Girişimcilik kredisi nedir?

Girişimcilik Kredisi Nedir?

Yeni kurulan işletmelerin finansman kaynaklarına bakınca bireysel birikimler, aile ve arkadaşlar, risk sermayesi veya melek yatırımcılar görebilirsiniz. Bu finansman kaynakları, elbette her girişimci için geçerli çözümler sunar; ancak, her girişimcinin bu kaynaklara erişimi bulunamayabilir. Daha geleneksel finansman kaynaklarının bu gibi durumlarda girişimcilere hitap eden ürünlerinin olması, girişimciliğin önünü açan bir faktör olur. Bu kapsamda bankaların size sunduğu Girişimcilik Kredisi, ihtiyaçlarınız için oldukça önemlidir.


 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Girişimcilerin finansman bulmaktaki temel sorunu, henüz bir şirket geçmişi ya da kredi notuna sahip olamayabilecekleri için bankalardan kredi kullanarak finansman bulamamalarıdır. Ancak, eğer bir girişimciyseniz ve kendinizi bu şekilde bir finansman yokluğunda bulursanız endişeye kapılmanıza gerek yok. Yeni kurulan ya da büyüme amacındaki küçük ve orta işletmeleri gözeterek hazırlanmış finansman ürünleri, bankaların müşterilerine sunduğu hizmetler arasında yer almaya başlamış durumda. Aşağıda listelenen bu hizmetlerden birkaçını inceleyerek, kullanmak için aranan özellikler ve girişiminize sağlayabilecekleri faydalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Ekipman kredisi


Girişiminizde ihtiyacınız olan ekipmanı almak için alabileceğiniz bir kredi türüdür. Kredi kullanarak aldığınız ekipman, aynı zamanda krediyi almak için kullanacağınız teminat olur. Ekipman Kredisi'nin pek çok avantajı bulunur. Girişiminizin faaliyet gösterdiği sektöre göre Ekipman Kredisi kullanımınızdan kaynaklı faiz ve kredi masraf ödemeleri ile ekipman amortismanını vergi tutarınızdan düşebilirsiniz. En yeni teknoloji ürünü ekipmanı almak için birikim yapmayı beklemeniz gerekmez ve ister traktör, ister bilgisayar gibi aldığınız ekipman her ne ise size kazandıracağı verimi, hemen kredinizi geri ödemek için kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle tarım sektörüne dair girişimcilik alanı, oldukça ön plandadır.


Karşı teminat olarak satın aldığınız ekipmanı kullandığınız için bankalar, Ekipman Kredisi vermek konusunda kolaylık sağlar. Bunun bir etkisi de kredi başvuru aşamasında daha az evrak istenmesi olabilir. Başvurularda kimlik belgesi, oda kayıt belgesi veya ÇKS belgesi, girişiminize ait bilançolar, teminat belgeleri ve başvuranın faaliyet alanı ya da işletmenin ortaklık yapısına göre değişen belgeler istenebilir. Kredi notu ve kredi alacağınız bankaya verilen güven ile faiz oranlarında indirim için anlaşma yapılabilir.


Hangi konularda girişimcilik kredisi kullanmak isteyebilirsiniz?


Girişiminize finansman almak ya da işletmenize yatırım yapmak için pek çok sebebiniz olabilir. Girişimcilik kredisi veya girişimci destek paketleri kullanmak isteyen işletmelerin kredi kullanmak için en büyük sebeplerinin özeti, aşağıdaki şekilde olabilir.


İş yerinizi büyütmek


İşinizi başlattığınız yer eviniz, küçük bir ofis, bir kafe ya da küçük bir dükkân da olsa iş hacminiz genişledikçe ve iş programınız kalabalıklaştıkça müşterilerinizin beklentilerine daha iyi cevap verebilmek adına iş yerinizi büyütmek isteyebilirsiniz. İş yoğunluğu demek, işleriniz yolunda gidiyor demektir. İyi giden işlerinizi daha da büyütmek adına yeni bir iş yerine geçmek istediğinizde kredi kullanarak yeni iş yerinizde kullanacağınız ofis malzemelerinizin ve inşaat işlerinizin masraflarını karşılayabilirsiniz. Daha büyük bir ofis, imalathane, tarım alanı ya da arazi ile işinizi büyütmek için beklemek zorunda kalmayın.


İlerisi için iş kredinizi oluşturmak


Yakın gelecekte işinizi daha da büyütecek geniş bir finansman edinme peşindeyseniz girişimcilik kredi ve destek paketlerinin size sunduğu finansal araçları kullanmaya başladığınızda kredi notunuzu da iyileştirmek için bir fırsat elde etmiş olursunuz. Daha önceden herhangi bir finansman geçmişi olmayan, kredi kullanmamış ya da ödemelerinin sadakatine dair bir güvencesi olmayan işletmeler için yüklü kredi çekmek, oldukça zordur. Girişimcilik kredinizin ödemelerini düzenli ve zamanında yaparak bankaların size güveninin artmasına sebep olacak şekilde kredi notunuzda da ilerlemeler sağlayabilirsiniz.


