Kredi kartı üzerindeki numaraların anlamı nedir?

Kredi Kartı Üzerindeki Numaraların Anlamı Nedir?

Kredi kartları, günlük alışverişte her geçen gün daha çok tercih edilen bir yöntem. Online alışveriş, internet bankacılığı, fatura ödeme, havale ve EFT gibi işlemleri daha kolay yapmak için kredi kartlarını yakından tanımakta fayda vardır. Özellikle online alışverişlerde kısa sürede bilgilerin girilmesi gerekir. Kart üzerinde yer alan numaralar, bu tip işlemlerde sıklıkla kullanılır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Günümüzde birçok işlem yapmanıza olanak sağlayan banka kartları, üzerlerinde yer alan numaralar sayesinde kişiselleşir. Kredi kartı üzerindeki numaralar içinde kartın ödeme sistemi tipi, kart sahibinin müşteri numarası, online alışverişlerde büyük önem taşıyan güvenlik kodu ve kartın son kullanma tarihi gibi birçok bilgi yer alır.


Kredi kartı numarası nedir?


Kredi kartının ön yüzünde 16 rakamdan oluşan ve parçalara bölündüğünde anlam taşıyan bir kısım bulunur. Birçok kredi kartında bu 16 rakam, kabartmalı biçimde yer alır ve 4+4+4+4 şeklinde boşluklar ile ifade edilir. Kredi kartı numarası olarak bilinen bu rakamlar, online alıverişlerde, internet bankacılığına girişte sıkça kullanılır. 16 rakamın ilk 2 hanesi, kartın hangi sektörde kullanıldığına göre değişir. Buna göre hava yollar kartları 1 ve 2, seyahat ve eğlence sektörü kartları 3, finans ve bankacılık sektörü kartları 4 ve 5, ticari kartlar ve bankaların kartları 6, petrol sektörü kartları 7, telekomünikasyon sektörü kartları 8 rakamı ile başlar.


Türkiye'de en çok kullanılan ödeme sistemlerinin başında Visa ve Mastercard gelir. Kart numaranızın ilk hanesinin 4 olması, Visa; 5 olması ise Mastercard kullandığınız anlamını taşır. Kredi kartınızın üzerinde yer alan 16 rakamın ilk 6 ya da 8 hanesi, kartı hangi bankanın verdiğini gösterir. Bank Identification Number (BIN) olarak da bilinen bu yöntem, kartın ait olduğu bankayı açıklar. American Express ödeme yöntemine ait kredi kartlarının numaraları ise 15 haneden oluşur. 34xx xx, 37xx xx şeklinde başlayan American Express kartlarının 3. ve 4. rakamları kartın kişisel mi ticari mi olduğunu ve dâhil olduğu para birimini belirtir. 5. ve 11. rakamların da dâhil olduğu aralık ise hesap numarasını ifade eder. 12, 13, ve 14. sıradaki rakamlar, o hesap içindeki hesap numarasını anlatırken, son rakam da kontrol rakamı olarak kullanılır.


Birçok kart kullanıcısı, müşteri hesap numarasını kart üzerinde bulmak konusunda zorluk yaşar. Kullandığınız kartın üzerinde müşteri numarası bulunup bulunmadığı, kartı veren bankaya göre değişkenlik gösterir. Müşteri hesap numarası, kart üzerindeki 16 haneli rakamın içinde yer alır. Kartın ön yüzündeki rakamlardan 7. ve 15. de dâhil olmak üzere 7.-15. arasındaki 9 rakam, müşteri hesap numarasını ifade eder. İlk 6 rakam, başka kişilerde de aynı şekilde olabilir. Fakat 7. ve 15. arasında yer alan rakamlar, kişiye özel tahsis edilir. Geriye kalan son ve 16. rakam ise kredi kartı kontrol numarası olarak bilinir. Luhn Algoritması ile üretilen bu rakam, kredi kartı numarasının geçerli olup olmadığını denetler. Kredi kartı dolandırıcılığı yaygın bir problem olduğu için bankalar ve ödeme yöntemi sağlayan diğer kurumlar, bu konudaki önlemlerini sürekli olarak yeniler. Maksimum güvenlik önlemi için çeşitli algoritmalar geliştirir. Kartın geçerliliğini kontrol eden ve Check Digit adı verilen yöntem de bunlardan biridir.


Kredi kartı son kullanma tarihi nedir?


