QR kod ile para çekme

QR Kod ile Para Çekme

İngilizce "Quick Response" (Çabuk Tepki) kelimesinin kısaltılmış hâli olan QR kod, iki boyutlu bir barkoddur. Günümüzde bankacılık başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılan bu güncel teknolojide söz konusu kodun içeriği bir video, web sitesi, metin ya da özel bir link olabilir. QR kod okuyucu yazılıma sahip bir akıllı telefon, karekodu rahatlıkla okur ve ilgili hizmet ya da ürün sayfasını kolaylıkla açar. Kullanımı oldukça kolay olan bu teknoloji, kameralı bir cep telefonu ve barkod okuyucu uygulamayla çalışır ve tamamen ücretsizdir. Bankacılık alanında banka işlemlerini ATM'den kartsız şekilde yapmayı mümkün kılan QR kod, oldukça yaygın, güvenilir ve sık kullanılan bir teknolojidir. Özellikle banka kartının unutulduğu ya da kaybedildiği zamanlarda mobil uygulama ile çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilen işlem, acil nakit ihtiyacı olan kişiler için önemli bir avantajdır. QR kod ile sadece para yatırma değil; para çekme işlemleri de yapılabilir. Kartın olmadığı acil durumlarda sadece birkaç dakika içerisinde istenen hesaba para yollanabilir ve nakit ihtiyacı giderilebilir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

QR kod ile para nasıl çekilir/yatırılır?


QR kod ile para çekme işlemi, herkesin yapabileceği ve kısa sürede rahatlıkla öğrenebileceği son derece basit bir işlemdir. Bunun için öncelikle kullanılan bankanın mobil uygulamasını telefona indirmek gerekir. Mobil uygulamada giriş yaptıktan sonra işlem menüsünde yer alan QR kod ile para çekme ve para yatırma alanına girilir. QR kod ile para çekmek için öncelikle paranın çekileceği hesap ve çekilecek para miktarı seçilir. Ardından ATM klavyesinde yer alan 8 ya da giriş tuşuna basılır ve bankanın mobil uygulamasında açılan kameraya ATM ekranında beliren QR kod yaklaştırılır ve okutulur. Bu aşamada tıpkı kartla para çekme sürecinde olduğu gibi talep edilen para, ATM'den saniyeler içerisinde alınabilir.


QR kod ile para yatırmak da para çekmek kadar kolay bir işlemdir. Mobil uygulamada yer alan diğer QR kod işlemleri içerisinden para yatırma seçeneği seçilir. Bu aşamadan sonra paranın yatırılacağı hesap, otomatik ya da manuel olarak girilir ve para tutarı belirlenir. Son olarak tıpkı para çekme işlemindeki gibi ATM klavyesindeki 8 ya da giriş tuşuna basılarak ATM ekranında beliren QR kodu, mobil şube ekranında açılan kameraya okutulur ve açılan para yatırma bölmesine para yerleştirilir. QR kodu ile yapılan para yatırma işlemiyle kartla yapılan işlemlerden farksız olarak yatırdığınız para, kısa bir süre içerisinde hesabınıza geçecektir.


QR kodu ile para çekme ya da para yatırma işlemlerinin yanı sıra günlük hayatta sık kullanılan farklı banka işlemleri de kolaylıkla yapılabilir. Mobil uygulamada yer alan karekod işlemleri sekmesinden nakit avans çekme ya da kredi kartı borcu ödeme gibi işlemler de gerçekleştirilebilir. Bu sayede acil nakit ihtiyaçları ya da ödemeler için kart kullanımına gerek kalmaz. Tüm bu işlemleri QR kodu ile gerçekleştirmek için kullanılan bankanın mobil uygulamasını telefona indirmek ve bir hesap oluşturmak yeterlidir. Ardından söz konusu işlemler kolay adımlar eşliğinde birkaç dakikada gerçekleştirilebilir.


QR kod ile para çekme/yatırma güvenli mi?


