Kredili mevduat hesabı nedir?

Kredili Mevduat Hesabi-3

Gerek bireysel gerekse tüzel banka müşterilerinin dönem dönem ortaya çıkan finansal ihtiyaçlarını karşılamanın hızlı ve kolay yollarından biri kredili mevduat hesabı olarak bilinir. Mevcut bir mevduat hesabı üzerine banka tarafından tanımlanan kredi limiti her an her yerde kullanıma hazırdır. Müşteri kendisine sunulan krediyi belirli bir günlük faiz karşılığından çekebilir. Yine bu kredi hesabını para transferi yapmak ya da düzenli ödeme talimatlarını gerçekleştirmek için de kullanabilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Normal bir mevduat hesabında mevcut bakiye tükendiğinde bu hesaptan nakit çekme şansı yokken ve düzenli ödeme yapılamazken; kredili mevduat hesabı sayesinde tüm bu işlemler aksamadan gerçekleştirilebilir. Ekpara, eksi hesap, ek hesap, avans hesap, esnek hesap gibi isimlerle anılan söz konusu kredili mevduat hesabı, tanımlanan limite kadar eksiye dönebilir. Kullanılan kredinin ise en kısa sürede faiziyle birlikte geri ödenmesi gerekir.


Kredili mevduat hesabı faydaları


Kredili mevduat hesabı faydası geçici nakit sıkışıklıklarına çözüm olmasıdır.. Özellikle kısa dönemli, acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredili mevduat hesabınıza tanımlanan kredi limitini kullanabilirsiniz. Mevduat hesabı kredi limiti, anında erişilip kullanılabilir olması bakımından son derece avantajlıdır. Kredinizi 7 gün, günün her saatinde, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kullandığınız kredi üzerinde günlük faiz işlediği için krediyi kısa vadede kapatmanız durumunda ödeyeceğiniz faiz miktarı da epeyce düşük olur. Kredili mevduat hesabı limitiniz dahilinde nakit çekim yapabileceğiniz gibi her türlü havale, eft gibi para transferlerini ya da düzenli ödemelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Böylece geçici nakit sıkıntısı çektiğiniz durumlarda dahi her türlü finansal ihtiyaçlarınızı aksatmadan karşılamanız mümkün hale gelir.

 

Kredili mevduat hesabı sizin için her an kullanabileceğiniz, daima hazır durumda bekleyen bireysel bir krediyi temsil eder. Bu özelliğiyle finansal açıdan size ekstra bir güvence vererek hayatınızı kolaylaştırır.


Kredili mevduat hesabı faizleri


Kredili mevduat hesabı üzerinden kullandığınız kredilerin geri ödemesini faizi ile birlikte yapmanız gerekir. Var olan mevduat hesabınızdaki bakiye sıfırlandıktan sonra kullanmaya başladığınız kredi, hesabınızı eksiye düşürür. Sizin için belirlenen limite kadar eksiye düşmeye devam edersiniz. Kullandığınız kredi miktarı üzerinde ise günlük faiz işler.


Kredili mevduat hesabı aracılığıyla kullanılan krediler için günlük faiz işletildiğinden, çektiğiniz krediyi ne kadar erken kapatırsanız o kadar az faiz ödemiş olursunuz. Kredili mevduat hesabı faiz hesaplaması, krediyi çektiğiniz günden itibaren başlar ve ödeme yaptığınız güne kadar devam eder. Çektiğiniz krediyi, kredi kullandığınız gün sayısı ve banka tarafından belirlenen faiz oranıyla çarptığınızda, ödemeniz gereken faiz miktarına ulaşabilirsiniz. Bir başka deyişle ödemeniz gereken borç miktarı, ek hesap üzerinden ne kadar para çektiğinize, çektiğiniz parayı ne kadar sürede geri ödediğinize ve çalıştığınız bankanın kredi faiz oranına göre değişiklik gösterir.


Kredili mevduat hesabı ücretleri


Kredili mevduat hesabınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemler, "Hesap Hareketleri" adı altında aylık olarak kaydedilir. Kaydedilen hesap hareketleri bilgisinin yer aldığı belgeye ise "Kredili Mevduat Hesabı Ekstresi" denir. Bankalar hesabınıza ait ekstreyi her ay size çeşitli yollarla ulaştırabilir. Bu yollardan biri ekstrenin mevcut adresinize posta yoluyla gönderilmesidir. Yazılı ekstre gönderim işlemi için ortaya çıkan masrafı karşılamak üzere bankalar sizden ekstra bir ücret talep edebilir. Basılı ekstre ücreti bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte belirlenen rakam, mevduat hesabınızdan her ay otomatik olarak tahsil edilir. Ancak ekstre gönderim ücreti ödeme mecburiyetiniz yoktur. Bankaya, aylık ekstrenin posta yoluyla evinize gönderilmesini istemediğinizi bildirerek kendinizi bu ücretten muaf tutabilirsiniz. Bunun yerine hesap ekstresini e-mail üzerinden isteyebilirsiniz. Bankalar e-posta ile talep edilen ekstreler için herhangi bir ücret talep edemez.