Kullanılan birçok ürünün olduğu gibi kredi kartlarının da bir son kullanma tarihi bulunur. Kredi kartları, bankaların mevcut teknolojisi ile üretilir. Fakat her konuda olduğu gibi kart teknolojisinde de yeni teknolojilere ayak uydurmak gerekir. Yeni kart teknolojilerini kullanıcılara sağlayabilmek, deforme olan kartları yenileyebilmek adına kredi kartları 5 yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir. Birçok banka, kartın aktif olduğu günden itibaren 5 yıl sonra kartları kullanıma kapatır. Bu yüzden kartın yeni bir kredi kartı ile değiştirilmesi gerekir.


Kredi kartının ön yüzündeki 16 rakam dışında bir de 4 rakamlık başka bir kısım yer alır. Genelde ismin sağ üst köşesinde yer alan bu rakamlar, kredi kartının kullanılacağı son tarihi ifade eder. Kredi kartının ön yüzünde yer alan bu 4 rakam, online alışverişlerde sık kullanılır. Bu 4 rakamı, bir slash (/) işareti ikiye ayırır. Ay/yıl şeklinde yazılan bu kısımda 11/24 yazması, kartınızı en son kullanacağınız tarihin Kasım 2024 olduğunu anlatır. Yıl kısmının ilk iki rakamı, kartlarda bulunmaz. Yani yıl, 2024 değil; 24 olarak yazılır. Bazı kartlarda bu kısım kabartmalı biçimde yer almaz. Birçok işlemde kullanacağınız bu bilgiyi, karttan silinme ihtimaline karşı bir kenara not etmeniz tavsiye edilir.


Son kullanma tarihi geçmiş diğer ürünlerde olduğu gibi kredi kartları da kullanılmaz duruma gelir. Kredi kartı ile hiçbir işlem yapılamaz ve kartın aktivasyonu sona erer. Bu durumun önüne geçmek için bankalar, genelde kredi kartının son kullanma tarihi gelmeden önce müşterileri ile irtibata geçer. Bunun söz konusu olmadığı durumlarda ise müşterilerin çağrı merkezleri üzerinden bankasına ulaşması ve durumu bildirmesi gerekir. Aksi takdirde ATM üzerinden yapmaya çalışacağınız işlemlerde ATM, kredi kartını geri vermez. POS cihazı ile yapacağınız işlemlerde son kullanma tarihi geçmiş bir kart kullandığınızda ise cihaz, geçersiz kart uyarısı verir.


Güvenlik kodu nedir?


Kredi kartlarının arka yüzünde genelde tek bir alanda rakamlar bulunur. Kullanılan kartın American Express olması durumunda ise bu rakamlar kartın ön yüzünde bulunur. Bu rakamlar, American Express kartlarında 4 haneden oluşur. Visa ve MasterCard gibi diğer ödeme yöntemlerine ait kartlarda ise manyetik alanın üzerinde gördüğünüz rakamlar 3 hanelidir, CVV (Card Validation Value) Visa ödeme yöntemine ait olarak bilinir ve kod, kartın arka yüzünde yer alır. CVC (Card Validation Code) de MasterCard ödeme yöntemine aittir ve aynı şekilde kod, kartın arka kısmında bulunur.


Kredi kartı şifresi, ATM ve POS cihazlarında kullanılır. Güvenlik nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde kart şifresi istenmez. Bu yüzden online alışveriş esnasında kart şifresi yerine CVV kodu kullanılır. Kart güvenlik kodu, internet üzerinden rahat ve güvenli şekilde alışveriş yapmanızı sağlar. Güvenlik kodu, internet alışverişlerinde olası dolandırıcılıkların da önüne geçer. CVV kodu ile yapılan online alışverişlerde CVV kodunuzu sanal klavye ile girmeniz tavsiye edilir.


Yoğun kullanımlar sonucu CVV kodunuz silinebilir. CVV kodu silinmiş kartlar ile para çekebileceğiniz gibi alışveriş de yapabilirsiniz. Fakat online alışverişlerde CVV kodu istendiği için yalnızca online alışverişleri gerçekleştiremezsiniz. Bu gibi durumlarda bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir. Bankayla iletişime geçmenizin ardından adınıza yeni bir kart tahsis edilir. Bu problemin önüne geçmek için tıpkı son kullanma tarihinde olduğu gibi CVV kodunu da bir kenara not etmek gerekebilir.


İnternet alışverişlerinde, ATM ile yapacağınız işlemlerde ve günlük ihtiyaçlarınızda kullanabileceğiniz Enpara.com Kredi Kartı’na hemen başvurabilirsiniz. Aidat almayan Enpara.com Kredi Kartı’na internet veya cep şubesinden başvuru yapılabilir. Enpara.com Kredi Kartı sözleşmesinde de belirttiği gibi ömür boyu aidat almaz. Enpara.com Kredi Kartı ayrıcalıklarından yaralanmaya başlamak için hemen başvurabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • CVV nedir?

