Kredi karşılaştırma ve kıyaslama

Kredi Karşılaştırma ve Kıyaslama

Kredi ihtiyacınız olduğunda en cazip seçenek, toplamda geri ödeme miktarı yüksek olmayan, düşük maliyetlere sahip kredi çeşididir. Kredi başvurusu yapmadan önce hangi banka kredisine karar vereceğinizi ve diğer fırsatları nasıl karşılaştıracağınızı bilmeniz gerekir. Bununla birlikte hangi krediler için kabul edilme olasılığınızın yüksek olduğunu tespit ederek, reddedileceğinizi düşündüğünüz kredilerden kaçınabilirsiniz. Kredi türüyle birlikte talep edilen kredi miktarı da önemlidir. Kredi başvurunuzun reddedilmesi ve bunun art arda tekrarlanması, kredi puanınıza zarar verebilir. Bu durum, gelecekte kredi almanızı ya da kredi kartı limitinizi yükseltmenizi de zorlaştırır.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Krediye neden ihtiyacınız olduğunu belirleyin


Kredi karşılaştırması yapmadan önce hangi kredi tipini kullanmanız gerektiğini ihtiyaçlarınız çerçevesinde belirlemeniz gerekir. Yeni bir iş için sermaye, düğün masraflarını karşılamak, evinizde tadilat yaptırmak, tatil ve seyahat planı yapmak, acil bir fon oluşturmak gibi farklı sebeplerle kredi ihtiyacınız doğabilir. Bankalar, farklı ihtiyaçlara yönelik farklı kredi imkânları sunar.


Konut Kredisi, yaklaşan bayram dönemlerinde Bayram Kredisi, Eğitim Kredisi, Taşıt Kredisi gibi farklı kredilerin faiz oranları, dosya ücreti, sigorta ve komisyon bedeli gibi masrafları da sabit değildir. Bireysel krediler, ödemekte zorlanılan borçlanmaların giderilmesi için de tercih edilebilir. Böylelikle borç ödemelerinizi de daha basit hâle getireceğinizi düşünebilirsiniz. Birbirinden farklı borç kalemlerinizi çektiğiniz kredi ile tek bir çatı altında toplayarak düzenli geri ödemeler yaparsınız. Birden fazla kredi kartı borcunun ödenmesinde de zorluk çekiyorsanız kredi almayı tercih edebilirsiniz. Bireysel kredi alırken de seçenekleri dikkatlice araştırmanız önemlidir. Kredileri karşılaştırırken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler bulunur. Bireysel krediler; bankalardan, kredi birliklerinden, çeşitli finansal kurumlardan alınabilir. Kredi karşılaştırması yaparken aynı anda birden fazla teklif alarak seçeneklerinizi artırırsınız.


Kredi başvuru süreci de önemlidir


Başvuru sürecinin kolaylığı da kredi karşılaştırmalarında bakılan faktörlerden biridir. Kredi başvuruları, çoğunlukla online olarak yapılır. Eğer siz de başvurunuzu şubeden değil de online yapmayı düşünüyorsanız, online başvuru yapabileceğiniz seçenekleri araştırabilirsiniz. Böylece, sadece şahsi olarak ziyaret etmenizi gerektiren seçenekleri elersiniz. Onay sürecinde ihtiyaçlarınızın olduğunca çabuk bir şekilde giderilmesi için hızlı geri dönüş gerekir. Kredi onaylamak için kısa bir zaman sürecine sahip seçenekleri belirleyerek onay sürecinin uzun zaman alacağı seçeneklerden kaçınabilirsiniz. Bankalar, genellikle başvuru sürecinin minimum ve maksimum süresini paylaşır; sizlere bir tahmin sunar.


Başvuru sürecinde kredi başvurunuz sonuçlandırılmadan önce talep ettiğiniz kredi miktarının değişip değişmeyeceğini veya başvuru yaptıktan sonra miktarın değişmesinin mümkün olup olmadığını da sorabilirsiniz. İdeal olarak, başvurunuzu yaptıktan sonra kredi talep tutarını değiştirmeyecek bir kredi seçeneği bulabilirsiniz. Başvuru sürecini daha hızlı ve kolay hâle getirmek için kişisel bir kredi başvurusunda bulunmaya hazırlanmak; bazı temel hazırlıkları da yapmak gerekir.


Kredi notunuz da kredi karşılaştırmasında önemlidir


Kişisel kredileri karşılaştırdığınızda, ilgilendiğiniz kredi için gerçekten onay alabileceğinizden emin olmanız önemlidir. Kredinin onaylanıp onaylanmayacağını belirlemede en büyük faktörlerden biri, kredi puanınızdır. Ne kadar yüksek kredi notunuz varsa o kadar iyidir. Çünkü, bu şekilde istediğiniz kredilere erişme şansınız artar.


Kredi veren kurumların kişisel kredileri onaylamak için belirlediği kıstaslar vardır. En iyi finansman koşullarına ve kredi imkânlarına hak kazanan kişiler, tipik olarak geçmiş ve mevcut finansal yükümlülüklerini zamanında yerine getirmiş, belirli bir puanın üzerinde veya daha yüksek bir kredi puanına sahip olan kişilerdir. Birçok banka, belirledikleri puan aralıklarını ifşa etmez; ancak, onay için gereken minimum kredi puanlarına ilişkin tahminlerde bulunmanıza olanak sağlar. Kredileri karşılaştırırken, gerekli minimum kredi puanını öğrenmeli ve sizi geri çevirebilecek seçeneklere başvurmaktan kaçınmalısınız.