QR kod ile yapılan banka işlemleri, son derece güvenlidir. İşlemlerin sadece QR kod ve telefon ile yapılması dolayısıyla banka ya da kredi kartı kullanılmaması, kartın kopyalanması ya da çalınması gibi tatsız durumların önüne geçer. Üstelik kart taşımayan kişi, kartını kaybetme gibi bir sorun da yaşamaz. ATM’lerde sık yaşanan bir diğer sorun da kartın ATM’de unutulması ya da ATM'nin kartı yutması durumudur. QR kod ile işlem, bu sorunların da önüne geçer. Yanına sadece telefonunu alan bir kişi, müşterisi olduğu bankanın mobil uygulamasına girerek hızlıca para çekebilir. Kart taşıma durumunun ortadan kalkması, özellikle kalabalık şehirler için önemli bir güvenlik önlemidir.


QR kod ile işlem yapmanın avantajları


QR kodlarının en önemli avantajı, cüzdan taşımaya gerek kalmadan önemli banka işlemlerini kısa sürede gerçekleştirmek olarak belirtilebilir. Banka kartının olmadığı zamanlarda acil bir ödeme yapmak ya da para çekmek için eve/işe geri dönmek gerekebilir. Trafiğin yoğun olduğu ve kalabalık bir şehirde bu durum, oldukça tatsız sonuçlar doğurur. Yaşanan zaman kaybı, çeşitli mağduriyetlere neden olabilir. Oysa sadece akıllı telefon ve mobil uygulama sayesinde eve dönmeye gerek kalmadan hızlıca gerekli işlemler yapılabilir ve finansal süreçlerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi sağlanır.


QR koduyla işlem yapmak, hijyen noktasında da oldukça önemli bir avantaj sağlar. Her gün binlerce insanın kullandığı ATM'ler ve ATM klavyeleri, pek çok mikrop ve virüs barındıran, yeterince temiz olmayan yerlerdir. Oysa QR kod ile yapılan işlemlerde klavyeyle minimum temas sayesinde çok daha hijyenik bir süreç elde edilebilir.


ATM'de kredi kartı ya da banka kartlarıyla yapılan işlemler, QR kod ile yapılan işlemlerden çok daha uzun sürer. Kart ile yapılan işlemlerde kartı kart bölmesine yerleştirmek, şifreyi girmek ve ardından diğer işlemleri gerçekleştirmek amacıyla ana menüde ilerlemek gerekir. Eğer banka ATM'sinde bir yavaşlık ya da arıza söz konusuysa tüm bu işlemler daha da uzun zaman alır. Bu durumda ATM önünde kuyruk oluşur ve kısa sürecek bir banka işlemi için bile uzun süre sırada beklemek gerekebilir. Oysa QR kodla saniyeler içerisinde klavye yavaşlığına maruz kalmadan para çekilir. Bu da ciddi bir zaman tasarrufu anlamına gelir.


QNB Finansbank tarafından 2012 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası olan Enpara.com, hızlıca yapabileceğiniz karekod işlemleriyle hem hayatınıza kolaylık katıyor hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Encard’ınızın yanınızda olmadığı durumlarda cep şubesini kullanarak QNB Finansbank ATM’lerinden işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilir; acil durumlarda beklemek zorunda kalmadan aksiyon alabilirsiniz.


Karekod ile işlem yapabilmek için yapmanız gerekenler son derece basittir: Eğer para çekme işlemi yapacaksanız, öncelikle telefonunuza indireceğiniz Enpara.com mobil uygulaması üzerinden giriş yapmanız gerekir. Ardından cep şubede yer alan “Karekod > Hızlı para çekme” adımını seçerek istediğiniz tutarı belirleyebilirsiniz. Bir sonraki adım ise QNB Finansbank ATM'sinin ekranında görüntülenen karekodu mobil uygulamada açılan kameranıza okutarak para çekme işleminizi hızlıca tamamlayabilirsiniz. Şayet ATM ekranında kare kod görüntülenmemişse ATM klavyesinde bulunan giriş ya da 8 tuşuna basmak ve ardından ATM ekranında görüntülenen karekodu, mobil uygulamada açılan kameranıza okutarak para çekme işlemini kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.


