Kredi kartı üzerindeki numaraların anlamı nedir?

Kredi kartları, günlük alışverişte her geçen gün daha çok tercih edilen bir yöntem. Online alışveriş, internet bankacılığı, fatura ödeme, havale ve EFT gibi işlemleri daha kolay yapmak için kredi kartlarını yakından tanımakta fayda vardır. Özellikle online alışverişlerde kısa sürede bilgilerin girilmesi gerekir. Kart üzerinde yer alan numaralar, bu tip işlemlerde sıklıkla kullanılır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Günümüzde birçok işlem yapmanıza olanak sağlayan banka kartları, üzerlerinde yer alan numaralar sayesinde kişiselleşir. Kredi kartı üzerindeki numaralar içinde kartın ödeme sistemi tipi, kart sahibinin müşteri numarası, online alışverişlerde büyük önem taşıyan güvenlik kodu ve kartın son kullanma tarihi gibi birçok bilgi yer alır.


Kredi kartı numarası nedir?


Kredi kartının ön yüzünde 16 rakamdan oluşan ve parçalara bölündüğünde anlam taşıyan bir kısım bulunur. Birçok kredi kartında bu 16 rakam, kabartmalı biçimde yer alır ve 4+4+4+4 şeklinde boşluklar ile ifade edilir. Kredi kartı numarası olarak bilinen bu rakamlar, online alıverişlerde, internet bankacılığına girişte sıkça kullanılır. 16 rakamın ilk 2 hanesi, kartın hangi sektörde kullanıldığına göre değişir. Buna göre hava yollar kartları 1 ve 2, seyahat ve eğlence sektörü kartları 3, finans ve bankacılık sektörü kartları 4 ve 5, ticari kartlar ve bankaların kartları 6, petrol sektörü kartları 7, telekomünikasyon sektörü kartları 8 rakamı ile başlar.


Türkiye'de en çok kullanılan ödeme sistemlerinin başında Visa ve Mastercard gelir. Kart numaranızın ilk hanesinin 4 olması, Visa; 5 olması ise Mastercard kullandığınız anlamını taşır. Kredi kartınızın üzerinde yer alan 16 rakamın ilk 6 ya da 8 hanesi, kartı hangi bankanın verdiğini gösterir. Bank Identification Number (BIN) olarak da bilinen bu yöntem, kartın ait olduğu bankayı açıklar. American Express ödeme yöntemine ait kredi kartlarının numaraları ise 15 haneden oluşur. 34xx xx, 37xx xx şeklinde başlayan American Express kartlarının 3. ve 4. rakamları kartın kişisel mi ticari mi olduğunu ve dâhil olduğu para birimini belirtir. 5. ve 11. rakamların da dâhil olduğu aralık ise hesap numarasını ifade eder. 12, 13, ve 14. sıradaki rakamlar, o hesap içindeki hesap numarasını anlatırken, son rakam da kontrol rakamı olarak kullanılır.


Birçok kart kullanıcısı, müşteri hesap numarasını kart üzerinde bulmak konusunda zorluk yaşar. Kullandığınız kartın üzerinde müşteri numarası bulunup bulunmadığı, kartı veren bankaya göre değişkenlik gösterir. Müşteri hesap numarası, kart üzerindeki 16 haneli rakamın içinde yer alır. Kartın ön yüzündeki rakamlardan 7. ve 15. de dâhil olmak üzere 7.-15. arasındaki 9 rakam, müşteri hesap numarasını ifade eder. İlk 6 rakam, başka kişilerde de aynı şekilde olabilir. Fakat 7. ve 15. arasında yer alan rakamlar, kişiye özel tahsis edilir. Geriye kalan son ve 16. rakam ise kredi kartı kontrol numarası olarak bilinir. Luhn Algoritması ile üretilen bu rakam, kredi kartı numarasının geçerli olup olmadığını denetler. Kredi kartı dolandırıcılığı yaygın bir problem olduğu için bankalar ve ödeme yöntemi sağlayan diğer kurumlar, bu konudaki önlemlerini sürekli olarak yeniler. Maksimum güvenlik önlemi için çeşitli algoritmalar geliştirir. Kartın geçerliliğini kontrol eden ve Check Digit adı verilen yöntem de bunlardan biridir.


Kredi kartı son kullanma tarihi nedir?