Kredili mevduat hesabı limiti


Kredili mevduat hesabı limiti, müşteriye özel olarak bankalar tarafından belirlenir. Bankalar herhangi bir müşterinin hesabına tanımlanacak olan kredi limitini belirlerken çeşitli kriterleri göz önünde bulundurur. Kredili mevduat limiti belirlerken finans kuruluşlarının dikkate aldığı faktörlerin başında kişinin mevcut gelir düzeyi ve kredi notu gelir. Aylık net kazanç bilgileri bankaya, müşterinin ekonomik standartları ve geri ödeme potansiyeli hakkında fikir verir ve bu doğrultuda uygun bir kredi limiti belirlemesini kolaylaştırır. Aynı şekilde kredi notu, müşterinin finansal karnesini temsil ettiğinden, genel olarak geri ödeme alışkanlıkları ve finansal açıdan ne derece hareketli olduğu gibi bilgileri bankaya sunar. Banka bu bilgilerden yola çıkarak belirli bir müşteri profili ortaya koyar ve söz konusu profile uygun bir kredi limiti belirler.


Bankaların müşterilerinin kullanımına sunduğu kredili mevduat hesabı limiti, sabit kalmak zorunda değildir. Kişinin finansal ihtiyaç ve taleplerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunun için hesap sahibinin çalıştığı bankaya limit artırılması ya da azaltılması için başvuruda bulunması yeterlidir. Yapılan başvurular banka tarafından değerlendirilir ve uygun görülmesi halinde kısa süre içinde değişiklik gerçekleştirilir.


Kredili mevduat hesabı başvurusu


Kredili mevduat hesabı sahibi olmak için yapmanız gereken tek şey çalışmak istediğiniz bankaya başvurarak bir kredili mevduat hesabı açtırmaktan ibarettir. Bunun için ilk aşamada sizden çeşitli evraklar istenir. Bu noktada kimi zaman kişiden talep edilen kredili mevduat hesabı başvuru belgeleri konusunda bankadan bankaya farklılıklar gözlenebilir. Ancak genelde bunlar, birbirine benzer ve edinmesi kolay belgelerden ibarettir. Ayrıca üzerinde kimlik numarasının yer aldığı bir kimlik belgesi, gelir belgesi, başvuru tarihinden önceki 3 ay içinde başvuran kişi adına düzenlenmiş bir fatura aslı ile yine son 3 ay içinde alınmış ikametgah belgesi, genel olarak istenen evraklar arasında yer alabilir. Ancak bu konudaki en doğru ve net bilgiyi mutlaka kendi bankanızdan öğrenmeniz gerekir.


Sizden istenen belgeleri toplayıp bankaya teslim ettikten sonra yaptığınız başvuru ilgili banka tarafından kredi notu, gelir düzeyi gibi çeşitli kriterler üzerinden değerlendirme yapılır. Genellikle günler içinde bir sonuca varan banka sizi sonuçla ilgili telefon, e-mail ya da sms gibi yöntemlerden birini ya da birkaçını kullanarak bilgilendirir. Bankanın değerlendirmesinin olumlu olduğu durumlarda kredili mevduat hesabınız kısa sürede açılır. Böylece sizin için tanımlanan kredi limitini kullanmaya dilediğiniz zaman başlayabilirsiniz.


Enpara.com olarak sunduğumuz Ekpara ile her an ortaya çıkabilecek finansal ihtiyaçlarınızı zorlanmadan ve sıkıntıya düşmeden karşılayabilirsiniz. Herhangi bir masraf, komisyon ya da hesap işletim ücreti ödemeden ihtiyaç duyduğunuz ve her an kullanabileceğiniz Enpara.com Ekpara Hesabı, size sunulan teklifi onaylamanız üzerine otomatik Vadesiz TL hesabınıza tanımlanır. Ekpara limitinizi dilediğiniz zaman Enpara.com İnternet Şubesi'nden ya da Çözüm Merkezi'mizi arayarak düşürebilir veya tüm borcunuzu ödedikten sonra tamamıyla kapatabilirsiniz. Ayrıcalıklı fırsatlarımızdan siz de yararlanmak isterseniz web sitemizden hemen müşteri olmak için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Kredili mevduat hesabı başvurusu

