Mobil cüzdan nedir?

Mobil Cüzdan Nedir?

Mobil uygulamalar, günlük yaşamın her alanında vazgeçilmez bir araç hâline gelmeye başladığı için eski alışkanlıklar hızla değişime uğramaya devam ediyor. Kredi kartları, iyiden iyiye nakit paranın tahtını ele geçirmek üzereyken, yepyeni bir teknoloji daha hayatımıza girerek kredi kartlarının yerine kolaylıklar sunmaya başlamış bulunuyor. Geleneksel cüzdanları artık yalnızca birer aksesuar hâline getirecek olan mobil cüzdanlar, çok sayıda işlemi hızlı ve pratik bir şekilde yapabilmeleriyle yakın zamanda vazgeçilmez bir araç hâline geleceğe benziyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Mobil cüzdan nedir?


Mobil cüzdan, gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlarda kullanılabilen yeni bir ödeme yöntemine verilen isim oluyor. Ancak, mobil cüzdanlar; kredi kartları veya banka kartları gibi yalnızca ödeme yapmakla kalmıyor. Birçok bankacılık ve finans işlemi de mobil cüzdan uygulamaları ile kolayca gerçekleştirilebiliyor.


Temelde mobil cüzdan uygulamaları, tam anlamıyla sanal bir cüzdan görevi görüyor. Paranız; kredi kartınız veya sanal hesabınız vasıtasıyla mobil cüzdan bakiyenize aktarılıyor. Gün içerisinde paranızı kullanmak istediğiniz her yerde ise mobil cüzdan uygulamanız devreye giriyor. En önemli özelliği temassız ödeme kolaylığı sağlamak olan mobil cüzdan uygulamaları, bunun haricinde finansal piyasaları takip edebilmenize, para transferleri yapabilmenize, online ödemeler gerçekleştirmenize ve birikimlerinizle ilgili talimatlar vermenize de imkân tanıyor.


Mobil cüzdan ne işe yarar?


Birçok banka veya kurum tarafından mobil cüzdan uygulamaları geliştiriliyor. Bu durum da doğal olarak mobil cüzdan uygulamalarının işlevlerini çeşitlendiriyor. Ancak tüm bu uygulamaların temel amacı, temassız ödeme kolaylığı sağlamak olarak öne çıkıyor. Gün içerisinde gerçekleştirilen alışverişlerde büyük kolaylık sağlayan bu teknolojiyle marketlerdeki veya mağazalardaki kasa kuyrukları ortadan kalkıyor. Ayrıca, mobil cüzdan uygulamasıyla yapılan temassız ödeme işlemlerinde şifre girmek de gerekmiyor. Bu uygulamaların şifresiz ve temassız ödeme için belirlediği bazı üst limitler bulunuyor. Bu limitler dâhilinde yapılan alışverişler yalnızca birkaç saniyede tamamlanabiliyor. Belirlenen limitlerin üzerindeki tutarlarda yapılacak ödemelerde ise genellikle şifre girmek gerekiyor. Mobil cüzdanlar, tüm bu kolaylıkları NFC teknolojisi sayesinde kullanıcılarına sunuyor.


NFC teknolojisi nedir?


NFC, Sony ve Philips ortaklığında geliştirilmiş bir teknoloji olarak 2002 yılında ortaya çıkıyor. Açılımı “Near Field Communication” olan NFC, Türkçe'de “Yakın Alan İletişimi” anlamına geliyor. Aslında gündelik hayatta artık alışkın olduğunuz kablosuz iletişim teknolojisinin yeni sayılabilecek bir formu olan NFC, son dönemde üretilen akıllı telefonların çok büyük bir çoğunluğunda yer alıyor. NFC teknolojisiyle akıllı telefonunuz, NFC destekli bir cihaza 1-2 saniye içerisinde bağlanıp veri aktarımı yapabiliyor. Bu sayede eski tip kablosuz iletişim yöntemleri çok daha hızlanarak güvenle temassız ödeme seçeneği doğuruyor. Mobil cüzdan uygulamalarının tamamı, temassız ödeme özelliği için NFC ismi verilen teknolojiden faydalanıyor.


Temassız ödeme nedir?


Mobil cüzdanları diğer bankacılık uygulamalarından ayıran en önemli özellik, bu aplikasyonların temassız ödemeye imkân tanıyor olmaları olarak değerlendiriliyor. Bazı kredi kartlarında da bulunan temassız ödeme özelliği, mobil cüzdanlar sayesinde akıllı telefonlara taşınıyor. Temassız ödeme özelliğini kullanabilmek için mobil cüzdanınıza bakiye aktarımı sağlamanız gerekiyor. Bunun için uygulamaların menüsünde kredi veya banka kartınızın bilgilerini girmeniz, çoğu zaman yeterli oluyor. Gerekli adımları tamamladıktan sonra alışveriş sırasında akıllı telefonunuzu POS cihazına 4-5 santimetre kadar yaklaştırmanız, ödeme işleminizin gerçekleşmesi için yeterli oluyor. Temassız ödeme işleminde belirli limitlere kadar herhangi bir şifre girilmesi gerekmediği gibi müşteriye kredi kartıyla yapılan ödemelerde olduğu gibi slip de verilmiyor. Bu sayede tüm alışveriş süreci oldukça hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleşmiş oluyor.