Karekod ile sadece para çekme değil; farklı banka işlemlerini de yapabilmeniz de mümkündür. Bunun için ise “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımını kullanabilir; QNB Finansbank ATM’lerinden para yatırma ve kredi borcu ödeme gibi işlemleri de kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Enpara.com müşterisi değilseniz ve QR kodu işlemlerinden faydalanmak istiyorsanız Enpara.com cep şubesini telefonunuza indirerek bir hesap açabilir ve dijital bankacılığın avantajlarla dolu dünyasına adım atabilirsiniz. Henüz Enpara.com müşterisi değilseniz Enpara.com ailesine katılmanız oldukça kolay. Enpara.com üzerinden yapacağınız başvurunun olumlu değerlendirilmesinin ardından hesabınız açılır ve kartınız müşteri temsilcileri tarafından kısa süre içerisinde size elden teslim edilir. Enpara.com hesabınız sayesinde istediğiniz QNB Finansbank ATM'sinden karekod ile işlem yapabilir; güvenli ve hızlı bankacılığın avantajlarından faydalanabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • QR kod ile para nasıl çekilir/yatırılır?

  Eğer kartınız yanınızda değilse ve acil nakit ihtiyacınız varsa para çekme işlemini akıllı telefonunuz üzerinden bankanızın mobil uygulamasıyla kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. QR kod ile kısa sürede para çekebilmek için öncelikle işlem yapılacak bankanın mobil uygulamasını telefona indirmek gerekir. Mobil uygulamada giriş yapılmasının ardından QR kod ile para çekebilmek için menüde bulunan para çekme ve yatırma alanına girilir. Paranın çekileceği hesap ve para miktarı seçildikten sonra ATM klavyesinde yer alan 8 ya da giriş tuşuna basılır. Bu aşamada mobil uygulamada açılan kameraya ATM ekranında beliren karekod okutulur. Bu basit işlemler serisinin ardından istenen miktardaki para, saniyeler içerisinde ATM'den çekilebilir.

  QR kod ile yapılabilecek işlemler

  Para çekme işleminin yanı sıra QR kod ile para yatırma işlemi de yapılabilir. Menüde yer alan para yatırma işlemi seçeneği tuşlandıktan sonra paranın yatırılacağı hesap ve para miktarı belirlenir. ATM klavyesindeki 8 ya da giriş tuşuna basılır ve ekranda beliren karekod, mobil uygulama kamerasına okutulur. Bu aşamada para yatırma bölmesi açılır ve para, bölme içerisine yerleştirilir. QR kod ile gerçekleştirilen para yatırma işlemlerinde yatırılan para kısa sürede hesaba geçer. Karekod ile para yatırma ya da çekme işlemlerinin yanı sıra nakit avans çekme veya kredi kartı borcu ödeme gibi işlemler de yapılabilir. Bu şekilde acil durumlarda karta ihtiyaç duymadan temel banka işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirmek mümkündür.

  Enpara.com QR kod ile para nasıl çekilir/yatırılır?

  Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankacılık platformu olan Enpara.com ile karekod işlemlerini kısa sürede yapabilir; zamandan tasarruf ederken acil ihtiyaçlarınızı anında giderebilirsiniz. QNB Finansbank ATM’lerinden cep şubesiyle gerçekleştireceğiniz karekod işlemleriyle Encard'ınızın yanınızda olmadığı zamanlarda büyük kolaylık sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle Enpara.com mobil uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekir. Ardından "Karekod > Hızlı para çekme” adımı seçilerek istenen tutar belirlenir. QNB Finansbank ATM'sinin klavyesinde bulunan giriş ya da 8 tuşuna bastıktan sonra ATM ekranında beliren karekodu mobil uygulamada açılan kameranıza okutarak para çekme işlemini tamamlayabilirsiniz.

