açtığı hesaba da tasarruf mevduatı denir. Mevduat hesapları vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Vadesiz mevduat hesabı, süresiz ve faizsiz olarak bankada açılan hesaptır. Kişilerin sahip olduğu maddi gücü saklama biçimidir. Vadesiz hesap kullanıcıları gelirlerinin bu hesapta güvende kalmasını sağlayabilir; bu hesap üzerinden fatura ödeme ve para gönderme gibi transfer işlemleri gerçekleştirebilir. Hesap sahibi vadesiz mevduat hesabında var olan parasını istediği zaman çekebilir ve birikimlerini yaptığı bu hesaptan dilediği zaman varlıklarını çeşitli yatırım araçlarına dönüştürebilir.


Vadesiz mevduat hesabı, bir kişinin bankasındaki ana hesabıdır. EUR, USD, GBP gibi yabancı para ya da TL cinsinden minimum açılış tutarı olmadan vadesiz mevduat hesabı açılabilir. Bazı bankalar, cep ya da internet şubesinden vadesiz Türk Lirası hesabına kredili mevduat hesabı (ek hesap) limiti tanımlama olanağı da sunar. Vadesiz mevduat hesabında yeterli bakiye olmadığında fatura ödemeleri ve para transferleri kredili mevduat hesabı ya da ek hesap limiti ile karşılanabilir. Vadesiz hesap hareketleri internet ya da cep şubesinden incelenebilir ve talep edilmesi durumunda hesap özeti aylık ya da haftalık olarak kullanıcıların bildirim yapılmasını istediği e-posta adresine veya cep telefonlarına gönderilebilir.


Mevduat faizi oranları nasıl belirlenir?


Bankaların yatırımcıları için belirlediği vadeli mevduat faizi oranları Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile doğru orantılıdır. Merkez Bankası'nın verdiği faiz kararlarının bankaların kullandığı kaynak maliyetini etkilemesi nedeni ile her ay Merkez Bankası'nın yaptığı toplantılar sonucunda açıklanan faiz kararları bankaların müşterileri için belirlediği mevduat faizi oranlarını doğrudan etkiler. Merkez Bankası kararları dışında makroekonomik değişkenlerin ve enflasyon değerlerinin de bankaların mevduat faizleri üzerinde etkisi bulunur.


Yatırımcılar özelinde ise banka tarafından belirlenen vadeli mevduat faizi oranları vade süresi, mevduat miktarı ve para birimi ile bağlantılı olarak değerlendirilir. Mevduat hesabı için verilen faiz oranının, vade ve mevduat miktarı göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirme sonucunda tatmin edici seviyede olduğunu, faiz oranlarının sadece ilk vadede değil her yenilemede yüksek olacağını bilmek ve bunun için piyasa araştırması yapmadan güven duyabilmek yatırımcı için önem taşır.


Mevduat faizi oranlarının belirlenmesinde etken olan vade süresi TL mevduatlar için bankadan bankaya 1 aydan 3 yıla kadar değişebilir. EUR ve USD mevduatlarında da yine 1 aydan 3 yıla kadar değişen vade sürelerince işlem yapılabilir. Vadeli mevduat hesapları için süresi dolduğunda kazanılan faizi ve mevduatın vade süresini takip etme gereği günlük yoğunluk içerisinde bazen unutulabilmektedir. Yatırımlar ile ilgili yeni bir talimat bulunmadığı sürece, mevduatların bir önceki vade ile aynı vadede ve vade başlangıç tarihinde geçerli olan yüksek faiz oranı ile yenilenmesi yatırımcı için tercih edilen bir çalışma şeklidir.


Enpara.com olarak, mevduatınızı sadece ilk vadede değil her yenilemede yüksek mevduat faizi oranları ile değerlendirmenizi sağlıyoruz. Enpara.com olarak, şubesiz çalışıyor olmanın sağladığı maliyet avantajını sunduğumuz hizmetlere yansıtıyoruz ve vadeli mevduatlarınız için her zaman yüksek faiz oranları sunuyoruz.


Vadeli mevduat hesabı nedir?


Belirli bir vade karşılığında kazanç beklentisi ile açılan hesaba vadeli mevduat hesabı denir. Bankalar paranın bankada tutulduğu süreye göre faiz ödemesi yapar. Vadeli mevduat hesabının süreleri bankaların şartlarına göre belirlenir. Vadeli hesabı olan kişi dilediği zaman parasını çekebilir, ancak sözleştiği vade bitimi öncesinde parasını çekmesi durumunda faiz hakkını kaybeder. Dolayısıyla, vadeli hesap, kayıp riski taşımayan ve vade sonuna kadar çekilmediğinde faiz kazandıran bir yatırım aracıdır.


Yeni bir vadeli hesap açıldığında ya da var olan hesabın vadesi yenilendiğinde o an için geçerli olan yıllık brüt mevduat faizi oranı uygulanır. Vadeli mevduat hesabı için minimum açılış miktarı banka ve hesap türüne göre değişiklikler göstermektedir. Bazı bankalar mevduat hesabı için üst limitler belirlerken, üst limiti olmayan vadeli hesaplarda belirli bir miktarın üzerine geçildiğinde daha yüksek faiz kazancı fırsatı oluşur. İş günleri içinde saat 17.00’a kadar açılan vadeli hesaplar aynı gün faiz kazandırır. Vadeli mevduat hesabı vadenin dolduğu gün ise müşterinin talebi doğrultusunda o an için geçerli olan en yüksek faiz oranı doğrultusunda hesap yenilenebilir, ancak müşterinin ilgili talimatı yoksa vadeli mevduat hesabı kapatılır ve yenilenmez. Vadenin dolduğu gün boyunca herhangi bir faiz kaybı yaşanmaksızın hesaba para eklenebilir ya da vade değişikliği yapılabilir.


