Online ihtiyaç kredisi başvurusu ve hesaplama

İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Bankaların, müşterilerinin acil nakit ihtiyaçları için sunduğu ihtiyaç kredisi, aynı zamanda tüketici kredisi olarak da adlandırılıyor. İhtiyaç kredisi ürünü kredi kullananların büyük çoğunluğunun tercih ettiği bir kredi türü olarak düşünülebilir.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Online ihtiyaç kredisi


Online ihtiyaç kredisi, tüketicilerin bankaya gitmeden ilgili bankaların dijital kanalları, yani internet şubeleri ya da mobil uygulamaları aracılığıyla başvuru yaptığı ve tüm süreçlerin online platformlar üzerinden yürütüldüğü kredi ürünü olarak tanımlanabilir. Tüketiciler, kullanmak istedikleri kredi tutarını ve vade seçeneğini online platformlar üstünden belirleyerek birkaç dakika içinde kredi başvuru talebinde bulunabiliyor. Banka son derece kısa bir zaman dilimi içinde müşterinin başvurusunu değerlendiriyor ve değerlendirme sonucunu SMS ya da e-posta yoluyla başvuru sahibine iletiyor. Ayrıca başvuran kişi, dilerse ilgili bankanın internet şubesi ya da mobil uygulaması üzerinden başvuru sürecini takip edebiliyor.


Online ihtiyaç kredisi, sunulan limitler bankaların politikaları doğrultusunda değişkenlik gösterse de genellikle 1.000 ile 100.000 TL arasındaki nakit ihtiyaçlar için kullanılabiliyor. İhtiyaç kredisi, kanunlara göre maksimum 36 aya kadar vadelendirilebiliyor. Yasal olarak vade için herhangi bir alt sınır olmasa da bazı bankalar minimum 3 ay ya da 6 ay gibi vadelerle sınırlandırma yapabiliyor.


İhtiyaç kredisi faiz oranları


İhtiyaç kredisi faiz oranları, piyasa koşullarına ve bankaların politikaları doğrultusunda değişkenlik gösterir. İhtiyaç kredisi, çok yüksek olmayan tutarlar için maksimum 36 ay vadelerle kullanılan bir kredi ürün çeşidi olduğu için, bankalar diğer kredi türlerine oranlar daha düşük faiz oranları uygulamayı tercih eder. Tüketiciler tarafından en fazla tercih edilen bankacılık ürünleri arasında yer alması da, bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarında rekabetçi olmalarına neden olur. Bankalar dönemsel olarak da kampanyalı faiz oranları ile kredi sunabiliyorlar. Özellikle bayram ve yılbaşı gibi özel günlerin öncesinde normal döneme göre daha avantajlı faiz oranları ile kredi kullandırabiliyor. Bazı durumlarda ise belirli vade seçeneklerine özel faiz oranları uygulanabiliyor.


İhtiyaç kredisi seçerken sadece uygulanan faiz oranlarının kriter olarak alınmaması önem taşır. Bazı bankalar, oldukça düşük faiz oranları sunsalar da çeşitli masraf ve komisyonları yansıtabiliyor. Bu nedenle, faiz oranı ile birlikte kredinin yıllık maliyet oranı ve geri ödenecek toplam tutar incelenerek karar verilmesi daha doğru olacaktır.


İhtiyaç kredisi hesaplama


Kullanılan ihtiyaç kredisinin geri ödemesi hesaplanırken aylık uygulanan faiz tutarının yanı sıra sigorta bedeli, bankanın yansıttığı masraf ve komisyon bedelleri gibi farklı kalemler de devreye girer. Bu nedenle bankalar, müşterilerinin karmaşık işlemler arasında kaybolmalarını önlemek adına ihtiyaç kredisi hesaplama robotu üstünden birkaç veri girerek hesaplama yapmalarına imkan tanıyor.


İhtiyaç kredisi hesaplama robotuna, bankaların resmi web siteleri, internet şubesi ya da cep şubesi üzerinden ulaşılabiliyor. Talep edilen tutarla birlikte istenen vade seçeneğinin girilmesi, hesaplama yapabilmek için yeterli oluyor. Hesaplama robotu, geri ödenecek toplam tutarla birlikte yansıtılan masraf kalemlerini tutarları ile beraber gösteriyor. Müşteriler, hesaplama robotunu kullanarak aylık ödeyebilecekleri taksit tutarı üstünden vade seçeneğine de karar verebiliyor.


