Vadeli mevduat hesabı nedir?

Online Vadesiz Mevduat Hesabi-1

Günümüzde, birikimlerin değerlendirilebileceği güvenli yollardan biri vadeli mevduat hesabı açmaktan geçiyor. Peki vadeli mevduat hesabı nedir ve tam olarak ne işe yarar? Vadeli mevduat hesabı bir bankanın müşterilerinin birikimlerini işletmesi ile elde ettiği kazancın bir kısmını doğrudan müşterisiyle paylaşmasından doğar.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Bu şekilde, müşterilerin belirli faiz oranlarıyla anapara kaybı riski olmaksızın birikimlerini artırması mümkün hale gelir. Vadeli mevduat hesabında belirli bir miktar para hesaba yatırılır ve bir vade süresi belirlenir. Vade sonunda parayı hesaptan çekebilme, çekmeden vadeyi sürdürme ya da üzerine bir miktar para daha ilave ederek devam etme gibi seçenekler mevcuttur. Özetle, vadeli mevduat hesabı sayesinde birikimler zaman içinde değer kazanır.


Vadeli mevduat hesabı ne kazandırır?


Eğer ortada belirli bir birikim varsa ve bununla herhangi bir yatırım yapma planı yoksa, vadeli mevduat hesabına yatırarak kazanç sağlamak iyi bir seçenek olabilir. Vadeli hesap boşta duran parayı değerlendirme seçenekleri arasında güvenli yöntemlerin başında gelir. Bu şekilde birikimlerden getiri sağlama yolunda emin adımlarla ilerlenebilir. Öte yandan mevduat hesabının vade süresi uzadıkça kişiye sağladığı kazanç da aynı oranda artabilir. Bir başka deyişle vade süresi uzadıkça bankaların sunduğu faiz oranları da yükselebilir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak alternatif vadelerde düzenlenebilen vadeli mevduat hesabı, kullanım süresi boyunca faiz ödemesi yapar ve bu yolla müşteri kazanç elde eder. Vadeli mevduat hesabından ne kadar kazanç elde edileceği anapara, vade süresi, vergi gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Vadeli hesap açmak isteyen müşteriler ilgili bankanın web sitesinden kazançlarını hesaplayarak kendileri için uygun olan vadeyi belirleyebilirler.


Vadeli hesap açarken dikkat edilmesi gerekenler


Peki yeni bir vadeli mevduat hesabı açmadan önce ve açarken hangi konularda titiz ve dikkatli davranmak gerekir?


 • Öncelikle bireysel birikimlerin değerlendirilmesi için doğru banka seçilmelidir. Bu amaçla banka şubelerine gidip yüz yüze görüşmelerle bilgi almak bir seçenektir. Ancak, şubeye giderek zaman kaybetmek istemeyen müşteriler bankaların web siteleri aracılığıyla, faiz oranlarına dair detaylara ulaşabilir, kıyaslamalar yapabilirler. Bu noktada faiz oranlarına olduğu kadar bankaların mevcut hesaplar için zaman zaman talep ettikleri ekstra ücretlere de dikkat edilmelidir. Hesap işletim ücreti, komisyon gibi farklı isimler altında alınan ücretler hakkında mutlaka detaylı bilgi edinmek gerekir.
 • Vadeli mevduat hesabı açılırken kullanılacak olan vade süresi iyi düşünülmelidir. Çeşitli gereksinimler sebebiyle vade bozmak yerine yakın geleceği göz önünde bulundurarak planlama yapmak daha doğru olur. Dolayısıyla vade tarihlerini olası ihtiyaçları da dikkate alarak belirlemek gerekir. Vade tarihleri dahilindeki acil nakit ihtiyaçlarınız için çalıştığınız bankanın kredili mevduat hesabı (KMH) ürününü tercih edebilirsiniz.

 • Enpara.com olarak, online vadeli mevduat hesabı ile müşterilerimizin her zaman yüksek faiz kazanmasını sağlamayı hedefliyoruz. Müşterilerimize bir yandan her zaman yüksek mevduat faizi oranları ayrıcalığını sunuyorurz, diğer yandan da yapılan temel bankacılık işlemleri için hiçbir ücret talep etmiyoruz. Siz de hemen bir vadeli mevduat hesabı açarak Enpara.com’un avantajlı dünyasıyla tanışabilirsiniz.

  ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

  İlgili ürünler

  Daha fazla bilgi

  • Vadeli hesap nedir?

   Vadeli mevduat hesapları, şirket birikimlerini değerlendirmek için en çok kullanılan yollardan biridir. Birçok kurumsal müşteri, hesaplarını vadeli mevduat hesabı olarak açtırarak belirli vade sonunda faiz kazancı elde eder. Anaparada kayıp riski taşımayan yatırım aracı, hesaba uygulanan faiz oranı üzerinden kesin getiri sağlar.

   Vadeli hesap nasıl işler?

   Öncelikle TL, Euro, Dolar veya bankanın hizmet verdiği başka bir döviz türü üzerinden vadeli hesap açılır. Banka müşteri danışmanı ile hesabın faiz oranını, varsa vadelere göre farklı faiz seçeneklerini müşterilere sunar. Müşteri, vade süresine ve faiz oranına onay verdikten sonra tek yapacağı, parayı hesaba yatırmaktır. Vade süresince para yıllık faiz oranı üzerinden faiz kazanmaya başlar. Brüt faiz geliri üzerinden vergi uygulanması gerekiyorsa gelir vergisi kesintisi yapılarak, kalan faiz geliri anaparaya eklenir. Vadeli hesaplardan vade süresi boyunca para çekilemez; vade dolduğunda müşterinin onayı varsa vade yenilenir veya para hesaptan çekilebilir. Süresi dolmadan para çekilmek istendiğinde vade bozulmuş olur ve faiz kazancı ortadan kalkar.

   Kurumsal müşteriler için vadeli hesabın faydaları

   Vadeli hesap, şirketler için risksiz yatırım araçlarıdır. Anapara üzerinden faiz geliri yaratan ve kayıp ihtimali olmayan bu hesapların açılması sırasında, bazı bankalarda hesap işletim ücreti istenmeyebilir. Farklı vade seçenekleri arasından seçim müşteriye sunulduğu için müşteri, kendine en uygun seçimi yapabilir. Yüksek faiz sunan vadeli mevduat hesapları, kazanca kazanç katar. Faiz oranları belli olduğundan, müşteri, vade sonunda ne kadar kazanacağını bilir. Vadeli hesap, sizi kötü sürprizlerden korur. Vadeli hesap detayları, anbean internet şubesinden veya bankanın mobil uygulamasından takip edilebilir. Farklı para cinslerinde yatırım imkânı da mevcuttur. Vadeli hesapta değişiklik yapılmak istendiğinde, yapılması gereken, bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmektir.

   Enpara.com Şirketim müşterileri, vadeli mevduat hesabının avantajlarından yararlanabilir. Vade sonunda faiz kazandıran Enpara.com vadeli hesap, anaparayı riske atmadığı için şirketlerce tercih edilir. Avantajlı faiz oranları sunan hesabın güncel faiz rakamları, vade süresine göre değişebilir. TL cinsi yatırım için 1, 32, 46, 92 ve 181 günlük vadeler müşterilerin seçimine sunulur. USD ve EUR için 32 gün, 92 gün ve 181 gün vade alternatifleri Enpara.com'da yer alır. Hesabın minimum açılış tutarı 10 lira, 10 USD veya 10 euro'dur. Hesapta işletim ücreti bulunmaz. Vadeli mevduat hesabınızın tüm işlemlerini cep şubesinden veya internet şubesinden takip edebilirsiniz. Hesap bilgilendirme tercihlerinize göre gelişmeleri e-mail veya SMS yoluyla da alabilirsiniz. Enpara.com'un Şirketim müşterilerine özel sunduğu avantajlı vadeli hesabını hemen inceleyebilirsiniz.

