Mobil bankacılık uygulamaları

Mobil Bankacılık Uygulamaları

Mobil bankacılık uygulamaları, akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılan ve banka şubelerine gitmeye gerek kalmadan onlarca online bankacılık işleminin yapılmasına izin veren uygulamalarıdır. Müşterilerin bankacılık işlemlerini kolayca yapabilmesine yönelik tasarlanmış olan finansal teknoloji aracılığıyla bireysel ya da kurumsal bankacılık ürün başvuruları; birikim, vadeli, altın ya da döviz gibi hesap türlerinin açılışları, vergi ödemeleri, EFT/Havale işlemleri ve çok sayıda bankacılık işlemi yapılabilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Mobil bankacılık uygulamaları nelerdir?


Mobil bankacılık uygulamaları; bankaların her birinin özel olarak tasarladığı cep şube uygulamaları, farklı kuruluşlara ait olan mobil cüzdan uygulamaları gibi uygulama türleridir. Android ya da iOS işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlara mobil uygulama formatında hazırlanan bu platformlar, bankacılık işlemlerinin hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Hesaplarda ya da kredi kartlarında bulunan bakiyelerin sanal olarak kullanılabildiği bu uygulamalarda yapılan işlem tutarları ve ödeme tutarları, banka kartlarına bağlı olan ya da olmayan banka hesaplarından ya da kredi kartlarından tahsil edilerek işlemler tamamlanır. Bu sayede kullanıcılar, yalnızca akıllı telefonlarından işlem onayı vererek çok sayıda bankacılık işlemini gerçekleştirebilir.


Mobil bankacılık uygulamalarının faydaları nelerdir?


Mobil bankacılık uygulamaları, fiziksel olarak banka kartlarına ihtiyaç duymadan ve herhangi bir ödeme noktasına gitmeden fatura ödemesi, EFT, havale, cebe TL yükleme, cebe havale işlemleri, hesap açılışı, hesap ayarları, güncel bakiye sorgulama, kredi kartı borç tutarı bilgileri; günlük, aylık ve yıllık harcama detayları, trafik cezası ödemeleri, Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri, ihtiyaç ya da konut kredisi ödemeleri gibi onlarca bankacılık işleminin tek dokunuşla online olarak yapılmasına yardımcı olur.


Kısaca bir banka müşterisinin, hesabı ile ilgili çok sayıda bilgiye anında ulaşmasını ve uygulama özelliklerine dâhil olan bankacılık işlemlerinin tamamını gerçekleştirmesini sağlar. Banka müşterilerine zaman kazandıran, aynı zamanda işlemlerin hızlanmasını da sağlayan mobil bankacılık uygulamarı, bu yönleriyle oldukça faydalı uygulamalardır. Ayrıca cep şube uygulamalarının ücretsiz ve kesintisiz olarak sunulması da bir diğer avantajdır. Cep şube uygulamalarında yalnızca yapılan işlemlerden komisyon ya da masraf kesintileri yapılabilir.


Mobil bankacılık uygulamalarıyla hangi işlemler yapılabilir?


Mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla diğer tüm bankaların hesaplarına ve aynı bankaya ait olan hesaplara havale ya da EFT işlemleri yapılabilir. Elektrik, doğalgaz, internet, su, cep telefonu ve sabit telefon faturaları gibi fatura ödeme işlemlerinin tamamı gerçekleşebilir. Ayrıca, bu faturaların düzenli olarak ödenmesi için otomatik ödeme talimatı da verilebilir. Cep şubeler aracılığıyla faturasız cep telefonu numaralarına TL yükleme işlemi yapılabilir. Bahis ve şans oyunlarında kullanılmak üzere bu tür platformlara para aktarımı da yapılabilir.


Mobil bankacılık uygulamalarıyla, ilgili bankaya ait olan kredi kartı borçlarının ve kredi borçlarının sorgulaması yapılabilir. Ayrıca ödeme planı görüntülenebilir, borç tutarları öğrenilebilir ve borçların son ödeme tarihi bilgileri de alınabilir. Mobil bankacılık uygulamaları; kredi kartı, kredi başvurusu, kredi kartlarına para transferi, erken ödeme tutarı sorgulama, hesap hareketleri dökümü, hesaplar arası para transferi gibi işlemlerin de yapılmasını sağlar. Aynı zamanda çeşitli yatırım hesaplarının açılışı yapılabilir ve birikim yapmak üzere bu hesaplara para aktarılabilir. Bu işlemler, genel olarak tüm bankaların uygulamalarında yapılabilen işlemlerdir. Ancak bankaların uygulama prensiplerine göre yapılan işlem çeşitliliği değişiklik gösterebilir.


