Kredili mevduat hesabı nedir?

Kredili Mevduat Hesabi-3

Gerek bireysel gerekse tüzel banka müşterilerinin dönem dönem ortaya çıkan finansal ihtiyaçlarını karşılamanın hızlı ve kolay yollarından biri kredili mevduat hesabı olarak bilinir. Mevcut bir mevduat hesabı üzerine banka tarafından tanımlanan kredi limiti her an her yerde kullanıma hazırdır. Müşteri kendisine sunulan krediyi belirli bir günlük faiz karşılığından çekebilir. Yine bu kredi hesabını para transferi yapmak ya da düzenli ödeme talimatlarını gerçekleştirmek için de kullanabilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Normal bir mevduat hesabında mevcut bakiye tükendiğinde bu hesaptan nakit çekme şansı yokken ve düzenli ödeme yapılamazken; kredili mevduat hesabı sayesinde tüm bu işlemler aksamadan gerçekleştirilebilir. Ekpara, eksi hesap, ek hesap, avans hesap, esnek hesap gibi isimlerle anılan söz konusu kredili mevduat hesabı, tanımlanan limite kadar eksiye dönebilir. Kullanılan kredinin ise en kısa sürede faiziyle birlikte geri ödenmesi gerekir.


Kredili mevduat hesabı faydaları


Kredili mevduat hesabı faydası geçici nakit sıkışıklıklarına çözüm olmasıdır.. Özellikle kısa dönemli, acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredili mevduat hesabınıza tanımlanan kredi limitini kullanabilirsiniz. Mevduat hesabı kredi limiti, anında erişilip kullanılabilir olması bakımından son derece avantajlıdır. Kredinizi 7 gün, günün her saatinde, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kullandığınız kredi üzerinde günlük faiz işlediği için krediyi kısa vadede kapatmanız durumunda ödeyeceğiniz faiz miktarı da epeyce düşük olur. Kredili mevduat hesabı limitiniz dahilinde nakit çekim yapabileceğiniz gibi her türlü havale, eft gibi para transferlerini ya da düzenli ödemelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Böylece geçici nakit sıkıntısı çektiğiniz durumlarda dahi her türlü finansal ihtiyaçlarınızı aksatmadan karşılamanız mümkün hale gelir.

 

Kredili mevduat hesabı sizin için her an kullanabileceğiniz, daima hazır durumda bekleyen bireysel bir krediyi temsil eder. Bu özelliğiyle finansal açıdan size ekstra bir güvence vererek hayatınızı kolaylaştırır.


Kredili mevduat hesabı faizleri


Kredili mevduat hesabı üzerinden kullandığınız kredilerin geri ödemesini faizi ile birlikte yapmanız gerekir. Var olan mevduat hesabınızdaki bakiye sıfırlandıktan sonra kullanmaya başladığınız kredi, hesabınızı eksiye düşürür. Sizin için belirlenen limite kadar eksiye düşmeye devam edersiniz. Kullandığınız kredi miktarı üzerinde ise günlük faiz işler.


Kredili mevduat hesabı aracılığıyla kullanılan krediler için günlük faiz işletildiğinden, çektiğiniz krediyi ne kadar erken kapatırsanız o kadar az faiz ödemiş olursunuz. Kredili mevduat hesabı faiz hesaplaması, krediyi çektiğiniz günden itibaren başlar ve ödeme yaptığınız güne kadar devam eder. Çektiğiniz krediyi, kredi kullandığınız gün sayısı ve banka tarafından belirlenen faiz oranıyla çarptığınızda, ödemeniz gereken faiz miktarına ulaşabilirsiniz. Bir başka deyişle ödemeniz gereken borç miktarı, ek hesap üzerinden ne kadar para çektiğinize, çektiğiniz parayı ne kadar sürede geri ödediğinize ve çalıştığınız bankanın kredi faiz oranına göre değişiklik gösterir.


Kredili mevduat hesabı ücretleri


Kredili mevduat hesabınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemler, "Hesap Hareketleri" adı altında aylık olarak kaydedilir. Kaydedilen hesap hareketleri bilgisinin yer aldığı belgeye ise "Kredili Mevduat Hesabı Ekstresi" denir. Bankalar hesabınıza ait ekstreyi her ay size çeşitli yollarla ulaştırabilir. Bu yollardan biri ekstrenin mevcut adresinize posta yoluyla gönderilmesidir. Yazılı ekstre gönderim işlemi için ortaya çıkan masrafı karşılamak üzere bankalar sizden ekstra bir ücret talep edebilir. Basılı ekstre ücreti bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte belirlenen rakam, mevduat hesabınızdan her ay otomatik olarak tahsil edilir. Ancak ekstre gönderim ücreti ödeme mecburiyetiniz yoktur. Bankaya, aylık ekstrenin posta yoluyla evinize gönderilmesini istemediğinizi bildirerek kendinizi bu ücretten muaf tutabilirsiniz. Bunun yerine hesap ekstresini e-mail üzerinden isteyebilirsiniz. Bankalar e-posta ile talep edilen ekstreler için herhangi bir ücret talep edemez.