Mobil cüzdanların avantajları


 • Hızlı ödeme: Mobil cüzdanları bu kadar hızlı bir şekilde oldukça popüler hâle getiren unsurların başında kuşkusuz bu uygulamaların günlük hayatta kazandırdığı zaman geliyor. Mobil cüzdanınızın temassız ödeme özelliğini kullanarak, yalnızca birkaç saniyede ödeme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Kart bilgileriniz gizli kalıyor: Kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yapmanın aksine, mobil cüzdan ile yapılan temassız ödemelerde kart bilgilerinizi ve hatta kart şifrenizi başkalarıyla paylaşmanıza gerek kalmıyor. Bu özellik, zamandan kazandırırken kart kopyalama olaylarına karşı da ekstra bir güvenlik sağlıyor.
 • Birden fazla kredi kartı tek bir uygulamada: Günümüzde birçok kullanıcı, aynı anda birden fazla kredi kartı kullanıyor. Doğal olarak bu durum da aynı anda çok sayıda kart taşıma gerekliliğini doğuruyor. Ancak, tüm bu kartları cüzdanda taşımak veya bu kartlarda yapılan işlemleri düzenli bir şekilde yönetebilmek, çok da kolay olmuyor. Mobil cüzdan uygulamaları ise tüm kartlarınızı tek bir uygulamada toplamanıza imkân tanıyor. Bu sayede farklı kredi kartlarının yönetimi ve düzenlenmesi kolayca gerçekleştirilebiliyor.
 • Mobil cüzdanlar ile para transferleri: Birçok mobil cüzdan uygulaması, para transferlerine de olanak sağlıyor. Bazıları yalnızca aynı uygulamayı kullanan kişiler arasında transfere imkân tanırken, kimi uygulamalar ile cep telefonlarına da para transferi yapılabiliyor.
 • Mobil cüzdanlara özel indirim ve kampanyalar: Hem mobil cüzdan uygulamalarını geliştiren firmalar hem de bu firmalarla anlaşmalı olan işletmeler, mobil cüzdan kullanıcılarına özel kampanya veya indirimler sunabiliyor.

Mobil cüzdanlar güvenli mi?


Bankacılık alanında geliştirilen tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi mobil cüzdanlarda da “Acaba güvenli mi?” sorusu akıllara geliyor. Her ne kadar uygulama bazında değişebilecek olsa da mobil cüzdanların temelde oldukça güvenli bir kullanım sunduğunu söylemek mümkün oluyor. Özellikle mobil cüzdanlar ile yapılan ödemelerde kart bilgilerinin ikinci bir kişiyle paylaşılmıyor oluşu, kredi kartlarının kopyalanmasının da büyük oranda önüne geçmiş oluyor. Online ödemelerde de sıklıkla kullanılan mobil cüzdanlar, güvenilirliğinden şüphe ettiğiniz platformlardan yapılan alışverişlerde de bir önlem olarak kullanılabiliyor.


Mobil cüzdanların kullanıcılarına sunduğu bir diğer güvenlik önlemi ise genellikle uygulama girişlerinde kullanıcının belirlediği bir şifre talep etmeleri olarak değerlendiriliyor. Bu sayede akıllı telefonunuz çalınsa veya kötü niyetli kişilerin eline geçse bile izin vermediğiniz kişiler, mobil cüzdan uygulamanıza giriş yapamıyor.


Mobil cüzdanların sunduğu temassız ödeme yöntemiyle ilgili ortaya çıkan güvenlik endişeleri arasında bu uygulamaların, kullanıcı bilgisi olmadan veri aktarımı ve dolayısıyla ödeme yapması ihtimali de yer alıyor. Ancak, bu noktada NFC teknolojisinin kablosuz iletişim özelinde yarattığı değişiklik ön plana çıkıyor. Bluetooth gibi diğer kablosuz iletişim teknolojilerinin aksine NFC kullanılarak iki cihaz arasında bağlantı kurabilmek için söz konusu cihazların 4-5 santimetre kadar yakınlaşması gerekiyor. Bu sebeple kullanıcının bilgisi olmadan bu cihazlar arasında bağlantı kurmak, oldukça düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, birçok mobil cüzdan uygulaması, akıllı telefonlardaki ekran kilidi aktifken çalışmıyor. Böylece ekran kilidiniz açılmadığı sürece mobil cüzdanınızdan herhangi bir bakiye aktarımı yapılması mümkün olmuyor.


