Kredi kartı güvenliği

Kredi Kartı Güvenliği

Kart kullanımının bu denli yoğunlaştığı ve çeşitlendiği bir ortamda kredi kartı güvenliği de farklı bir boyut kazanıyor. Teknolojiyi kötü amaçla kullanarak kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmeye çalışanlara karşı etkili güvenlik tedbirlerine duyulan ihtiyaç, gün geçtikçe artıyor.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Kredi kartınızı ve kişisel bilgilerinizi her daim güvende tutmak; tüm kart işlemlerinizi gönül rahatlığı ile gerçekleştirmek için alabileceğiniz önlemler, çok çeşitli ve etkili olma özelliği taşıyor. Daha güvenli ve rahat kart kullanımının avantajını yaşatacak; işlemler sırasında kişisel bilgilerinizin koruma altında kalmasına yardımcı olacak güvenlik tedbirlerine dair bilgilenmeniz, istenmeyen durumlarla karşılaşmamak adına önem arz ediyor.


Kredi kartı güvenlik tedbirleri


 • Kredi kartınızı maksimum güvenli koşullar altında kullanmak için her şeyden önce kart üzerinde yazılı bilgileri kimseyle paylaşmamalısınız. 16 haneli kart numarası, geçerlilik tarihi ya da CVC gibi bilgiler, tamamen kartınıza özeldir ve bu bilgilerin alışveriş yaptığınız platformlar dışında paylaşılması, kötü sonuçlar doğurabilir. Siz paylaşmasanız bile kredi kartınızı herkesin görebileceği kamuya açık alanlarda bırakmak, kötü niyetli kişilerin kart bilgilerinizi kaydederek dolandırıcılık yapması gibi durumların oluşmasına sebep olabilir. Kredi kartınızın belirli ve güvenli bir yeri olmalı ve yaptığınız her işlemden sonra bekletmeden kartınızı ortadan kaldırmalısınız.
 • Gerçekleştirdiğiniz alışverişleri belgeleyen slip, fatura veya hesap ekstrelerini bir süre saklamalısınız. Bu şekilde kredi kartınızla sizden habersiz yapılan işlemlere ya da hatalı çekimlere karşı hakkınızı savunmak için elinizde belgeniz olur.
 • Kredi kartınızı kaybetmeniz ya da çaldırmanız durumunda, hiç vakit kaybetmeden kartınızı çıkaran bankaya kayıp bildiriminde bulunmalı ve kartı kullanıma kapatmalısınız.
 • Kredi kartınızı yenileme ya da iptal gibi sebeplerle kullanıma kapattığınızda atmadan önce küçük parçalara ayırmalısınız . Kartın üzerinde yazan bilgilerin okunamaz duruma geldiğinden emin olduktan sonra kartı atabilirsiniz.
 • Hiçbir banka, sizden kart bilgilerinizi email yoluyla veya telefonda sormaz. Bu gibi durumlar, size olası bir dolandırıcılığın sinyallerini verir. Sizi şüphelendiren herhangi bir dolandırıcılık vakası ile karşı karşıya kalmanız durumunda hemen bankanızla iletişime geçerek gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlamalısınız.

 • İnternetten güvenli alışveriş


  Sorumlu olduğunuz ödemeleri ve hemen her türlü harcamanızı, kredi kartınız aracılığı ile online olarak çok daha pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sorumluluklarınızın ve ihtiyaçlarınızın karşılanması konusunda size ciddi mânâda hız ve kolaylık kazandıran online işlemler, kredi kartı bilgilerinizi pek çok farklı platformda paylaşma gerekliliğini de ortaya çıkarır. Kart bilgilerinizle beraber çeşitli kişisel bilgilerinizi de paylaştığınız bu platformların güvenliğinizi tehdit etmemesi için belli başlı önlemleri hayata geçirmeniz gerekir.


  Öncelikle, kredi kartınızı kullanacağınız web sitesinin güvenli olmasına dikkat edin. “https” bağlantısına ve “ssl” güvenlik sertifikasına sahip olması, siteyle ilgili bakmanız gereken temel kriterler arasında yer alır. Alışveriş için tanımadığınız, daha önce duymadığınız, hiçbir bilginizin olmadığı siteleri tercih etmeyin. Ayrıca, alışveriş yapmadan önce ilgili firmaya ait iletişim bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin; yapacağınız alışverişe dair sözleşme, iade koşulları gibi yazılı bilgileri iyice okuyun.


  İnternetten yapacağınız alışverişleri çok daha güvenli hâle getirmenin iki etkili yolu; 3D ödeme seçeneği ve sanal kart uygulamalarıdır. 3D ödeme, internet üzerinden yapmak istediğiniz alışverişi tamamlamadan önce aşmanız gereken son bir güvenlik adımını oluşturur. 3D kapsamında kart bilgilerinin ve kişisel bilgilerinizin uyuştuğunu; kartla işlem yapmak isteyen kişinin siz olduğunu doğrulamak amacıyla telefonunuza bir doğrulama kodu gönderilir. Doğrulama kodunu sitede belirtilen yere doğru olarak girdiğinizde yapmak istediğiniz alışverişe ait ödeme gerçekleştirilir. Sanal kart ise bankanızın internet kullanımlarına özel olarak sizin için kullanıma açtığı karta verilen isimdir. Sanal kartınıza ilgili alışveriş için gereken miktarda para yükleyip alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alışveriş sonrası sanal kartınızdaki bakiye sıfırlanacağı için kart bilgileri başkaları tarafından öğrenilse bile sizin bilginiz dışında harcama yapılması mümkün olmaz.


