Nakit avans nedir?

Ömür boyu aidatsız Enpara.com Kredi Kartı ile acil ihtiyaçlarınızda nakit avansınız yanınızda.

Bankacılık ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankalar tarafından tüketicilerin kullanımına sunulan ürün ve hizmetlere her gün bir yenisi daha ekleniyor. İnsanların ekonomik anlamda duyduğu ihtiyaçları gidermek için birbirinden farklı çözüm önerileri getiren söz konusu ürün ve hizmetler arasında nakit ihtiyaçları için özel olarak tasarlanan pek çok farklı kredi türü bulunuyor. Bunun yanında, özellikle son yıllarda bankalar, standart kredi türleri dışında tüketiciye nakit desteği sunan alternatif hizmetleri de hayata geçiriyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Kredi kartı ile kredi hizmetinin tam ortasında konumlanan nakit avans, kredi kartınızı kullanarak, belirli koşullar ve limitler dâhilinde çekebileceğiniz bir kredi türü olarak tanımlanabilir. Günlük hayatın her alanında, her türlü ürün ve hizmeti, kredi kartını kullanarak daha avantajlı şekilde satın almayı mümkün hâle getiren banka kampanya ve uygulamalarıyla birlikte nakit avans da kullanıcının yaşamını kolaylaştıran önemli ürünler arasına girmeyi başarıyor.


Farklı bankalara ait çok sayıda kredi kartı, nakit avans imkânını kullanıcılarına sunuyor. Nakit avans hizmeti, yapısal olarak banka kredisine benzese de bazı açılardan farklı özellikler göstererek standart kredi hizmetlerinden ayrılıyor. Nakit avans, genellikle, standart kredilere göre daha yüksek faiz oranları karşılığında çekilebiliyor. Öte yandan, nakit ihtiyacının oluştuğu her an ve her saatte nakit avans çekme şansına sahip oluyorsunuz. Standart kredi türleri için belirli prosedürlerden oluşan başvuru ve onay süreçlerini tamamlamanız gerekirken, nakit avansınız, kredi kartınıza tanımlı şekilde her an kullanıma hazır olarak bekliyor. Başvuru ve onay gibi süreçlere ihtiyaç duyulmaması açısından nakit avans, her daim kullanılabilir bir alternatif nakit kaynağı olma özelliği ile insanların ilgisini çekiyor.


Yılın farklı dönemlerinde düzenlenen banka kampanyaları ile bankalar, nakit avans kullanımına dair cezbedici koşulları kullanıcıları için hayata geçirebiliyor. Faiz oranı, taksitlendirme gibi konuları kapsayan kampanyalar sayesinde nakit avans kullanımı, her zamankinden daha avantajlı hâle gelebliyor.


Taksitli nakit avans


Nakit avans, kredi kartınıza bağlı olarak tanımlanıyor ve ATM’ler üzerinden kredi kartınızı kullanarak çekebiliyorsunuz. Nakit ihtiyacınız ne zaman ortaya çıkarsa, dilediğiniz saatte kartınızın bağlı olduğu bankaya ait en yakın ATM’ye giderek nakit avansınızı çekebilirsiniz. Yurt içindeki ATM’lerin yanında çalıştığınız bankanın yurt dışındaki ATM’lerini kullanarak da nakit avans çekmeniz mümkün olabiliyor.


Kredi kartınıza tanımlanan nakit avansı farklı biçimlerde kullanabilirsiniz. Örneğin bankalar, müşterileri için sunduğu nakit avans hizmetine taksitlendirme imkânı da ekleyerek nakit avans ürününü daha da cazip bir hâle getirmeyi başarıyor. Nakit avansınızı taksitli ya da taksitsiz olarak kullanabilir; bu şekilde ödeme koşullarınızı finansal durumunuza göre belirleme şansına sahip olabilirsiniz.


Düzenlenen kampanyaya göre değişmekle birlikte kredi kartları üzerinden nakit avans kullanımı için genellikle 3 ila 12 ay arasında taksitlendirme imkânı geçerli oluyor. Çektiğiniz avans tutarı ile taksitlendirme detaylarını aylık hesap ekstreniz üzerinden takip edebilirsiniz. Taksitlerinizi de yine hesap ekstrenizde belirtilen son ödeme tarihine kadar yapmanız gerekiyor. Taksitli nakit avans işlemleri için ekstra bir işlem ücreti talep edilip edilmemesi durumu, bankadan bankaya değişiklik gösteriyor.


Nakit avans kullanımı için bankalar tarafından belirlenen birtakım sınırlar da bulunuyor. Kullanıcının sahip olduğu kredi kartının limitine göre kart sahibi için farklı miktarlarda nakit avans aktif hâle getiriliyor. Ayrıca, nakit avans kullandığınızda kredi kartı limitiniz, çektiğiniz nakit para oranında doluyor. Buna bağlı olarak nakit avans kullanmadan önce kredi kartı kullanımıyla ilgili uzun vadeli bir planlama yapmak, sonradan sıkıntı yaşamamak açısından önem teşkil ediyor. Doğru bir finansal yönetim eşliğinde nakit avans kullanımını avantajlı hâle getirmek mümkün oluyor. Banka tarafından belirlenen nakit avansı, belirlenen limitler içinde ve belirli koşullar altında dilediğiniz gibi kullanabilir; her türlü ihtiyacınızı pratik bir biçimde karşılayabilirsiniz.