  Enpara.com'un “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımıyla QNB Finansbank ATM’lerinden para yatırma ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleri gerçekleştirmek de oldukça kolaydır. Eğer QR kod avantajından yararlanmak istiyorsanız Enpara.com cep şubesini telefonunuza indirerek hemen hesap açabilirsiniz. Eğer henüz Enpara.com müşterisi değilseniz Encard'ın avantajlarla dolu dünyasına kısa sürede katılabilirsiniz. Enpara.com üzerinden yapılan başvurunuz olumlu olarak değerlendirildikten sonra hesabınız kısa süre içerisinde açılır ve kartınız tarafınıza teslim edilir. Artık Enpara.com hesabınızla hızlı ve güvenli bankacılıktan yararlanabilir; QNB Finansbank ATM'lerinde karekodlu işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

 • QR kod ile para çekme/yatırma güvenli mi?

  İngilizce "Quick Response" (Çabuk Tepki) kelimelerinin kısaltılmışı olan QR kod, bankacılık sektöründe sık kullanılan güncel bir teknolojidir. Kameralı bir cep telefonu ve barkod okuyucu uygulama ile çalışan kare kod teknolojisi, tamamen ücretsizdir. Bankacılıkta kullanılan QR teknolojisi sayesinde mobil şube ve akıllı telefon ile pek çok önemli banka işlemi kartsız yapılabilir. Banka kartını evde unutan ya da kaybeden kullanıcılar, acil durumlarda para çekme ya da yatırma gibi önemli banka işlemlerini telefonları aracılığıyla kısa sürede yapabilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan; acil durumlarda nakit ihtiyacının karşılanması açısından büyük bir kolaylık olan kare kod, aynı zamanda son derece güvenli bir teknolojidir.

  QR kod sisteminin güvenlik açısından faydaları

  QR kod ile yapılan işlemlerde banka ya da kredi kartı kullanılmaz. Sadece cep telefonu ve mobil uygulamanın varlığının yeterli olduğu bu durumlarda kredi kartının ya da banka kartının kopyalanması ya da kaybolması gibi tatsız durumların yaşanması önlenmiş olur. Yanında kartı olmayan kişiler için kartın çalınması durumu da ortadan kalkar. QR kod, yanında cüzdan taşımaktan hoşlanmayan kişiler için de son derece pratik bir çözümdür. ATM'nin kartı yuttuğu ya da kartın ATM’de unutulduğu durumların önlenmesinde de karekod sistemi etkilidir. Sadece telefonla para çekebiliyor olmak, pek çok riski ortadan kaldırır. QR kod, özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan, ATM’lerde olumsuz durumlarla karşılaşma olasılığı yüksek kullanıcılar için son derece güvenilir bir yöntemdir.

  Enpara.com QR kod ile güvenli bankacılık

  Siz de Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankacılık platformu olan Enpara.com'un kare kod teknolojisiyle güvenilir ve hızlı para çekmenin keyfine varabilirsiniz. Encard'ınızın yanınızda olmadığı durumlarda cep şubeyi kullanabilir ve acil işlemlerinizi kısa süre içerisinde QNB Finansbank ATM’lerinden gerçekleştirebilirsiniz. QR kod ile para çekmek için öncelikle Enpara.com mobil uygulamasını cebinize indirmeniz gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra “Karekod > Hızlı para çekme” adımını seçebilir ve istediğiniz tutarı belirleyebilirsiniz. QNB Finansbank ATM'sinde yer alan klavyenin 8 ya da giriş tuşuna basabilir ve ekranda beliren karekodu cep şubede açılan kameraya okutabilirsiniz. Bu aşamadan sonra saniyeler içerisinde paranızı çekebilirsiniz.

