Taşıt kredisi nedir?

21734 - ENP - Bilgi Bankasi Bannerlari-TasitKredisi

Yeni bir araç satın almak ya da var olan aracınızı yenilemek için ihtiyaç duyduğunuz finansal kaynağı taşıt kredisi kullanarak elde edebilirsiniz. Sıfır ve ikinci el araçlarda, farklı koşullarda kullandırılan taşıt kredileri, düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile avantaj sağlıyor.

bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Taşıt kredisi nasıl çalışır?


Satın almak istediğiniz araca karar verdikten sonra, bankanıza belgelerle birlikte müracaat ederek olumlu cevap aldığınız takdirde taşıt kredinizi kullanabilirsiniz. Sıfır araç almaya karar verdiğinizde aracın faturası ile birlikte sürücü belgeniz, gelir durumunuzu gösteren belge, kimliğinizin aslı ve fotokopisiyle birlikte başvuru formunu doldurarak taşıt kredisi işlemlerini kolayca başlatabilirsiniz. Eğer satın almak istediğiniz araç ikinci el bir taşıt ise aracın satışını yapacak olan kişiye ait Motorlu Taşıt Tescil ve Trafik Belgesi'nin de ilgili evraklarla birlikte bankaya sunulması gerekmektedir. Krediniz onay aldıktan sonra, ödeme koşulları, taksit tutarı ve vade seçenekleri gibi detaylar hakkında bilgi tarafınıza sunulur. Taşıt kredisi kullanmadan önce bankaların web siteleri üzerinden otomatik hesaplama araçlarını kullanarak almak istediğiniz aracın tutarını girerek en uzun vade, taksit tutarı ve dosya masrafı gibi tüm detayları görebilirsiniz. Bu pratik yöntemle, bankaya gitmeden önce şartlarınızın ön koşullarını ve kredi seçeneklerini kolayca değerlendirebilirsiniz.


Taşıt kredisinin üst limiti nedir?


Geçmiş yıllarda araçların nihai satış bedelleri üzerinden bankalardan alınabilecek azami kredi tutarı, satın alınacak araç tutarının %50'sine denk gelecek şekilde hesaplanıyordu. BDDK tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre binek aracın nihai satış değeri 400.000 TL ve altında olan araçlar için azami vade 48 ay, 400.000,01 TL – 800.000 TL aralığında olan araçlar için azami vade 36 ay, 800.000,01 TL – 1.200.000 TL aralığında olan araçlar için azami vade 24 ay ve 1.200.000 TL üzeri olan fakat 2.000.000 TL’yi geçmeyen araçlar için ise azami vade 12 aydır. Bu uygulama sıfır araçlar için geçerlidir; ikinci el araçlar için taşıtın değer tespiti kasko bedeli üzerinden gerçekleştirilmektedir. Nihai fatura üzerinden değer tespiti yapılacak olan ikinci el araçlarda model, aracın yaşı ve diğer kasko fiyatlandırma kriterlerinin yanı sıra kasko fiyat değeri de taşıt kredisinin miktarını belirleyen en önemli etkenler arasında yer almaktadır.


Taşıt kredisinin en yüksek taksit sayısı ne kadardır?


Yeni bir araç satın almak için taşıt kredisi başvurunuzu yaptıktan ve sizin için en uygun ödeme seçeneklerine karar verdikten sonra, kredinizin başvuru süreci tamamlanmış oluyor. Kredi vadesinin mümkün olduğunca uzun olması, yeni araç satın almak isteyenler için büyük bir avantaj oluşturuyor. Düşük faizli ve uzun vadeli taşıt kredisi ile zorlanmadan ödenecek olan taksitler, araç sahiplerinin en çok tercih ettiği kredi seçenekleri arasında yer alıyor. Sıfır araçlar için, bankanın avukatları aracılığıyla taşıt kredisi borcunun tamamlanacağı vade sonuna kadar, aracın ruhsatı üzerine güvenlik amaçlı "Satılamaz" ibaresi konuyor.


Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi?


Taşıt ve ihtiyaç kredileri arasındaki farkı belirleyen en önemli detay faiz oranlarıdır. İhtiyaç kredileri, taşıt kredilerine oranla daha yüksek faiz oranlarına sahiptir. Bununla birlikte, sıfır araçlar için uygulanan taşıt kredisi faizleri, ikinci el araçların kredi faizlerine göre daha düşük seviyelerde olmaktadır. İkinci el araçlar için kredi faiz oranları, aracın modeli ve yaşına bağlı olarak sıfır araçlara göre daha yüksek tutuluyor. Bankaların zaman zaman uyguladığı masrafsız kredi, kasko kampanyası gibi avantajlı fırsatları değerlendirerek sizin için en uygun ve en hesaplı kredi seçeneğine göz atabilirsiniz.


Taşıt kredisinin masrafları nelerdir?


