Kredi sigortası nedir?

Kredi sigortası uygulamaları, banka müşterilerinin çıkarını gözetmek adına yapılan uygulamalardır. Kişilerin sağlık problemleri, işsizlik ya da ölüm nedeniyle gerçekleşen ödeme sorunlarını çözüme kavuşturan kredi sigortaları, bu tür durumlarda borç sahibi kişiler yerine ödeme gerçekleştirilmesini sağlar. Temel olarak teminat yerine geçebilen kredi sigortaları, banka müşterileri için kredi ödeme güvencesi verir.


 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Kredi sigortası nedir?


Genel olarak "hayat sigortası" olarak belirtilen ve bankadan kredi alabilmek için şart koşulan kredi sigortaları, bankaların iş birliği içerisinde oldukları ya da acentesi oldukları sigorta kurumlarca belirtilen prim miktarları olarak tahsil edilir. Kredi sigortaları, çekilen kredi tutarı içerisinden tahsil edilebilir. Kredi çekilen bankaya, ayrıca ödeme de yapılabilir. Kredi güvence sigortalarının bankalarca belirlenen farklı isimleri bulunur. Örneğin, hayat sigortası da aslında kredi sigortası türlerindendir ve kredi ödemelerinin bir çeşit güvencesidir.


Çoğu zaman ''kredi ödeme güvencesi'' adıyla da anılan kredi sigortaları, borçlu kişinin işsiz kalması durumunda borç taksitlerinin ödenmesine yardımcı olur. Borçlu kişinin hayat kaybında ya da çalışamaz bir duruma gelecek şekilde hastalanması durumunda da borçlu kişi adına kredi sigortası kurumu ödeme yapar. Hem bankaların hem de banka müşterilerinin çıkarlarını gözeten kredi sigortaları, kredi borçlarının güvence altına alınmasını sağlar. Kredi sigortaları, kaza sonucu gerçekleşen maluliyet yaşayan kişilerin de kredi taksitlerini ödemek durumundadır. Kredi sigortaları, kredi onay sonucundan sonra vadesiz hesaplara para aktarılmadan evvel kredi kullanıcısına teklif olarak sunulur. Kredi sigortası işlemi için alınacak olan tutar da bu alanda belirtilir. Sigorta prim ödemeleri, peşin olarak ya da taksitler hâlinde tahsil edilebilir.


Kredi sigortasının genel şartları nelerdir?


Kredi sigortalarının hemen hepsinde genel şartlar, genellikle aynıdır. Sigorta kuruluşlarının uygulamalarına göre değişebilen hükümler dışında temel kurallar, birbiriyle benzerlik gösterir. Kredi güvencelerinin genel şartları, Türkiye Sigorta Birliğinin yaptığı hüküm açıklamalarına göre ele alınmıştır. Kredi ödeme güvencelerinin geçerlilik süresi, genellikle kredi taksitlendirme süreci ile uyum içerisindedir. Örneğin, bir ihtiyaç kredisinin kredi sigortası kredi vadesi boyunca geçerlilik kazanır. Yıllık olarak tahsil edilen sigorta tutarı, yenileme süresi geldiğinde borçlu kişiye sunulur.


Kişinin isteği doğrultusunda ikinci sigorta poliçesini düzenlemek için yenileme işlemi yapılır. Kredi sigortalarının genel şartları ve sağladığı teminatlardan başlıcaları detaylandırıldığında yaşam kaybı, tam ve daimi maluliyet teminatı, istem dışı işsizlik teminatı, geçiçi iş göremezlik teminatı, gündelik hastane tazminatı teminatı olarak sıralanabilir. Yaşam kaybı durumunda borçlu kişinin kalan kredi taksit tutarlarının tamamı karşılanır. Kalan bakiye olması durumunda ise kişinin yasal varislerine veya yakınlarına ödeme yapılır.

 


İstem dışı işsizlik durumunda ödenek alınabilmesi için genellikle kişinin belli bir süre boyunca sürekli bir şekilde çalışmış olması şartı bulunur. Ayrıca bu poliçe için belirlenmiş muafiyet süresi de geçirilmiş olmalıdır. İŞKUR şartlarıyla belirlenmiş olan işsizlik ödeneği alan kişiler, bu konuda herhangi bir sorun yaşamadan kredi sigorta teminat bedellerini alabilir. Teminat alabilme sayısı, sigorta kurumlarının belirlediği farklı şartlara göre değişebilir. Sigortaların süresi, belirtilen tarih ve saatin bitişinde dolar. Yenilenme işlemi, onaylanmadığı sürece otomatik olarak gerçekleşmez.

 


Hangi krediler sigorta kapsamı altındadır?


Finans kuruluşları, bireysel kredi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi taksitler hâlinde ödemelerin gerçekleştirildiği kredi türlerinde kredi sigortası uygulaması yapar. Kredi türlerinin neredeyse tamamında kredi sigortası işlemi yapılır. Finans kuruluşları, kredi kartı kullanıcılarına da kredi sigortası teklifi yapabilir. Genel olarak taksitler hâlinde tahsil edilen tüm krediler, sigorta kapsamındadır.


