Kredi kartı karşılaştırma

Kredi Kartı Karşılaştırma

Kredi kartı, bankalar tarafından alışveriş işlemlerinizde nakit para yerine kullanmanız için belirli bir limit dâhilinde size sunulan, nakit avans çekme gibi farklı işlemleri de yapabileceğiniz manyetik bir karttır. Kredi kartı limitiniz dâhilinde yaptığınız alışveriş işleminin tutarını, bankanız, ilgili kuruma öder ve siz de bankaya borçlanmış olursunuz. Hesap ekstresi geldiği zaman harcamalarınıza ilişkin dönem borcu ödemesini bankaya yaparsınız ve böylece bankaya olan borcunuzu kapatırsınız.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Kredi kartı için bankalara 18 yaşından büyük olan ve ayırt etme gücüne sahip herkes başvurabilir; ancak, birtakım değerlendirme kriterleri vardır. Kredi kartı talepleri, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile bu Kanun kapsamındaki yönetmelik doğrultusunda bankanın belirlediği kriterlere bakılarak incelenir ve değerlendirilir. Bankalar, farklı hedef kitlelere yönelik kriter değişikliği yaparak kart seçeneğini farklılaştırabilir. Öğrencilere sunulan kredi kartı ile çalışan kesime yönelik kredi kartı, birbirinden farklı avantaj ve özelliklere sahiptir. Bu özellikler belirlenirken kullanacak kesimin talepleri ve ihtiyaçlarına göre olmasına dikkat edilir.


Kredi kartınızı kullanırken bankanız tarafından kartınıza yönelik bir üyelik aidatı talep edilebilir. Ödemiş olduğunuz üyelik aidatı ile bankalar da giderleri ve maliyetleri doğrultusunda masrafları giderir. Bankaya kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda aidatsız kredi kartı da talep edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan tebliğe göre aidat ödemesi olmayan kredi kartlarının da bankalar tarafından çıkarılması gerekir. Yani kredi kartınız, eğer talep ederseniz yıllık veya dönemsel bir ödemesi olmayan kredi kartı olabilir. Aidatsız kredi kartı, yıllık üyelik ödemesi olan kartlarla aynı özellikleri taşımak zorunda değildir. Kart avantajlarını, banka, uygun gördüğü şekilde düzenleyebilir.


Aidatsız kredi kartı ile yıllık üyelik bedeli ödemeyin


Aidatsız kredi kartları, yıllık üyelik ücreti ödemesi olmadığı için tercih edilir. Mevcut kredi kartınızı, aidat ödemesiz olan kart ile değiştirmek istediğinizde ilgili yönetmelik ile talebiniz, banka tarafından kabul edilmek zorundadır. Kartınız, önceki limitiniz aynı kalacak şekilde değiştirilir. Kartınızla kesintisiz olarak 180 gün boyunca hiçbir işlem yapmazsanız kartınız, "hareketsiz kart" olarak görülür ve sizden kart aidatı talep edilemez.


Bankanızın masraflarını gidermek için yıllık veya dönemsel olarak aidat talep etmediği ve ücret ödemesi yapmadığınız kredi kartları da farklı kampanyalar sunduğu için aralarında kıyaslama yapmanız gerekir. İstek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde karşılayabilmek ve para yönetimini doğru yapabilmek açısından kredi kartınızı da doğru seçmek önemlidir.


Kredi kartlarının sunduğu avantajlardan faydalanın, tasarruf edin


Kredi kartlarının taksit imkânı sunması, harcamalar açısından oldukça önemli olup tercih edilme sebebidir. Özellikle yüklü miktardaki bir alışverişinizi aylık taksitlere böldüğünüzde ödeme yükünüzün azalmış olması, sizi rahatlatır. Alışverişinizi yapmanız sonrası kartınızın özelliği doğrultusunda taksit ödemenizi erteleme şansınız da bulunur. Hizmeti şimdi alıp ödemesini daha sonraki bir aya erteleyebillirsiniz. Alışveriş yaptığınızda puan kazanabilir; sonraki ödemelerinizi kazandığınız puanlar ile yapabilirsiniz. Bu şekilde tasarruf etmiş olursunuz ve harcarken kazanmaya devam edersiniz. Eğer yurt içi ve yurt dışı seyahatleriniz fazla oluyor ve sık sık uçuş yapıyorsanız mil kazandırma özelliği olan bir kredi kartı ile uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kazandığınız miller karşılığında para ödemeden uçak biletinizi alma imkânı sunan kartlar vardır. Ayrıca, kredi kartlarının anlaşmalı yerlerde indirim kazandırma kampanyaları da mevcuttur ve bildirimi yapılır.


