Tasarruf nasıl yapılır?

Tasarruf Nasil Yapilir

Kişisel finans ve para yönetimi, tüketiciler için iyi bir planlama ile ele alınması gereken bir konu olma özelliği taşıyor. İyi bir planlama, kısa, orta ve uzun vadede kişiyi ekonomik anlamda karşılaşabileceği problemlere karşı güçlü ve dayanıklı hâle getirirken, aynı zamanda tasarrufu da içinde barındırarak, kişinin gelecek planlarını hayata geçirmesine yardımcı oluyor. Geleceğe yönelik hedeflerin gerçekleştirilebilmesi ve günlük hayatta karşılaşılabilecek sürprizlere karşı hazırlıklı olunabilmesi adına birikim yapmak, büyük önem taşıyor. Bu da ancak tasarruf ve etkili bir para yönetiminin hayata geçirilmesi ile mümkün oluyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Geleceğe yönelik ihtiyaçlarınız hesaba katılarak birikim yapmak ve tasarrufun nasıl yapıldığını öğrenip uygulayabilmek için doğru yöntemleri kullanmanız ve aynı zamanda alternatif bankacılık seçeneklerinden haberdar olmanız gerekiyor. Tasarruf ve birikim yapmanıza yardımcı olmak için bankalar, farklı bankacılık ürün ve hizmetlerini tercihinize sunuyor. Özel kampanyalar, var olan birikimlerinizin daha çok kazandırmasını sağlarken, tasarruf yapmanıza da yardımcı oluyor.


Önceliksiz ihtiyaçların belirlenmesi


Tasarruf yapabilmenin altın kuralı, öncelikli ve önceliksiz ihtiyaçların birbirinden ayrılmasından geçiyor. İhtiyaçların tespiti için kişisel harcama kalemlerinizi net bir biçimde ortaya koyarak işe başlayabilirsiniz. Bütçeye dâhil edilmesi gereken harcama kalemleri, kişiden kişiye önemli farklılıklar gösterebiliyor. Kira, eğitim, tatil, faturalar, mutfak gideri, hobi ve eğlence, giyim, seyahat, borç gibi pek çok başlık altında sıralanabilecek harcama kalemlerini kendi içlerinde sınıflandırarak, öncelikli ihtiyaçlarla önceliksiz olanları ayırabilirsiniz. Bu yolla önceliksiz ihtiyaçları erteleyerek ya da eğer mümkünse iptal ederek söz konusu potansiyel harcamayı tasarrufa dönüştürebilirsiniz. Bütçenizi öncelikli ihtiyaçlar üzerinden şekillendirerek ve öncelikli ihtiyaçlarınızın dışına çıkmamaya gayret göstererek uzun vadeli ve etkili birikim planları yapabilirsiniz. Aylık bütçenin asgari yüzde 15-20’si düzeyinde bir miktarını tasarrufa ayırmayı başarabiliyorsanız kısa vadede kayda değer birikimler elde edebilirsiniz.


Yapacağınız tasarruflara belirli isimler vererek kişisel motivasyonunuzu artırabilir; daha etkin bir bütçe planlaması ile para yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Ev almak üzere tasarruf, iş kurmak için tasarruf, çocukların eğitiminde kullanmak üzere tasarruf, araba sahibi olmak için tasarruf, örnek tasarruf türleri arasında yer alabilir.


Tasarruf yapmak amacıyla öncelikli ve önceliksiz ihtiyaçların belirlenmesinde ve bütçe yönetiminde en büyük tuzak, plansızlık oluyor. Aylık harcamalarınızdan yıllık bütçe yönetimine; tasarruf, birikim ve yatırım stratejilerine; kısa, orta ve uzun vadeli gelecek hedeflerine kadar finans yaşamınızı planlamalarla yönetmekten vazgeçmemelisiniz. Plansızlık, tüketiciyi, beklenmedik durumlarda çaresiz bırakabilir; borç çıkmazına sokabilir ve güvensiz bir gelecek inşasına yol açabilir.


İhtiyacınıza uygun kampanya bulmak


Kişisel finans yönetimi çerçevesinde bütçe planlamasını gerçekleştirdikten sonra tasarruf adımına geçerek bu alandaki ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz. Tasarrufa dönük ihtiyaçlarınız, hangi vadede, nasıl bir birikime sahip olmak istediğinize göre ortaya çıkıyor. Bireysel finansal hedeflerinize uygun olarak belirlediğiniz yapıda tasarrufu hayata geçirmek ve yine belirlediğiniz süre içinde amaçladığınız birikimleri elde etmek üzere farklı yöntem ve araçlara başvurabilirsiniz. Söz konusu yöntem ve araçlar, tasarruflarınızın lehine olacak şekilde işleyerek birikimlerinizden kazanç elde etmenize ve bu yolla var olan birikimlerinizi katlayarak çoğaltmanıza yardımcı olmalıdır.


Tasarrufu, ekonomik yaşamınızın bir parçası hâline getirmek üzere uygulayacağınız yöntemleri değerlendirirken, bankaların bu konuda işinizi kolaylaştırmak amacıyla sunduğu ürün ve hizmetleri de gözden geçirmelisiniz. Tasarruf etmenize yardımcı olan ve tasarruflarınızı nerede toplayacağınızı, nasıl değerlendireceğinizi düşünme derdine son veren ürünler, dönem dönem farklı konseptlerdeki banka kampanyaları ile birleştirilerek de size sunulabiliyor.