Bankalar, kredi kartlarına tanımlanan nakit avans kullanımına dair farklı koşullar da öne sürebiliyor. Kredi kartınızı kullanım biçiminiz ve ödeme alışkanlıklarınız, bu noktada önem kazanıyor. Eğer ödeme alışkanlıkları konusunda banka tarafından belirlenen standartların altında kalıyorsanız kredi kartınız, nakit avans kullanımına açılmayabiliyor. Örneğin, belirli bir süre boyunca ödenmemiş kredi kartı borcunuzun olması hâlinde nakit avans hizmetinden yararlanamıyorsunuz. Bu nedenle nakit avans hizmetinden yararlanmak ve daha yüksek nakit avans limitlerine sahip olmak için müşterisi olduğunuz bankanın gözünde iyi bir profile ve geçerli bir kredi notuna sahip olmalısınız.


Kullandığınız nakit avansın geri ödemesi sırasında ödenmesi gereken faiz miktarı, nakit avansın ne zaman geri ödeneceğine göre değişiyor. Kısa vadeli; hatta günlük olarak kullanıp ödediğiniz nakit avansı son derece avantajlı koşullarla geri ödeyebilirsiniz. Dolayısıyla anlık ortaya çıkan nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere nakit avans seçeneğini değerlendirdikten sonra kullandığınız avans miktarını kısa vadede geri ödeyerek bütçenizin yüksek faiz oranlarından zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.


Kredi kartı ile nakit avans

Kredi kartı üzerinden taksitli ya da taksitsiz olarak kullanılabilen nakit avans hizmeti, nerede olursanız olun, her koşulda başvurusuz, kefilsiz, onaysız ve anında kullanabileceğiniz bir tür banka kredisi olma özelliği taşıyor. Kredi kartınız için belirlenen nakit avans miktarı, banka tarafından uygulanan kampanyaya ve sizin banka nezdindeki kredi notunuza göre değişiklik gösteriyor. Değişen tutarlardaki nakit avansınızı ihtiyaç duyduğunuzda kredi kartınıza bağlı bir işlem olarak kullanabilir ve yine kredi kartınız üzerinden geri ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.


Eğer kredi kartınıza tanımlı bir nakit avans göremiyorsanız telefon bankacılığını veya internet bankacılığını kullanarak ya da cep telefonu aracılığıyla SMS üzerinden kredi kartı bilgilerinizi göndererek nakit avans başvurusunda bulunabilirsiniz. Kartınıza tanımlanan krediyi dakikalar içinde kullanmanız mümkün oluyor. Bunun için ATM’leri kullanabilir; bulunduğunuz yere en yakın ATM’ye giderek nakit avansınızı anında çekebilirsiniz. Bunun yanında internet bankacılığını ya da mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak kredi kartınız için tanımlanan nakit avansı çekebilir, başka bir hesaba aktarabilir ya da farklı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Nakit ihtiyaçlarınıza, formalitesiz ve anında yanıt veren nakit avans hizmeti için faiz oranları hesaplanırken taksitli ya da taksitsiz kullanım baz alınıyor. Tercih edilen geri ödeme koşullarına göre bankanın ilgili faiz uygulaması devreye giriyor. Geri ödemenin tek seferde yapılıp yapılmadığı, taksitli kullanımlarda vade süresi gibi kriterler üzerinden hesaplanan faize ek olarak bankalar, zaman zaman nakit avans işlem ücreti de alabiliyor. Kullandığınız nakit para karşılığında geri ödemeniz gereken tutar, bu ücretlerle birlikte belirleniyor.


Enpara.com olarak, birbirinden avantajlı bankacılık ürün ve hizmetleri ile hayatınızı kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Her türlü alışveriş ve ödeme işlemleriniz için kullanabileceğiniz ömür boyu aidatsız Enpara.com kredi kartınız ile nakit avans kullanmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Nakte ihtiyaç duyduğunuz her an Enpara.com kredi kartınıza ait nakit avans limitini kullanarak tüm yurt içi ve yurt dışı ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınızda kredi kartınız üzerinden limitleriniz dahilinde nakit avans kullanabilir, dilerseniz 12 aya varan taksit seçenekleriyle geri ödeyebilirsiniz. Bunun yanında Enpara.com internet bankacılığını veya cep şubeyi kullanarak nakit avans limiti dâhilinde dilediğiniz tutarı diğer hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Uygun faiz oranları ile geri ödeme yapabileceğiniz nakit avans hizmeti sayesinde nakit sıkışıklığı problemini hayatınızdan bütünüyle çıkarmanız mümkün hâle geliyor. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.