Mevduat hesaplarında zaman aşımı

Mevduat nedir?


Süreli ya da süresiz olarak mevduat bankasına yatırılan Türk Lirası, döviz ya da kıymetli maden cinsinden varlıklara "mevduat" denir. Bu varlıkların bankaya yatırılması, aynı zamanda banka nezdinde sizin adınıza ve tasarruf hakkının sizde olduğu bir mevduat hesabı açılmasını gerektirir. Mevduat hesapları, hesap sahibine göre farklı adlar alır. Bireysel müşterilen açtığı mevduat hesapları, "tasarruf mevduatı"; işletmelerin açtığı mevduat hesapları "ticari mevduat", bankaların diğer bankalar nezdinde açtığı mevduat hesapları "bankalar mevduatı" ve resmî kurumlar tarafından açılan mevduat hesapları ise "resmî mevduat hesapları" olarak adlandırılır. Diğer taraftan katılım bankalarında açılan mevduat hesapları ise "özel cari hesap" olarak isimlendirilir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Mevduat hesapları, vadeli ya da vadesiz olarak açılabilir. Bir banka nezdinde süresiz ve karşılıklıksız olarak açılan mevduat hesaplarına "vadesiz mevduat hesabı" denir. Mevduat hesabının süresiz olarak tanımlanması, vadesiz mevduatınızda bulunan paranızı dilediğiniz zaman çekebileceğinizi, karşılıksız olarak tanımlanması ise birikiminiz için herhangi bir faiz getirisi almayacağınızı ifade eder. Diğer bir ifadeyle vadesiz mevduat hesabı, müşteri için bir çeşit saklama hesabı olarak düşünülebilir. Vadesiz mevduat hesabınız aracılığı ile başka bir hesaba para transferi yapabilir, fatura ya da kredi kartı ödemelerinizi yerine getirebilir ya da online alışveriş işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Vadesiz mevduat hesapları, temel olarak, tasarrufların güvenli bir ortamda saklanmasını sağlar. Hesabınızda bulunan paranızı online işlemlerde kullanabilmeniz ise vadesiz mevduat hesaplarının sunduğu en büyük avantajlar arasında yer alır.


Vadeli mevduat hesapları, vadesiz mevduat hesaplarının aksine süreli ve karşılıklı olarak açılır. Mevduat hesabının süreli olması, belirli bir vadesinin bulunmasını; karşılıklı olması ise müşterinin yatırdığı fon karşılığında faiz getirisi elde etmesini ifade eder. Vadeli mevduat hesapları açılırken müşteri ve banka arasında karşılıklı olarak vade ve faiz oranı belirlenir. Banka, paranızın banka hesabında kalacağı süreye yani hesabın vadesine göre hesabınıza belirli bir faiz ödemesi yapar. Banka tarafından hesabınızda bulunan tutar için yapılan bu faiz ödemesini, dilerseniz vade sonunda çekerek hesap vadesini aynı anapara tutarı ile yenileyebilir; isterseniz hesap anaparasına ekleyerek yatırıma yönlendirdiğiniz toplam birikiminizin artmasını sağlayabilirsiniz. Vadeli mevduat hesapları bankaların kendilerince belirlenen belirli vadelerde açılabilir. Yıllık vadeler dışında uygulamada günlük vadelerle vadeli mevduat hesabı da açılabilir. Vadesiz mevduatta olduğu gibi müşteri, vadeli mevduat hesaplarından da dilediği zaman parasını çekebilir. Ancak, vadeli mevduat hesaplarından vadeden önce para çekilmesi hâlinde müşteri, hesabında bulunan anapara için bankaların uygulamaları farklılaşmakla birlikte genelde bankanın önerdiği faiz getirisini kaybeder ya da indirimli faiz getirisini kabul eder.

 


Mevduat zaman aşımı nedir?


Kişilerin banka nezdinde tutulan varlığını temsil eden mevduat hesapları, belirli şartların oluşması hâlinde zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı, bankada bulunan birikiminiz ya da tasarrufunuz üzerinde tasarruf hakkınızı tamamen kaybetmenize neden olur. Zaman aşımı, sadece mevduat sahibini ilgilendirmez; mirasçılar da zaman aşımına uğramış bir mevduatı kullanamaz. Mevduat zaman aşımı, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62'inci maddesinde düzenlenir. Bu maddeye göre bankalarda yer alan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar, müşterinin en son talebi, işlemi ya da yazılı talimatı tarihinden itibaren on yıl boyunca işlem görmezse zaman aşımına uğrar. Bankacılık Kanunu'nun ilgili maddesi, bir mevduat hesabının on yıl boyunca herhangi bir hareket görmemesi hâlinde zaman aşımına uğrayacağını hükme bağlar.