Kredi sigortası yaptırmak zorunlu mudur?


Kredi sigortası yaptırmak, zorunlu değildir. Ancak, finans kuruluşları, müşterilerine kredi çekme işlemlerinde kredi sigortası almayı şart koşabilir. Bu şartın yasal bir dayanağı tespit edilmemiştir. Bu uygulamalarda asıl amaç, kredi ödemesinin tahsilinde yaşanacak olan sorunları engellemektir. Kredi onay sürecinde onaylanan sigortanın süresi bittiğinde yeniden teklif edilen sigorta da zorunlu değildir. Banka müşterileri, kabul edip onaylanmadığı sürece poliçe yenileme işlemi gerçekleşemez.


Yenileme tarihleri geldiğinde sigorta kurumlarının personelleri, banka müşterilerine ulaşarak yenilenme yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgi ister. Yapılan görüşmede ret hakkı kullanılarak yenileme isteği onaylanmayabilir. Konut kredilerinde zorunlu olan sigorta türlerinden olan DASK sigortası ise tamamen yasal bir sigorta türüdür. Bu sigorta, depreme karşı korunma sigortalarındandır.


Kredi sigortası kapsamı dışında kalan durumlar nelerdir?


Türkiye Sigortalar Birliğinin yaptığı açıklamalara göre kredi sigortası yaptırmış olan kişi, intihar sonucunda hayatını kaybetmişse bu durumda teminat bedeli ödemesi yapılamaz. Bu durumda yalnızca ''riyazi ihtiyat'' adı verilen ödeme gerçekleşebilir. Sigorta yaptıran kişi, sigorta kurumuna haber vermeden hava yolculuğu gerçekleştirmişse ve hava yolculuğu sonucunda hayatını kaybetmişse de teminat bedeli ödemesi alamaz. Yine ''riyazi ihtiyat'' isimli ödeme yapılır. Kredi sigortaları, savaşlar sırasında da geçersiz olur. Bu tür durumlarda herhangi bir yasa çıkmadığı sürece teminat bedeli ödemesi yapılmaz. Son olarak, sigortalı olan kişi; biyolojik ve kimyasal saldırılar, AIDS, nükleer saldırılar sebebiyle hayatını kaybederse de teminat bedeli ödemesi yapılmaz. TSB'nin hüküm açıklamalarından konuyla ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilir. Bu hükümler dışında teminat bedellerinin sigortalı kişilere ödenmesi gerekir.


Kredi sigortalarının faydaları nelerdir?


Kredi sigortaları, yukarıda belirtilen koşullar altında kişilerin kredi taksit ödemelerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Bu yöntem, hem kişilerin yakınlarına hem de borçlu kişilere bir çeşit güvence sağlaması açısından faydalıdır. Ölüm sebebiyle mağduriyet yaşayan aileler, kredi ödeme yükümlülüğü altına girmemiş olur. Kredi sigortaları, işsizlik durumunda da kişilerin yaşam kalitesini artıran bir etkendir. İşsizlik sebebiyle yaşanabilecek olan mağduriyetlerin giderilmesinde önemli bir pay sahibidir.


Kredi sigortalarının prim tutarları nasıl belirlenir?


Kredi sigortalarının prim tutarları, sigorta kuruluşları tarafından belirlenir. Genellikle kredilere otomatik olarak sunulan sigorta paketleri, teminata ve çekilen kredi tutarına göre değişebilir. Örneğin,Çekilen kredi tutarı yüksek isekredinin sigortası daha yüksek bir bedel olurken, l-kredi tutarı düşük bir sigortanın prim bedeli daha düşük olur.


Enpara.com kredi sigortası uygulamaları nelerdir?


Enpara.com kredi çeşitlerinin faiz oranları oldukça düşüktür. Aylık faiz oranları için belirlenmiş olan oran ihtiyaç kredilerinde alınan kredi sigortası primleri de müşteri memnuniniyeti politikası adına düşük seviyelerdedir. Bu tutar, farklı sigorta kuruluşlarında farklı tutarlara ulaşabilir. İhtiyaç kredilerinde sunulan en önemli avantaj ise kredi tahsis ücreti ya da dosya masrafı gibi isimler altında hiçbir masraf alınmamasıdır. Düşük faiz oranlarıyla sunulan ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere göre belirlenmiş maksimum vade seçenekleri bulunan Enpara.com İhtiyaç Kredisi alternatiflerini değerlendirmek için Enpara.com İnternet Şube’si ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.


Enpara.com'a yapılan kredi başvurularının değerlendirme süresi ise en fazla 8 saattir. Enpara.com İhtiyaç Kredisi tutarları, Sigorta prim tahsilatı dışında komisyon veya herhangi bir ücretlendirme de yapılmaz. Enpara.com Kredi sözleşmelerinde bu durum, kesin bir şekilde belirtilmiştir. Ayrıca Enpara.com İhtiyaç Kredileri, vade süresi dolmadan önce istenilen herhangi bir vakitte tamamen kapatılabilir. Uygun faiz koşulları ve taksit seçeneklerinden yararlanmak için hemen başvuru yaparak kredi sonucunuzu öğrenebilirsiniz.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.