Geleceğin teknolojisi mobil cüzdanlar


Gündelik yaşama hızla entegre olan mobil cüzdanlar, her ne kadar bugün de sıklıkla kullanılsa da bu teknolojinin çok kısa bir süre içerisinde eski tip ödeme yöntemlerinin tamamen yerini alacağı düşünülüyor. Sürekli gelişen ve yepyeni özellikler kazanan mobil cüzdanlar, yakın bir gelecekte akıllı telefonları şu anda olduklarından çok daha kullanışlı bir araç hâline getireceğe benziyor.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Mobil cüzdan nedir?

  Ödeme teknolojileri, temel olarak kullanıcıların daha hızlı ve kolay ödeme yapmasını amaçlıyor. Cüzdanlarda taşınan kartların sayısını azaltma amacıyla başlayan teknolojik uygulamalar, artık bu kartların sayısını sıfıra indirmeye doğru yaklaşıyor. Ödeme teknolojilerinin sürekli gelişmesi ile kullanıcıların hayatına yeni terimler girmeye devam ediyor. Tıpkı temassız ödeme gibi mobil cüzdan da bu teknolojik gelişmelerden birini oluşturuyor. Mobil cüzdan, cüzdanınızda bulunan tüm kartları dijital ortama taşıyor ve daha hızlı, daha güvenilir bir ödeme deneyimi sunuyor.

  PayPal ile başlayan mobil ödeme alternatifleri, diğer sistemlere de ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Cüzdanınızda yer alan tüm kartları tek bir dijital mecrada buluşturan mobil cüzdan, alışveriş esnasında hiçbir şifre paylaşmadan güvenli ve hızlı bir alışverişin önünü açıyor. Kullanım sıklığı artan mobil cüzdan için alternatif markalar arttıkça uygulamanın kalitesi ve güvenilirliği de hızla gelişiyor. Kullanıcılar, tercih ettikleri mobil cüzdan uygulamasına tüm banka ve kredi kartlarını şifre girmeden kaydederek mobil cüzdan kullanmaya başlayabiliyor.

  Fatura ve teslimat adresi gibi bilgiler, mobil cüzdana bir kez kaydedildiğinde tüm alışverişler daha hızlı yapılabiliyor. Alışveriş esnasında kredi kartı bilgisi yerine uygulamaya giriş için kullanılan e-posta adresi ya da telefon numarası gibi bilgiler veriliyor. NFC gibi temassız ödeme seçenekleri ile de entegre çalışan mobil cüzdan uygulamasında akıllı telefonunuzu cihaza yaklaştırmak, ödeme yapmanıza yetiyor.

 • Mobil cüzdan kullanımı güvenli midir?

  Mobil internet erişiminin dünya üzerinde büyük ölçüde kullanılmaya başlamasıyla birlikte bankacılık sektöründe de mobil erişimler geliştirilmiştir. Bu alanda yapılan girişimler sonucunda cep şube gibi bankacılık işlemleri ve mobil cihazlar aracılığıyla yapılan online ödeme yöntemlerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Özellikle BKM adı verilen Bankalar Arası Kart Merkezi kurumunun girişimleriyle gerçekleştirilen mobil cüzdan yöntemi de Türkiye'de ve dünyada pratik ödeme çözümleri sunmaktadır. Bu ödeme ortamlarının güvenli olup olmadığı ise mobil cüzdan kullanıcıları arasında en çok merak edilen konular arasındadır.

  Mobil cüzdan, kredi kartı ya da banka kartlarının mobil cihazlara kaydedilmesini sağlayan ve mobil cihazlar aracılığıyla online ödeme yapabilmeye yardımcı olan ödeme yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, hem banka müşterileri tarafından hem de e-ticaret yoluyla çeşitli satışlar gerçekleştiren firmalar tarafından kullanılabilir. Ayrıca girişimcilerin, işletme sahiplerinin ve online alışveriş sitelerinin de kullandığı ödeme yöntemlerindendir. Kart saklama teknolojisinin mobil versiyonu olan mobil cüzdan yöntemi, tek dokunuşla birçok online ödemenin kısa sürede gerçekleşmesini sağlar. Temel anlamda kredi kartının sanallaşmasını sağlayan mobil cüzdan sistemi, kredi kartı bilgilerinin akıllı telefonlara yerleştirilmesi prensibiyle çalışır.