Taşıt kredisi kullanmaya karar verdiğinizde faiz maliyeti dışında bankanın ek masraf kalemlerini de kabullenmiş olursunuz. Bu masraf kalemleri hem binek araçlar hem de hafif ticari araçlar için kullanılan kredilerde standart olarak uygulanır. Bu masraflar arasında bulunan kredi tahsis ücreti; önceki adıyla "dosya masrafı", kullanacağınız taşıt kredisinin belli bir oranında uygulanan bir masraf türü olma özelliği taşıyor. Bu masraf türü her krediden yalnızca bir kereye mahsus olarak tahsil ediliyor. Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) de, banka kredilerinin ek masraf türleri arasında bulunuyor. Aylık kredi faiz tutarının %15'i BSMV olarak her ay ödeyeceğiniz taksit tutarına yansıtılıyor. Tıpkı BSMV'de olduğu gibi aylık faiz tutarları üzerinden hesaplanan bir diğer ek masraf türü de KKDF olarak bilinen Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu vergisidir. KKDF de %15 oranında uygulanmaktadır. Taşıt kredisi de dahil olmak üzere tüm kredi çeşitlerinde ihtiyari olarak uygulanan gider türlerinden biri de hayat sigortası giderleridir. Ancak bankalar teminat olarak hayat sigortası isteyebiliyorlar. Hayat sigortası primi, araç kredilerinde ruhsat sahibinin yaşı, gelir ve sağlık durumu, kullanacağı kredi miktarı ve cinsiyeti gibi kriterler göz önüne alınarak hesaplanıyor.


Taşıt kredileri hakkında diğer bilinmesi gerekenler


Araç almaya karar verdiğinizde öncelikle bütçenizi ve geri ödeme seçeneklerini net bir biçimde belirlemeniz büyük önem taşıyor. Faiz oranlarını ve vadeleri inceledikten sonra, bankalar tarafından risk değerlendirmesi yapılacağını unutmamak gerekiyor. Özellikle ikinci el araç alımlarında kişinin kredi notunun yüksek olması kredinin alınmasında büyük kolaylık sağlıyor. Kasko sigortalı ya da sigortasız olarak taşıt kredisi kullanma imkânı bulunmakla birlikte, kasko sigortanızı taşıt kredisini aldığınız banka aracılığıyla yapmanız size faiz indirimi gibi avantajlar sağlayabiliyor. Krediyi kullanacak olan kişinin trafik sicili ve almış olduğu trafik cezaları gibi kriterler, kasko bedeli üzerinde etkilidir. Bu nedenle kaskolu taşıt kredileri, kaskosuz taşıt kredilerine göre daha hesaplı fiyat seçenekleri sunar. Taşıt kredisi kullanımında satın alacağınız araç ikinci el ise aracın yaşının kredi onayı konusunda büyük etkisi bulunuyor. Satın almaya karar verdiğiniz araç 5 yaşın üzerindeyse, banka tarafından krediye uygun görülmeyebiliyor. Bununla birlikte kimi bankalar için ikinci el taşıt kredisinde bu yaş sınırı 10 yaşa kadar uzatılabiliyor.


Enpara.com olarak, şubesiz online bankacılığın beraberinde getirdiği maliyet avantajıyla nakit ihtiyacı olan bireylere daima uygun faiz oranları sunmak için çalışıyoruz. Siz de bu avantajdan yararlanıp hayalini kurduğunuz taşıtı satın almak isterseniz, Enpara.com İhtiyaç Kredisi ürünümüzden yararlanabilirsiniz. Müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Taşıt kredisine nasıl başvurulur?

  Taşıt kredisi araç alacak veya aracını değiştirecek kullanıcılara yönelik hazırlanan bir kredi türüdür. Araç veya taşıt kredisi olarak anılan finansmanlar, bankalar aracılığıyla kullanıcılara sunulur. Sıfır veya ikinci el araç alımında kredi fırsatlarından yararlanarak, istediğiniz araca sahip olabilirsiniz.

  Taşıt kredisine nasıl başvurulur?

  Taşıt kredisi almak için kullanıcıların tek yapması gereken bankalarına başvuruda bulunmaktır. Nüfus cüzdanı ile şahsen yapılan başvuruların yanı sıra mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılığıyla da kredi ön kabulleri gerçekleştirilebilir. Genellikle ön kabul alan başvurular şubeye gidilerek kesin başvuruya dönüştürülür. Nüfus cüzdanının yanı sıra gelir belgesi gibi yanınızda bulundurmanız gereken ek talepler banka tarafından bildirilebilir. Bu durumda bankanın gerekli gördüğü evraklarla birlikte başvurunuz değerlendirmeye alınır.

  Taşıt kredisi her araç için kullanılabilir mi?

  Taşıt kredisi, otomobilden minibüse kadar farklı türlerdeki tüm araçlar için kullanılabilir. Kredilerin şartları aracın türüne veya ikinci el olmasına göre değişiklik gösterebilir. Kredi ile alınacak aracın yaş aralığı banka tarafından sınırlandırılır ve yaş sınırının üzerindeki araçlar için kredi onayı verilmez. Bankalar yaş sınırına uygun her türde araç için, kullanıcının da kredibilitesi izin verdiği sürece, kredi onayını kısa sürede çıkarır ve kişi alım işlemlerini tamamlayabilir.

