Günlük vadeli hesap

Günlük Vadeli Hesap

Yatırımlarınızı kısa vadeli olarak değerlendirebilmeye olanak tanıyan günlük vadeli hesap (birikim hesabı), anlık getiri imkânı ile kullanıcılara esnek çözümler sağlar. Gecelik ya da günlük faiz üzerinden hesaplanan faiz oranı, gün sonunda faiz getirisi olarak ilgili vergiler de düşüldükten sonra kullanıcıların hesabına aktarılır. Günlük vadeli hesabı vadesiz hesap gibi kullanıp vadeli hesabın avantajlarından yararlanabilmek de mümkün olur. Günlük vadeli hesap için bazı bankalar “birikim hesabı” ismini de kullanırlar.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Günlük vadeli hesap nasıl çalışır?


Vadesiz hesabın kullanım esnekliğini vadeli hesabın avantajlı faiz getirisi ile birleştiren günlük vadeli hesap, yatırılan mevduatın tutarına ve sabit işlem limitlerine uygun olarak yatırımcılara anlık kazanç elde edebilme olanağı sağlar. Günlük vadeli hesabın kullanıcılara sunacağı faiz oranı ve faiz getirisi, mevduat olarak tutulan paranın birimi, mevduat tutarı ve işlem alt limiti gibi çeşitli hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Vadede tutulan paranın tutarı yükseldikçe elde edilecek günlük kazanç da orantılı bir şekilde artabilir.


Günlük vadeli hesap müşterilerin birikimlerini vade sonunu beklemeden daha esnek bir biçimde yönetebilmesini kolaylaştırır. Bankalar tarafından belirlenen alt limit oranı dahilinde ve istenilen tutarda mevduat, günlük vadeli hesaba kolayca transfer edilebilir. Bazı bankalarda aktif olarak kullanılan döviz hesapları da vadeli günlük hesap ile bağlantılı bir şekilde kullanılabilir. Hesaba para yatırma, hesaptan para çekme ve fatura ödeme benzeri işlemler de vadeli günlük hesap aracılığı ile gerçekleştirilebilir.


Günlük vadeli hesap, bankanın uygun gördüğü veya kullanıcıların netleştirdiği alt limit ile tek bir hesap haline getirilir. Örneğin; 100.000 TL tutarındaki mevduat 10.000 TL alt limit ve 90.000 TL vade tutarı şeklinde ayarlanabilir. Alt limit olan 10.000 TL içinde yatırım sahipleri dilediği gibi nakdi giriş ve çıkış sağlayabilir. Anapara tutarı olan 90.000 TL ise günlük vade süresini tamamladıktan sonra faiz getirisi ile birlikte kullanılabilir. Vadeli hesapta bulunan paranın tamamının ya da bir bölümünün hesaptan çekilmesi durumunda ise günlük faiz getirisinden feragat edilmesi gerekir. İşlem alt limiti ve vade süresi kullanıcı isteğine uygun bir oranda ayarlanabilir.


Günlük vadeli hesap faiz hesaplaması


Kısa vadeli mevduatlar olarak da bilinen günlük vadeli hesaplar, bankada bulunan paranın 24 saat boyunca vadede tutulmasına ve bu süre boyunca değerlendirilmesine fırsat tanıyan bir hesap türüdür. Sabit faiz oranı ile birlikte anaparaya eklenen faiz getirisi, anlık kazanç sağlanabilmesini kolaylaştırır. Günlük vadede tutulan anapara, zamanından önce çekildiğinde günlük faiz getirisinden feragat edilmiş olur. Günlük faizin hesaplanmaya alınabilmesi için ise gün boyunca sadece alt limit üzerinden işlem yapılmalı, para transferi ve ödeme trafiği ana mevduata dokunmadan gerçekleştirilmelidir.


Günlük vadeli faiz hesaplaması, tıpkı aylık ya da yıllık faiz hesaplamasında olduğu gibi sabit faiz oranı üzerinden gerçekleştirilir. Bankaların işletme politikasına göre değişiklik göstermekle birlikte günlük faiz, genellikle 24 saat üzerinden ya da gecelik faiz baz alınarak hesaplanır. Günlük faiz oranı aylık faiz oranından biraz daha aşağıda kalsa da vadesiz hesabında yüklü miktarda mevduat tutan kullanıcılar için oldukça avantajlı seçenekler bulunur. Paranın günlük vadede tutulması, yatırımcıların stres altında olmadan hareket edebilmesine de imkan tanır.


Günlük faiz hesaplaması, daha çok aylık faiz hesaplamalarında kullanılan formül ile hesaplanır. Aylık faiz hesaplamasında 32 gün üzerinden işlem yapılırken günlük faiz hesaplamasında 24 ya da 25 saat üzerinden işlem yapılır. Günlük faiz hesaplama işlemi, geleneksel faiz tablosu üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi mobil uygulama ve internet bankacılığı faiz hesaplama araçları vasıtası ile de kolayca hesaplanabilir. Anapara, vade süresi ve faiz oranı baz alınarak gerçekleştirilen hesaplamalar, bankadan bankaya farklılık arz eder.