Dİğer taraftan bankalar, mevduat zaman aşımına uğramadan önce hatırlatma yapmakla yükümlüdür. Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zaman Aşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'e göre bankalar, bir takvim yılı içerisinde zaman aşımına uğrayan ve belli bir tutarın üzerinde olan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklarının sahiplerine başvuruda bulunmadıkları takdirde hesaplarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredileceği uyarısını yapmak zorundadır. Bu uyarı ya da bilgilendirme, izleyen takvim yılının ocak ayı sonuna kadar iadeli taahhütlü mektupla yapılır. Diğer taraftan, belirlenen tutarın üzerindeki hesaplar dâhil zaman aşımına uğrayacak tüm mevduat hesapları, her yılın şubat ayından itibaren belirli bir süreyle bankaların ve Türkiye Bankalar Birliğinin internet sitelerinde listelenir. Bu listeler, sahibi tarafından talep edilmezse yıl içerisinde zaman aşımına uğrayacak hesapları gösterir.


Zaman aşımına uğrayan mevduat geri alınabilir mi?


Zaman aşımına uğrayan tutarlar 5411 sayılı Bankacılık Kanun'un 62'nci Maddesi'nde da belirtildiği gibi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na aktarılır. Haziran ayının 15. gününe kadar hesabın olduğu banka, Türkiye Bankalar Birliği gibi mevzuatta belirlenen kanallar aracılığı ile ilan edilen zaman aşımına uğrayan hesaplar listesindeki varlığınız için bankaya başvuruda bulunmanız gerekir. Listede yer alan mevduat hesabınız için herhangi bir başvuruda bulunmazsanız hesabınızdaki tutar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda bulunan hesaplarına devredilir. Başvuru, hak sahibi ya da mirasçılar tarafından yapılabilir. Merkez Bankası'ndaki hesaplara devredilen tutar ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından gelir olarak kaydedilir ve bundan sonra başvursanız da hiçbir şekilde geri alınamaz.


Zaman aşımı sorgulaması nasıl yapılır?


On yıl süresince talep edilmeyen ya da işlem görmeyen mevduat hesaplarının zaman aşımına uğraması, bu varlıklar üzerinde herhangi bir hak iddia etme şansınızı ortadan kaldırır. Bu nedenle bankalar nezdindeki varlıklarınızın zaman aşımına uğramamasına dikkat etmeniz gerekir. Bankaların ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun uyarılarını ve bilgilendirmelerini dikkate alarak bankanızdan hesaplarınızı sorgulamanız, paranız üzerindeki tasarruf hakkınızı kaybetmemeniz açısından son derece önemlidir.


Zaman aşımı sorgulamasını farklı yöntemleri kullanarak yapabilirsiniz. Öncelikle müşterisi olduğunuz bankalarda bulunan hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Bankalardaki hesaplarınızı sorgularken internet bankacılığından faydalanabilir; müşteri temsilciniz ile görüşebilir ya da banka müşteri hizmetleri gibi farklı kanalları kullanabilirsiniz. Mevcut durumda müşterisi olmadığınız, ancak eski dönemlerde mevduat hesabınızın olduğu bankalardaki hesaplarınızı sorgulamak aklınıza gelmeyebilir. Bunun için en pratik yöntemlerden biri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun internet sayfasından zaman aşımı hesapları ön bildirim sorgulama sekmesinde sorgulama yapmanızdır. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, her yıl zaman aşımına uğrayan hesapları şubat ayı başından mayıs ayı sonuna kadar sayfasında ilan eder. Siz de her yıl bu listeyi kontrol ederek unutulmuş bir mevduat hesabınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu dışında e-Devlet üzerinden de zaman aşımına uğrayan mevduat hesabı sorgulaması yapılabilir. E-Devlet sisteminde zaman aşımı hesapları sorgulama sistemine girdiğinizde sistem, sizi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ana sayfasına yönlendirir.


Türkiye'nin ilk şubesiz dijital bankası olan Enpara.com, tüm bankacılık hizmetlerini dijital ortamda almanıza destek olur ve böylece hayatınızı kolaylaştırır. Tüm bankacılık işlemlerinizi evinizden ve dilediğiniz zaman yapmanızı sağlayan Enpara.com, müşterileri için EFT, havale ücreti almama, kredi kartı aidatı talep etmeme, birikimlerini değerlendirmek isteyenlere avantajlı faiz sunma, avantajlı kredi faiz oranları gibi birçok avantaj sunar. Mevduat hesaplarınızı kontrol etmek ve Enpara.com’un dijital bankacılık avantajlarından yaralanmak için hemen başvurabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.