Mobil cüzdan nedir?

Mobil uygulamalar, günlük yaşamın her alanında vazgeçilmez bir araç hâline gelmeye başladığı için eski alışkanlıklar hızla değişime uğramaya devam ediyor. Kredi kartları, iyiden iyiye nakit paranın tahtını ele geçirmek üzereyken, yepyeni bir teknoloji daha hayatımıza girerek kredi kartlarının yerine kolaylıklar sunmaya başlamış bulunuyor. Geleneksel cüzdanları artık yalnızca birer aksesuar hâline getirecek olan mobil cüzdanlar, çok sayıda işlemi hızlı ve pratik bir şekilde yapabilmeleriyle yakın zamanda vazgeçilmez bir araç hâline geleceğe benziyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Mobil cüzdan nedir?


Mobil cüzdan, gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlarda kullanılabilen yeni bir ödeme yöntemine verilen isim oluyor. Ancak, mobil cüzdanlar; kredi kartları veya banka kartları gibi yalnızca ödeme yapmakla kalmıyor. Birçok bankacılık ve finans işlemi de mobil cüzdan uygulamaları ile kolayca gerçekleştirilebiliyor.


Temelde mobil cüzdan uygulamaları, tam anlamıyla sanal bir cüzdan görevi görüyor. Paranız; kredi kartınız veya sanal hesabınız vasıtasıyla mobil cüzdan bakiyenize aktarılıyor. Gün içerisinde paranızı kullanmak istediğiniz her yerde ise mobil cüzdan uygulamanız devreye giriyor. En önemli özelliği temassız ödeme kolaylığı sağlamak olan mobil cüzdan uygulamaları, bunun haricinde finansal piyasaları takip edebilmenize, para transferleri yapabilmenize, online ödemeler gerçekleştirmenize ve birikimlerinizle ilgili talimatlar vermenize de imkân tanıyor.


Mobil cüzdan ne işe yarar?


Birçok banka veya kurum tarafından mobil cüzdan uygulamaları geliştiriliyor. Bu durum da doğal olarak mobil cüzdan uygulamalarının işlevlerini çeşitlendiriyor. Ancak tüm bu uygulamaların temel amacı, temassız ödeme kolaylığı sağlamak olarak öne çıkıyor. Gün içerisinde gerçekleştirilen alışverişlerde büyük kolaylık sağlayan bu teknolojiyle marketlerdeki veya mağazalardaki kasa kuyrukları ortadan kalkıyor. Ayrıca, mobil cüzdan uygulamasıyla yapılan temassız ödeme işlemlerinde şifre girmek de gerekmiyor. Bu uygulamaların şifresiz ve temassız ödeme için belirlediği bazı üst limitler bulunuyor. Bu limitler dâhilinde yapılan alışverişler yalnızca birkaç saniyede tamamlanabiliyor. Belirlenen limitlerin üzerindeki tutarlarda yapılacak ödemelerde ise genellikle şifre girmek gerekiyor. Mobil cüzdanlar, tüm bu kolaylıkları NFC teknolojisi sayesinde kullanıcılarına sunuyor.


NFC teknolojisi nedir?


NFC, Sony ve Philips ortaklığında geliştirilmiş bir teknoloji olarak 2002 yılında ortaya çıkıyor. Açılımı “Near Field Communication” olan NFC, Türkçe'de “Yakın Alan İletişimi” anlamına geliyor. Aslında gündelik hayatta artık alışkın olduğunuz kablosuz iletişim teknolojisinin yeni sayılabilecek bir formu olan NFC, son dönemde üretilen akıllı telefonların çok büyük bir çoğunluğunda yer alıyor. NFC teknolojisiyle akıllı telefonunuz, NFC destekli bir cihaza 1-2 saniye içerisinde bağlanıp veri aktarımı yapabiliyor. Bu sayede eski tip kablosuz iletişim yöntemleri çok daha hızlanarak güvenle temassız ödeme seçeneği doğuruyor. Mobil cüzdan uygulamalarının tamamı, temassız ödeme özelliği için NFC ismi verilen teknolojiden faydalanıyor.


Temassız ödeme nedir?


Mobil cüzdanları diğer bankacılık uygulamalarından ayıran en önemli özellik, bu aplikasyonların temassız ödemeye imkân tanıyor olmaları olarak değerlendiriliyor. Bazı kredi kartlarında da bulunan temassız ödeme özelliği, mobil cüzdanlar sayesinde akıllı telefonlara taşınıyor. Temassız ödeme özelliğini kullanabilmek için mobil cüzdanınıza bakiye aktarımı sağlamanız gerekiyor. Bunun için uygulamaların menüsünde kredi veya banka kartınızın bilgilerini girmeniz, çoğu zaman yeterli oluyor. Gerekli adımları tamamladıktan sonra alışveriş sırasında akıllı telefonunuzu POS cihazına 4-5 santimetre kadar yaklaştırmanız, ödeme işleminizin gerçekleşmesi için yeterli oluyor. Temassız ödeme işleminde belirli limitlere kadar herhangi bir şifre girilmesi gerekmediği gibi müşteriye kredi kartıyla yapılan ödemelerde olduğu gibi slip de verilmiyor. Bu sayede tüm alışveriş süreci oldukça hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleşmiş oluyor.


