Sanal kart nedir?

Sanal Kart Nedir

Son dönemlerde internetten alışverişin ve kredi kartı kullanımının yaygınlaşması, güvenlikle ilgili konuların daha çok önem kazanmasını sağladı. Çağımızın gereklilikleri doğrultusunda hazırlanan yeni sistemler sayesinde müşteriler, güvenle alışveriş yapmanın yollarını keşfediyor. Bu nedenle bankaların sunduğu sanal kartlar, internet alışverişlerinde kredi kartı kullanırken güvenlik riskini en aza indirmek için geliştirildi. Bankalar, müşterilerin hesaplarına veya kredi kartlarına bağlı olarak hazırladıkları farklı kart bilgilerine sahip sanal kartlarla internet alışverişlerine özel kart limiti dönemini başlatarak güvenli bir şekilde harcama yapılmasını sağlıyor. İnternet aracılığıyla mobilyadan beyaz eşyaya, cep telefonundan kıyafete kadar her şeyin alınabildiği günümüzde sanal kartlar, güvenli ve hızlı internet alışverişinin olmazsa olmazı hâline gelmiş durumda.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Sanal kart ne demek?


Sanal kart, fiziksel olarak bir varlığı bulunmayan; ancak, ödeme işlemi sırasında bir kredi kartı veya banka kartı gibi kullanılabilen kartlar olarak tanımlanabilir. Bu kartların fiziki bir varlığı olmadığı için basım ve ulaştırma sürecine girilmeden, oluşturulduktan kısa süre sonra aktifleştirilerek kullanıma hazır hâle geliyor. İşlem anında kredi kartlarında olduğu gibi sanal kartlar için yeni bir kart numarası, son kullanım tarihi ve güvenlik numarası oluşturuluyor. Kullanıcılar, işlem sırasında kartla ödemeyi seçtikten sonra kredi kartı yerine sanal kart bilgilerini girerek, 3D ile ödeme sistemi olsun olmasın, güvenli bir şekilde alışveriş yapabiliyor. Sadece online alışverişlerde kullanılabilen sanal kartlardan yapılan alışverişler kartın bağlı olduğu banka veya kredi kartının limitinden düşüyor.


Sanal kart oluşturma

Sanal kart oluşturmak isteyen müşteriler, müşterisi oldukları bankaların kanalları üzerinden başvuru yapabilirler. Eğer Enpara.com Kredi Kartı’nız varsa cep şubemizin “Ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımını kullanarak sanal kredi kartınızı hemen oluşturabilirsiniz.Kartı internet alışverişlerine açma, aktifleştirme, eğer gerekiyorsa şifre oluşturma ve limit belirleme işlemleri tamamlandıktan sonra sanal kart kullanıma hazır hale geliyor. Alışveriş yapılmak istenen mobil uygulamalarda, web sitelerinde veya mobil sitelerde ödeme aracı olarak kullanılabilen sanal kartlar, istenmesi halinde diğer ödeme sistemlerine de entegre edilebiliyor.


Sanal kart güvenli mi?


Sanal kart; her yapılan alışverişte bağlı olduğu banka veya kredi kartından farklı numaralara sahip olması ve istenen an aktifleştirilip pasifleştirilebilmesi saysesinde güvenlik riskini oldukça düşürüyor. İnternet sitesi üzerinden kart bilgilerinin çalınması durumunda yalnızca müşterinin belirlediği limit kadar harcama yapılabilmesi mümkün oluyor. Böylece kullanıcılar, kredi kartlarına nazaran çok daha küçük bir limit belirleyerek güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde zararını azaltabiliyor. Kartın numaraları değiştiği için sanal kart bilgileri üzerinden hesap veya kredi kartı bilgilerinee kesinlikle ulaşılamıyor. Ayrıca sanal kartlar, herhangi bir güvenlik açığı fark edildiği an kolayca kapatılabiliyor. Kullanıcılar, sanal kartlarının harcama limitlerini genelde düşük tutarak, sadece yüksek tutarlı bir harcama yapacakları zaman limit artırıyorlar. Harcama sonrası ise yine kolay ve hızlı bir şekilde limitlerini düşürebiliyorlar. Böylelikle internet alışverişlerinde yüksek tutarlı alışveriş yaparken de güvenli ve kolay bir şekilde alışveriş yapılabiliyor.


Sanal kart limitleri


Sanal kartınızın üst limitini, genellikle banka tarafından belirlenmiş olarak müşterilere sunuluyor. Ancak sonrasında müşteriler tarafından çağrı merkezi ya da dijital kanallar aracılığıyla değiştirilebiliyor. Ortaya çıkma amacıyla paralel olarak sanal kartların limitlerinin, banka kartı veya kredi kartlarınnda bulunan kullanılabilecek limitten daha az olması gerekiyor. Sanal kart eğer banka kartına bağlıysa, yapılan harcamalar sanal kartın bağlı olduğu hesaptan düşülüyor. Eğer sanal kart, müşterinin kredi kartına bağlıysa harcamalar, kredi kartından yapılmış gibi müşterinin kredi kartı ekstresine yansıtıldığı gibi ayrı ekstreler halinde de yansıtılabiliyor.


Sanal kartın avantajları


Bankalar, müşterilerini sanal kart kullanımına yönlendirme amacıyla dönem dönem özel kampanyalar sunabiliyor. Çoğu zaman sanal kartlar, bağlı oldukları hesapların ve kredi kartlarının avantajlarını da taşıyor. Puan biriktirme, çekilişe katılma gibi hakların yanı sıra karta özel anlaşmalı iş yerlerinde indirimler, öncelikli hizmet alımı, hediye çeki gibi özel sadakat anlaşmaları veya kampanyalar sanal kart üzerinden de müşterilere tanımlanıyor.


Sanal kart, online mecraları ve banka uygulamalarını sık kullanan müşteriler için oldukça büyük kolaylık sağlıyor. Karttan yapılan tüm harcamalar, bankaların mobil uygulamalarından çok kolay bir şekilde takip edilebiliyor.


Ayrıca kredi kartlarında olduğu gibi sanal kartla yapılan harcamalarda da taksit ve ödeme erteleme yapılabiliyor. Taksit miktarı ve erteleme süresi, bankanın iş yeri ile anlaşmasına göre belirlenebiliyor. Ek olarak sanal kart harcaması sayesinde biriken puanlar, daha sonrakartın bağlı olduğu banka veya kredi kartı işlemlerinde de kullanılabiliyor.


Enpara.com’da müşterilerimizin hem güvenliğini hem de kolayca işlem yapabilmelerini sağlamak için Enpara.com Kredi Kartı Sanal Kart özelliğini sunuyoruz. Bu özellik sayesinde, Enpara.com Kredi Kartı’nıza bağlı olarak çalışan ayrı bir sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz. Ayrıca işiniz bittiğinde sanal kartınızı kolayca cep şubemiz üzerinden saniyeler içinde aktif ya da inaktif edebilirsiniz. Sanal kredi kartımız da tıpkı Enpara.com Kredi Kartı’nın kendisi gibi tamamen ücretsizdir. Enpara.com aidatsız kredi kartına aşvurmak için hemen tıklayın.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.