Taşıt kredisi nedir?

21734 - ENP - Bilgi Bankasi Bannerlari-TasitKredisi

Yeni bir araç satın almak ya da var olan aracınızı yenilemek için ihtiyaç duyduğunuz finansal kaynağı taşıt kredisi kullanarak elde edebilirsiniz. Sıfır ve ikinci el araçlarda, farklı koşullarda kullandırılan taşıt kredileri, düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile avantaj sağlıyor.

bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Taşıt kredisi nasıl çalışır?


Satın almak istediğiniz araca karar verdikten sonra, bankanıza belgelerle birlikte müracaat ederek olumlu cevap aldığınız takdirde taşıt kredinizi kullanabilirsiniz. Sıfır araç almaya karar verdiğinizde aracın faturası ile birlikte sürücü belgeniz, gelir durumunuzu gösteren belge, kimliğinizin aslı ve fotokopisiyle birlikte başvuru formunu doldurarak taşıt kredisi işlemlerini kolayca başlatabilirsiniz. Eğer satın almak istediğiniz araç ikinci el bir taşıt ise aracın satışını yapacak olan kişiye ait Motorlu Taşıt Tescil ve Trafik Belgesi'nin de ilgili evraklarla birlikte bankaya sunulması gerekmektedir. Krediniz onay aldıktan sonra, ödeme koşulları, taksit tutarı ve vade seçenekleri gibi detaylar hakkında bilgi tarafınıza sunulur. Taşıt kredisi kullanmadan önce bankaların web siteleri üzerinden otomatik hesaplama araçlarını kullanarak almak istediğiniz aracın tutarını girerek en uzun vade, taksit tutarı ve dosya masrafı gibi tüm detayları görebilirsiniz. Bu pratik yöntemle, bankaya gitmeden önce şartlarınızın ön koşullarını ve kredi seçeneklerini kolayca değerlendirebilirsiniz.


Taşıt kredisinin üst limiti nedir?


Geçmiş yıllarda araçların nihai satış bedelleri üzerinden bankalardan alınabilecek azami kredi tutarı, satın alınacak araç tutarının %50'sine denk gelecek şekilde hesaplanıyordu. BDDK tarafndan yapılan yeni düzenlemeye göre binek aracın nihai satış değeri 120.000 TL ve altında olan araçlar için azami vade 48 ay, 120.000,01 TL – 300.000 TL aralığında olan araçlar için azami vade 36 ay, 300.000,01 TL – 750.000 TL aralığında olan araçlar için azami vade 24 ay ve 750.000 TL üzeri olan araçlar için ise azami vade 12 aydır. Bu uygulama sıfır araçlar için geçerlidir; ikinci el araçlar için taşıtın değer tespiti kasko bedeli üzerinden gerçekleştirilmektedir. Nihai fatura üzerinden değer tespiti yapılacak olan ikinci el araçlarda model, aracın yaşı ve diğer kasko fiyatlandırma kriterlerinin yanı sıra kasko fiyat değeri de taşıt kredisinin miktarını belirleyen en önemli etkenler arasında yer almaktadır.


Taşıt kredisinin en yüksek taksit sayısı ne kadardır?


Yeni bir araç satın almak için taşıt kredisi başvurunuzu yaptıktan ve sizin için en uygun ödeme seçeneklerine karar verdikten sonra, kredinizin başvuru süreci tamamlanmış oluyor. Kredi vadesinin mümkün olduğunca uzun olması, yeni araç satın almak isteyenler için büyük bir avantaj oluşturuyor. Düşük faizli ve uzun vadeli taşıt kredisi ile zorlanmadan ödenecek olan taksitler, araç sahiplerinin en çok tercih ettiği kredi seçenekleri arasında yer alıyor. Sıfır araçlar için, bankanın avukatları aracılığıyla taşıt kredisi borcunun tamamlanacağı vade sonuna kadar, aracın ruhsatı üzerine güvenlik amaçlı "Satılamaz" ibaresi konuyor.


Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi?


