Vadeli mevduat hesabı nedir?

Online Vadesiz Mevduat Hesabi-1

Günümüzde, birikimlerin değerlendirilebileceği güvenli yollardan biri vadeli mevduat hesabı açmaktan geçiyor. Peki vadeli mevduat hesabı nedir ve tam olarak ne işe yarar? Vadeli mevduat hesabı bir bankanın müşterilerinin birikimlerini işletmesi ile elde ettiği kazancın bir kısmını doğrudan müşterisiyle paylaşmasından doğar.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Bu şekilde, müşterilerin belirli faiz oranlarıyla ve kur korumalı TL mevduat hesapları haricinde anapara kaybı riski olmaksızın birikimlerini artırması mümkün hale gelir. Vadeli mevduat hesabında belirli bir miktar para hesaba yatırılır ve bir vade süresi belirlenir. Vade sonunda parayı hesaptan çekebilme, çekmeden vadeyi sürdürme ya da üzerine bir miktar para daha ilave ederek devam etme gibi seçenekler mevcuttur. Özetle, vadeli mevduat hesabı sayesinde birikimler zaman içinde değer kazanır.


Vadeli mevduat hesabı ne kazandırır?


Eğer ortada belirli bir birikim varsa ve bununla herhangi bir yatırım yapma planı yoksa, vadeli mevduat hesabına yatırarak kazanç sağlamak iyi bir seçenek olabilir. Vadeli hesap boşta duran parayı değerlendirme seçenekleri arasında güvenli yöntemlerin başında gelir. Bu şekilde birikimlerden getiri sağlama yolunda emin adımlarla ilerlenebilir. Öte yandan mevduat hesabının vade süresi uzadıkça kişiye sağladığı kazanç da aynı oranda artabilir. Bir başka deyişle vade süresi uzadıkça bankaların sunduğu faiz oranları da yükselebilir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak alternatif vadelerde düzenlenebilen vadeli mevduat hesabı, kullanım süresi boyunca faiz ödemesi yapar ve bu yolla müşteri kazanç elde eder. Vadeli mevduat hesabından ne kadar kazanç elde edileceği anapara, vade süresi, vergi gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Vadeli hesap açmak isteyen müşteriler ilgili bankanın web sitesinden kazançlarını hesaplayarak  kendileri için uygun olan vadeyi belirleyebilirler.


Vadeli hesap açarken dikkat edilmesi gerekenler


Peki yeni bir vadeli mevduat hesabı açmadan önce ve açarken hangi konularda titiz ve dikkatli davranmak gerekir?

  • Öncelikle bireysel birikimlerin değerlendirilmesi için doğru banka seçilmelidir. Bu amaçla banka şubelerine gidip yüz yüze görüşmelerle bilgi almak bir seçenektir. Ancak, şubeye giderek zaman kaybetmek istemeyen müşteriler bankaların web siteleri aracılığıyla, faiz oranlarına dair detaylara ulaşabilir, kıyaslamalar yapabilirler. Bu noktada faiz oranlarına olduğu kadar bankaların mevcut hesaplar için zaman zaman talep ettikleri ekstra ücretlere de dikkat edilmelidir. Hesap işletim ücreti, komisyon gibi farklı isimler altında alınan ücretler hakkında mutlaka detaylı bilgi edinmek gerekir.
  • Vadeli mevduat hesabı açılırken kullanılacak olan vade süresi iyi düşünülmelidir. Çeşitli gereksinimler sebebiyle vade bozmak yerine yakın geleceği göz önünde bulundurarak planlama yapmak daha doğru olur. Dolayısıyla vade tarihlerini olası ihtiyaçları da dikkate alarak belirlemek gerekir. Vade tarihleri dahilindeki acil nakit ihtiyaçlarınız için çalıştığınız bankanın kredili mevduat hesabı (KMH) ürününü tercih edebilirsiniz.

  • Enpara.com olarak, online vadeli mevduat hesabı ile müşterilerimizin her zaman yüksek faiz kazanmasını sağlamayı hedefliyoruz. Müşterilerimize bir yandan her zaman yüksek mevduat faizi oranları ayrıcalığını sunuyorurz, diğer yandan da yapılan temel bankacılık işlemleri için hiçbir ücret talep etmiyoruz. Siz de hemen bir vadeli mevduat hesabı  açarak Enpara.com’un avantajlı dünyasıyla tanışabilirsiniz.

    ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

    İlgili ürünler

    Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.