Kredi tahsis ücreti nedir?

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Bankalardan yapılan kredi alımlarında kredi alan müşteriler, belirli hizmet masraflarıyla karşılaşır. Masraflar için tahsil edilen bu ödenekler, TCMB olarak da bilinen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da onayladığı masraf kesintileridir. İhtiyaç kredileri, taşıt ve konut kredileri gibi kredi türlerinin her biri için yapılan bu ödemeler, TCMB’nin belirlediği sınırlar dahilinde tahsil edilir

bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Kredi tahsis ücreti nedir?


Kredi tahsis ücreti, kredi alan banka müşterilerinden kesilen yasal bir ücrettir. Alınan kredi miktarına göre değişen bu tutar, bankalardan alınan kredilerin neredeyse tümünden tahsil edilir. Bu tutarın ödemesi yapılmadığında kredi alabilmek imkânsız hâle gelebilir. Taşıt kredisi, bayram kredisi, yeni yıl kredisi, eşya kredisi, konut kredileri ve benzeri türdeki kredilerin tamamından tahsil edilen bu ücret, çekilen kredi miktarının belli bir oranı kadar olabilir. Bankaların tüketicilerden kestiği masraflar arasında yer alan kredi tahsis ücretleri, finans kuruluşlarının hemen hepsinde tahsil edilir.


Kredi tahsis ücreti neden alınır?


Kredi tahsis ücretinin alınma sebebi, kredi çekme işlemi sırasında yapılan dosya masrafları ve diğer giderlerin karşılanmasıdır. TCMB’nin açıkladığı yasal bir ücret olan bu tutarı bankalardan kredi çeken tüm müşterilerin ödemesi gerekir. Kredi tahsis ücreti, kredi tutarından ayrı bir şekilde ya da kredi tutarının içerisinden kesilerek alınabilir. Kredi tahsis ücreti hesaplanırken binde 5 oranını geçmeme şartı koşan TCMB, bu ücretin yasal olduğunu da onaylamaktadır. Bankaların uyguladığı ücret politikası, değişiklik gösterebilir. Alınan kredi türü, faiz oranları ve taksit sayıları, kredi tahsis ücretinin değişmesinde rol oynayan etkenlerdir.


Kredi tahsis ücretlerinin oranı en fazla ne kadar olabilir?


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usûl ve esaslar hakkında tebliğ üzerine yayınladığı uygulama talimatında kredi tahsis ücreti olarak tahsil edilen tutarın, kredinin yüzde kaçı olabileceği duyurulmuştur. Buna göre kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi anaparasının binde beşini geçemez. Fakat merkez Bankası, gerekli gördüğü hallerde bu sınırı artırmaya ve azaltmaya yetkilidir. Ancak, tüm bankalarda tahsil edilen tutar, en fazla TCMB tarafından belirlenen azami oran kadar olabilmekle birlikte bu tutarın altında da olabilir. Geçmiş yıllarda ''dosya masrafı'' olarak tamamı tahsil edilen masraf kesintileri, ''kredi tahsis ücreti'' uygulaması sayesinde daha düşük meblağlar hâline gelmiştir.


Kredi tahsis ücreti nasıl hesaplanır?


Bindesi hesaplanacak olan rakama ''X'' adı verilir. Hesaplanması gereken binde oranına ise ''Y'' denebilir. Sonuç rakamı ise ''A'' adını alabilir. Ardından rakamlara "X x Y / 1000 = A" formülü uygulandığında kredi tahsis ücreti ortaya çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse, 10.000 TL'lik bir kredinin tahsis ücretini öğrenmek için öncelikle 10.000 ile 5 çarpılır. Daha sonra elde edilen rakam, 1000'e bölünür. Çıkan sonuç, kredi tahsis ücreti miktarıdır. Çıkan sonuca göre 50 TL kredi tahsis ücreti ödenmesi gerekir. Fakat bu ücretler, alınan kredi tutarına göre örnekte gösterilen 50 TL’nin çok üzerine çıkabilir.


Bireysel ve kurumsal kredilerde kredi tahsis ücreti farklı mıdır?


Bireysel ve kurumsal kredi alımlarında kredi tahsis ücretleri değişiklik gösterebilir. Kurumsal müşterilerden alınan kredi tahsis ücretleri, bankaların uyguladığı ücret standartlarına göre farklı oranlarda tahsil edilebilir. Kredi tahsis ücretinin yanı sıra istihbarat ücreti de alınabilir. Genel olarak alınan ticari kredi ücretleri, komisyonları ve masraf tutarları, bankaların resmî internet platformları üzerinden duyurulur. Kredi başvurusu yapılmadan önce bu oranlar karşılaştırılabilir ve en uygun oran tespit edildikten sonra başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Bankaların kredi tahsis ücreti almadığı durumlar da mevcuttur. Bu durumlar, çekilen kredi tutarının miktarına bağlı olarak ortaya çıkar. Örneğin, kullanılan kredi kartı türü, nakit avans limitleri gibi kullanımlarda kredi tahsis ücreti alınmayabilir. Fakat bu uygulama, her bankada mevcut olmayabilir.


Kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı aynı mıdır?


Kredi tahsis ücreti, dosya masrafı ile temel olarak aynı anlama gelir. Ancak, konu hakkında geçmiş yıllarda yapılan yasal uygulamalar, düzenlemeler ve kanunlar neticesinde bankacılık sektöründe bu ücretler zorunlu sebeplerle daha düşük tutarlara indirgenmiştir. Dolayısıyla dosya masrafının yeni adı ''kredi tahsis ücreti'' olarak değiştirilmiştir. TCMB kurallarına göre alınan kredi tahsis ücreti, binde 5'i geçerse uygulamayı yapan banka haksız kazanç elde etmiş olur. Bu durum da banka müşterisine Tüketici Hakem Heyetine başvurarak fazladan tahsil edilen tutarı geri alabilme hakkı doğurur.


Kredi tahsis ücreti ödemek zorunlu mudur?


Kredi tahsis ücretleri tamamen yasal ücretler olduğundan, kredi alan müşteriler, bu tutarı ödemek durumundadır. Yapılan kredi sözleşmesine bağlı olarak bu tutarın nasıl tahsil edileceği ve ne kadar olacağı da kredi alan müşteriye bildirilir. Kredi alma koşulları arasında ''kredi tahsis ücreti ödemek'' maddesi bulunabilir. Bu ücret ödenmediği takdirde banka müşterileri, kredi alma hakkını kullanamayabilir. Bankaların tahsis ettiği tutarlar değişiklik gösterebileceğinden, kredi başvurusu yapmadan önce tutar hakkında bilgi alınabilir. Kredi tahsis ücreti, banka şubelerinde bulunan yetkili personellerden işlemler sırasında da öğrenilebilir. Cep şubelerden yapılan ve direkt kullanıcı hesabına aktarılan kesinleşmiş başvurularda ise online olarak sunulan sözleşmelerden evvel kredi tahsis ücreti ekran üzerinde görülebilir. Cep şubede olduğu gibi internet şube üzerinde yapılan kesin başvurularda da kredi tahsis ücreti bildirilir. Bu tür uygulamalarda ücretler, genellikle verilen kredi miktarından kesilerek tahsil edilir.


Enpara.com'da kredi tahsis ücreti alınır mı?


Enpara.com'dan alınan ihtiyaç kredilerinde dosya masrafı veya kredi tahsis ücreti alınmaz. Hiçbir masraf ödemeden, düşük faiz oranları ile nakit ihtiyaçları karşılanabilir. Enpara.com İhtiyaç Kredileri vade seçeneklerine göre değişen faiz oranlarıyla sunulur. Aynı zamanda herhangi bir kefil, belge ya da teminat göstermek gerekmez. Enpara.com İhtiyaç Kredisi başvurusu alanına alınmak istenen tutar girildiğinde kredi işlemleri ile ilgili tüm bilgiler görülebilir. Enpara.com'da kredi başvuruları, hızlıca sonuçlanır. Masrafsız kredi ve düşük faiz oranlarıyla tanışmak için uzun süreçlere gerek kalmaz. Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için "Enparalı Ol" bölümünden online başvuru yapabilirsiniz.


 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Kredi tahsis ücreti nasıl hesaplanır?

  Kredi tahsis ücreti, bankalardan çekilen kredilerin operasyonel masrafları için alınan ek ücretlerdendir. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi tüm kredi türlerinden bu ücret tahsil edilir. Kredi tahsis ücreti, düzenleyici otorite BDDK’nın belirlediği orana göre alınan kredi tutarının en fazla binde 5'i kadar olabilir. Kredi tahsis ücretinde belirlenen yasal oran, kredi tutarının binde 5'idir. Ancak, finans kuruluşlarının prensiplerine göre bu oran daha düşük olarak da uygulanabilir.

  Kredi tahsis ücreti nasıl hesaplanır?

  Kredi tahsis ücreti, yukarıda da belirtildiği üzere çekilen kredi miktarının binde 5'i kadardır. Kredi tahsis ücretini bulabilmek için bu oran üzerinden hesaplama yapılabilir. Örneğin, 10.000 TL'lik bir kredinin kredi tahsis ücreti 50 TL olurken, 100.000 TL'lik bir kredinin kredi tahsis ücreti 500 TL tutarında olmalıdır. Kredi tahsis ücreti tutarı, kredi başvurusu yapılan bankanın ilgili personelinden öğrenilebilir. Aynı kredi miktarı, farklı bankalardan çekildiğinde de kredi tahsis ücretinde değişiklik olabilir.