Mobil cüzdanların avantajları


  • Hızlı ödeme: Mobil cüzdanları bu kadar hızlı bir şekilde oldukça popüler hâle getiren unsurların başında kuşkusuz bu uygulamaların günlük hayatta kazandırdığı zaman geliyor. Mobil cüzdanınızın temassız ödeme özelliğini kullanarak, yalnızca birkaç saniyede ödeme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • Kart bilgileriniz gizli kalıyor: Kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yapmanın aksine, mobil cüzdan ile yapılan temassız ödemelerde kart bilgilerinizi ve hatta kart şifrenizi başkalarıyla paylaşmanıza gerek kalmıyor. Bu özellik, zamandan kazandırırken kart kopyalama olaylarına karşı da ekstra bir güvenlik sağlıyor.
  • Birden fazla kredi kartı tek bir uygulamada: Günümüzde birçok kullanıcı, aynı anda birden fazla kredi kartı kullanıyor. Doğal olarak bu durum da aynı anda çok sayıda kart taşıma gerekliliğini doğuruyor. Ancak, tüm bu kartları cüzdanda taşımak veya bu kartlarda yapılan işlemleri düzenli bir şekilde yönetebilmek, çok da kolay olmuyor. Mobil cüzdan uygulamaları ise tüm kartlarınızı tek bir uygulamada toplamanıza imkân tanıyor. Bu sayede farklı kredi kartlarının yönetimi ve düzenlenmesi kolayca gerçekleştirilebiliyor.
  • Mobil cüzdanlar ile para transferleri: Birçok mobil cüzdan uygulaması, para transferlerine de olanak sağlıyor. Bazıları yalnızca aynı uygulamayı kullanan kişiler arasında transfere imkân tanırken, kimi uygulamalar ile cep telefonlarına da para transferi yapılabiliyor.
  • Mobil cüzdanlara özel indirim ve kampanyalar: Hem mobil cüzdan uygulamalarını geliştiren firmalar hem de bu firmalarla anlaşmalı olan işletmeler, mobil cüzdan kullanıcılarına özel kampanya veya indirimler sunabiliyor.

Mobil cüzdanlar güvenli mi?


Bankacılık alanında geliştirilen tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi mobil cüzdanlarda da “Acaba güvenli mi?” sorusu akıllara geliyor. Her ne kadar uygulama bazında değişebilecek olsa da mobil cüzdanların temelde oldukça güvenli bir kullanım sunduğunu söylemek mümkün oluyor. Özellikle mobil cüzdanlar ile yapılan ödemelerde kart bilgilerinin ikinci bir kişiyle paylaşılmıyor oluşu, kredi kartlarının kopyalanmasının da büyük oranda önüne geçmiş oluyor. Online ödemelerde de sıklıkla kullanılan mobil cüzdanlar, güvenilirliğinden şüphe ettiğiniz platformlardan yapılan alışverişlerde de bir önlem olarak kullanılabiliyor.


Mobil cüzdanların kullanıcılarına sunduğu bir diğer güvenlik önlemi ise genellikle uygulama girişlerinde kullanıcının belirlediği bir şifre talep etmeleri olarak değerlendiriliyor. Bu sayede akıllı telefonunuz çalınsa veya kötü niyetli kişilerin eline geçse bile izin vermediğiniz kişiler, mobil cüzdan uygulamanıza giriş yapamıyor.


Mobil cüzdanların sunduğu temassız ödeme yöntemiyle ilgili ortaya çıkan güvenlik endişeleri arasında bu uygulamaların, kullanıcı bilgisi olmadan veri aktarımı ve dolayısıyla ödeme yapması ihtimali de yer alıyor. Ancak, bu noktada NFC teknolojisinin kablosuz iletişim özelinde yarattığı değişiklik ön plana çıkıyor. Bluetooth gibi diğer kablosuz iletişim teknolojilerinin aksine NFC kullanılarak iki cihaz arasında bağlantı kurabilmek için söz konusu cihazların 4-5 santimetre kadar yakınlaşması gerekiyor. Bu sebeple kullanıcının bilgisi olmadan bu cihazlar arasında bağlantı kurmak, oldukça düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, birçok mobil cüzdan uygulaması, akıllı telefonlardaki ekran kilidi aktifken çalışmıyor. Böylece ekran kilidiniz açılmadığı sürece mobil cüzdanınızdan herhangi bir bakiye aktarımı yapılması mümkün olmuyor.


Geleceğin teknolojisi mobil cüzdanlar


Gündelik yaşama hızla entegre olan mobil cüzdanlar, her ne kadar bugün de sıklıkla kullanılsa da bu teknolojinin çok kısa bir süre içerisinde eski tip ödeme yöntemlerinin tamamen yerini alacağı düşünülüyor. Sürekli gelişen ve yepyeni özellikler kazanan mobil cüzdanlar, yakın bir gelecekte akıllı telefonları şu anda olduklarından çok daha kullanışlı bir araç hâline getireceğe benziyor.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.