Kredi notu öğrenme

Kredi Notu Ogrenme

Bankalar ve finans kuruluşları, kredi ve kredi kartı başvurularını değerlendirirken kişi ve kuruluşların kredi notunu yani kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme alışkanlıklarına, borç durumlarına, yeni kredili ürün ve kredi kullanım yoğunluklarını dikkate alıyor. Bir tür finansal puanlama olarak kabul edilen kredi notu, başvurulara olumlu ya da olumsuz yanıt verilmesi konusunda bankaların en önemli referans kaynaklarından biri olma özelliği taşıyor.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Findeks kredi notu, 9 öncü bankanın ortaklığında faaliyet gösteren Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanıyor. Bankalardan alınan müşterilere ait finansal işlem verileri, çok çeşitli bileşenler üzerinden analiz edilerek belirli bir puanlama yapılıyor. Elde edilen kredi puanı, finans kuruluşunun, müşteri ve ödeme alışkanlıkları hakkında fikir sahibi olmasını sağlıyor. Bankalar bu puan üzerinden kredi riski hesaplaması yapıyor ve müşteriyle ilişkisini elde ettiği verilere göre düzenliyor.


1. notunun iyi bir seviyede olması, kişilerin finansal adımlarını kendinden emin bir şekilde atmalarına gözle görülür biçimde yardımcı oluyor. Bu nedenle kredi notu öğrenme işi giderek daha da önem kazanıyor.


Kredi notu nasıl hesaplanır?


Findeks tarafından kredi notunuz hesaplanırken bazı temel kıstaslar baz alınır. Finansal geçmişinizi ortaya koyan bu faktörler değerlendirilerek belirli bir puanlama sistemi üzerinden çalışma yapılır ve çeşitli değerler elde edilir.


Kredi notuna etki eden en önemli faktörlerden biri kredi kartı kullanma alışkanlıklarıdır. Düzenli kart kullanımı, aylık kredi kartı ekstre borcunun son ödeme tarihinden önce kapatılması gibi tavırlar, kredi notunun yükselmesi için yardımcı olur. Kredi kartı limiti ve söz konusu limitin ne kadarının kullanıldığı gibi bilgiler, kredi notu hesaplanırken dikkate alınır.


Banka kredisi kullanımı, kullanılan kredinin geri ödemesinin hangi sürede ve ne şekilde yapıldığı gibi bilgiler kredi notunun belirlenmesine doğrudan etki eder. Müşterinin kredi kullanım geçmişi, borcuna ne oranda sadık olduğu gibi veriler, onun gelecekteki davranışlarıyla ilgili fikir verici olduğundan bankalar için değerlidir. Finans kurumları da herkes gibi borcuna ve sözüne sadık insanlarla işbirliği yapmayı tercih eder. Kişinin eline geçen aylık net gelir de kredi notu açısından önemli bir belirleyicidir. Geçmişte yaptığı ve gelecekte yapmak istediği her türlü finansal işlem, kişinin geliri göz önünde bulundurularak incelenir. Gelir düzeyinin yüksek olmasının kredi notu üzerindeki etkisi olumludur.


Kredi notu neyi belirler?


Kredi notu, finans kuruluşları için müşterinin finansal karnesini temsil eder. Kişinin geçmişte yaptığı her türlü bankacılık işlemi kayıt altında tutulur ve bu veriler analiz edilerek bahsi geçen karne, yani kredi notu belirlenir. Müşteriler bankalar tarafından kredi notu aracılığıyla sınıflandırılırlar. Yapılan kredi başvuruları bu sınıflandırmalardan yola çıkılarak cevaplanır.


Bankalarla yakın ilişki içinde olan, kredi kartı ve kredi borçlarını düzenli ve zamanında ödeyen, aylık net kazancı finansal taleplerini karşılayacak miktarda olan kişiler bankalar açısından "ideal müşteri" sınıfında yer alır. İyi müşteri profiline sahip, yani kredi notu yüksek olan kişiler, yaptıkları hemen tüm finansal başvurulara kolay ve hızlı bir biçimde olumlu yanıt alabilirler.


İyi bir kredi notu, finans kurumları için düşük risk anlamına gelir. Bir başka deyişle kişinin, kullanacağı kredinin geri ödemesini düzenli ve zamanında yapması beklenir. Yüksek risk seviyesi ise kişinin, beklenen geri ödeme performansının kötü olması demektir. Bu durumda bankalar söz konusu kişiye kredi ya da kredi kartı vermekten çekinirler. Finansal işlemler konusunda sergilenen istikrarsız ve olumsuz tavırlar olumsuz bir imaj çizilmesine yol açar. Bu kişilerin, örneğin ihtiyaç, konut ya da taşıt gibi kredi türlerinden yararlanabilmesi zorlaşır. Kişinin bankaların gözündeki profilini iyileştirmesi beklenir. Bunun için de finansal sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir.