Mevduat faiz getirisi hesaplama


Kişilerin elindeki nakit parasını bankaya yatırarak belirli bir sürenin sonunda anaparasına ek olarak faiz kazanmasıyla vadeli hesap müşterilerin bir nevi kumbarasıdır denilebilir. Böylece bankalar da yatırılan parayı geri öderken üzerine faiz koymak şartı ile borç alır. Aldığı borcu ise başkalarına faiz karşılığında verir. Vadeli mevduat hesabına yatırılan paranın mevduat faizi miktarı, paranın bankada tutulma süresine (vadesine) ve güncel piyasa koşullarına göre değerlendirilir.


Her bankanın uyguladığı mevduat faiz oranı birbirinden farklıdır. Yüksek mevduat faizi oranları bankaların kendi stratejisine göre dönem dönem değişiklik gösterir. Genel olarak faiz oranları en az bir aylık ve en fazla bir yıllık olarak düzenlenir. Vade süresi uzadıkça faiz oranı da artar. Kişiler vadelerini kendi ihtiyaçları doğrultusunda ve faiz beklentilerine göre belirler. Vadenin sonuna kadar yatırım yapılan vadeli hesaptaki para miktarı piyasa hareketlerinden etkilenmez ve vade sonu geldiğinde anapara ve kazanılan faiz birlikte ödenir. Vadeli mevduattan elde edilen faiz miktarı için ödenen vergi masrafı, yani stopaj oranı da farklı tutar seçenekleri için değişiklik gösterebilir. Mevduat faiz getirisi hesaplama metodu tüm bankalarda aynıdır ve üç ana formül kullanılarak hesaplanır.


Yıllık Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı


Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı


Günlük Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün


Vadeli mevduata para yatırırken nakit ihtiyacının göz önünde bulundurulması büyük önem taşır. Bunun sebebi, belirlenen vade dolmadan para çekildiğinde, hesaplanan faiz kazancından yararlanma hakkının kaybedilmesidir.


Hoş geldin faizi


Hoş geldin faizi ya da tanışma faizi, bankalar tarafından müşterilerine sunulan bir pazarlama aracıdır. Bankalar günlük, kırık ya da vadeli mevduat hesapları için sunduğu kampanyalarla yeni müşteri çekme çabasına girer. Hoş geldin faizi, kampanya yapılan ürüne ait aktif bir hesabı olmayan banka müşterisine ya da daha banka müşterisi olmayan yeni müşterilere uygulanır. Bu kampanyada uygulanan faiz oranı, mevduat hesabının vadesine göre değişiklik gösterir.


Hoş geldin faizi kampanyası belirli bir süre geçerlidir. Genellikle bankada hesabın açıldığı ilk 30 ile 90 gün arasında müşterilerin mevduatlarına ‘Hoş geldin faizi’ adı altında yüksek faiz oranları uygulanır ve bu süre sonunda asıl faiz oranlarına geri dönülür. Böylece bankalar tanışma ya da hoş geldin faizleriyle müşterin mevduat getirmesini sağlar. Ancak bir süre sonra vadeli hesaplarına uygulanan yüksek faiz oranları düşüş gösterir. Bu nedenle hoş geldin faizi kampanyalarını iyi araştırmak ve kampanyalı süre geçtikten sonra sunulacak faiz oranlarını takip etmek gerekebilir.


Online mevduat hesabı


Online mevduat hesabına sahip olan bankalarda şubeye gitme gereksinimi duyulmadan neredeyse tüm işlemler internet üzerinden yapılabilir. Online mevduat hesabı, hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulaması veya internet şubesi kullanılarak rahatlıkla açılabilir. Böylece internet üzerinden de bankaların yüksek faiz oranlarından yararlanılabilir ve hatta avantajlı oranlar sayesinde daha fazla getiri elde edilebilir.


Online vadeli mevduat hesabı USD, TL, EUR gibi para birimleri kullanılarak açılabilir. Bu hesabın üst limitini her banka kendi belirler. İnternet üzerinden verilen avantajlı mevduat oranları bankaların yayınladığı oranlara ve piyasa koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.


Enpara.com olarak, bir bankadan beklenen tüm hizmetleri online olarak, dijital kanallarımız üzerinden sunuyoruz. Enpara.com üzerinden kolaylıkla online mevduat hesabı açmanızı sağlıyor, bunun için, müşterilerimizden hiçbir zaman hesap işletim ücreti, EFT/FAST ve havale ücreti almıyoruz. Ek olarak, müşterilerimize istedikleri her an fatura ödemeleri ve para transferlerini gerçekleştirme fırsatı sunuyoruz. Siz de mevduat hesabınızdaki para miktarı fark etmeksizin yüksek faiz oranlarımızdan hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.