Doğru kredi için kredi faiz oranı ve vade miktarlarını karşılaştırmalısınız


Borç alma maliyeti, hangi kredi çeşidini seçeceğinize ilişkin önemli kriterlerden bir diğeridir. Farklı kişisel kredi sağlayıcıları arasında borçlanma maliyetlerini karşılaştırmak için aylık veya yıllık faiz oranlarına da bakmak gerekir. Faiz oranı, kredi türüne bağlı olarak değişebilir. Faiz oranı ne kadar düşükse, bireysel krediniz de sizin için o kadar az maliyetli olur. Kredinin faiz yapısının sabit veya değişken olup olmadığını da sormanız gerekir. Sabit ve değişken faizli kredilerin artılarını ve eksilerini karşılaştırmalısınız. Değişken faizli krediler, daha esnektir; ancak, resmî nakit faiz oranını takip ederler. Genelikle ev kredilerinde TÜFE’ye bağlı olarak belirlenen kredi imkânları bulunur. Bu, ulusal faiz oranları arttığında, muhtemelen krediniz için ödediğiniz oranın da artacağı anlamına gelir. Sabit faizli krediler, genel olarak kredi vadeniz boyunca belirlenmiş sabit faiz oranlarına sahiptir. Bu krediler, genellikle geri ödeme sürecinde daha fazla istikrar istediği için daha çok tercih edilir. Bankalar, genellikle sabit faizli kredi seçeneklerini sizlere sunar. Bireysel kredileri karşılaştırdığınızda faiz oranı, ilk olarak bakılan karar verme faktörüdür.


Bireysel kredilerde dosya masrafı, sigorta bedeli gibi farklı kalemlere ilişkin ek ücretler talep edilebilir. Bu ücretlerin kredinizin tutarını ne kadar artıracağını da bilmeniz gerekir. Bir kredinin ücret yapısı sizin için belirleyici faktörlerden biridir. Yıllık ve aylık hesap ücretleri, kredi seçerken bakılacak en belirgin ücretlerdir. Kredi ücret miktarlarında farklılıklar olabilir. Bu durumda krediniz için çok fazla ilave ödeme yapmak istemezsiniz. Hiçbir ücret ve komisyon bedeli talep etmeyen kredi seçenekleri de olabilir.


Kişisel kredi almanın en büyük sebeplerinden biri, borç geri ödemelerini kolaylaştırmaktır. Üç veya dört krediyi bir kişisel kredi olarak birleştirebilirseniz, bu hayatınızı kolaylaştırır. Bireysel bir kredinin ödenmesi için gerekenden fazlasını harcamak istemezsiniz. Daha uzun bir geri ödeme süresi, toplam geri ödemede daha fazla ödeme yapacağınız anlamına gelirken; daha kısa bir geri ödeme süresi de toplam geri ödemenizin daha düşük olacağı anlamına gelir. Bir kredinin vadesi daha uzunsa, ancak faiz maliyetlerini düşürmek istiyorsanız, kredinizi daha hızlı ödemek isteyebilirsiniz. Almayı düşündüğünüz kredi için başvurduğunuz kuruluşların erken ödeme ya da erken kredi kapama cezaları olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Kredinizi erken ödemeyi umuyorsanız, bunun için cezalandırılmayacağınızdan emin olmanız önemlidir.

 


Kredi karşılaştırmanızı doğrudan yapabileceğiniz çeşitli online sitelerin yanı sıra bankaların kendi sitelerinden de kredi teklifini teyit etmeniz gerekir. Zaman zaman farklı kampanya seçeneklerini de daha kolay gözlemleme imkânına sahip olursunuz. Siz de nakit ihtiyaçlarınızı Enpara.com İhtiyaç Kredisi ile hiçbir masraf, ücret ve komisyon ödemesi gerekmeksizin karşılayabilirsiniz. Enpara.com, web sitesi üzerinden online olarak çekmek istediğiniz kredi miktarını yazmanızla size farklı vade seçenekleri karşısında toplam tutarın ne kadar olacağını gösterir. Böylelikle toplam geri ödeme tutarını, hesabınıza yatacak kredi miktarını, aylık faiz oranını ve aylık taksit tutarını rahatlıkla görürsünüz. Masraf ve komisyon ödemesinin olmayacağı sözleşmenizde de yer alır.


Kredi başvurularınızın en geç 8 saat içinde sonuçlanmasıyla birlikte olumlu geri dönüş sonrası kredilerinizi ödeme planı ve sözleşmenizi onaylarsınız. Sonrasında hemen kullanım imkânına sahip olursunuz. Kredinizi isterseniz tarihinden önce de kapatabilirsiniz. Taksitlerin erken ödenmesi ya da toplu ödeme seçeneklerine sahip İhtiyaç Kredisi ile erken ödeme cezasıyla karşılaşmaz; bunun tam aksine, erken ödemelerinize ilişkin faiz indirimlerinden faydalanırsınız.


 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.