Bankaların birikim hesabı hizmetinden yararlanarak yatırım yapabilir; ilgili bankanın birikim hesapları için uyguladığı güncel faiz oranları üzerinden de ekstra kazanç elde edebilirsiniz. Öte yandan birikim kampanyaları ile birlikte çok daha yüksek faiz oranlarından ve bununla birlikte birtakım bankacılık işlemlerini ücretsiz gerçekleştirmek gibi ayrıcalıklardan da yararlanabilirsiniz. Birikim hesaplarını kullanarak dilediğiniz zaman para çekme ve yatırma işlemleri yapabilir; gecelik vadeli mevduatın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Birikim hesabı ve birikim kampanyaları sayesinde tasarruflarınızı biriktirme ve birikimlerinizi kazanca çevirmeniz, mümkün hâle geliyor.


Tasarruf yapmanıza ve var olan tasarruflarınızın büyümesine yardımcı olan farklı bankacılık uygulamaları bulunuyor. Örneğin, yapacağınız harcamaların belirli bir kısmını otomatik olarak birikim hesaplarınıza aktaran bankacılık hizmet ve kampanyaları da dönem dönem aktif hâle geliyor. Bu şekilde düzenli olarak tasarruf etme, tasarrufta süreklilik sağlama ve birikimlerinizi katlayarak büyütme imkânına erişiyorsunuz.


Para biriktirmek

Tasarruf yapmanın en temel ve değişmez yolu, para biriktirmekten geçiyor. Para biriktirmek için pek çok farklı metoda başvurabilirsiniz. Bütçe takibi ve kontrolü, para biriktirmenize yardımcı olacak en temel gereklilikler arasında yer alıyor. Aylık harcama kalemlerinizi, öncelikli ve önceliksiz ihtiyaçlarınızı net bir biçimde ortaya koyarak bütçe dağılımınızı buna göre yapmalısınız. Bütçe yönetiminde geleceğe bakarak karar almaya ve yüksek meblağlı, planlı ödemeler için önceden birikim yapmaya çalışmalısınız. Yaptığınız her türlü bütçe planına, ekstra ve beklenmedik durumlarla karşılaşmadığınız sürece sadık kalmanız, büyük önem taşıyor.


Finansal planlamalarınızı mümkün olduğunca uzun vadeli olarak yapmalısınız. Senelik bütçe planlamaları sayesinde kendinizi ekonomik anlamda çok daha hazırlıklı ve rahat hissedebilirsiniz. Ayrıca, kişisel bütçe planlaması yaparken gerçekçi hedef ve beklentilerden yola çıkmalısınız. Hem harcamalarınız hem de yapmak istediğiniz birikimler söz konusu olduğunda gerçekçi finansal yaklaşımlar, sizi daha başarılı ve verimli sonuçlara taşıyabilir. Ayrıca, uzun vadeli ve gerçekçi finansal planlamalar, daha rahat tasarruf imkânı da sağlar. Gelir-gider dengenizi sağladığınızda, para biriktirmek üzere ayırabileceğiniz miktarı da önceden belirlemeniz mümkün hâle gelir. Bu sayede çok daha sağlıklı ve planlı birikimlere imza atabilirsiniz.


Para biriktirmek ve yatırım yapmaya başlamak için ideal koşulları beklemek, birikimlerin uzun süreler boyunca ertelenmesine sebep olabiliyor. Para biriktirmeye karar verdiğiniz andan itibaren hiç beklemeden işe koyulmalısınız. Birikim yapmak için yüklü miktarda paraya sahip olmak gerekmiyor. Elinizdeki para ile biriktirmeye başlayabilir ve para biriktirme işine düzenli ve kararlı bir biçimde devam ettiğinizde ise kısa sürede birikimlerinizin katlanmaya başladığına şahit olabilirsiniz.


Para biriktirmek için bankalar tarafından sunulan fırsatların değerlendirilmesi de önem taşıyor. Bankalar, müşterilerinin yatırım ve tasarruf yapmalarına imkân tanıyacak ve sahip oldukları birikimlerin büyümesine katkı sağlayacak çok sayıda ürünü kullanıma açıyor. Tüketiciler, tasarruf ederek biriktirdikleri paraları en iyi şekilde değerlendirmek için bankalar tarafından sağlanan bu ürün ve hizmetlere başvuruyor. Bu sayede tasarruflarını hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde değerlendirerek kazanç elde ediyorlar.


Enpara.com, birikimleriniz için sağladığı birbirinden avantajlı faiz oranları ile tasarruflarınızın kendiliğinden büyümesine olanak tanıyor. Geleceğe dönük hedef ve hayallerinizi gerçekleştirmek için yaptığınız birikimleri Birikim hesabında toplayıp en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlıyor. Minimum açılış tutarı olmadan, dilediğiniz miktarda para ile açabileceğiniz hesap, günlük ve yüksek faiz oranları ile birikimlerinizi her gün biraz daha büyütüyor. Ayrıca, Enpara.com üzerinden vereceğiniz talimat ile Birikim hesabınıza düzenli ve otomatik olarak para aktarmanız mümkün oluyor. İsterseniz kendinize özel bir birikim hedefi tanımlayarak para biriktirme ve tasarruf yapma konusunda kendi performansınızı da takip edebilirsiniz. Enpara.com, geleceğe dair yaptığınız tüm yatırımlarda size daha çok kazandırmak için yanınızda yer alıyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.