Kredi tahsis ücreti nedir?

Bankalardan yapılan kredi alımlarında kredi alan müşteriler, belirli hizmet masraflarıyla karşılaşır. Masraflar için tahsil edilen bu ödenekler, BDDK olarak da bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun da onayladığı masraf kesintileridir. İhtiyaç kredileri, taşıt ve konut kredileri gibi kredi türlerinin her biri için yapılan bu ödemeler, BDDK'nın belirlediği sınırlar dahilinde tahsil edilir.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Kredi tahsis ücreti nedir?


Kredi tahsis ücreti, kredi alan banka müşterilerinden kesilen yasal bir ücrettir. Alınan kredi miktarına göre değişen bu tutar, bankalardan alınan kredilerin neredeyse tümünden tahsil edilir. Bu tutarın ödemesi yapılmadığında kredi alabilmek imkânsız hâle gelebilir. Taşıt kredisi, bayram kredisi, yeni yıl kredisi, eşya kredisi, konut kredileri ve benzeri türdeki kredilerin tamamından tahsil edilen bu ücret, çekilen kredi miktarının belli bir oranı kadar olabilir. Bankaların tüketicilerden kestiği masraflar arasında yer alan kredi tahsis ücretleri, finans kuruluşlarının hemen hepsinde tahsil edilir.


Kredi tahsis ücreti neden alınır?


Kredi tahsis ücretinin alınma sebebi, kredi çekme işlemi sırasında yapılan dosya masrafları ve diğer giderlerin karşılanmasıdır. BDDK'nın açıkladığı yasal bir ücret olan bu tutarı bankalardan kredi çeken tüm müşterilerin ödemesi gerekir. Kredi tahsis ücreti, kredi tutarından ayrı bir şekilde ya da kredi tutarının içerisinden kesilerek alınabilir. Kredi tahsis ücreti hesaplanırken binde 5 oranını geçmeme şartı koşan BDDK, bu ücretin yasal olduğunu da onaylamaktadır. Bankaların uyguladığı ücret politikası, değişiklik gösterebilir. Alınan kredi türü, faiz oranları ve taksit sayıları, kredi tahsis ücretinin değişmesinde rol oynayan etkenlerdir.


Kredi tahsis ücretlerinin oranı en fazla ne kadar olabilir?


Ekim 2014'te Resmî Gazete'de yayımlanan yönetmelikte kredi tahsis ücreti olarak tahsil edilen tutarın, kredinin yüzde kaçı olabileceği duyurulmuştur. Ancak, tüm bankalarda tahsil edilen tutar, en fazla BDDK tarafından belirlenen azami oran kadar olabilmekle birlikte bu tutarın altında da olabilir. Geçmiş yıllarda ''dosya masrafı'' olarak tamamı tahsil edilen masraf kesintileri, ''kredi tahsis ücreti'' uygulaması sayesinde daha düşük meblağlar hâline gelmiştir.


Kredi tahsis ücreti nasıl hesaplanır?


Bindesi hesaplanacak olan rakama ''X'' adı verilir. Hesaplanması gereken binde oranına ise ''Y'' denebilir. Sonuç rakamı ise ''A'' adını alabilir. Ardından rakamlara "X x Y / 1000 = A" formülü uygulandığında kredi tahsis ücreti ortaya çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse, 10.000 TL'lik bir kredinin tahsis ücretini öğrenmek için öncelikle 10.000 ile 5 çarpılır. Daha sonra elde edilen rakam, 1000'e bölünür. Çıkan sonuç, kredi tahsis ücreti miktarıdır. Çıkan sonuca göre 50 TL kredi tahsis ücreti ödenmesi gerekir. Fakat bu ücretler, alınan kredi tutarına örnekte gösterilen 50 TL’nin çok üzerine çıkabilir.


Bireysel ve kurumsal kredilerde kredi tahsis ücreti farklı mıdır?


Bireysel ve kurumsal kredi alımlarında kredi tahsis ücretleri değişiklik gösterebilir. Kurumsal müşterilerden alınan kredi tahsis ücretleri, bankaların uyguladığı ücret standartlarına göre farklı oranlarda tahsil edilebilir. Kredi tahsis ücretinin yanı sıra istihbarat ücreti de alınabilir. Genel olarak alınan ticari kredi ücretleri, komisyonları ve masraf tutarları, bankaların resmî internet platformları üzerinden duyurulur. Kredi başvurusu yapılmadan önce bu oranlar karşılaştırılabilir ve en uygun oran tespit edildikten sonra başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Bankaların kredi tahsis ücreti almadığı durumlar da mevcuttur. Bu durumlar, çekilen kredi tutarının miktarına bağlı olarak ortaya çıkar. Örneğin, kullanılan kredi kartı türü, nakit avans limitleri gibi kullanımlarda kredi tahsis ücreti alınmayabilir. Fakat bu uygulama, her bankada mevcut olmayabilir.


Kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı aynı mıdır?


Kredi tahsis ücreti, dosya masrafı ile temel olarak aynı anlama gelir. Ancak, konu hakkında geçmiş yıllarda yapılan yasal uygulamalar, düzenlemeler ve kanunlar neticesinde bankacılık sektöründe bu ücretler zorunlu sebeplerle daha düşük tutarlara indirgenmiştir. Dolayısıyla dosya masrafının yeni adı ''kredi tahsis ücreti'' olarak değiştirilmiştir. BDDK kurallarına göre alınan kredi tahsis ücreti, binde 5'i geçerse uygulamayı yapan banka haksız kazanç elde etmiş olur. Bu durum da banka müşterisine Tüketici Hakem Heyetine başvurarak fazladan tahsil edilen tutarı geri alabilme hakkı doğurur.


Kredi tahsis ücreti ödemek zorunlu mudur?


Kredi tahsis ücretleri tamamen yasal ücretler olduğundan, kredi alan müşteriler, bu tutarı ödemek durumundadır. Yapılan kredi sözleşmesine bağlı olarak bu tutarın nasıl tahsil edileceği ve ne kadar olacağı da kredi alan müşteriye bildirilir. Kredi alma koşulları arasında ''kredi tahsis ücreti ödemek'' maddesi bulunabilir. Bu ücret ödenmediği takdirde banka müşterileri, kredi alma hakkını kullanamayabilir. Bankaların tahsis ettiği tutarlar değişiklik gösterebileceğinden, kredi başvurusu yapmadan önce tutar hakkında bilgi alınabilir. Kredi tahsis ücreti, banka şubelerinde bulunan yetkili personellerden işlemler sırasında da öğrenilebilir. Cep şubelerden yapılan ve direkt kullanıcı hesabına aktarılan kesinleşmiş başvurularda ise online olarak sunulan sözleşmelerden evvel kredi tahsis ücreti ekran üzerinde görülebilir. Cep şubede olduğu gibi internet şube üzerinde yapılan kesin başvurularda da kredi tahsis ücreti bildirilir. Bu tür uygulamalarda ücretler, genellikle verilen kredi miktarından kesilerek tahsil edilir.


Kredi tahsis ücreti iadesi almak mümkün müdür?


Bankaların yasal sınırlar çerçevesinde aldığı kredi tahsis ücretlerinin geri ödemesi yapılamaz. Ancak, yasal olarak belirlenmiş azami oranın üzerinde tahsil edilen tutarlar, için Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ile başvurulabilir. Bu işlemlerin sonuçlanması zaman alsa da sonuçlandığında haksız sayılan tutar, bankalardan tahsil edilebilir. İtiraz ve şikâyet edilebilecek olan ücretler, 2014 yılı öncesinde tahsil edilmiş olmalıdır. Bu tutarlar, dosya masrafı adı altında alınan ücretlerdir. 2014 yılından itibaren yeni düzenlemeler neticesinde tahsil edilen tutarlar daha düşük olduğu ve yasal sınırlamalara göre alındığı için bu ücretlere itiraz etmek mümkün değildir. Bankalar, yapılan ilk başvurulara itiraz edebilir. Ancak, itiraz edilmediğinde 15 gün içerisinde sonuç alınabilir. Bu süreçten sonra dosya masrafı ücreti, 6-12 ay içerisinde tüketiciye geri ödenir.


Enpara.com'da kredi tahsis ücreti alınır mı?


Enpara.com'dan alınan ihtiyaç kredilerinde dosya masrafı veya kredi tahsis ücreti alınmaz. Hiçbir masraf ödemeden, düşük faiz oranları ile nakit ihtiyaçları karşılanabilir. Enpara.com İhtiyaç Kredileri vade seçeneklerine göre değişen faiz oranlarıyla sunulur. Aynı zamanda herhangi bir kefil, belge ya da teminat göstermek gerekmez. Enpara.com İhtiyaç Kredisi başvurusu alanına alınmak istenen tutar girildiğinde kredi işlemleri ile ilgili tüm bilgiler görülebilir. Enpara.com'da kredi başvuruları, hızlıca sonuçlanır. Masrafsız kredi ve düşük faiz oranlarıyla tanışmak için uzun süreçlere gerek kalmaz. Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için "Enparalı Ol" bölümünden online başvuru yapabilirsiniz.


 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.