QR kod ile para çekme

İngilizce "Quick Response" (Çabuk Tepki) kelimesinin kısaltılmış hâli olan QR kod, iki boyutlu bir barkoddur. Günümüzde bankacılık başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılan bu güncel teknolojide söz konusu kodun içeriği bir video, web sitesi, metin ya da özel bir link olabilir. QR kod okuyucu yazılıma sahip bir akıllı telefon, karekodu rahatlıkla okur ve ilgili hizmet ya da ürün sayfasını kolaylıkla açar. Kullanımı oldukça kolay olan bu teknoloji, kameralı bir cep telefonu ve barkod okuyucu uygulamayla çalışır ve tamamen ücretsizdir. Bankacılık alanında banka işlemlerini ATM'den kartsız şekilde yapmayı mümkün kılan QR kod, oldukça yaygın, güvenilir ve sık kullanılan bir teknolojidir. Özellikle banka kartının unutulduğu ya da kaybedildiği zamanlarda mobil uygulama ile çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilen işlem, acil nakit ihtiyacı olan kişiler için önemli bir avantajdır. QR kod ile sadece para yatırma değil; para çekme işlemleri de yapılabilir. Kartın olmadığı acil durumlarda sadece birkaç dakika içerisinde istenen hesaba para yollanabilir ve nakit ihtiyacı giderilebilir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

QR kod ile para nasıl çekilir/yatırılır?


QR kod ile para çekme işlemi, herkesin yapabileceği ve kısa sürede rahatlıkla öğrenebileceği son derece basit bir işlemdir. Bunun için öncelikle kullanılan bankanın mobil uygulamasını telefona indirmek gerekir. Mobil uygulamada giriş yaptıktan sonra işlem menüsünde yer alan QR kod ile para çekme ve para yatırma alanına girilir. QR kod ile para çekmek için öncelikle paranın çekileceği hesap ve çekilecek para miktarı seçilir. Ardından ATM klavyesinde yer alan 8 ya da giriş tuşuna basılır ve bankanın mobil uygulamasında açılan kameraya ATM ekranında beliren QR kod yaklaştırılır ve okutulur. Bu aşamada tıpkı kartla para çekme sürecinde olduğu gibi talep edilen para, ATM'den saniyeler içerisinde alınabilir.


QR kod ile para yatırmak da para çekmek kadar kolay bir işlemdir. Mobil uygulamada yer alan diğer QR kod işlemleri içerisinden para yatırma seçeneği seçilir. Bu aşamadan sonra paranın yatırılacağı hesap, otomatik ya da manuel olarak girilir ve para tutarı belirlenir. Son olarak tıpkı para çekme işlemindeki gibi ATM klavyesindeki 8 ya da giriş tuşuna basılarak ATM ekranında beliren QR kodu, mobil şube ekranında açılan kameraya okutulur ve açılan para yatırma bölmesine para yerleştirilir. QR kodu ile yapılan para yatırma işlemiyle kartla yapılan işlemlerden farksız olarak yatırdığınız para, kısa bir süre içerisinde hesabınıza geçecektir.


QR kodu ile para çekme ya da para yatırma işlemlerinin yanı sıra günlük hayatta sık kullanılan farklı banka işlemleri de kolaylıkla yapılabilir. Mobil uygulamada yer alan karekod işlemleri sekmesinden nakit avans çekme ya da kredi kartı borcu ödeme gibi işlemler de gerçekleştirilebilir. Bu sayede acil nakit ihtiyaçları ya da ödemeler için kart kullanımına gerek kalmaz. Tüm bu işlemleri QR kodu ile gerçekleştirmek için kullanılan bankanın mobil uygulamasını telefona indirmek ve bir hesap oluşturmak yeterlidir. Ardından söz konusu işlemler kolay adımlar eşliğinde birkaç dakikada gerçekleştirilebilir.


QR kod ile para çekme/yatırma güvenli mi?


QR kod ile yapılan banka işlemleri, son derece güvenlidir. İşlemlerin sadece QR kod ve telefon ile yapılması dolayısıyla banka ya da kredi kartı kullanılmaması, kartın kopyalanması ya da çalınması gibi tatsız durumların önüne geçer. Üstelik kart taşımayan kişi, kartını kaybetme gibi bir sorun da yaşamaz. ATM’lerde sık yaşanan bir diğer sorun da kartın ATM’de unutulması ya da ATM'nin kartı yutması durumudur. QR kod ile işlem, bu sorunların da önüne geçer. Yanına sadece telefonunu alan bir kişi, müşterisi olduğu bankanın mobil uygulamasına girerek hızlıca para çekebilir. Kart taşıma durumunun ortadan kalkması, özellikle kalabalık şehirler için önemli bir güvenlik önlemidir.