  QR kod ile güvenli bir şekilde para çekebilmenin yanı sıra para da yatırabilir; dilerseniz kredi kartınızın borcunu ödeyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımını izlemektir. Enpara.com müşterisiyseniz cep şubeyi cep telefonunuza indirerek karekodla işlem yapmanın güvenli ve kolay dünyasına adım atabilirsiniz. Henüz Enpara.com müşterisi değilseniz, hemen şimdi Enpara.com üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi hâlinde kartınız kısa sürede elinize ulaşır. Bu andan itibaren siz de Enpara.com ailesinin bir üyesi olarak bankacılık işlemlerinizi güvenle ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 • QR kod ile işlem yapmanın avantajları

  Bankacılıkta yaygın olarak kullanılmaya başlanan QR teknolojisi, ATM'lerden kartsız işlem yapabilmeyi sağlayan oldukça güvenilir ve pratik bir yöntemdir. En önemli bankacılık işlemleri olan para çekme, para yatırma, kredi kartı borcu ödeme ve para transferi gibi işlemler, QR kod ile kartın olmadığı acil durumlarda dahi gerçekleştirilebilir.

  QR kod ile pratik ve güvenli bankacılık

  QR kodun en önemli avantajı, çanta ya da cüzdan taşımaya gerek kalmadan banka işlemlerini saniyeler içinde yapabilmektir. Banka ya da kredi kartının unutulduğu, çalındığı ya da kaybolduğu durumlarda acil banka işlemleri için eve ya da işe dönmek gerekir. Özellikle büyük şehirlerde trafik sorunu nedeniyle bu süreç uzayabilir ve zaman kaybına neden olabilir. QR kod, bu olasılığın tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Cep telefonunda bankasının mobil uygulaması olan herkes, acil işlemlerini eve ya da işe geri dönmeden saniyeler içerisinde yapabilir.

  QR kod, hijyen noktasında da büyük bir avantaj sağlar. Her gün binlerce insan tarafından kullanılan ATM klavyeleri hijyenik olmayan yerlerdir. QR kod ile yapılan işlemler ise minimum temas ile gerçekleşir. Bu şekilde ATM ile bankacılık işlemleri daha hijyenik koşullarda gerçekleştirilebilir. QR kodun bir diğer avantajı da zaman tasarrufu olarak öne çıkar. ATM'de kart ile gerçekleştirilen işlemler, QR kod işlemlerinden daha uzun sürer. Kartla işlemde kartı bölmeye yerleştirmek, şifre girmek ve yapılacak işlem için çeşitli aşamaları tamamlamak gerekir. Eğer ATM klavyesinde yavaşlık ya da arıza varsa bu süreç daha da uzar. Çoğu zaman ATM'de uzun bir kuyruk oluşur ve acil ihtiyaçlar söz konusu olduğunda ciddi bir zaman kaybı yaşanır. Oysa QR kod ile para çekerken tek yapılması gereken, kameraya kare kodu okutmaktır.

  Enpara.com QR kod ile hızlı bankacılık

  Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankacılık platformu olan Enpara.com ile QR kodun hızlı, güvenli ve pratik dünyasından siz de faydalanabilirsiniz. QNB Finansbank ATM’lerinden gerçekleştirebileceğiniz karekod işlemleri, en acil durumlarda zamandan tasarruf etmenizi ve çözüme hızlıca ulaşmanızı sağlar. Enpara.com QR kod ile işlem yapmanın avantajlarını deneyimlemek için Enpara.com mobil uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz. “Karekod > Hızlı para çekme” adımıyla çekeceğiniz para miktarını belirledikten sonra QNB Finansbank ATM klavyesinde bulunan giriş tuşuna ya da 8'e basmanız gerekir. Bu aşamadan sonra ATM ekranındaki kare kodu mobil uygulamada açılan kameraya okutabilir ve saniyeler içerisinde paranızı çekebilirsiniz. Enpara.com “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımıyla ise hem para yatırabilir hem de kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Eğer Enpara.com müşterisiyseniz mobil uygulamayı cep telefonuna indirerek karekod kullanmaya başlayabilirsiniz. Enpara.com müşterisi değilseniz internet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Değerlendirmenin ardından kısa süre içerisinde açılan hesabınızla istediğiniz QNB Finansbank ATM'sinden QR kod ile işlem yapabilirsiniz.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.