  Farklı bankaların "ek hesap", "avans hesap", "esnek hesap", “ekpara” gibi isimlerle andığı, finans dünyasında genel olarak kredili mevduat hesabı olarak bilinen hesap türü, tüketicilere sunulan bir tür kredi hizmetini temsil ediyor. Mevduat hesaplarına bankalar tarafından tanımlanan kredi limitleri, herhangi bir başka işleme gerek kalmadan müşteriler tarafından kullanılabiliyor. Hesapta yeterli paranın bulunmadığı durumlarda internet şubesi, cep şube ya da banka atm'leri aracılığıyla dilediğiniz zaman çekebileceğiniz krediyi, üzerine yansıtılan faiz miktarıyla birlikte geri ödüyorsunuz. Günlük faizin işlediği mevduat hesabı kredisi, özellikle kısa dönemli nakit ihtiyaçlarınızın karşılanması açısından işlevsel bir çözüm olma özelliği taşıyor.

  Kredili mevduat hesabı için nasıl başvurulur?

  Hesabınızda nakit para kalmadığı durumlarda hızlı ve kolay bir biçimde kullanabileceğiniz kredi için ilgili bankada bir mevduat hesabınızın bulunması gerekir. Kredili mevduat hesabı başvurusunu bugün hemen hemen tüm banka üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür.

  Kredili mevduat hesabı açmak için farklı bankalar farklı evraklar talep edebilir. Bu noktada en detaylı ve kesin bilgiye, söz konusu bankanın şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerine ulaşarak öğrenebilirsiniz. Bu şekilde sizden istenen evrakları toplayıp ilgili banka şubesine teslim ederek başvurunuzu tamamlayabilir ve mevduat hesabı kredinizi en kısa sürede kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Başvuru için istenen belgeler

  Kredili mevduat hesabı açmak için bankalar tarafından talep edilen evraklarda zaman zaman belli farklılıklar görülse de genel olarak istenen belgeler benzerlik gösterir. Bunlar arasında; nüfus cüzdanı, gelir belgesi, başvuru tarihinden önceki 3 ay içinde başvuran kişi adına düzenlenmiş bir fatura aslı ile yine son 3 ay içinde alınmış ikametgah belgesi yer alabilir.

  İstenen belgeleri en kısa sürede toplayıp çalışmak istediğiniz bankaya teslim ettikten sonra banka, başvurunuzu çeşitli kriterler üzerinden değerlendirerek bir sonuca varır. Müşteri profili, kredi notu, gelir seviyesi gibi faktörler değerlendirme aşamasına etki eder. Bankanın olumlu bir sonuca varmasıyla birlikte kısa süre içinde kredili mevduat hesabınız açılır.

  Enpara.com olarak, hayatınızı kolaylaştırmak için sunduğumuz Ekpara ürünümüzden, faiz ve vergiler dışında hiçbir masraf, komisyon ya da hesap işletim ücreti ödemeden yararlanabilmek çok kolay! Bunun için Enpara.com Vadesiz TL hesabınızın bulunması yeterli. Ekpara kullanabilmek için vadesiz hesabınıza belirli bir Ekpara limiti teklif edilir. Teklif edilen bu limit onayınıza sunulur ve onayladığınız takdirde hesabınıza otomatik olarak tanımlanır. Bu şekilde hesabınızda yeterli bakiye kalmadığı durumlarda Ekpara limitinizi kolaylıkla kullanarak her türlü ödeme ve transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Müşterimiz olup ayrıcalıklı fırsatlarımızdan siz de yararlanmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kredili mevduat hesabının faydaları

  Yaygınlaşan bankacılık hizmetleri ile birlikte finansal yaşamın bir parçası haline gelen kredili mevduat hesabı, adından da anlaşılacağı gibi mevduat hesabına tanımlanan kredi limiti ni temsil ediyor. Aniden ortaya çıkabilen nakit ihtiyaçlarını karşılamak için en hızlı ve pratik yollardan birini oluşturuyor. Acil ihtiyaçlarınız için ciddi prosedürler gerektirmeden çekip kullanabileceğiniz bir tür kredi olma özelliği taşıyan kredili mevduat hesabı , günlük hayatta işinizi kolaylaştırabilir.

