Sanal kart nedir?

Sanal Kart Nedir

Son dönemlerde internetten alışverişin ve kredi kartı kullanımının yaygınlaşması, güvenlikle ilgili konuların daha çok önem kazanmasını sağladı. Çağımızın gereklilikleri doğrultusunda hazırlanan yeni sistemler sayesinde müşteriler, güvenle alışveriş yapmanın yollarını keşfediyor. Bu nedenle bankaların sunduğu sanal kartlar, internet alışverişlerinde kredi kartı kullanırken güvenlik riskini en aza indirmek için geliştirildi. Bankalar, müşterilerin hesaplarına veya kredi kartlarına bağlı olarak hazırladıkları farklı kart bilgilerine sahip sanal kartlarla internet alışverişlerine özel kart limiti dönemini başlatarak güvenli bir şekilde harcama yapılmasını sağlıyor. İnternet aracılığıyla mobilyadan beyaz eşyaya, cep telefonundan kıyafete kadar her şeyin alınabildiği günümüzde sanal kartlar, güvenli ve hızlı internet alışverişinin olmazsa olmazı hâline gelmiş durumda.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Sanal kart ne demek?


Sanal kart, fiziksel olarak bir varlığı bulunmayan; ancak, ödeme işlemi sırasında bir kredi kartı veya banka kartı gibi kullanılabilen kartlar olarak tanımlanabilir. Bu kartların fiziki bir varlığı olmadığı için basım ve ulaştırma sürecine girilmeden, oluşturulduktan kısa süre sonra aktifleştirilerek kullanıma hazır hâle geliyor. İşlem anında kredi kartlarında olduğu gibi sanal kartlar için yeni bir kart numarası, son kullanım tarihi ve güvenlik numarası oluşturuluyor. Kullanıcılar, işlem sırasında kartla ödemeyi seçtikten sonra kredi kartı yerine sanal kart bilgilerini girerek, 3D ile ödeme sistemi olsun olmasın, güvenli bir şekilde alışveriş yapabiliyor. Sadece online alışverişlerde kullanılabilen sanal kartlardan yapılan alışverişler kartın bağlı olduğu banka veya kredi kartının limitinden düşüyor.


Sanal kart oluşturma

Sanal kart oluşturmak isteyen müşteriler, müşterisi oldukları bankaların kanalları üzerinden başvuru yapabilirler. Eğer Enpara.com Kredi Kartı’nız varsa cep şubemizin “Ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımını kullanarak sanal kredi kartınızı hemen oluşturabilirsiniz.Kartı internet alışverişlerine açma, aktifleştirme, eğer gerekiyorsa şifre oluşturma ve limit belirleme işlemleri tamamlandıktan sonra sanal kart kullanıma hazır hale geliyor. Alışveriş yapılmak istenen mobil uygulamalarda, web sitelerinde veya mobil sitelerde ödeme aracı olarak kullanılabilen sanal kartlar, istenmesi halinde diğer ödeme sistemlerine de entegre edilebiliyor.


Sanal kart güvenli mi?


Sanal kart; her yapılan alışverişte bağlı olduğu banka veya kredi kartından farklı numaralara sahip olması ve istenen an aktifleştirilip pasifleştirilebilmesi saysesinde güvenlik riskini oldukça düşürüyor. İnternet sitesi üzerinden kart bilgilerinin çalınması durumunda yalnızca müşterinin belirlediği limit kadar harcama yapılabilmesi mümkün oluyor. Böylece kullanıcılar, kredi kartlarına nazaran çok daha küçük bir limit belirleyerek güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde zararını azaltabiliyor. Kartın numaraları değiştiği için sanal kart bilgileri üzerinden hesap veya kredi kartı bilgilerinee kesinlikle ulaşılamıyor. Ayrıca sanal kartlar, herhangi bir güvenlik açığı fark edildiği an kolayca kapatılabiliyor. Kullanıcılar, sanal kartlarının harcama limitlerini genelde düşük tutarak, sadece yüksek tutarlı bir harcama yapacakları zaman limit artırıyorlar. Harcama sonrası ise yine kolay ve hızlı bir şekilde limitlerini düşürebiliyorlar. Böylelikle internet alışverişlerinde yüksek tutarlı alışveriş yaparken de güvenli ve kolay bir şekilde alışveriş yapılabiliyor.


Sanal kart limitleri


Sanal kartınızın üst limitini, genellikle banka tarafından belirlenmiş olarak müşterilere sunuluyor. Ancak sonrasında müşteriler tarafından çağrı merkezi ya da dijital kanallar aracılığıyla değiştirilebiliyor. Ortaya çıkma amacıyla paralel olarak sanal kartların limitlerinin, banka kartı veya kredi kartlarınnda bulunan kullanılabilecek limitten daha az olması gerekiyor. Sanal kart eğer banka kartına bağlıysa, yapılan harcamalar sanal kartın bağlı olduğu hesaptan düşülüyor. Eğer sanal kart, müşterinin kredi kartına bağlıysa harcamalar, kredi kartından yapılmış gibi müşterinin kredi kartı ekstresine yansıtıldığı gibi ayrı ekstreler halinde de yansıtılabiliyor.