QR kod ile işlem yapmanın avantajları


QR kodlarının en önemli avantajı, cüzdan taşımaya gerek kalmadan önemli banka işlemlerini kısa sürede gerçekleştirmek olarak belirtilebilir. Banka kartının olmadığı zamanlarda acil bir ödeme yapmak ya da para çekmek için eve/işe geri dönmek gerekebilir. Trafiğin yoğun olduğu ve kalabalık bir şehirde bu durum, oldukça tatsız sonuçlar doğurur. Yaşanan zaman kaybı, çeşitli mağduriyetlere neden olabilir. Oysa sadece akıllı telefon ve mobil uygulama sayesinde eve dönmeye gerek kalmadan hızlıca gerekli işlemler yapılabilir ve finansal süreçlerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi sağlanır.


QR koduyla işlem yapmak, hijyen noktasında da oldukça önemli bir avantaj sağlar. Her gün binlerce insanın kullandığı ATM'ler ve ATM klavyeleri, pek çok mikrop ve virüs barındıran, yeterince temiz olmayan yerlerdir. Oysa QR kod ile yapılan işlemlerde klavyeyle minimum temas sayesinde çok daha hijyenik bir süreç elde edilebilir.


ATM'de kredi kartı ya da banka kartlarıyla yapılan işlemler, QR kod ile yapılan işlemlerden çok daha uzun sürer. Kart ile yapılan işlemlerde kartı kart bölmesine yerleştirmek, şifreyi girmek ve ardından diğer işlemleri gerçekleştirmek amacıyla ana menüde ilerlemek gerekir. Eğer banka ATM'sinde bir yavaşlık ya da arıza söz konusuysa tüm bu işlemler daha da uzun zaman alır. Bu durumda ATM önünde kuyruk oluşur ve kısa sürecek bir banka işlemi için bile uzun süre sırada beklemek gerekebilir. Oysa QR kodla saniyeler içerisinde klavye yavaşlığına maruz kalmadan para çekilir. Bu da ciddi bir zaman tasarrufu anlamına gelir.


QNB Finansbank tarafından 2012 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası olan Enpara.com, hızlıca yapabileceğiniz karekod işlemleriyle hem hayatınıza kolaylık katıyor hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Encard’ınızın yanınızda olmadığı durumlarda cep şubesini kullanarak QNB Finansbank ATM’lerinden işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilir; acil durumlarda beklemek zorunda kalmadan aksiyon alabilirsiniz.


Karekod ile işlem yapabilmek için yapmanız gerekenler son derece basittir: Eğer para çekme işlemi yapacaksanız, öncelikle telefonunuza indireceğiniz Enpara.com mobil uygulaması üzerinden giriş yapmanız gerekir. Ardından cep şubede yer alan “Karekod > Hızlı para çekme” adımını seçerek istediğiniz tutarı belirleyebilirsiniz. Bir sonraki adım ise QNB Finansbank ATM'sinin ekranında görüntülenen karekodu mobil uygulamada açılan kameranıza okutarak para çekme işleminizi hızlıca tamamlayabilirsiniz. Şayet ATM ekranında kare kod görüntülenmemişse ATM klavyesinde bulunan giriş ya da 8 tuşuna basmak ve ardından ATM ekranında görüntülenen karekodu, mobil uygulamada açılan kameranıza okutarak para çekme işlemini kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.


Karekod ile sadece para çekme değil; farklı banka işlemlerini de yapabilmeniz de mümkündür. Bunun için ise “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımını kullanabilir; QNB Finansbank ATM’lerinden para yatırma ve kredi borcu ödeme gibi işlemleri de kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Enpara.com müşterisi değilseniz ve QR kodu işlemlerinden faydalanmak istiyorsanız Enpara.com cep şubesini telefonunuza indirerek bir hesap açabilir ve dijital bankacılığın avantajlarla dolu dünyasına adım atabilirsiniz. Henüz Enpara.com müşterisi değilseniz Enpara.com ailesine katılmanız oldukça kolay. Enpara.com üzerinden yapacağınız başvurunun olumlu değerlendirilmesinin ardından hesabınız açılır ve kartınız müşteri temsilcileri tarafından kısa süre içerisinde size elden teslim edilir. Enpara.com hesabınız sayesinde istediğiniz QNB Finansbank ATM'sinden karekod ile işlem yapabilir; güvenli ve hızlı bankacılığın avantajlarından faydalanabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.