Taşıt ve ihtiyaç kredileri arasındaki farkı belirleyen en önemli detay faiz oranlarıdır. İhtiyaç kredileri, taşıt kredilerine oranla daha yüksek faiz oranlarına sahiptir. Bununla birlikte, sıfır araçlar için uygulanan taşıt kredisi faizleri, ikinci el araçların kredi faizlerine göre daha düşük seviyelerde olmaktadır. İkinci el araçlar için kredi faiz oranları, aracın modeli ve yaşına bağlı olarak sıfır araçlara göre daha yüksek tutuluyor. Bankaların zaman zaman uyguladığı masrafsız kredi, kasko kampanyası gibi avantajlı fırsatları değerlendirerek sizin için en uygun ve en hesaplı kredi seçeneğine göz atabilirsiniz.


Taşıt kredisinin masrafları nelerdir?


Taşıt kredisi kullanmaya karar verdiğinizde faiz maliyeti dışında bankanın ek masraf kalemlerini de kabullenmiş olursunuz. Bu masraf kalemleri, hem binek araçlar hem de hafif ticari araçlar için kullanılan kredilerde standart olarak uygulanır. Bu masraflar arasında bulunan kredi tahsis ücreti; önceki adıyla "dosya masrafı", kullanacağınız taşıt kredisinin belli bir oranında uygulanan bir masraf türü olma özelliği taşıyor. Bu masraf türü her krediden yalnızca bir kereye mahsus olarak tahsil ediliyor. Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) de, banka kredilerinin ek masraf türleri arasında bulunuyor. Aylık kredi faiz tutarının %5'i BSMV olarak her ay ödeyeceğiniz taksit tutarına yansıtılıyor. Tıpkı BSMV'de olduğu gibi aylık faiz tutarları üzerinden hesaplanan bir diğer ek masraf türü de KKDF olarak bilinen Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu vergisidir. BSMV ile arasındaki tek fark ise BSMV'nin %5, KKDF'nin ise %15 oranında uygulanıyor olmasıdır. Taşıt kredisi de dahil olmak üzere tüm kredi çeşitlerinde ihtiyari olarak uygulanan gider türlerinden biri de hayat sigortası giderleridir. Ancak bankalar teminat olarak hayat sigortası isteyebiliyorlar. Hayat sigortası primi, araç kredilerinde ruhsat sahibinin yaşı, gelir ve sağlık durumu, kullanacağı kredi miktarı ve cinsiyeti gibi kriterler göz önüne alınarak hesaplanıyor.


Taşıt kredileri hakkında diğer bilinmesi gerekenler


Araç almaya karar verdiğinizde öncelikle bütçenizi ve geri ödeme seçeneklerini net bir biçimde belirlemeniz büyük önem taşıyor. Faiz oranlarını ve vadeleri inceledikten sonra, bankalar tarafından risk değerlendirmesi yapılacağını unutmamak gerekiyor. Özellikle ikinci el araç alımlarında kişinin kredi notunun yüksek olması kredinin alınmasında büyük kolaylık sağlıyor. Kasko sigortalı ya da sigortasız olarak taşıt kredisi kullanma imkânı bulunmakla birlikte, kasko sigortanızı taşıt kredisini aldığınız banka aracılığıyla yapmanız size faiz indirimi gibi avantajlar sağlayabiliyor. Krediyi kullanacak olan kişinin trafik sicili ve almış olduğu trafik cezaları gibi kriterler, kasko bedeli üzerinde etkilidir. Bu nedenle kaskolu taşıt kredileri, kaskosuz taşıt kredilerine göre daha hesaplı fiyat seçenekleri sunar. Taşıt kredisi kullanımında satın alacağınız araç ikinci el ise aracın yaşının kredi onayı konusunda büyük etkisi bulunuyor. Satın almaya karar verdiğiniz araç 5 yaşın üzerindeyse, banka tarafından krediye uygun görülmeyebiliyor. Bununla birlikte kimi bankalar için ikinci el taşıt kredisinde bu yaş sınırı 10 yaşa kadar uzatılabiliyor.


Enpara.com olarak, şubesiz online bankacılığın beraberinde getirdiği maliyet avantajıyla nakit ihtiyacı olan bireylere daima uygun faiz oranları sunmak için çalışıyoruz. Siz de bu avantajdan yararlanıp hayalini kurduğunuz taşıtı satın almak isterseniz, Enpara.com İhtiyaç Kredisi ürünümüzden yararlanabilirsiniz. Müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.