Kefilsiz kredi

Kredi alacak olan kişinin borç ödemelerini düzenli yapması, bankalar için önemli bir kriter olarak dikkat çekiyor. Kişi, borç ödemesini düzenli yapmazsa ya da borcunu ödeyemezse genellikle kredi çekilirken kefil olan kişi, borcu ödemek durumunda kalıyor. Ancak, her kredi başvurusunda kefil gerekliliği bulunmuyor. Buna rağmen ilk defa kredi çekecek kişiler ya da daha önce kredi çekmiş ya da borcunu ödeyememiş olanlar için banka, kefil şartı sunabiliyor. Bu durumda borç tamamen ödendiğinde kefillik sona ererken, borç zamanında ödenmezse ve aksama yaşanırsa kefil borçları üstlenerek borcun ödemesini yapmak zorunda kalıyor.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Kredi notunun düşük olması, kredi kartı borçlarının ödenmemesi ya da kişinin gelirinin kredi miktarına uygun olmaması gibi durumlarda da kefil göstermek, aranan bir şart olmakla beraber söz konusu şartları karşılayan kişiler, kefil olmadan da kredi çekebiliyor. Kefil olmadan kredi almak isteyen ve internet bankacılığı üzerinden ya da direkt olarak bankaya giderek başvuru yapacak olan kişiler, "Kefilsiz kredi nedir?" ve "Kefilsiz kredi koşulları nelerdir?" sorularının cevaplarını merak ediyor.


Kefilsiz kredi nedir?


Kefilsiz kredi, krediyi çekecek olan kişiden herhangi bir kefil istemeden verilen kredi çeşidi olarak dikkat çekiyor. Kefilsiz kredi söz konusu olduğunda banka, borcun krediyi almak isteyen kişi tarafından sorunsuz bir şekilde ödenebileceğini teyit ederek, kefil şartını kaldırıyor. Bu durumda kredi almak isteyen kişilerin kefil aramasına da gerek kalmıyor.


Konut kredisi, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi seçenekler arasından hangisinin tercih edileceği ve kredi tutarı da kefilsiz kredi durumunda önemli oluyor. Her tutarda kefil olmadan kredi çekmek mümkün olmayabiliyor. Bankadan bankaya değişen bu durumda belirli bir ücrete kadar kefil talep edilmese de daha yüksek meblağlarda kefil talep edilebiliyor. Kefilsiz kredi çekebilmek için her bankanın kendi şartları olduğunu unutmadan başvuru yapmak, çok daha mantıklı oluyor.


Kefil olmadan kredi çekilebilir mi?


Kefil olmadan kredi çekmek, bazı şartların karşılandığı durumlarda mümkün hâle geliyor. Kefilsiz ve evraksız belirli tutarlarda ve vadelerde kredi çekmek mümkün olurken, bazı koşulların da karşılanması gerekiyor. Aynı zamanda kefilsiz kredi çekebilmek için gelir belgesi beyanında bulunulması ya da ipotek gösterilecek bir mala sahip olunması, başvurunun daha garantili sonuçlanmasına yardımcı oluyor.


Hangi durumlarda kefil istenir?


Kefilsiz kredi almak mümkün olsa da bazı durumlarda banka, krediyi çekecek olan kişiye yönelik araştırma sonucunda kefil şartı koşabiliyor. Ev kredisi, ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi fark etmeksizin bazı durumlarda kefil istenebiliyor.


Kefil istenebilecek durumlardan bazıları


  • Kredi notunuzun riskli seviyede yer alması ya da daha önce kredi ya da kredi kartı borcunuzun zamanında ödenmemiş olması.
  • Kefilsiz kredi için gelirinizin yeterli görülmemesi ya da kredi tutarının veya vadesinin gelirinizle orantılı olmaması.
  • Banka değerlendirmesine göre çok yaşlı veya genç olmanız.
  • Çalıştığınız kurumun ya da sektörün banka için çok güvenilir kabul edilmemesi.
  • Yakın dönemde çok fazla kredi başvurusunda bulunmuş olmanız.

Tüm bu faktörlerin yanı sıra bankaların kendi özel şartlarına bağlı olarak belirlediği yaş sınırının üzerinde olmanız da kefilsiz kredi çekmeniz için engel teşkil ediyor. Yaş sınırı bankadan bankaya göre değişmekle beraber genellikle 70 yaşın üzerindeki kişilere kefilsiz kredi verilmiyor. Bunun nedeni ise söz konusu sınırlara yakın veya üzerinde olan kişilere hayat sigortası yaptırmanın mümkün olmaması olarak gösteriliyor. Bazı durumlarda hayat sigortası bedelinin fazla olması dolayısı ile de banka, kefil gösterme şartı koyuyor.