Girişimde bulunduğunuz iş sektörü, üretim yapılan bir sanayi dalındaysa işinizi büyütmek için zamanla daha gelişmiş ekipman alımı yapabilir ya da envanterinizi genişletmek isteyebilirsiniz. Tarım sektörü için bu ekipman, traktörler ya da pulluklar şeklini alabilir; ağır sanayi için ise üretimde kullanılan ya da üretim alanını destekler nitelikteki kompresör, jeneratör gibi makinalardan oluşabilir. Hizmet veya yazılım sektörlerindeki girişimleriniz için gerekebilecek bilgisayar, yazıcı, veri depolama için kullanılan cihazlar ya da yüksek teknoloji cihazları da ekipman olarak değerlendirilir. Ekipman Kredileri, bankaların müşterilerine sunduğu güncel bir hizmettir. Standart kredilerden en önemli farkı, alacağınız ekipmana özel hazırlanması ve ekipmanın kendisinin kredinin teminatı olmasıdır. Bu sayede işinizin büyüme hızı kesilmeden ekipmanınızdan alacağınız verim ile artan iş hacminizin getirileri, kredi borcunuzun ödenmesini de kolaylaştırır.


Envanterinizi genişletmek


Özellikle sezonluk bir sektörde faaliyet gösteren işletme ve girişimler için envanterin önemi çok büyük olabilir. Daha önceki sezondaki satış trendleri üzerinden gelecek sezona dair bir satış planı hazırlayarak sezon başlamadan üretim seviyenizi korumanızı sağlayacak stok ve envanter ihtiyacınızı belirleyebilir ve erkenden satın alma yapabilirsiniz. Toptan satın almanızın getireceği yükü karşılamanızı kolaylaştıracak krediler için bankanızdan destek alabilirsiniz.


Bir iş fırsatı yakalamak


Günümüzde iş fırsatları, çok hızlı bir şekilde belirip kaybolabiliyor. Değerlendirebileceğiniz bir fırsatın elinizdeki nakdin yetersizliği sebebiyle kaçması, işinizin büyümesini geciktirebilir ve planlarınızı gözden geçirmenize sebep olabilir. Bu gibi durumlarda girişimcilik kredisi kullanarak zamanında hamlenizi yapmış olur ve fırsatın size getireceği iş potansiyelini kaybetmezsiniz. İşini hızlı adımlarla kısa sürede büyütebilmek, tüm girişimcilerin en büyük isteğidir.


İnsana yatırım


İş fırsatları, her zaman dış kaynaklı olmayabilir. Üretiminizin ya da planlamanızın işlemesi için gereken diğer kalemler olan envanter ve ekipman için kullanabileceğiniz girişimcilik kredileri ile belki de şirketinizin en önemli yatırımı olabilecek doğru ve yetenekli insanları şirketinize kazandırmak için kredi kullanabilirsiniz.


Kredi kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey


Tüm kredi kullanımlarında olduğu gibi girişimci kredilerinin de bir tutarı, vadesi ve belirlenen bir faiz oranı vardır. İşletmenizin faaliyet alanı, büyüklüğü, iş planınızın risk faktörü ve diğer pek çok faktör, sizin kredi için başvuruda bulunduğunuz banka ile imzalayacağınız kredi sözleşmesinin şartlarını etkileyecektir. Doğru vade ve tutar seçiminin yanında iyi planlanmış bir iş programı ile uygulanacak faiz oranlarınızı düşürerek kullanacağınız kredinin size olan maliyetini mümkün olan en düşük seviyeye çekebilirsiniz. Faize ek olarak bankanızın sizden talep edebileceği dosya masrafları, kredi kullanım masrafı gibi kalemler ile kullandığınız kredinin maliyeti artabilir. Ayrıca, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) gibi kredinizin taksitlendirilmiş ödemeleri üzerinden bankanın otomatikman devlete ödediği bedeller de vardır. İşletmenizin geleceğini düşünerek atacağınız adımlarda her zaman sizin için en uygun krediyi kullanmaya dikkat etmeniz gerekir. Bunun bir yarısı kendinize ve girişiminize güvenmek iken, diğer yarısı ise potansiyel risklerin farkında olarak bilinçli tercihlerle yol almanız olacaktır.


Enpara.com olarak, Girişimcilik Kredisi adı altında bir kredi seçeneği sunmamakla birlikte eğitim ihtiyaçlarınızı gidermeniz için masrafsız İhtiyaç Kredisi ürünümüzü sunuyoruz. Girişiminiz için gerekli olan ihtiyaç miktarını, İhtiyaç Kredisi kullanarak temin edebilirsiniz. Hâlihazırda müşteri değilseniz bile uygun faiz fiyatlarıyla kredi çekmek isterseniz öncelikle Enpara.com müşterisi olma işlemleriniz tamamlanır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından kredi başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Banka tarafından yapılan değerlendirme sonrası tarafınıza hızlı bir geri dönüş sağlanır. Başvurunuzun olumlu bulunması durumunda İhtiyaç kredinizi, girişimcilik giderlerinizin karşılanması için hemen kullanabilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.