Günlük vadeli hesap faydaları


Vadeli günlük hesabın avantajı alt limit olanağı ile vadesiz hesap gibi kullanılabilir olmasıdır. Faiz getirisi bulunmayan alt limit dahilinde anlık işlem yapabilirsiniz. Vadeli hesabınızın alt limitine uygun olarak Havale/EFT ve para transferlerini kolayca gerçekleştirebilir, fatura ödeme ve kurumlar arası ödeme gibi işlemleri hızlıca tamamlayabilirsiniz.


Sabit mevduatları orta ya da uzun vadeli olarak belli bir yerde tutmadan işlem yapabilme kolaylığı, günlük vadeli hesapların kullanıcılara sunduğu en büyük avantajlar arasında yer alır. Aylık veya yıllık vadeli hesaplara göre çok daha esnek seçenekler sunan günlük vadeli hesap, özellikle yüksek tutarlı ve hızlı yön değiştiren mevduatlar için idealdir. Alt ve üst limit tutarlarının günlük kullanım ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ayarlanabilme kolaylığı da yatırımcıların elini güçlendirir.


Yatırımlarınızı vadesiz hesapta tuttuğunuzda mevduat tutarı üzerinden kar elde edemezsiniz. Günlük vadeli hesap sayesinde mevduatlarınızı günlük olarak değerlendirebilir, günlük veya gecelik faiz sonucunda elde ettiğiniz kazançları gün sonunda hesabınıza aktarabilirsiniz. İnternet bankacılığı ve mobil uygulamaları kullanarak internetin olduğu her yerden hesabınıza ulaşabilir, vadeli hesabınızdan para çekebilir veya hesabınıza para gönderebilirsiniz. Günlük vadeyi isteğinize göre uzatabilir, dilerseniz hesabınızda bulunan tüm parayı kolaylıkla çekebilirsiniz.


Günlük ve aylık vadeli hesap farkları


Vadeli mevduat hesapları, kullanıcılara kısa, orta ya da uzun vadede yatırımlarını değerli kılacak faiz getirisi sağlar. Mevduatın türü, hesapta tutulan paranın miktarı ve vade süresi gibi hususlar faiz oranı üzerinde doğrudan etkili olur. Aylık ve günlük vadeli hesapların farklılıkları vardır. Aylık vadeli hesaplar, hesabınızda bulunan paranın bir ay veya 32 gün boyunca sabit faiz oranı üzerinden değerlendirilmesi ve elde edilen faiz gelirinin ana para üzerine eklenerek ya da farklı bir hesaba aktarılarak kullanılması anlamına gelir. Yatırımcılar mevduatın tutarına bağlı olarak özel faiz oranlarından yararlanabilirler.


Aylık vadeli hesapta tutulan mevduatlar, vade gününden önce çekilmek istendiğinde, kullanıcılar kendilerine taahhüt edilen faiz getirisinden caymak zorunda kalır. Günlük vadeli hesapta ise günden güne kazanabilmek ve vade süresini doldurma baskısı olmadan sabit yatırımda bulunabilmek mümkün olur. Gecelik faiz üzerinden değer gören günlük vadeli hesap, alt limit seçeneği sayesinde yatırılan paranın belli bir bölümünü vade bozmadan kullanabilme kolaylığı da sunar. Alt limit dahilinde vadesiz hesap gibi işlem yapabilmek, havale/EFT ve fatura ödemesi gerçekleştirmek ya da hesaplar arası nakit aktarımı gibi işlemlerde bulunabilmek için günlük vade getirisinden vazgeçmeye de gerek kalmaz.


Hem günlük vadeli hesap hem de aylık vadeli hesap, kullanıcılara risk almadan kısa ve orta vadeli yatırım yapabilme olanağı sunar. Nakit akışının daha yoğun olduğu durumlarda günlük vadeli hesap, nakit trafiğinin daha atıl olduğu durumlarda ise aylık vadeli hesaplar tercih edilebilir. Enpara.com olarak, birikimlerini aylık olarak değerlendirmek isteyen müşterilerimize vadeli mevduat hesabı  ürünümüzü sunarken, birikimlerini günlük olarak değerlendirmek isteyenlere ise birikim hesabı  ürünümüzü sunuyoruz.


Siz de Enpara.com vadeli mevduat hesabı veya birikim hesabına hesabına sahip olmak için web sitemizden hemen başvurunuzu  gerçekleştirebilir ve birikimlerinizi yüksek faiz oranları ile kazançlı hale getirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.