  Kredinin maddi imkânları

  Taşıt kredilerinin taksit sayısı ve aylık tutarı bankanın kullanıcı ile yapacağı anlaşmaya göre değişiklik gösterir. Taşıt kredileri, alınacak aracın tüm maliyetini karşılamaz çünkü yasal otorite tarafından araçların alım bedellerine göre farklı oranlarda kredilendirmeye izin verilmekte olup bu konuda başvuru yapacağınız bankadan bilgi alabilirsiniz. Kredi tutarı haricinde araç alım tutarından geriye kalan bedeli kullanıcı peşin olarak öder. Peşinat ödemek istemeyen kullanıcılar ise taşıt kredisinden ziyade ihtiyaç kredisi ile nakit gereksinimlerini karşılayabilir.

  Enpara.com olarak, avantajlı faiz oranlarıyla, anında ihtiyaç kredisi sunuyoruz. Üstelik, Enpara.com İhtiyaç Kredisi’nden hiçbir masraf veya komisyon talep etmiyoruz. Enpara.com müşterisi değilseniz web sitemiz aracılığıyla, müşterisiyseniz ise var olan hesabınız üzerinden Enpara.com internet veya cep şubesini de kullanarak, başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sırasında herhangi bir belge, kefil ya da teminat olmadan kredi başvurunuzu değerlendiriyoruz ve sonucu size dakikalar içinde bildiriyoruz. Siz de ihtiyaçlarınız için Enpara.com avantajları ile sunulan ihtiyaç kredisini değerlendirebilirsiniz. Müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

   

 • Taşıt kredisi mi? İhtiyaç kredisi mi?

  Araç sahibi olmak için gün sayarken kredi seçiminde kararsız kalan kullanıcılar, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi avantajlarını ayrı ayrı listeleyerek seçimlerini kolaylaştırabilir. Her iki kredinin de sağladığı farklı yararlar varken, dezavantaj sayılabilecek özellikleri de mevcuttur. Kullanıcıların, ödeme şartları, taksit ve peşinat durumları ile kredi masraflarını bir arada düşünerek kıyas yapması önerilir.

  Taşıt kredisinin avantajları ve dezavantajları

  Taşıt kredileri düzenleyici otorite tarafından belirlenen azami vade sınırı dahilinde alternatif vade seçenekleri sunar. Genellikle uzun ödeme planı ile rahatlık sağlayan taşıt kredisi, özellikle sıfır araç alımında avantaj vadeder. İkinci el araçta kullanıcılara araç yaşı için sınır koyan taşıt kredileri, bankalarla araç markaları arasındaki özel anlaşmalar sayesinde size özel faiz oranları ile sunulabilir. Kaskoyu da içine alabilen bu özel paketler sayesinde ciddi indirimlerle vadeli ödeme yapmak mümkün olabilir. Ancak taşıt kredisinde zorunlu olan peşinat ve masraflar kullanıcılar için dezavantaj sayılabilir; çünkü banka tarafından genellikle rehin altına alınan araçlar ekstra masraf çıkarmaktadır. Ayrıca bankaların araç üzerinden belirlediği peşinat değeri, araç fiyatı arttıkça yükselmektedir.

  İhtiyaç kredisinin avantajları ve dezavantajları

  İhtiyaç kredisi, sürekli talep edilen ve bankalar arası rekabete konu olan bir kredi olduğu için zaman zaman çok düşük faizlerle alınabilir. İhtiyaç kredisi, kasko zorunluluğu şartı olmayan bir kredi olmasından dolayı, kasko istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Peşinat şartı yoktur. Taksitler alınan ihtiyaç kredisi tutarı ve faizler üzerinden hesaplanarak belirlenir. İkinci el ve yaş sınırının altındaki araçlar da ihtiyaç kredisi ile alınabilir. Ancak, ihtiyaç kredisinin dezavantaj olarak görülebileceği noktalar da bulunur. Araç, kredi alımı esnasında rehnedilmez ve banka kredi onayı sırasında direkt kişinin kredi notu ve gelir durumunu göz önünde bulundurarak değerlendirir. Kredi sicili parlak olamayan tüketicilerin yüksek miktarda ihtiyaç kredisi alması zor bir durumdur.

  Enpara.com olarak, sizlere ihtiyaç kredisinde masrafsız ve komisyonsuz anında kredi imkânı sunuyoruz. Her ay eşit taksitlerle ödenen, avantajlı faizlerle ve bol taksitli ihtiyaç kredisine başvuru için belge talep etmiyoruz; Enpara.com müşterileri, Enpara.com’un cep veya internet şubesi üzerinden birkaç dakika içinde direkt başvuru yapabiliyorlar. Siz de Enpara.com’un avantajlarından faydalanmak ve araç alırken kredi ihtiyacınızı rahatça karşılamak isterseniz web sitemizden başvurunuzu hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.