Online döviz al sat işlemi nasıl yapılır?

Online döviz al sat işlemi nasıl yapılır?

Mevduat sahiplerinin birikimlerini değerlendirebilecekleri bir yatırım aracı olan döviz, kısa ve orta vadeli işlemlerde kazanç elde edilebilmesine imkan sağlayabilir. Merkez Bankası aracılığıyla uygulanan kur müdahalelerinden veya piyasa koşullarından dolayı döviz kurları aşağı-yukarı yönde hareket halindedir. Kurlarda gerçekleşen bu yatay ve dikey hareketler yatırımcılar için birçok fırsatı beraberinde getirir. Serbest piyasa ekonomisinde döviz işlemlerini gerçekleştirebilmek için çok sayıda seçenek sunulur. İnternet bankacılığı üzerinden online döviz al sat işlemi yapmak, döviz işlemlerini yönetebilmek için tercih edebileceğiniz en pratik yöntemler arasında yer alır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Döviz kuru nedir? Serbest piyasada nasıl işlem yapılır?


Döviz kuru, mevduat sahiplerinin tercih ettiği para biriminin farklı ülkelerin para birimine karşı olan değeridir. Serbest piyasa ekonomisinde gerçekleştirilen ikili işlemlerde TL’nin Dolar cinsinden değeri gösterilirken TL/Dolar ifadesi, TL’nin Euro cinsinden değeri gösterilirken de TL/Euro ifadesi kullanılır. Farklı para birimlerinin anlık değerleri, internet üzerinden kolaylıkla takip edilebilir. Otomatik hesaplama araçları sayesinde ise aynı anda farklı para birimlerinin değerleri görüntülenir.


Serbest piyasalarda döviz kuru, katılımcıların farklı ülkelere ait mevduatları alıp satabildikleri ve takas edebildikleri bir ortama sahiptir. Genel anlamda döviz piyasaları; özel bankalar, merkez bankaları, yatırım yönetimi şirketleri, ticari şirketler, hedge fonları, perakende Forex brokerleri ve serbest yatırımcılarından oluşur. Online döviz alım-satım sürecinde, bir ülkenin parasını döviz piyasası üzerinde bir başka para birimi ile değiştirmek için internet tabanlı bir sistemin kullanılması gerekir. Online döviz al sat işlemleri; yatırım yönetimi şirketleri, özel döviz büroları ve bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Farklı özelliklere sahip yatırım araçlarını bir arada toplayan, pratik bir şekilde kullanılabilen ve kullanıcılara döviz işlemleri için esnek seçenekler sunan bankaların internet şubeleri veya mobil uygulamaları, döviz al-sat işlemleri için en çok tercih edilen platformların başında gelir.


Döviz piyasasını diğerlerinden ayıran bazı temel faktörler vardır. Online döviz al sat işlemlerinde daha az kuralın bulunması ve işlemlerin daha pratik bir biçimde gerçekleştirilebilmesi, yatırımcıların diğer piyasalardaki katı standartlara ve yönetmeliklere bağlı olmadan mevduatlarını değerlendirebilmelerine olanak tanır. Haftanın her günü, 24 saat boyunca işlem yapılabilmesi döviz alış satış işlemlerinin başlıca avantajları arasında gösterilebilir. Sabit mevduatlar Dolar, Euro, Sterlin ve TL gibi farklı para birimleri arasında kolayca paylaştırılabilir ve istenilen an en karlı yatırım aracına dönüş yapılabilir.


Al sat makası hafta sonu ve mesai saatleri dışında neden artar?


Döviz alışı sırasında belirtilen fiyat ile döviz satışı sırasında belirtilen fiyat arasındaki fark, al sat makas farkı olarak adlandırılır. Makas aralığının açılması ise döviz alış-satış fiyatları arasındaki farkın normalden daha fazla olması anlamına gelir. Döviz üzerine yatırım yapan ve anlık getirilere odaklanan yatırımcıların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri olan makas farkı, arbitraj işlemlerinde de önemli bir yere sahiptir. Serbest piyasalarda gerçekleştirilen döviz işlemleri merkez bankaları tarafından yayınlanan değerler temel alınarak endekslenir; ancak hemen hemen hiçbir bankanın ya da döviz ofisinin anlık kur değerleri merkez bankası ile aynı olmaz. Bu durum, her işletmenin döviz kurlarına farklı tepki gösterebileceği anlamına da gelebilir. Bu nedenle, yatırımcıların ve mevduat sahiplerinin döviz alım satımı esnasında verileri iyi analiz etmeleri ve acele karar vermemeleri önemlidir.