Sonuç olarak kredi notu, kişinin finansal geçmişini ve muhtemel finansal geleceğini belirler ve bankaların o kişiyle ilgili fikir sahibi olmasını sağlar. Bu şekilde bankalar, bahsi geçen kişiyle herhangi bir kredi çalışması yapıp yapmayacaklarına karar verirler.


Kredi notu nasıl yükseltilir?


Kredi notunuz sabit rakamlardan meydana gelmez. Nasıl ki geçmişte gerçekleştirdiğiniz her türlü bankacılık işlemi değerlendirilerek bir not hesaplandıysa, bundan sonra yapacağınız işlemlerin de aynı şekilde kredi notunuz üzerinde etkisi olması beklenir. Bu etkinin olumlu ya da olumsuz olmasını ise tamamen sizin finansal eylemleriniz belirler.


Kredi notunu yükseltmek için atılabilecek bazı adımlar vardır.


  • Her şeyden önce, çeşitli sebeplerle bankalara yaptığınız borcu ödemeniz gerekir. Çektiğiniz kredinin olduğu kadar kredi kartınızla yaptığınız harcamaların da geri ödemesini zamanında ve eksiksiz olarak gerçekleştirmenizin bankalar açısından kıymeti büyük olur. Herhangi bir bankanın müşteri olarak sizin hakkınızda olumlu bir algı oluşturması için borcunuza sadık olmanız temel kriterdir.
  • Düzenli fatura ödeme alışkanlığı iyi bir profil çizmeniz için size yardımcı olur.
  • Aylık ekstre borcunu geciktirmeden ödediğinizde bu durum kredi notu hanenize artı puan olarak kaydedilir.
  • Çektiğiniz bir kredinin borcunu ya da yine kredi kartınızdaki borcun tamamını tek seferde ödeyip kapatmak, kredi notunuzun yükselişe geçmesi adına yapabilecekleriniz arasında yer alır.

Kredi notu hangi aralıklarla yenilenir?


Findeks kredi notu, siz finansal işlemler yaptıkça kendini yeniler. Gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemleri incelendikten sonra özel bir puanlama sistemi aracılığıyla yeniden hesaplanarak güncellenir.


Kredi notunun güncelleme sıklığı için değişmez tarihler vermek mümkün değildir. Ancak notların ortalama ayda ya da bir buçuk ayda bir yenilendiği gözlenir. Kredi notunu hesaplayan ve güncelleyen tek kuruluş Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kredi Kayıt Bürosu’nun not güncelleme işlemini yapabilmesi için müşterilere ait aylık tüm finansal işlem bilgisine sahip olması gerekir. Söz konusu veri, Kredi Kayıt Bürosu’na bankalar tarafından gönderilir. Bu veri paylaşımı noktasında zaman zaman yaşanan gecikmelere, tüm bankaların aynı anda hareket etmesinin güçlüğü gibi durumlara bağlı olarak aylık periyotlar bazen uzayabilir. Yine de kredi notu yenilenme süresi genellikle 40 ila 45 günü geçmez.


Yüksek kredi notunun avantajları


Yüksek kredi notunun sağladığı avantajlar genel olarak hayatınızı kolaylaştırır. Her türlü finansal ihtiyacınızı kolay, pratik ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Kredi taleplerinize kısa sürede olumlu yanıt alırsınız. Düşük faizli kredi imkanlarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz. Kefilsiz taksitli alışveriş imkanını her yerde hayata geçirebilirsiniz.


Sadece finansal yaşamda da değil meslek hayatınızda bile yüksek kredi notuna sahip olmanın avantajlarını yaşayabilirsiniz. Yüksek kredi notuna sahipseniz sorumluluk sahibi, düzenli ve sadık bir birey olduğunuzu kanıtlamak için fazla bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Karşınızdaki kim olursa olsun yüksek bir kredi notu sizin için en iyi referanslardan biridir.


Enpara.com olarak, herhangi bir belge, kefil ya da teminat vermeden başvurabileceğiniz ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyoruz. Başvurunuzu bankamızın kredi politikaları çerçevesinde değerlendiriyoruz. Yukarıda bahsedilen kriterler çerçevesinde yaptığımız değerlendirmeyi en kısa süre içinde sonuçlandırıp size bildiriyoruz. Siz de Enpara.com müşterisi olmak veya Enpara.com İhtiyaç Kredi’sinden faydalanmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.