  Mevduat hesabınıza bağlanan ve çalıştığınız banka tarafından belirlenen kredi limitini kullanmaya başladığınız andan itibaren hesabınız eksi bakiyeye düşüyor. Kullandığınız kredi miktarı üzerinde belirli bir faiz işliyor. Çektiğiniz parayı faizi ile beraber geri ödüyorsunuz. Kredili mevduat hesabını 7 gün 24 saat, ihtiyaç duyduğunuz her zaman kullanmanız mümkün oluyor. Hesabınız üzerinden EFT, havale gibi transfer işlemleri gerçekleştirebilir ya da banka kartınız aracılığıyla nakit para çekimi yapabilirsiniz.

  İstediğiniz bankaya başvuruda bulunarak adınıza bir mevduat hesabı açtırabilir ve söz konusu hesaba kredi tanımlanmasını talep edebilirsiniz.

  Kredili mevduat hesabı avantajları

  Kredili mevduat hesabı faydaları sayesinde günlük hayatta kısa vadeli finansal problemler yaşama olasılığınız hayli düşer.

  - Her ne kadar klasik banka kredisi kullanma prosedürleri epeyce kolaylaşmış olsa da hiçbiri kredili mevduat hesabının size sağlayacağı hızda değil. Hiç beklenmedik bir anda karşılaşabileceğiniz çok acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredili mevduat hesabı hızlı ve kolay bankacılık hizmeti olarak gözüküyor.
  - Kredili mevduat hesabındaki kredi limiti nizi ne zaman isterseniz banka kartınızı kullanarak ATM'ler aracılığıyla veya internet ya da cep şubesi üzerinden kullanabilir, ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
  - Kredi limitiniz dahilinde istediğiniz tüm para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilir, düzenli ödemelerinizin çeşitli nedenlerden dolayı aksamasının önüne geçebilirsiniz. Hesabınızda bakiye olmadığı durumlarda bile fatura ödemeleriniz ek hesabınız üzerinden otomatik olarak yapılır. Bunun için otomatik ödeme talimatı vermeniz yeterlidir.

  Enpara.com olarak, hayatınızı gözle görülür biçimde kolaylaştıracak, finansal ihtiyaçlarınızın karşılanmasına destek olacak hizmeti, Ekpara aracılığıyla sağlıyoruz. Vadesiz mevduat hesabını za tanımlanan Ekpara limitini, faiz ve vergiler dışında herhangi bir masraf, komisyon ya da hesap işletim ücreti ödemeden gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz zaman Ekpara limitinizi Enpara.com internet şubesini ya da cep şubesini kullanarak ya da Çözüm Merkezi'ni arayarak düşürebilir ya da kapatabilirsiniz. Ayrıcalıklı fırsatlarımızdan siz de yararlanmak isterseniz web sitemizden hemen müşteri olmak için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kredili mevduat hesabı limiti

  Tüketicinin mevcut mevduat hesabına belirli bir kredi limiti tanımlanmasıyla oluşan kredili mevduat hesabı, mevduat hesabındaki bakiyenin sıfırlandığı durumlarda nakit çekimi ve para transferlerinin yapılabilmesine olanak tanıyor. Belirli bir faiz oranı üzerinden kredi kullanımına hak tanıyan kredili mevduat hesabı , özellikle olası nakit sıkışıklığı durumlarında kişinin finansal problem yaşamasını büyük oranda engellemeyi başarıyor. Banka şubelerine gitmeye gerek kalmadan, internet veya mobil bankacılığını kullanarak ya da ATM’ler aracılığıyla para çekme işlemini gerçekleştirebiliyor ya da düzenli ödemelerinizi yapabiliyorsunuz. Sizin için tanımlanan ve 7 gün 24 saat kullanılabilir durumda bekleyen kredili mevduat hesabı limiti sayesinde, finansal açıdan daha rahat hareket etmeniz mümkün hale geliyor.

  Kredili mevduat hesabı limit belirleme

  Kredili mevduat hesabı limiti , bankalar tarafından belirlenir. Kredi limiti farklı profillere sahip müşteriler arasında değişiklik gösterebilir. Finansal kurumların müşterileri için belirledikleri kredili mevduat limitine etki eden belli başlı faktörler vardır. Bunların başında kişinin gelir ve maaş durumu ile güncel kredi notu gelir. Bankalar, tüketicinin gelir düzeyini ve finansal işlem geçmişi üzerinden belirlenen kredi notunu inceleyerek onun için uygun bir limit belirler. Yine kişinin bankada tuttuğu çeşitli varlıklar da finansal açıdan bir tür teminat anlamına geldiği için bunların belirlenen kredi limiti üzerinde etkisi kayda değer düzeydedir.