İnternet üzerinden güvenli sitelerden alışveriş de yapabilirsiniz. İndirimlerden faydalanmak için de kredi kartı kullanımı tercih edilir. Kredi kartınızla fatura ödemelerinizi de kolaylıkla yapabilir ve tek tek kurumlara gitmek zorunda kalmadan zamanınızdan tasarruf edersiniz. Vergi ödemeleriniz de kolaylıkla yapabileceğiniz işlemler arasındadır. Aidatsız kredi kartınız ile de kurum ödemelerinizi, vergi borçlarınızı, trafik cezalarınızı ödeyebilirsiniz. Kredi kartlarının avantajları birbirinden farklıdır ve aidatsız kredi kartları da her zaman bu özelliklere sahip olmayabilir. Dolayısıyla başvurmadan önce bilgi almak gerekir.


Aidat ödemesi olan ve aidatsız kredi kartlarında dikkat edilecek ortak noktalar


Kredi kartınızın aidat ödemesinin olması ya da aidatsız kredi kartına sahip olmanız fark etmeksizin kart güvenliğini sağlamalısınız. Kredi kartı şifrelerinizi zorluk seviyesi yüksek olacak şekilde belirlemeli ve belirli aralıklarla da yenilemelisiniz. Şifre ile ilgili en sık yapılan hatalardan biri de kart numara veya şifresinin, hatırlanmak üzere e-mail ile gönderilmesidir. Kredi kartı korsanlarının şifre ya da kart numarası olabilecek e-mail'leri otomatik olarak tarayabildikleri programları vardır. Çeşitli sebeplerden kredi kartının fotoğrafını, güvendiğiniz kişilere telefon ile göndermek de yapılan hatalardan biridir.


Kartınızla haberiniz olmadan yapılan bir işlem tespit ettiğinizde, kayıp ya da çalınma olduğunda vakit kaybetmeden bankanızla iletişime geçerek haber vermeli ve kartınızı kapatma talebinde bulunmalısınız. Bankanız tarafından gönderilecek yeni kartınız ve belirleyeceğiniz yeni şifre ile işlemlerinize devam edebilirsiniz.


Hesap ekstresindeki ödemelerin zamanında yapılması da tüm kredi kartları için önemlidir. Kart ödemeleriniz düzenli ve zamanında yapılması ve kredi sicilinizin de olumsuz etkilenmemesi gerekir. Ödemelerinizin fazla geldiğini düşünüyorsanız harcamalarınızı gözden geçirerek kısmalı ve limitinizin düşürülmesi talebinde bulunmalısınız. Bankanız, talebinizi değerlendirerek limitinizi düşürür ve siz de azalan ödemelerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.


Her ay düzenli olarak size iletilen hesap ekstresini de mutlaka incelemelisiniz. Aidatsız kredi kartı kullanıyorsanız aidat ödemesi tahsil edilip edilmediğini ekstrenizi incelerken görebilirsiniz. Haberiniz olmaksızın yapılan harcamalar, mükerrer ödemeler, harcamanıza ilişkin fazla tutar ödenmesi gibi hatalı işlemleri de görme imkânına sahip olursunuz. Böylelikle bankanıza itiraz talebinde zaman aşımına uğramadan bulunabilirsiniz.


Enpara.com aidatsız kredi kartı ile aidat ödemeyin


Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası Enpara.com olarak, ömür boyu aidatsız kredi kartı sunuyoruz. Kredi kartınızı BKM Express’e tanımlayarak online alışverişlerinizde kart bilgilerinizi girmeden güvenli ödeme yapabilirsiniz. İsterseniz kart bilgilerinizi MasterPass’e de tanımlayarak online sitelerden veya mobil uygulamalardan güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Kartınızla yapacağınız işlemlerde belli bir limite kadar temassız ödeme yapabilirsiniz. Temassız ödeme; size alışveriş sonrası hiç vakit kaybetmeden ve şifre girmeden ödeme işleminizi kolayca yapmanızı sağlayan; kartı POS makinesine göstererek gerçekleştirdiğiniz bir özelliktir.


Kartınız, zor zamanlarınızda size nakit avans limitiniz ile para çekme imkânı da tanır. Para çekme işlemini yurt içi ve yurt dışı her yerde ATM’lerden gerçekleştirebilir ya da internet veya cep şube üzerinde hesabınıza anında aktarabilirsiniz. Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafik şubesine kayıtlı aracınız için gerçekleştirmeniz gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemenizi de ücretsiz olarak Enpara.com kredi kartı ile yapabilirsiniz. Telefon, elektrik, doğalgaz, su gibi tüm fatura ödemelerinizi de internet veya cep şube ile ya da ödeme yapacağınız kurumun web adresinden tamamen ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com kredi kartı kullanıyorsanız yıllık üyelik ödemesi olan bir kredi kartının sunduğu avantajların birçoğu, kredi kartınıza tanımlanmış olup, sizden aidat ödemesi talep edilmez. Siz de müşterimiz olmak ve Enpara.com’un avantajlarından faydalanmak isterseniz web sitemiz üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.