Piyasaların açık ya da kapalı olması, döviz kurlarının seyri üzerinde etkili olur. Hafta sonları, bayram tatilleri ve mesai saatleri dışında kalan zamanlarda bankalar makas aralığını olabildiğince yukarı çekebilir. Ani kur artışlarının görüldüğü piyasalar ise yerli para ile döviz arasında ciddi bir makas aralığı oluşmasına neden olabilir. Örneğin; kurların hareketli ve piyasanın dalgalıolduğu bir zaman diliminde Türk Lirası ile Dolar arasındaki makas farkı olabildiğince açılabilir. TL/Dolar alış ve satış fiyatları arasındaki fark normalde 3-4 kuruş iken piyasaların çalkantılı olduğu bir anda bu fark 8-10 kuruşa kadar çıkabilir. Mesai saatleri dışında ise bu makas farkı 20-25 kuruşlara kadar çıkabilir. Bu nedenle, kapalı piyasalarda işlem yapmak genellikle tavsiye edilmez.


Döviz alım satım komisyonu


Döviz, mevduat sahipleri tarafından en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alır. Vadeli ya da vadesiz olarak açılabilen mevduat hesaplarında, TL veya yabancı para birimlerine ait mevduatlar bulunur. Vadeli mevduat hesaplarında vade yenilenme tarihine bağlı olarak farklı yatırım araçlarına geçiş sağlanabilir. Vadesiz hesaplar üzerinden ise her an döviz alınıp satılabilir. Döviz alış-satış işlemleri, hızlı kur dalgalanmalarının gözlemlendiği hareketli piyasalarda yatırımcılara güzel kazançlar getirebilir, ancak kazançlı çıkabilmek için piyasa şartlarının iyi analiz edilmesi, güvenli yatırım araçlarının getirilerine göz atılması ve alım-satım sürecinde karşılaşılan komisyon masrafları gibi giderlerin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi büyük önem taşır.


Döviz alırken ve satarken farklı para birimleri arasında anlık artı değerler oluşabilir. Piyasa koşullarından kaynaklı olarak ikiden fazla para birimi arasında sağlanan değişim işlemlerinde bu farklara sıklıkla rastlanır. Arbitraj olarak bilinen ve risk almadan kazanç sunan bu işlemlerin ardından yatırımcı elinden çıkardığı para cinsine tekrar dönüş yaptığında ufak da olsa bir kazanç sağlar. Özellikle yüksek tutarlarda bu fark, ciddi kazançlara yol açabilir. Arbitraj, daha çok dakikalık, hatta saniyelik işlemler ile elde edilir. Her ne kadar manüel olarak gerçekleştirilebilse de arbitraj işlemleri genellikle belirli algoritmalar ile uygulanır. Kısa süre içerisinde gerçekleştirilen döviz alış satış işlemlerinde, komisyon masrafları kesinlikle dikkate alınmalıdır.


Bankaların veya döviz alış satışı ile yetkilendirilmiş şirketlerin, kendine özgü bir işlem makası ve komisyon değerleme sistemi bulunur. Farklı mevduatlara uygun olarak hazırlanan bu komisyon oranları, mevduat miktarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Örneğin; 750.000 TL veya 1.000.000 TL gibi yüksek tutarlarda gerçekleştirilen döviz alış satış işlemleri için daha az komisyon alınabilir veya yüksek mevduatlar üzerinden alış-satış yapan müşterilerden belli işlem limitleri dâhilinde komisyon alınmayabilir. Komisyon ücretleri döviz alım-satım sürecinde genellikle göz ardı edilir, ancak kazancı etkileyen en önemli etkenlerden biri olduğu da unutulmamalıdır. Her alınan ve satılan döviz için komisyon hesaplaması yapılmalıdır. Sabit giderler, mutlaka arbitraj ve kur analizi sürecinde de dikkate alınmalıdır.


Enpara.com’da güncel döviz kurlarını kolaylıkla takip edebilir ve döviz alım-satım işlemlerinizi dilediğiniz an, çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Enpara.com müşterisi olmak için web sitemizden başvurunuzu hemen gerçekleştirebilirsiniz.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.