Kullanılan birçok ürünün olduğu gibi kredi kartlarının da bir son kullanma tarihi bulunur. Kredi kartları, bankaların mevcut teknolojisi ile üretilir. Fakat her konuda olduğu gibi kart teknolojisinde de yeni teknolojilere ayak uydurmak gerekir. Yeni kart teknolojilerini kullanıcılara sağlayabilmek, deforme olan kartları yenileyebilmek adına kredi kartları 5 yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir. Birçok banka, kartın aktif olduğu günden itibaren 5 yıl sonra kartları kullanıma kapatır. Bu yüzden kartın yeni bir kredi kartı ile değiştirilmesi gerekir.


Kredi kartının ön yüzündeki 16 rakam dışında bir de 4 rakamlık başka bir kısım yer alır. Genelde ismin sağ üst köşesinde yer alan bu rakamlar, kredi kartının kullanılacağı son tarihi ifade eder. Kredi kartının ön yüzünde yer alan bu 4 rakam, online alışverişlerde sık kullanılır. Bu 4 rakamı, bir slash (/) işareti ikiye ayırır. Ay/yıl şeklinde yazılan bu kısımda 11/24 yazması, kartınızı en son kullanacağınız tarihin Kasım 2024 olduğunu anlatır. Yıl kısmının ilk iki rakamı, kartlarda bulunmaz. Yani yıl, 2024 değil; 24 olarak yazılır. Bazı kartlarda bu kısım kabartmalı biçimde yer almaz. Birçok işlemde kullanacağınız bu bilgiyi, karttan silinme ihtimaline karşı bir kenara not etmeniz tavsiye edilir.


Son kullanma tarihi geçmiş diğer ürünlerde olduğu gibi kredi kartları da kullanılmaz duruma gelir. Kredi kartı ile hiçbir işlem yapılamaz ve kartın aktivasyonu sona erer. Bu durumun önüne geçmek için bankalar, genelde kredi kartının son kullanma tarihi gelmeden önce müşterileri ile irtibata geçer. Bunun söz konusu olmadığı durumlarda ise müşterilerin çağrı merkezleri üzerinden bankasına ulaşması ve durumu bildirmesi gerekir. Aksi takdirde ATM üzerinden yapmaya çalışacağınız işlemlerde ATM, kredi kartını geri vermez. POS cihazı ile yapacağınız işlemlerde son kullanma tarihi geçmiş bir kart kullandığınızda ise cihaz, geçersiz kart uyarısı verir.


Güvenlik kodu nedir?


Kredi kartlarının arka yüzünde genelde tek bir alanda rakamlar bulunur. Kullanılan kartın American Express olması durumunda ise bu rakamlar kartın ön yüzünde bulunur. Bu rakamlar, American Express kartlarında 4 haneden oluşur. Visa ve MasterCard gibi diğer ödeme yöntemlerine ait kartlarda ise manyetik alanın üzerinde gördüğünüz rakamlar 3 hanelidir, CVV (Card Validation Value) Visa ödeme yöntemine ait olarak bilinir ve kod, kartın arka yüzünde yer alır. CVC (Card Validation Code) de MasterCard ödeme yöntemine aittir ve aynı şekilde kod, kartın arka kısmında bulunur.


Kredi kartı şifresi, ATM ve POS cihazlarında kullanılır. Güvenlik nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde kart şifresi istenmez. Bu yüzden online alışveriş esnasında kart şifresi yerine CVV kodu kullanılır. Kart güvenlik kodu, internet üzerinden rahat ve güvenli şekilde alışveriş yapmanızı sağlar. Güvenlik kodu, internet alışverişlerinde olası dolandırıcılıkların da önüne geçer. CVV kodu ile yapılan online alışverişlerde CVV kodunuzu sanal klavye ile girmeniz tavsiye edilir.


Yoğun kullanımlar sonucu CVV kodunuz silinebilir. CVV kodu silinmiş kartlar ile para çekebileceğiniz gibi alışveriş de yapabilirsiniz. Fakat online alışverişlerde CVV kodu istendiği için yalnızca online alışverişleri gerçekleştiremezsiniz. Bu gibi durumlarda bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir. Bankayla iletişime geçmenizin ardından adınıza yeni bir kart tahsis edilir. Bu problemin önüne geçmek için tıpkı son kullanma tarihinde olduğu gibi CVV kodunu da bir kenara not etmek gerekebilir.


İnternet alışverişlerinde, ATM ile yapacağınız işlemlerde ve günlük ihtiyaçlarınızda kullanabileceğiniz Enpara.com Kredi Kartı’na hemen başvurabilirsiniz. Aidat almayan Enpara.com Kredi Kartı’na internet veya cep şubesinden başvuru yapılabilir. Enpara.com Kredi Kartı sözleşmesinde de belirttiği gibi ömür boyu aidat almaz. Enpara.com Kredi Kartı ayrıcalıklarından yaralanmaya başlamak için hemen başvurabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.