  Kredi tahsis ücreti olarak tahsil edilen ücretlere ipotek, ekspertiz ya da sigorta ücretleri dâhil değildir. Bu ücretlendirmelerin hepsi, ayrı ayrı tahsil edilir. Kredi tahsis ücreti dışında alınan tüm ücretlendirmeler, finans kuruluşlarının herhangi bir kazanç sağlamadığı ya da komisyon almadığı ücretlendirmelerdir. Bu ücretlendirmeler yasal olarak alınamaz ve bankalar aracılığıyla iş birliği yapılan diğer kuruluşlara aktarılır. Kredi tahsis ücretlerini net olarak görebilmek için bankaların internet bankacılığı, cep şube gibi hizmetleri aracılığıyla sunulan kredi başvuru araçları kullanılabilir. Bu alanlara çekilmek istenen kredi tutarı ve taksit sayısı girildiğinde alınacak olan tüm giderler ve ek masraflar; aylık yapılacak olan ödeme tutarı gibi bilgiler görülebilir. Bu alanlarda, başvuruda bulunmadan önce sorgulama yapmak mümkündür. Aynı zamanda banka şubelerinden de konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

  Enpara.com'da kredi tahsis ücreti alınır mı?

  Enpara.com'da sunulan kredi hizmetlerinden kredi tahsis ücreti, dosya masrafı ya da herhangi bir masraf kesintisi adı altında para alınmaz. Avantajlı faiz oranlarıyla sunulan ihtiyaç kredileri için yapılan başvurular, genellikle dakikalar içinde değerlendirilir ve sonucun olumlu olması durumunda nakit ihtiyaçları anında karşılanır. Başvuruda bulunmak için Enpara.com web sitesi anasayfası, internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla ihtiyaç kredisi ürünlerine ulaşılabilir.

 • Kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı aynı mı?

  Nakit ihtiyaçlarına cevap veren finans kuruluşları, kredi ürünleri ile müşterilere çeşitli imkânlar sunar. Sunulan bu hizmetler için ise belirli masraf, komisyon ve ücret kesintileri yapılır. Kredi ürünlerinin kullanımından doğan bir ücretlendirme türü olan ''kredi tahsis ücreti'', kredi işlemlerinin masraflarını karşılamak adına müşterilerden tahsil edilen yasal dayanağı olan bir tutardır. Kredi tahsis ücreti, mevcut düzenlemeler kapsamında en fazla çekilen kredi tutarının binde 5'i oranında olabilir. BDDK tarafından belirlenen bu oran, farklı finans kuruluşlarının uygulamalarında azami oranın altında olacak şekilde farklı ve daha avantajlı da olabilmektedir. Bu ücret genellikle kredi tutarından kesinti yapılarak ya da peşin ödeme şeklinde alınarak tahsil edilebilir.

  Kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı aynı mıdır?

  Geçmiş yıllarda alınan Yargıtay kararına göre, eskiden tahsil edilen ve dosya masrafı adı altında banka müşterilerinden tahsil edilen tutarlar kaldırılmıştır. Dolayısıyla dosya masrafı artık tahsil edilemediğinden, belirlenen yasal oran doğrultusunda bankaların yasal olarak hak talep edebildiği yeni bir ücretlendirme yapılmıştır. Bu ücretlendirmeye ise "kredi tahsis ücreti" adı verilir. Buna göre dosya masrafı ve kredi tahsis ücretinin oranları aynı olsa da her ikisi de farklı ücretlendirmelerdir. Kredi tahsis ücretinin tahsil edilmediği bankalar da mevcuttur. Ancak, çoğunlukla talep edilen kredilerden bu ücret tahsil edilir. Kredi tahsis ücreti, ihtiyaç kredisi türleri, taşıt kredileri, konut kredileri gibi kredi türlerinin tamamından alınır. Bankalar, bu ücretin tahsilini onaylamayan müşterilere kredi ürünü vermeme hakkına sahiptir.

  Resmî Gazete'de yapılan duyurulara göre, bankaların talep ettiği kredi tahsis ücreti, yasal oranlarda olmalıdır. Duyuruya göre, yasal oranlara uymayan ve yüksek tutarlarda tahsis ücreti talep eden bankalar için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapılabilir. Enpara.com'da sunulan kredi ürünlerinden kredi tahsis ücreti tahsil edilmez. Ek masraflar olmadan düşük faiz oranlarıyla sunulan ihtiyaç kredileri, avantajlı faiz oranları ve farklı vade seçenekleri ile sunulur. Alınan krediden kredi tahsis ücreti dışında masraf kesintileri de yapılmaz.

  Enpara.com'da sunulan ihtiyaç kredilerinin sağladığı avantajlar nelerdir?

  Enpara.com ihtiyaç kredisi ürünleri, avantajlı faiz oranları sayesinde yüklü geri ödemelerin önüne geçer. Farklı vade seçenekleri ile bütçenize uygun taksit tutarları ile size ödeme kolaylığı sunar. Enpara.com ana sayfası üzerindeki ''Ürünler'' bölümünden ihtiyaç kredisi ürününe giriş yapılarak ihtiyaç kredisi başvuruları yapılabilir ve kredi ödeme planıyla ilgili tüm detaylar görüntülenebilir.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.