    

  • Vadeli döviz mevduatı faizleri

   Anaparanın kayıp riskini ortadan kaldıran ve vade sonunda getiri sağlayan vadeli mevduat hesabı, birikimlerini artırmak isteyen kullanıcılar için en ideal yatırım yöntemlerinden biridir. Başta Euro ve USD cinsinden olmakla birlikte çeşitli para birimleri ile açılabilen vadeli döviz mevduat hesabı da kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği seçeneklerin başında gelir. Birikimlerinizi EUR, USD, GBP veya diğer döviz türleri ile değerlendirmek ve faiz getirisi sağlamak için siz de vadeli döviz mevduat hesabını tercih edebilirsiniz.

   Vadeli USD mevduat hesabı için uygun vade ve faiz seçenekleri

   Vadeli mevduat hesabı için faiz oranının belirlenmesinde toplam mevduat tutarı, vade seçeneği ve bankaların ticari politikaları etkili olur. Genellikle mevduatın toplam tutarı hesaplanırken kişinin o bankadaki tüm hesaplarında bulunan bütün para birimlerinin toplam TL karşılığı göz önünde bulundurulur. Toplam mevduat büyüklüğüne göre vadeli USD mevduat hesabı için belirlenen faiz oranı genellikle değişiklik gösterir.

   Vadeli USD mevduat hesabı ile USD cinsinden faiz kazanmak için bankalar tarafından ilan edilen o anki vadeli döviz mevduatı faizleri hakkında detaylı araştırma yapabilir, birikimlerinizin en yüksek oranlarla güvenli bir şekilde değer kazanmasını sağlayabilirsiniz.

   Vadeli Euro mevduat hesabı için uygun vade ve faiz seçenekleri

   Euro cinsinden açılan vadeli döviz mevduat hesabı için uygulanan faiz oranları, yine aynı şekilde genellikle kişinin o bankadaki tüm hesaplarında bulunan para birimlerinin toplam TL karşılığı göz önüne alınarak belirlenir. Mevduatınızın toplam tutarı ve tercih edeceğiniz vade seçeneği, uygulanacak olan faiz oranları üzerinde etkili olsa da bankalar tarafından ilan edilen vadeli döviz mevduatı faizleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Faiz getirisi elde etmek için size en uygun teklifleri sunan bankayı tercih edebilir ve yatırılan parayı vade sonuna kadar hesapta tutarak kesin getiri sağlayabilirsiniz.

   Vadeli mevduat hesabı için belirlenen son vade günü bir tatil gününe denk geldiği takdirde vade bitiş tarihi bir sonraki iş gününe ertelenir ve mevduat hesabınız bu tarihe kadar aynı oranlarla faiz kazanmaya devam eder.

   Enpara.com’da bir vadeli döviz mevduat hesabı açarak hiçbir zaman hesap işletim ücreti ödemeden, sunduğumuz avantajlı vadeli döviz mevduatı faizleri ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

    

  • Vadeli Dolar mevduat hesabı

   Vadeli Dolar mevduat hesabı, hesaba yatırılan tutara belirlenen vade süresinin sonunda ilan edilen oranda faiz kazandıran bir yatırım hesabıdır. Bu hesap sayesinde dilediğiniz vadede belirlenen faiz oranlarıyla kazanç sağlamanız mümkündür. Vadeli mevduat hesabı anaparanızın kayıp riskini ortadan kaldırır ve kazancınızı garanti altına alır.

   Çeşitli yatırım olanaklarından biri olan vadeli mevduat hesabı ile TL, USD ve EUR cinsinden faiz geliri elde edilebilir. Amerikan Doları cinsinden birikim yapmak için vadeli dolar mevduat hesabı açabilir, avantajlı faiz oranlarıyla USD birikimi yapabilirsiniz. Vadeli mevduat hesabı ile elde edeceğiniz faiz getirisi bankaların ticari politikalarına, hesaba yatırılacak olan para miktarına ve belirlediğiniz vade seçeneklerine göre değişiklik gösterir.

   Vadeli dolar mevduat hesabı için kaç farklı vade seçeneği bulunur?