Sanal kartın avantajları


Bankalar, müşterilerini sanal kart kullanımına yönlendirme amacıyla dönem dönem özel kampanyalar sunabiliyor. Çoğu zaman sanal kartlar, bağlı oldukları hesapların ve kredi kartlarının avantajlarını da taşıyor. Puan biriktirme, çekilişe katılma gibi hakların yanı sıra karta özel anlaşmalı iş yerlerinde indirimler, öncelikli hizmet alımı, hediye çeki gibi özel sadakat anlaşmaları veya kampanyalar sanal kart üzerinden de müşterilere tanımlanıyor.


Sanal kart, online mecraları ve banka uygulamalarını sık kullanan müşteriler için oldukça büyük kolaylık sağlıyor. Karttan yapılan tüm harcamalar, bankaların mobil uygulamalarından çok kolay bir şekilde takip edilebiliyor.


Ayrıca kredi kartlarında olduğu gibi sanal kartla yapılan harcamalarda da taksit ve ödeme erteleme yapılabiliyor. Taksit miktarı ve erteleme süresi, bankanın iş yeri ile anlaşmasına göre belirlenebiliyor. Ek olarak sanal kart harcaması sayesinde biriken puanlar, daha sonrakartın bağlı olduğu banka veya kredi kartı işlemlerinde de kullanılabiliyor.


Enpara.com’da müşterilerimizin hem güvenliğini hem de kolayca işlem yapabilmelerini sağlamak için Enpara.com Kredi Kartı Sanal Kart özelliğini sunuyoruz. Bu özellik sayesinde, Enpara.com Kredi Kartı’nıza bağlı olarak çalışan ayrı bir sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz. Ayrıca işiniz bittiğinde sanal kartınızı kolayca cep şubemiz üzerinden saniyeler içinde aktif ya da inaktif edebilirsiniz. Sanal kredi kartımız da tıpkı Enpara.com Kredi Kartı’nın kendisi gibi tamamen ücretsizdir. Enpara.com aidatsız kredi kartına aşvurmak için hemen tıklayın.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Sanal kart nasıl oluşturulur?

  İnternette güvenli alışveriş yapabilmek için tercih edilen sanal kartlar, müşteriye ait banka kartına veya kredi kartına bağlı olarak çalışır. Bankalar, kredi kartı veya hesap müşterisi olan kullanıcılarının sanal kart oluşturabilmesini sağlayarak internetten yapılan tüm alışverişlerin belirli bir limit dahilinde, oldukça güvenli bir şekilde yapılmasını mümkün hale getiriyor.

  Sanal kart oluşturma

  Hesabınızın veya kredi kartınızın bulunduğu bankanın mobil uygulaması veya internet şubesi üzerinden kolayca sanal kart oluşturabilirsiniz. Dilerseniz bankanızın çağrı merkezini arayarak da aynı işlemi yapabilirsiniz. Güvenlik adımları sonrasında oluşturulan sanal kartlar, şifre belirlenerek dakikalar içinde kullanıma hazır hâle geliyor.

  Sanal kart ile güvenli alışveriş

  Hesaba tanımlanan veya kredi kartı üzerinden limiti oluşturulan sanal kartların üzerindeki numaralar, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu bilgileri genellikle bağlı oldukları debit veya kredi kartlarından farklıdır. Bu nedenle kart bilgilerinin çalınması durumunda karttan sadece müşteri tarafından belirlenen limit kadar harcama yapılabileceği için oldukça güvenli bir ödeme aracı olduğu söylenebilir.

  Enpara.com’da müşterilerimizin hem güvenliğini hem de kolayca işlem yapabilmelerini sağlamak için Enpara.com Kredi Kartı Sanal Kart özelliğini sunuyoruz. Bu özellik sayesinde, Enpara.com Kredi Kartı’nıza bağlı olarak çalışan ayrı bir sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz. Sanal kredi kartımız da tıpkı Enpara.com Kredi Kartı’nın kendisi gibi tamamen ücretsizdir.

   

 • Sanal kart ile ödeme yapma

  Kredi kartlarının yaygın kullanımının ardından e-ticaret sektöründeki hızlı gelişme, güvenlik ihtiyacını da artırmıştır. Müşteriler, yüksek limitli ve düzenli işlem gören kredi kartlarını internet alışverişlerinde kullanmak konusunda endişe duyabilir. Kredi kartı sahibi olmayan kişilerin de sanal alışverişlerinde kullanacak kart gereksinimi görülmüştür. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan sanal kartlar, kullanıcı tarafından belirlenebilen limitleri, kolaylıkla açılıp kapatılabilme özellikleri, kredi kartından farklı numara ve şifre sistemleri ile güven verir.

