Özel bankacılık (private banking)

Özel Bankacılık

Bankacılığın dünyadaki eğilimlerine paralel olarak ortaya çıkan özel bankacılık kavramı (private banking), özetle bankaların belirli bir profile sahip müşterilerine özel olarak sunduğu bankacılık hizmetlerine verilen isimdir. Dünya çapında olduğu gibi Türkiye’deki bankacılık faaliyetlerinde de kendine önemli ve etkin bir yer edinmeyi başaran özel bankacılık, bankaların gözünde belirli bir statüye ulaşan müşterilerin varlıklarını özel olarak yönetme işini kapsar.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Özel bankacılık hizmeti aracılığı ile varlıklar, müşteri beklentilerine uygun olarak yönetilir. Kişinin risk eşiği, yatırım tercihleri ve hedefleri göz önünde bulundurularak, özel bankacılık kapsamında alternatif ürün ve hizmetler sunulur. Müşterinin tüm bu ürün ve hizmetlerden yararlanmasını sağlamak amacıyla gerekli bilgi ve destek, özel olarak sağlanır. İşinde uzman portföy yöneticileri ve temsilcilerinin yardım ve yönlendirmesiyle finansal hedefler doğrultusunda yatırım ve birikim analizleri yapılarak en doğru değerlendirme programına ulaşılmaya çalışılır.


Özellikle son yıllarda sayısı ve yaygınlığı hızla artan özel bankacılık hizmeti, pek çok farklı banka tarafından farklı ürün ve uygulamalar aracılığı ile sunulur. Hesaplarında yüksek meblağda birikimi bulunan müşteriler için bankalar, sahip oldukları birikim ve deneyimi, müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda paylaşır. Finans dünyasında tecrübeli ve alanında uzman kadrolar, gerek yurt içi gerekse yurt dışı piyasalara dair engin bilgi birikimini, bankaları adına özel müşterilerin avantajına olacak şekilde kullanır. Belirli müşterilere ve onların ihtiyaçlarına yoğunlaşarak gerçekleştirilen özel bankacılık, finans dünyasında her geçen gün biraz daha değer kazanan alternatif bir hizmet olma özelliği taşır.


Yüksek gelir segmentine özel bankacılık ürünleri


Özel bankacılık hizmeti veren bankalar, belirli profilleri yakalayan müşterileri için kişiye özel ürün ve hizmetleri devreye sokar. Bankadaki birikimleri vasıtasıyla yüksek gelir segmentine mensup olduğuna kanaat getirilen kişiler, standart hizmetlerden farklı olarak pek çok konuda profesyonel destek alabilir; alternatif ürünlerden yararlanabilir. Yüksek gelir segmentindeki müşteriler; kişisel birikim, yatırım ve ihtiyaçlarına uygun ürünleri, günlük hayatının bir parçası olarak kullanabilir. Sadece bankacılık alanında değil; farklı konularda da hayatı kolaylaştıran özel olarak tasarlanmış ürün ve hizmetler, özel bankacılık hizmetleri kapsamına girer.


Her türlü standart bankacılık hizmetinin yanında borsa yatırım fonları, hisse senetleri, türev ürünler, bono ve tahvil gibi yatırım ürünlerinin alım ve satımını kapsayan hizmetlerle ilgili özel yatırım ve portföy yönetimi danışmanlığı sağlanır. Belirli bir müşteriye özel olarak atanmış portföy yöneticileri, müşterinin beklenti ve hedeflerine uygun en güncel yatırım seçeneklerini onlarla paylaşarak gerekli destek ve yönlendirmeleri gerçekleştirir. Yatırım hizmetleri alanında sağlanan profesyonel destekle birlikte bankacılık ve sigorta ürünleri ile ilgili de danışmanlık hizmeti verilir. Vadeli mevduat, bireysel krediler, kiralık kasa ve sigorta konularında özel fırsatlar, özel bankacılık hizmetine hak kazanan müşterilere sunulur. Bu müşteriler, kredi kullanırken özel faiz ve indirimlerden yararlanır; kasa kiralama işlemlerinde yıllık kira bedeli ve depozito ücreti gibi konularda da yine indirimli hizmetin avantajını yaşayabilir.


Bankalar, özel bankacılık müşterilerine sunulan ürün ve hizmetlerde farklı uygulama ve seçenekler sunabilirler. Normal koşullarda ATM üzerinden günlük belirli limitler dâhilinde yapılan nakit çekim işlemleriyle ilgili ayrıcalıklar da yine özel bankacılığın hizmet alanına girebilir. Buna göre özel bankacılık hizmetlerinden yararlanması uygun görülmüş banka müşterileri için günlük olarak çekebilecekleri nakit limitinde esneklik gösterilir. Çok daha yüksek limitlerde günlük çekim yapma hakkı kazanan müşteriler, ortak ATM kullanımında komisyon ödememe gibi ayrıcalıklardan da yararlanabilir.