   USD cinsinden açılan vadeli mevduat hesabı vade seçenekleri bankalar arasında değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak 32 gün, 92 gün ve 181 gün olacak şekilde 3 farklı vade seçeneği bulunur. Bu hesap ile faiz kazanmak için, yatırılan paranın belirlenen vade süresi boyunca hesapta kalması gerekir. Hesaptan vade süresi dolmadan para çekilmesi durumunda, vade sonunda uygulanacak olan faiz tutarı kazanılamaz. Birikimlerinizi faiz getirisi ile birlikte çekmek isterseniz, paranızı vadenin son gününde gün sonuna kadar hiçbir faiz kaybı yaşamadan çekebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz vadeli dolar mevduat hesabına vade sonunda yeni para ekleyebilir veya vade süresini değiştirerek hesabınızı yenileyebilirsiniz.

   Vadeli dolar mevduat hesabı nasıl açılır?

   Vadeli Dolar mevduat hesabı açmak için önce bankaların faiz oranlarını ve diğer şartlarını inceleyerek hesabı hangi bankadan açacağınızı belirlemeniz gerekir. Daha sonra tercih ettiğiniz bankanın en yakın şubesine giderek veya şubeye gitmekle uğraşmadan internet veya cep şube üzerinden kolayca vadeli dolar mevduat hesabı açabilirsiniz.

   Enpara.com’da internet şubemiz ve cep şubemiz üzerinden kolayca vadeli dolar mevduat hesabı açabilir, birikimleriniz her zaman avantajlı mevduat faizi oranlarıyla değerlendirebilirsiniz. Siz de Enpara.com müşterisi olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  • Vadeli Euro mevduat hesabı

   Hesaba yatırılan tutarın, vade süresi sonunda belirtilen faiz oranları ile paralel artmasını sağlayan vadeli mevduat hesabı, faiz getirisi sunan güvenilir yatırım yöntemlerinden biridir. Bu hesap ile dilediğiniz vadede belirlenen faiz oranlarında kazanç sağlayabilirsiniz. Vadeli mevduat hesabı TL, USD ve EUR vb. farklı para birimleri ile açılabilir ve her bir hesaptan faiz getirisi elde edilebilir.

   Vadeli mevduat hesabı ile elde edeceğiniz faiz getirisi bankaların ticari politikalarına, hesaba yatırılacak olan para miktarına ve belirlenen vade seçeneklerine göre değişiklik gösterir. Yüksek faiz oranlarıyla kazanç sağlamak için bu kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneririz.

   Vadeli Euro mevduat hesabı için kaç farklı vade seçeneği bulunur?

   EUR cinsinden açacağınız vadeli mevduat hesabı için belirlenen vade seçenekleri bankalar arasında değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay olacak şekilde 4 farklı vade seçeneği sunulur. Vadeli Euro mevduat hesabı ile faiz getirisi sağlamak için, yatırılan paranın belirli vade süresi boyunca hesaptan çekilmemesi gerekir. Paranın belirlenen süre dolmadan hesaptan çekilmesi halinde, faiz kaybı yaşanır. Bu durumda paranız herhangi bir değer kaybetmez, ancak bir faiz kazancı da sağlanamaz. Vadeli Euro mevduat hesabı ile faiz getirisi elde etmek, belirlenen süre sonunda belirlenen tutarda kazanç sağlamak için hesapta bulunan parayı belirlenen son vade gününde mesai saati içerisinde çekmeniz gerekir. Belirlemiş olduğunuz vadenin son günü paranızı çekmek istemiyor ve faiz getirisi kazanmaya devam etmek istiyorsanız hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan vadeniz yenilenebilir. Dilerseniz vadenin son gününde hesabınıza para ekleyerek veya vade süresini değiştirerek kazancınızı artırabilirsiniz.

   Vadeli Euro mevduat hesabı nasıl açılır?

   Güvenilir yatırım yöntemlerinden biri olan vadeli Euro mevduat hesabı açmak için öncelikle bankaların sunduğu faiz oranlarını ve diğer şartları incelemeniz gerekir. Daha sonra vadeli Euro mevduat hesabı açtırmak istediğiniz bankanın en yakın şubesine giderek veya şubeye gitmeye gerek kalmadan, dijital kanallar üzerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

   Enpara.com'da vadeli Euro mevduat hesabı için asla hesap işletim ücreti ödemez, birikimlerinizi her zaman avantajlı faiz oranlarıyla değerlendirirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemiz üzerinden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.