  Kişinin finansal karnesine ve sahip olduğu ekonomik standartlara bakarak belirlenen kredili mevduat hesabı limiti , o kişinin mevduat hesabındaki bakiyesi tükendiğinde kullanabileceği maksimum ek para yı temsil eder. Kişi, kendisine verilen kredi limitinin üzerinde bir miktarda para çekemez ya da kredi limitinin tamamını kullandıktan sonra herhangi bir ödeme veya transfer işlemi gerçekleştiremez.

  Kredili mevduat hesabı limit artırma ve azaltma

  Tüketiciler için bankalar tarafından belirlenen kredili mevduat hesabı limiti, sabit rakamlardan oluşmak zorunda değildir. Müşterinin talep etmesi ve elbette bankanın uygun bulması halinde söz konusu limitler artırılabilir ya da azaltılabilir.

  Bankada mevduat hesabı bulunan ve zamanında bu hesap üzerinden belirli bir kredi limiti tanımlaması yaptıran müşteriler, ihtiyaç halinde limit artımı amacıyla çalıştıkları bankaya müracaat edebilirler. Banka bu tür talepleri elindeki mevcut veriler üzerinden değerlendirir ve olumlu bir neticeye varması durumunda, artırılan yeni limit hesaba tanımlanır. Kredi limiti azaltma işlemi de yine aynı sistemle yapılan başvurular neticesinde gerçekleştirilir.

  Enpara.com olarak, sunduğumuz Ekpara hesabı ile her an ortaya çıkabilecek finansal ihtiyaçlarınızı zorlanmadan ve sıkıntıya düşmeden karşılayabilirsiniz. Mevduat hesabınıza tanımlanan ve herhangi bir masraf, komisyon ya da hesap işletim ücreti ödemeden kullanabildiğiniz Ekpara limitine dair değişiklik işlemlerinizi iletişime geçerek gerçekleştirebilirsiniz ya da Ekpara limitinizi bütünüyle kapatabilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kredili mevduat hesabı ücretleri

  Kredili mevduat hesabı, bankaların müşterilerine sunduğu özel bir tür kredi hizmeti olarak tanımlanabilir. Kişinin ihtiyacı olan ve her an kullanabileceği kredi limiti, mevcut vadesiz hesabına bağlı olarak belirlenir. Müşteri, banka tarafından kendisine verilen kredi limitini günün herhangi bir saatinde banka kartı aracılığıyla çekip kullanabilir. Mevduat hesabındaki bakiye, belirlenen limite kadar eksiye düşebilir. Bir başka deyişle, kredili mevduat hesabı ile hesabınızda para kalmasa dahi nakit çekim yapabilir, fatura ve transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Kredili mevduat hesabı üzerinden kullandığınız krediler için, parayı çektiğiniz günden ödediğiniz güne kadar geçen süre zarfında faiz işletiliyor, dolayısıyla günlük faizin işlediği kredili mevduat hesabından çekilen ek para nın geri ödemesi ne kadar erken yapılırsa o kadar az faiz ödenmiş oluyor.

  Kredili mevduat hesabı basılı ekstre ücreti

  Mevcut kredili mevduat hesabınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz hesap hareketlerini gösteren yazılı belgeye kredili mevduat hesabı ekstresi denir. Bankalar, söz konusu belgenin posta aracılığıyla müşterinin adresine gönderilmesi için ekstra bir ücret talep edebilir. Basılı ekstre ücreti bankadan bankaya değişiklik gösterir ve belirlenen rakamlar mevduat hesabınızdan her ay otomatik olarak tahsil edilir.

  Eğer kredili mevduat hesabınız varsa ve bu hesaba bağlı aylık ekstreniz için herhangi bir ücret ödemek istemiyorsanız o zaman bankanıza başvuruda bulunarak ekstrenin postayla adresinize gönderilmesini istemediğinizi bildirebilirsiniz. Postayla adrese gönderim işlemine alternatif olarak ekstreyi e-mail aracılığıyla da talep edebilirsiniz. E-posta ile gönderilen hesap ekstreleri için müşterilerden ücret alınmaz.

  Enpara.com olarak sunduğumuz Ekpara hesabı ile her an ortaya çıkabilecek finansal ihtiyaçlarınızı zorlanmadan ve sıkıntıya düşmeden karşılayabilirsiniz. Ekpara hesabımız için mevcut faiz ve vergiler dışında sizden hiçbir masraf, komisyon ya da hesap işletim ücreti talep etmiyoruz. Kredili mevduat hesabınıza tanımlanan Ekpara'nızı ihtiyaç duyduğunuz her an gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Müşterimiz olup ayrıcalıklı fırsatlarımızdan siz de yararlanmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.