Ayrıca, söz konusu müşterilere özel olarak hizmet veren çağrı hattı, web sitesi, tablet ve akıllı telefon uygulamaları da yine özel bankacılığın alanına girer. Aynı şekilde, yalnızca özel bankacılık hizmetinden yararlanma hakkına sahip olan müşteriler için özel olarak faaliyet gösteren hizmet noktaları bulunur.


Özel bankacılık faaliyetlerinin bir kısmı, yurt içiyle sınırlı kalmaz. Özel müşteriler için tasarlanan ürün ve hizmetlerin kullanım alanı, yurt dışına da yayılır. Yüksek gelir grubuna dâhil olan banka müşterileri için özel olarak tasarlanan kredi kartları ile yurt dışında avantajlı alışveriş imkânına sahip olmak, çok çeşitli indirim ve taksit fırsatlarından yararlanmak mümkün hâle gelir. Özel seyahat kartları ile havalimanlarında ayrıcalıklı hizmet alabilir, her türlü seyahat, konaklama, kültür-sanat etkinlikleri gibi planlamaları, özel bankacılık kapsamında sahip olduğunuz ayrıcalıklı ürün ve hizmetler aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.


Özel bankacılık kapsamında hizmet veren banka, müşterileri için farklı konularda düzenli bildirimler yapar, piyasa bülteni göndererek finans dünyası ile ilgili güncel haberleri paylaşır. Ayrıca, yıl içinde ekonomi, spor, seyahat, lifestyle gibi başlıklarda düzenlediği etkinliklerle de private banking müşterilerine kendilerini özel hissettirmeyi başarır.


Özel bankacılıktan yararlanma koşulları


Özel bankacılıktan yararlanmak için bankalar nezdinde buna hak kazanmak gerekir. Bankalar, yalnızca belirli finansal birikime sahip olan ve bunu banka hesapları yoluyla kanıtlayabilen müşterilerine söz konusu özel bankacılık hizmetleriden yararlanma hakkı tanır. Yüksek gelir düzeyine sahip olduğu banka hesabındaki birikimleri vasıtasıyla onaylanan müşteriler için private banking hizmetlerinin kapıları sonuna kadar açılır. Müşterilerin özel ve yüksek gelir segmentine dâhil olduğunun onaylanması için bankadaki varlıklarının belirli bir değere ulaşması beklenir. Söz konusu değer ve rakamlar ise bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bu noktada her banka, kendi finansal değerlendirmelerini devreye sokarak, özel bankacılık için aradığı şartları bağımsız bir biçimde ortaya koyar.


Bankalar tarafından belirlenen ve müşterinin sahip olması beklenen birikim tutarına ulaşıldığında özel bankacılık faaliyetleri devreye girer ve kişinin her türlü ayrıcalıklı ürün ve hizmetten yararlanmasına imkân tanınır. Portföy yönetimi ve finansal danışmanlık hizmeti, özel fonksiyonlara sahip kredi kartları, ayrıcalıklı kredi kullanma hakkı gibi sayısız imkân, private banking hizmeti alan kişilerin ayağına gelir. Ayrıca; uçak bileti, araç kiralama, havalimanı, duty free, lounge kullanımı gibi detayları kapsayan seyahat kolaylıkları ile yerel ve global düzeyde sosyal yaşamın herhangi bir alanında işe yarayacak çok sayıda ayrıcalık, özel bankacılık müşterilerine sağlanır.


Private banking hizmetinden yararlanma koşulları, bir başka deyişle özel bankacılık hizmeti almak için banka müşterilerinden beklenen birikim miktarı, hizmeti sağlayan bankaya göre farklılaşır. Bununla birlikte, banka hesabında yüksek meblağlarda birikimi bulunan müşteriler, özel bankacılık kapsamına alınabilir.


Enpara.com tüm hizmetlerini sadece dijital kanallar üzerinden sunan ve şubesiz olmasının kendisine yarattığı maliyet avantajını masrafsız ve avantajlı bankacılık anlayışıyla müşterileriyle paylaşan, Türkiye’nin ilk ve tek şubesiz dijital bankacılık uygulamasıdır. Siz de Enpara.com’un yaşamınızı kolaylaştıran tüm bankacılık ürün ve hizmetlerinden faydalanmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.