Kefilsiz kredi koşulları


Kefilsiz kredi kullanmak için kredi çekmek isteyen kişinin bazı koşulları karşılıyor olması önemli bir konu olarak dikkat çekiyor. Kefilsiz kredi koşulları arasında ilk maddede 18 yaşından gün almış bulunmak; reşit olmak yer alıyor. Reşit olmayan kişiler, sadece kefilsiz değil; kefil olsa da kredi çekemiyor.


Kredi çekmek isteyen kişinin kredi notunun, bankalar tarafından değerlendirilen riskli grupta yer almaması gerekiyor. Kefilsiz kredi çekebilmek için kredi notunun güvenli grupta yer alması, oldukça önemli bir durum oluyor. Kredi notu, daha önce kredi çekmiş ya da kredi kartı kullanmış kişiler için geçerli olduğundan, son 5 yıl içinde hiç kredi kartı kullanmamış ya da kredi almamış olan kişilerin kredi notu bulunmuyor. Bu durumda ise kefilsiz kredi çekmek mümkün hâle gelmiyor.


Eğer kefilsiz kredi çekebilmek için ipotek verilecekse eşin izninin olduğunun da yazılı olarak beyan edilmesi gerekiyor. Eşin izni olmadan ipotek vermek mümkün olmadığı için kefilsiz kredi çekmek isteyen kişiler, mutlaka eşinin iznini almak zorunda kalıyor.


Kefilsiz ya da kefil olmadan kredi çekilirken her banka, gelir belgesi ya da bilgisi talep ediyor. Gelir belgesi, kişinin aylık gelirinin yer aldığı imzalı bir belge olmakla beraber, bankalar açısından büyük önem taşıyor. Kişinin talep ettiği kredi miktarı ve gelirinin karşılaştırılması sonucunda borcun ödenip ödenemeyeceği belirleniyor. Bu nedenle kefilsiz kredi almak için en önemli koşullar arasında beyan edilen gelirlerin resmî geçerliliğinin bulunması yer alıyor.


Kefilsiz kredi çekmek için gereken koşullar karşılanıyorsa kefiliniz olmadan kredi çekmeniz mümkün oluyor. Ancak, kefilsiz kredi çekerken detaylı araştırma yapmak ve bankaların isteklerini araştırmak çok daha mantıklı bir seçenek olarak kabul ediliyor.


Kefilsiz kredi başvurusunda istenebilecek belgeler


Kefilsiz kredi başvurusu yaparken istenen belgeler, bankadan bankaya göre değişiyor. Ancak, genellikle istenen belgeler arasında şunlar bulunuyor:


  • Kamu veya özel sektör çalışanları için maaş bordrosu; emekliler için emekli aylığı dökümü; vergi levhalı şirket sahipleri içinse güncel vergi levhası,
  • Kamu çalışanları ve emekliler için ikametgâh; özel sektör çalışanları için SGK dökümü; şirket sahipleri için imza sirküsü,
  • Tüm başvuranlar için, eğer varsa, ek gelir belgesi de istenen evraklar arasında bulunuyor.

Eğer başvuracağınız bankanın müşterisiyseniz online bankacılık işlemleri üzerinden ya da söz konusu bankanın mobil uygulaması yoluyla da başvuru yapılabiliyor. Banka veri tabanında müşterisine ait tüm bilgiler yer aldığı için gerek duyulursa bazı belgeler isteniyor veya başvuru, direkt olarak kabul ya da reddedilebiliyor.


Kefilsiz kredi almak ve ihtiyaçlarınızı anında karşılamak için Türkiye'nin ilk şubesiz dijital bankacılık uygulaması Enpara.com'u tercih ederek hızlıca kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Enpara.com İhtiyaç Kredisi için 36 aya varan vade ile kefilsiz olarak kısa sürede onay alabilirsiniz. Üstelik Enpara.com müşterisiyseniz mobil uygulama üzerinden de kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkün oluyor. Enpara.com müşterisiyseniz Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışan kredi limiti sistemi Ekpara hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Kısa dönemli nakit sıkışıklıkları için sunulan bu hizmet ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Üstelik, Enpara.com müşterisi olduğunuz süre boyunca sizden havale ya da EFT ücreti de alınmıyor.

 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.