  İnternet alışverişlerinizi daha güvenli hâle getirmenin bir diğer yolu da kart şifrenizi belirli aralıklarla değiştirmekten geçer. Aynı kart şifresini ne kadar uzun süre kullanırsanız riski o denli artırmış olursunuz. Dolaysıyla kart şifrenizi sık sık değiştirerek şifrenizin ve diğer kart bilgilerinizin ele geçmesini zorlaştırabilirsiniz.


  Kredi kartınızı internet alışverişleriniz için kullanırken gözünüzün daima açık olması, sizi güvende tutar. Bu tür alışverişleri mümkün mertebe kendi kişisel yaşam alanlarınızda ve kendi kişisel bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuz aracılığı ile gerçekleştirin. Kamuya açık ve kalabalığın hüküm sürdüğü alanlarda kredi kartı bilgilerinizi vereceğiniz bir alışveriş gerçekleştirmek, kart güvenliğini tehlikeye sokar. Ayrıca, online alışveriş esnasında sizden istenecek bilgilerin kart numarası, kartın geçerlilik tarihi ve CVC ile sınırlı olduğunu unutmayın. Bunun dışında ekstra bilgi talebi ile karşılaştığınızda, hele ki sizden kart şifreniz talep edilirse, dolandırılmak üzere olabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.


  Kart bilgileri


  Kredi kartınızı tanımlayan tüm bilgiler, kartınıza ve size özeldir. Kart bilgilerinizi ne maksatla olursa olsun yapacağınız işlemlerin muhatapları dışında üçüncü şahıslarla paylaşmayın. Kart şifresi, kartın arka tarafında yazan üç haneli güvenlik kodu (CVC) ve kartın geçerlilik tarihi gibi bilgilerin gizliliğini korumanız, kendi güvenliğinizi sağlamanız anlamına gelir.


  Kredi kartınız için şifre belirlerken kolay tahmin edilir rakamlardan uzak durun. Doğum tarihi, evlilik yıldönümü, telefon numaranızın belirli rakamları, tuttuğunuz takımın kuruluş tarihi gibi rakamlar ya da ardıl rakamların bir araya getirilmesiyle oluşturulan şifreler, bulunabilirliği yüksek olduğu için yeterince güvenli değildir. En yakınınızdakilerin bile kolay kolay tahmin edemeyeceği şifreler kullandığınızda kart güvenliğini sağlamak açısından doğru bir adım atmış olursunuz.


  ATM’lerde işlem yaparken ya da restoran, mağaza gibi mekânlarda ödeme yaptığınız sırada kredi kartınıza ait şifreyi sizden başka kimsenin görmediğinden emin olmalısınız. Bunun için şifrenizi tuşlarken elinizle tuşladığınız rakamları kapatmanız gerekir. ATM’lerin etrafında şüpheli kişi ya da kişiler fark ettiğinizde söz konusu ATM’de işlem yapmaktan kaçınmalısınız.


  Eğer birden fazla kredi kartınız varsa bu kartların hepsi için aynı şifreyi kullanmamalısınız. Böylelikle, kartlarınızdan herhangi birinin şifresini çözen dolandırıcıların, tüm kartlarınızla birden işlem yapma şansına erişmesini önlemiş olursunuz.


  Sizi polis, savcı, hâkim, jandarma unvanıyla arayan ve türlü çeşit senaryolar öne sürerek kart bilgilerinizi talep eden kişilere kesinlikle güvenmemeli; bu tür email ya da mesajlar aldığınızda bunları hemen ilgili mercilere şikayet etmelisiniz.


  Kredi kartı güvenli mi?


  Kredi kartınızı yaşamınızın her alanında güvenle kullanmak için her şeyden önce kart bilgilerinin ve kişisel bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçmesine engel olmanız gerekir. Bunun için öncelikli olarak kart bilgilerinizin gizliliğini ciddiye almalı ve başkaları tarafından öğrenilmemesi için tedbirli davranmalısınız. Ayrıca, internetten yaptığınız alışveriş ve online ödeme gibi işlemler sırasında 3D Secure, sanal kart benzeri uygulamalardan yararlanarak daha güvenli işlemler yapabilirsiniz. Online işlemler için yalnızca güvenli ağları tercih etmeli; adını sanını duymadığınız mecralardan alışveriş yaparken uyanık ve tedbirli davranmalısınız.


  Kredi kartınızın, size özel ve yabancıların eline geçmesi durumunda sizi maddi anlamda büyük zararlara uğratma potansiyeli bulunan bir araç olduğunu unutmadan, gerekli önlemleri aldığınızda kredi kartınızı kullanarak güvenle alışveriş yapabilirsiniz.


  Enpara.com olarak, online yapacağınız işlemlerin güvenliğini sağlamak için belirli bir süre işlem yapmadığınız durumda oturumunuzu otomatik olarak sonlandırabiliyoruz. Ayrıca, Enpara.com kredi kartı ile internetten yapacağınız alışverişler için sanal kartınızı hemen oluşturabilir ve limitinizi belirleyerek online alışverişlerinizi çok daha güvenli bir hâle getirebilirsiniz. Müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


  ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

  İlgili ürünler

  Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.