  Sanal kart ile ödeme

  Sanal kart ile ödeme; sıradan kredi kartları ve debit kartlar ile aynı şekilde gerçekleştirilir. Kart ile ödeme seçildikten sonra sanal kart numaraları, ilgili alanlara yazılır. Güvenlik kodu, son kullanım tarihi ve kart numarasının yanı sıra kart sahibinin adı yazıldıktan sonra 3D korumalı veya 3D korumasız ödeme işlemi gerçekleştirilir. 3D koruma aktifse, müşteriler telefonlarına gelecek şifreyi yönlendirildikleri sayfaya yazarak ödeme işlemini tamamlar.

  Sanal kart nasıl oluşturulur?

  Sanal kart, bankaların müşteri hizmetleri aracılığıyla, dijital kanallar ve şubeler üzerinden oluşturulabilir. Kişi, banka müşterisiyse giriş yaparak internet ve mobil şubeler üzerinden talep oluşturabilir. Limit belirleme ve şifre oluşturma aşamalarının ardından kart, kullanıma açılır.

  Sanal kartın farkı

  Sanal kart, kredi kartı gibi fiziksel olarak bulunmaz. Basılmayan kartın numara ve son kullanım tarihi gibi bilgileri müşterilere dijital olarak ulaştırılır. Fiziksel varlığı olmayan kartın basılma ve ulaştırma süreçleri de yoktur. Oluşturulmasının hemen ardından kart, kullanıma açılabilir. Sanal kartların limitleri, genellikle düşük tutulduğundan internet alışverişlerinde daha düşük risk oluşturur. Limit, istendiğinde yükseltilebilir. Sanal kartlarda limit üzeri harcama yapılamaz. Kredi kartına veya hesaba bağlı olan karttan işlem yapıldığında kart üzerindeki bilgiler, yalnızca sanal karta ait olduğu için hesap veya kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi adına güvenlik riski oluşmaz. Sanal kartlar, yalnızca sanal alışverişlerde kullanılabilir.

 • Sanal kart limitleri

  Müşterilerin e-ticaret sitelerinden yaptıkları alışverişleri daha güvenli bir hâle getiren sanal kartlar, müşteriye ait kredi kartına veya hesap kartına bağlı olarak çalışır. Müşteriler, hesaplarına veya kredi kartlarına bağlı bir sanal kart oluşturarak, internet alışverişi yaparken belirlediği limitler dahilinde harcama yapabilirler. Sanal kartların numaraları, son kullanım tarihi, güvenlik kodu ve şifresi gibi bilgiler genellikle diğer kredi kartı ve debit kartlardan farklıdır. Sanal kartlar, fiziksel olarak basılma ve ulaştırma problemi olmadan anında aktif hale gelir. Oluşturulduğu gibi kullanıma hazır olur ve kullanıcılara güvenin yanında hız ve zaman da kazandırır.

  Sanal kart limitleri

  Sanal kart limitleri, başlangıçta genellikle bankalar tarafından belirlenir ve karta tanımlanır. Otomatik belirlenen bu limitler, bankalar arasında farklılık gösterebilir. Ardından kullanıcılar bu limiti banka veya kredi kartı limitleri dahilinde bankalarının internet veya cep şubesi üzerinden veya çağrı merkezini arayarak diledikleri gibi değiştirebilirler. Aynı kanallar üzerinden kartlarını, internet alışverişlerine kolayca açıp kapatabilirler.

  Sanal kart harcamaları

  Sanal kart için belirtilen limit, kartın bağlı olduğu kredi kartı veya banka kartı üzerinden belirlenir. Sanal kart harcamaları, tek çekim olarak yapılabilir veya diğer kredi kartlarında olduğu gibi taksitlendirilebilir. Sanal kartın buna benzer avantajları, bağlı olduğu bankaya göre değişiklik gösterir. Taksit sayısı, ödeme erteleme avantajı, ek taksit imkânı gibi seçenekler için bankaların web siteleri üzerinden detaylı bilgi alınabilir.

  Enpara.com’da müşterilerimizin hem güvenliğini hem de kolayca işlem yapabilmelerini sağlamak için Enpara.com Kredi Kartı Sanal Kart özelliğini sunuyoruz. Bu özellik sayesinde, Enpara.com Kredi Kartı’nıza bağlı olarak çalışan ayrı bir sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz. Sanal kredi kartımız da tıpkı Enpara.com Kredi Kartı’nın kendisi gibi tamamen ücretsizdir.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.