  Mobil cüzdanların kullanımını sağlayan kuruluşlar, güvenli kullanım için çerezlerden yararlanır. Bunun dışında bankacılık sektöründe yaygın olarak kullanılan güvenli ödeme yöntemlerinden, ''3D Security''den ve ''GO-Güvenli Öde'' teknolojilerinden de faydalanır. Dolayısıyla mobil cüzdanlar aracılığıyla yapılan ödemeler, oldukça güvenli ödemelerdir. Ayrıca bu kurumlar, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince kullanıcıların kişisel bilgilerini, onayları olmadığı sürece farklı kuruluş ya da şahıslarla paylaşamaz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, mobil cüzdan aracılığıyla alışveriş ya da ödeme yapılan e-ticaret sitelerinin sundukları güvenlik uygulamalarıdır. Verified by VISA, MasterCard, SecureCode gibi güvenli aracılarla yapılan ödemelerin tamamı güvenlidir.

  Enpara.com kredi kartı ve Encard'lar mobil cüzdan kullanımına açık mıdır?

  Enpara.com kredi kartı ve banka kartı ile tüm online ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. Ayrıca kartlar, mobil cüzdan uygulamalarına tanımlatılabilir. Encard ve Enpara.com kredi kartı aracılığıyla tüm yurt içi ve yurt dışı e-ticaret sitelerinde, online ödeme platformlarında ödeme yapılabilir. Encard ve Enpara.com kredi kartı kullanıcıları, Enpara.com ''Fırsatlar'' kategorisinde açıklanan özel kampanyalardan da faydalanabilir. Enpara.com kredi kartı kullanıcıları ve Encard kullanıcıları, kart kullanım aidatı ve hesap işletim ücreti gibi masraflar ödemez. Ayrıca, kredi kartları ve Encard'lar ile cep şubede ve internet bankacılığı platformunda yapılan tüm fatura ödemeleri ücretsizdir.

 • Mobil cüzdan kullanmanın avantajları nelerdir?

  Mobil cüzdan, banka kartlarının uygulamalar aracılığıyla akıllı telefonlara entegre edilmesini sağlar. Dolayısıyla akıllı telefon üzerinden yapılan tüm online alışverişlerde bu sistem aracılığıyla ödeme yapılabilir. Mobil cüzdan sistemiyle para transferi işlemleri de gerçekleşebilir. Kişiye özel olarak geliştirilen mobil cüzdan teknolojisi, hesaplarda bulunan bakiyelerin anında görüntülenmesini mümkün kılar. Mobil cüzdan ödemesi kabul eden tüm platformlarda mobil cüzdan aracılığıyla ödeme yapılabilir. Finans kuruluşlarının sunduğu banka kartları, genellikle mobil cüzdan kullanımına uygundur. Dünya üzerinde çok sayıda ülkede kullanılan ve Türkiye'de de en yaygın ödeme yöntemlerinden biri olan mobil cüzdan teknolojisi, kullanıcılara onlarca kolay ve pratik işlem yapma avantajı sunar.

  Öncelikle güvenli alışveriş sağlaması sebebiyle sıkça tercih edilen mobil cüzdan ödeme yöntemi uygulamaları, her yaştan kullanıcının erişebileceği ve kullanabileceği basit bir arayüze sahiptir. Uygulama içerisinde ilgili alanlara kart bilgileri kaydedildiğinde bu bilgiler 3. kişilerle paylaşılmaz ve ihtiyaç duyulan her an kullanılabilir. Aynı zamanda bir kişiye ait olan birden fazla banka hesabı ve kredi kartı, aynı alanda birleşmiş olur. Mobil cüzdan kullanıcıları, online ödeme yapabilmek için yalnızca bir defa bilgi girmek durumundadır. Bu yöntem sayesinde kullanıcılar, her alışverişte defalarca kredi kartı numarası, adres gibi bilgileri tuşlamak zorunda kalmaz. Mobil cüzdan uygulaması aracılığıyla son yıllarda sıkça kullanılan NFC teknolojisi de kullanılabilir. Bu yöntemle ulaşım, alışveriş ve diğer ödemeleri hızlı bir şekilde yapılabilir.

  Mobil cüzdan sisteminin en önemli avantajlarından biri de kullanıcılara zaman kazandırmasıdır. Mobil cüzdan uygulamaları, kullanıcılara parmak izi ile giriş, şifre ile giriş gibi güvenli kullanım avantajları sağlar. Dolayısıyla online alışverişler sırasında oluşabilecek siber saldırıların da önüne geçilir. Enpara.com kredi kartı ve banka kartları da mobil cüzdan teknolojisi için uygundur. Yurt içi ve yurt dışı online alışveriş platformlarının tamamında kullanılabilir. Enpara.com kredi kartı ya da Encard'larını mobil cüzdan uygulamasına kaydederek hızlı ve güvenli bir şekilde online alışveriş yapılabilir.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.