  Nakit taşımanıza gerek kalmadan harcama yapmanıza olanak tanıyan banka ve kredi kartları, günlük yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alır. Mevduat hesabınıza bağlı banka kartları ve adınıza açılmış bir krediyi temsil eden kredi kartları, sadece fiziki mal ve hizmet alım satımında değil; online alışverişlerde de kullanılır. Online alışverişlerde işlemin tamamlanması için CVV kodu istenir. CVV kodu, banka ve kredi kartlarının arka yüzeyindeki genellikle beyaz alanda bulunan basılı rakamların son üç hanesini temsil eder. Kartta birçok basılı rakam yerine bazen sadece 3 rakam da bulunabilir. CVV kodu, kart numarası gibi kabartmalı değil; baskı şeklinde yazılır. Kartın arka yüzünde imza bandının sonunda yer alan CVV, "card validation value" ya da "kart doğrulama değeri" teriminin kısaltmasını ifade eder. İnternetten bir ürün ya da hizmet almak istediğinizde karşınıza çıkan ve ödeme aşamasında kart bilgileri alanına girmeniz istenen CVV kodu, bir çeşit güvenlik kodudur. CVV kodu, herhangi bir evrak kaydından geçmez ve sadece banka tarafından bilinir. 01.01.2001 tarihinden itibaren CVV kodunun tüm Visa kart ürünlerinde kullanılması zorunludur. Mastercard kart ürünlerinde ise CVV kodu yerine aynı amaçla oluşturulmuş CVC kodu bulunur.

 • CVV ne işe yarar?

  CVV, internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde bankamatik ya da kredi kartınızın şifresini vermeden ödeme işlemini güvenli bir şekilde tamamlamanıza olanak tanır. Kodun, güvenliği artırmasının nedeni, kişiye özel kart şifresinin alışveriş esnasında verilmemesidir. Online ödeme sistemlerindeki ödeme ekranında ad ve soyad, kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve CVV olarak adlandırılan güvenlik kodu talep edilir. Yüksek güvenlik sağlayan bu kod, online alışveriş yaparken şifre bilginizi paylaşmanıza gerek bırakmadığından dolandırıcılığı önler.

 • CVV kodu neden kullanılır?

  Teknolojinin gelişmesi, birçok alanı olduğu gibi alışveriş kavramını da değiştiriyor. İnternet alışverişi, gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve çeşitleniyor. Online alışverişin yaygınlaşmasının en büyük nedenlerinden biri de kartla ödeme yapılabilmesi oluyor. Ancak internet, bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Sizin bilginiz olmadan kartınızdan ödeme yapılması, bu risklerden biri oluyor. Dolayısıyla en kolay ödeme araçları olan debit kartlar ve kredi kartları için güvenlik, en önemli kriterler arasında yer alıyor. Kart çıkaran kuruluşlar ve bankalar da müşteri güvenliği için birçok güvenlik uygulaması sunuyor. CVV kodu, bu güvenlik uygulamalarının başında geliyor. Card Validation Value kelimelerinin kısaltması olan CVV kodu, banka ya da kredi kartlarının arka yüzeyinde imza bandının sağ tarafında yazıyor. CVV kodu, kartın üzerindeki diğer rakamlar gibi kabartmalı değil; basılı olarak bulunuyor ve üç haneden oluşuyor. Eğer arka yüzeyde üçten fazla rakam yer alıyorsa son üç rakam CVV'yi temsil ediyor. Örneğin, imza bandında "0000 1111 2222 333 444" gibi bir rakamlar serisi bulunuyorsa, CVV kodu "444" oluyor.

 • CVV kodu kullanmadan online ödeme yapılabilir mi?

  Maksimum güvenlik sağlamak ve dolandırıcılık faaliyetlerini engellemek amacıyla oluşturulan ve Visa ya da Mastercard firmalarındaki kullanımı farklı olabilen CVV kodu olmadan bir mal ya da hizmet alımı için telefonla ödeme gerçekleştiremezsiniz ve internetten alışveriş yapamazsınız. CVV kodunun güvenliği artırma nedenlerinden biri, kod ile telefonla ya da internetten alışveriş yaparken, işlem esnasında kredi kartı şifrenizi kullanmanıza gerek kalmaması oluyor. Diğer bir ifadeyle CVV kodu, bu tür satın alım işlemleriniz için bir tür şifre gibi kullanılıyor. İşleminizi kredi kartı numarası, isim-soy isim, kartın son kullanma tarihi ve CVV kodu ile tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, CVV kodunun şifre yerine kullanılması, kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız anlamına da geliyor. Çünkü kredi kartı bilgilerini ve CVV kodunuzu paylaştığınızda bilginiz dışında kullanımlarla karşılaşabilirsiniz.