Mobil bankacılık uygulamaları güvenli midir?


Mobil bankacılık uygulamaları, bankalarca alınan güvenlik önlemleri dâhilinde tamamen güvenlidir. Ancak, kişisel olarak alınması tavsiye edilen güvenlik önlemleri olduğu da bilinir. Bunlardan bazıları; uygulama şifrelerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmaması, şifrelerin yazılı olarak hiçbir yerde kayıtlı olmaması, akıllı telefonlara ek kilitlerin tanımlanması gibi önlemlerdir. Bu önlemler alındığında üçüncü şahısların hesaplara erişim olasılığı engellenebilir. Ayrıca, cep telefonlarının çeşitli siber güvenlik uygulamalarıyla desteklenmesi ve virüslere karşı koruma altında olması da güvenliği artırabilir. Dolayısıyla bu işlemler yapıldığı sürece cep şube uygulamaları tamamen güvenlidir.


Mobil bankacılık uygulamalarıyla yatırım yapılabilir mi?


Mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla vadesiz TL hesaplarında bulunan birikimler değerlendirilebilir. Ayrıca vadesiz TL hesaplarına, hesapta bulunmayan fiziksel nakitler de ATM’ler aracılığıyla yatırılabilir; para akışı mobil uygulamalar üzerinden takip edilebilir. Mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla vadesiz hesap açılışı, altın hesabı ya da döviz hesabı açılabilir ve bu hesaplara mevcut vadesiz TL hesaplarından para aktarımı yapılabilir. Farklı bankalarda bulunan hesap bakiyeleri de ilgili bankaların cep şubesi üzerinden transfer edilerek bir araya getirilebilir. Hesap için sunulacak olan faiz miktarları, vadeli hesaba yatırım yaparken yatırımcıya ekran üzerinde bildirilir. Vadeli hesaba uygulanacak olan vade süresi seçildikten sonra aktarılan birikim tutarı değerlenmeye başlar. Vade süresi sonunda ise elde edilen faiz tutarı hesap bakiyesine eklenir.


Bankaların altın hesabı ya da döviz hesaplarında birikim yapmak için ise öncelikle bu hesapların cep şube üzerinden açılışı yapılır. Ardından değerlendirilmek istenen nakit tutar bildirilerek hesaplar arası para transferi gerçekleşir. İşlem sonucunda döviz ya da altın fonu değer kazandıkça elde edilen kazanç oranı, hesap bakiyesine sürekli olarak eklenir. Ancak, bu yatırım türünde altın ya da döviz fonları değer kaybettiğinde anapara kayıpları da yaşanabilir.


Enpara.com mobil bankacılık uygulamalarının faydaları nelerdir?


Enpara.com Cep Şube uygulaması, Enpara.com müşterilerine ücretsiz olarak sunulur. Hesaplar üzerinden yapılan EFT, havale, fatura ödemeleri, cep numarasına TL yüklemeleri, cebe havale işlemleri, diğer bankaların kredi kartı borç ödemeleri gibi işlemlerin tamamı ücretsiz olarak gerçekleşir. Bu işlemler için hiçbir komisyon ya da masraf alınmaz. Ayrıca Enpara.com Vadesiz TL hesapları ya da diğer birikim hesapları avantajlı faiz oranları kazandırır ve bu hesaplardan da hesap işletim ücreti alınmaz. Bu sayede yapılan birikimler kesintiye maruz kalmadan hızlı bir şekilde değerlenir.


Enpara.com Cep Şube uygulaması; Google Play, AppStore ya da AppGallery mağazaları üzerinden akıllı cep telefonlarına indirilebilir. Uygulama üzerinden hesaplarla ilgili tüm bilgiler görüntülenebilir ve hesap açılışları yapılabilir. Kredi kartı başvurusu ve kredi başvurusu işlemleri de online olarak anında gerçekleşebilir. Enpara.com’un masrafsız dijital bankacılık avantajlarından yararlanmak için siz de hemen Enparalı olun.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.