Ons altın ile gram altın arasındaki farklar Sesi oynat Sesi kapat

Ons altın ile gram altın arasındaki farklar

Altın, geçmişten bu yana tasarruf için değerlendirilen yatırım araçlarından biridir. Geleneksel yatırım anlayışında kuyumcudan alınan fiziksel bir yatırım ürünü olan altın, gelişen teknoloji sayesinde dijital platformlarda da alınıp satılabilir. Bankalar üzerinden yapılan altın işlemleri, genellikle gram bazında yapılsa da altın yatırımı, ons bazında da gerçekleştirilebilir. Ons; altın, gümüş gibi birçok değerli madenin fiyatının hesaplanmasında kullanılan bir ölçü birimidir. Ons ölçü biriminin dünya genelinde simgesi, OZ'dur. 1 ons altının karşılığı, 31,10 gram has altın olarak belirlenmiştir. Uluslararası piyasalarda işlem gören ve bu nedenle değeri dolar olarak belirlenen ons altının fiyatı, ulusal piyasalarda işlem gören gram altının fiyatı hesaplanırken kullanılır. 1 gram altın fiyatı hesaplanırken, öncelikle 1 ons altının değeri, 31,10'a bölünür ve ardından bulunan sonuç, mevcut dolar/TL kuru ile çarpılarak Türk Lirası'na çevrilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Ons altın ve gram altın nasıl farklılaşır?


Ons altın ve gram altın arasındaki farkların başında fiyatlarını etkileyen unsurlar gelir. Değeri dolar bazında belirlenen ons altın, değeri ulusal para birimi cinsinden belirlenen gram altının fiyatını doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Ons altının değerinin gram altın fiyatını doğrudan etkilemesi, uluslararası piyasalarda ons altın fiyatında yaşanan değişikliklerin gram altın değerine yansıyacağı anlamına gelir. Örneğin, uluslararası piyasada ons altının fiyatı düşüyorsa, döviz kurunda bir değişiklik olmadığı varsayılarak, ulusal piyasada işlem gören gram altının fiyatı da düşer. Ons altın fiyatı artarken döviz kuru düşüyorsa, uluslararası piyasalarda düşen ons altın fiyatları, gram altın fiyatını aynı derecede etkilemez. Bu durumda gram altın fiyatındaki değişim, kurdaki düşmeye bağlı olarak değişir. Kur fiyatlarının gram altın üzerindeki etkisi, gram altının fiyat hareketliliklerinin kalıcı olmayabileceği sonucunu doğurur. Çünkü ons fiyatı değişmezken, kurdaki artış, gram altın fiyatını artırıcı; kurdaki bir düşüş de gram altın fiyatını azaltıcı etkiye sahiptir. Ons altın fiyatları ise uluslararası gelişmelerden, meydana gelen önemli olaylardan, dünya genelindeki önemli siyasi gelişmelerden, ülkelerin altına ilişkin kararlarından ve yatırımcıların beklentilerinden etkilenir. İşlem yapma saatleri de ons altın ve gram altının farklarından biridir. Yatırımcılar, bankalar nezdindeki gram altın işlemlerini mesai saatleri içerisinde yapar. Mesai saatleri dışında gerçekleştirilen altın işlemlerinde yüksek marjlara maruz kalınabilir. Ancak, uluslarası piyasalarda yapılan ons altın yatırımları ve işlemlerinde mesai saati kısıtı bulunmaz.


Günlük bankacılık işlemlerinde yanınızda olan ve hayatınızı kolaylaştıran Enpara.com'da altın hesabı açarak birikimlerinizi altına dönüştürebilirsiniz. Vadesiz hesap niteliği taşıyan altın hesabını internet üzerinden masraf ve hesap ücreti ödemeden açabilirsiniz. Hesap açılışı için minimum açılış tutarı kısıtı da bulunmaz. Enpara.com altın işlemlerinizi günün her saati en avantajlı kurlarla yapabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili yazılar

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.