  CVV kodunun dolandırıcılara karşı güvenlik sağlamasının altında da bu kod olmadan alışveriş işleminin tamamlanamaması hususu yer alıyor. Bir bilgisayar korsanı; kredi kartınızın numarasına, son kullanım tarihine ve tam adınıza ulaşsa bile online ödemeler için kartın arka yüzeyinde yazan ve kolayca elde edilemeyen basılı CVV koduna ihtiyaç duyuyor. Satıcı tarafların yasal olarak CVV kodunuzu saklamasının yasak olması ise dolandırıcıların kart numaranıza bağlı bu koda erişimini zorlaştırıyor.

  Günlük bankacılık işlemlerinizde yanınızda olan Enpara.com, avantajlı Encard (debit) ve kredi kartı ürünleri ile güvenli alışveriş keyfi sunuyor. Siz de Enpara.com Encard (debit) ve kredi kartı ürünleri ile özgürce alışveriş yapabilirsiniz.

 • CVV kodu silinirse ne yapılır?

  Banka kartınızın ya da kredi kartınızın arkasında yer alan CVV, sürtünme, yıpranma gibi çeşitli nedenlerden dolayı zamanla silinebilir ya da okunmaz hâle gelebilir. Böyle bir durumda CVV kodunu öğrenmek için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız ve bankanız ile iletişime geçmeniz gerekir. Bankanız, CVV kodu silinmiş ya da okunamaz hâle gelmiş kartınızın yerine yenisini gönderir. CVV kodunun silinmesi, kartınızın işlevselliğini etkilemez. Ancak, kodun silinmesi hâlinde internetten ürün ya da hizmet satın alırken kartınızı kullanamayabilirsiniz.

 • Her kartta CVV bulunur mu?

  Banka kartları ve kredi kartlarının online alışveriş işlemlerinde kullanılabilmesi için her karta özel olarak belirlenen güvenlik kodlarına ihtiyaç duyulur. Kartların arka yüzündeki imza bandında yazılı olan 3 haneli numaralar, güvenlik kodlarıdır. Kredi kartları ya da banka kartlarının güvenlik kodları, iki çeşit kısaltmayla birbirinden ayrılır. Kart doğrulama değeri anlamına gelen CVV kodu, yalnızca Visa kartlarda bulunur. CVC adıyla anılan güvenlik kodları ise MasterCard'a ait olan kodlardır. Güvenlik için belirlenen bu kodlar, yalnızca bankaların sistemlerinde kayıtlıdır ve kayıp-çalıntı durumları hariç olmak üzere, kart sahibi dışında 3. şahısların bu kodlara ulaşması mümkün olamaz.

  3 haneli güvenlik kodları, tüm banka kartlarında görülebilir. 3 haneli özel kodlar sunan bir diğer şirket ise Amerikan Express firmasıdır. Bu firmanın kodları, CID ismiyle anılır. Kart türlerine göre değişebilen kod adlarının tamamı, 3 haneli olmak durumundadır. Banka kartlarında sunulan güvenlik kodlarının daha fazla hane sayısı olmasına nadiren rastlanılır. CVV kodu ve diğer güvenlik kodları, güvenli bir şekilde online alışveriş yapabilmeyi sağlar. Bu koda herhangi bir 3. kişinin ulaşması mümkün olmadığından, banka kartı ya da kredi kartı sahipleri, online alışveriş sırasında bu kodu girerek banka kartı şifresine gerek kalmadan işlem yapabilir.

  İmza bandı üzerinde yazılı olan 3 haneli kodun silinmesi durumunda ise banka şubelerinden kart yenileme işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde güvenlik kodu bulunmayan bir banka kartı ya da kredi kartıyla online alışveriş ya da ödeme işlemleri yapılamayabilir. Ancak, kartın fiziksel olarak kullanılması durumunda POS cihazlarından gerçekleştirilen işlemler tamamlanabilir. Banka kartı çeşitlerinde kimi durumlarda 3 haneli güvenlik kodunun başında farklı numaralara rastlanabilir. Bu tür çok haneli kartlarda esas alınan sayılar, yalnızca son 3 rakamdır. İşlemler sırasında son üç haneden önceki sayılar kabul edilmez. CVV kodları, güvenlik bakımından kullanıcı kartlarını koruyan en büyük güvenlik önlemlerinden biridir. Kartların çalınması durumunda kötü amaçlı kişiler, bu kodları kullanarak şifre girmeden online alışveriş işlemleri yapabilir. Bu sebeple kayıp ya da çalıntı olaylarının, anında bankalara bildirilmesi büyük önem taşır.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.