İhtiyaç kredisi geri ödeme tutarı, aylık faiz uygulandığı için, vade sayısı arttıkça çoğalır. Kısa vade seçeneklerini değerlendirmek mantıklı gibi görünse de herhangi bir geç ödeme söz konusu olduğunda ihtiyaç kredisi gecikme faizi devreye girdiği için vadeye karar verirken aylık ödenecek tutarın göz önünde bulundurulmasını öneriyoruz. Ek olarak, kredi ödemelerini erken yapma fırsatından da yararlanarak faiz indirimi alabilirsiniz.


Online ihtiyaç kredisi başvurusu


Online ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilmesi için çoğunlukla ilgili bankanın müşterisi olma şartı bulunuyor. Başvuran kişinin ilgili bankanın müşterisi olması durumunda süreç biraz daha kısa sürebiliyor. Bankanın kendi müşterileri, internet şubesi ya da cep şubesi üzerinden ihtiyaç kredisine anında başvurabiliyor. İhtiyaç kredisine başvururken talep ettikleri tutarı ve belirledikleri vadeyi yazmaları gerekiyor. Banka, geri ödemeleri düzenli yapıp yapamayacaklarını anlayabilmek adına kendi müşterileri olmayan kişilerden son işe giriş tarihleri, gelirleri, iş yeri adres ve telefon bilgileri, meslekleri, eğitim durumları ve benzeri bilgileri de talep edebiliyor.


Müşterisi olunmayan bir bankaya online ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilmesi için, ilgili bankanın internet sitesinde yer alan başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Bankanın değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa, banka kredi kullandırmadan önce başvuran kişiyi kendi müşterisi yapıyor ve başvuran adına bir hesap açıyor. İhtiyaç kredisi, açılan bu hesaba yatırılıyor ve geri ödeme işlemleri açılan hesap üzerinden yürütülüyor. Başvuran kişi dilerse hesabı bireysel ihtiyaçları için kullanabiliyor, bankanın sunduğu diğer ürünleri de kullanabiliyor.


İhtiyaç kredisi sorgulama


İhtiyaç kredisi sorgulama işleminin yapılabilmesi için ilgili bankaya ihtiyaç kredisi için ön başvuruda bulunmak gerekiyor. Ön başvuru sonucunda banka, başvuran kişinin ilettiği bilgileri dikkate alarak değerlendirme yapıyor. Başvuran kişinin daha önce kullandığı kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini geciktirmeden, düzenli olarak yapmış/yapıyor olması ve şu anda düzenli bir gelirinin olması veya son dönemlerde bankada bir birikiminin olması başvurununun olumlu değerlendirilmesini sağlayacak en önemli etkenler arasında sayılabilir.


Bankalar, ihtiyaç kredisi değerlendirme sonucunun olumlu olması durumunda SMS ve e-posta gibi yöntemlerle başvuran kişi ile iletişime geçiyor. Olumlu değerlendirme sonrası, banka müşterisi başvuru sürecinin devamını getirerek ihtiyaç kredisini hemen kullanabiliyor. Aynı şekilde aylık taksitler halinde geri ödeme yaparken de internet şubesi ya da cep şubesi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde ödeme işlemini gerçekleştirebiliyor. Müşterinin bu konuda talimatı bulunması ve hesabında taksit tutarı kadar para olması durumunda taksit tarihinde ilgili tutar otomatik olarak banka tarafından tahsil edilebiliyor. Müşteri dilerse ve bu hizmet sunuluyorsa kredi kullandığı bankanın ATM’leri üzerinden de ödeme işlemini yapabiliyor.


Enpara.com olarak, fiziksel şubemiz olmadığı için elde ettiğimiz maliyet avantajını, avantajlı faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi sunarak müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bununla birlikte dosya masrafı ya da kredi tahsis ücreti adı altında herhangi bir ücret de almıyoruz. Üstelik, müşterilerimiz herhangi bir banka şubesine gitmeye gerek kalmadan ihtiyaç kredisi başvuru süreçlerini yönetebiliyor. Kredi başvurusunun onaylanması durumunda kredi tutarı anında hesaplarına geçiyor. Siz de Enpara.com müşterisi olmak ve masrafsız ihtiyaç kredisi ürünümüzden faydalanmak isterseniz hemen web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilir, ayrıca İhtiyaç Kredisi sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.