Kredili mevduat hesabı limiti


Kredili mevduat hesabı limiti, müşteriye özel olarak bankalar tarafından belirlenir. Bankalar herhangi bir müşterinin hesabına tanımlanacak olan kredi limitini belirlerken çeşitli kriterleri göz önünde bulundurur. Kredili mevduat limiti belirlerken finans kuruluşlarının dikkate aldığı faktörlerin başında kişinin mevcut gelir düzeyi ve kredi notu gelir. Aylık net kazanç bilgileri bankaya, müşterinin ekonomik standartları ve geri ödeme potansiyeli hakkında fikir verir ve bu doğrultuda uygun bir kredi limiti belirlemesini kolaylaştırır. Aynı şekilde kredi notu, müşterinin finansal karnesini temsil ettiğinden, genel olarak geri ödeme alışkanlıkları ve finansal açıdan ne derece hareketli olduğu gibi bilgileri bankaya sunar. Banka bu bilgilerden yola çıkarak belirli bir müşteri profili ortaya koyar ve söz konusu profile uygun bir kredi limiti belirler.


Bankaların müşterilerinin kullanımına sunduğu kredili mevduat hesabı limiti, sabit kalmak zorunda değildir. Kişinin finansal ihtiyaç ve taleplerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunun için hesap sahibinin çalıştığı bankaya limit artırılması ya da azaltılması için başvuruda bulunması yeterlidir. Yapılan başvurular banka tarafından değerlendirilir ve uygun görülmesi halinde kısa süre içinde değişiklik gerçekleştirilir.


Kredili mevduat hesabı başvurusu


Kredili mevduat hesabı sahibi olmak için yapmanız gereken tek şey çalışmak istediğiniz bankaya başvurarak bir kredili mevduat hesabı açtırmaktan ibarettir. Bunun için ilk aşamada sizden çeşitli evraklar istenir. Bu noktada kimi zaman kişiden talep edilen kredili mevduat hesabı başvuru belgeleri konusunda bankadan bankaya farklılıklar gözlenebilir. Ancak genelde bunlar, birbirine benzer ve edinmesi kolay belgelerden ibarettir. Ayrıca üzerinde kimlik numarasının yer aldığı bir kimlik belgesi, gelir belgesi, başvuru tarihinden önceki 3 ay içinde başvuran kişi adına düzenlenmiş bir fatura aslı ile yine son 3 ay içinde alınmış ikametgah belgesi, genel olarak istenen evraklar arasında yer alabilir. Ancak bu konudaki en doğru ve net bilgiyi mutlaka kendi bankanızdan öğrenmeniz gerekir.


Sizden istenen belgeleri toplayıp bankaya teslim ettikten sonra yaptığınız başvuru ilgili banka tarafından kredi notu, gelir düzeyi gibi çeşitli kriterler üzerinden değerlendirme yapılır. Genellikle günler içinde bir sonuca varan banka sizi sonuçla ilgili telefon, e-mail ya da sms gibi yöntemlerden birini ya da birkaçını kullanarak bilgilendirir. Bankanın değerlendirmesinin olumlu olduğu durumlarda kredili mevduat hesabınız kısa sürede açılır. Böylece sizin için tanımlanan kredi limitini kullanmaya dilediğiniz zaman başlayabilirsiniz.


Enpara.com olarak sunduğumuz Ekpara ile her an ortaya çıkabilecek finansal ihtiyaçlarınızı zorlanmadan ve sıkıntıya düşmeden karşılayabilirsiniz. Herhangi bir masraf, komisyon ya da hesap işletim ücreti ödemeden ihtiyaç duyduğunuz ve her an kullanabileceğiniz Enpara.com Ekpara Hesabı, size sunulan teklifi onaylamanız üzerine otomatik Vadesiz TL hesabınıza tanımlanır. Ekpara limitinizi dilediğiniz zaman Enpara.com İnternet Şubesi'nden ya da Çözüm Merkezi'mizi arayarak düşürebilir veya tüm borcunuzu ödedikten sonra tamamıyla kapatabilirsiniz. Ayrıcalıklı fırsatlarımızdan siz de yararlanmak isterseniz web sitemizden hemen müşteri olmak için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.