Emekli maaşı başka bankaya nasıl taşınır?

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Emekli maaşı banka değişikliği nasıl gerçekleştirilir?


Müşteriler, para ile alakalı tüm işlemlerini bankalar aracılığı ile gerçekleştirmektedirler. EFT, havale ya da herhangi bir işlemi bankalar üzerinden yapabilmektedirler. Maaş yatırma ve maaş çekme konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değilse maaşlarını istedikleri bankalardan alabilmektedirler. Emekli maaşlarında da aynı avantaj söz konusudur. Emekli müşteriler, istedikleri zaman bankalarını değiştirme talebinde bulunma ve dilediği bankadan maaşlarını almaya devam etme hakkına sahiptirler. Emekli bireylerin, emekli maaşı banka değişikliği imkânından yararlanabilmeleri için farklı seçenekler bulunmaktadır: Öncelikle emekli olduğunuz kurum Emekli Sandığı ise emeklilik dilekçesi hazırlama aşamasında çalıştığınız kuruma sunacağınız dilekçede maaş ve ikramiye ödemelerinizin yatırılmasını istediğiniz bankanızın ismini açıkça belirtmeniz gerekmektedir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Eğer SSK veya Bağkur’dan emekli oluyorsanız, bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesine giderek “e-Devlet şifre zarfınızı”, üzerinde T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu kimliğiniz ile şahsen müracaat ederek temin edebilirsiniz. Temin etmiş olduğunuz e-Devlet şifrenizi kullanarak https://www.turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden resmî e-devlete sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ana ekran üzerinden kurumlar listesi içerisinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumunu tercih etmelisiniz. Ekranınızda açılan sayfada göreceğiniz detaylar içerisinde SSK için 4A, Bağkur için 4B, Emekli Sandığı için 4C başlığı altındaki “Banka ve Adres Değişikliği” seçeneklerinden emeklilik tipinizi seçerek, maaşınızı almak istediğiniz bankayı belirleyebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirdiğiniz banka değişiklik talebiniz, SGK tarafından değerlendirilip sonuçlandırılacaktır. Gerçekleştirmiş olduğunuz emekli maaşı banka değişikliği talebinizin SGK tarafından sonuçlanma tarihi, telep tarihinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak bir sonraki dönemde maaşınız, seçeceğiniz banka hesabınıza yatırılacaktır. E-devlet üzerinde yer alan yardımcı bir işlem seçeneği olan “Emekli Aylık Bilgisi” başlığı üzerinden talep gerçekleşme süreç ve sonuçlarınızın takibini rahatlıkla yapabilirsiniz. SGK il/ilçe müdürlüklerine emeklilik başvurusunda bulunma sürecinde, doldurmanız gereken Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nde yer alan banka seçeneği üzerinde de maaşınızın yatırılacağı banka tercihini dilediğiniz gibi belirtebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise T.C. kimlik numaranızın yer aldığı kimliğiniz ile birlikte emekli maaşınızı taşımak istediğiniz banka ile iletişime geçmektir. Böylelikle hesap taşıma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin yanı sıra PTT şubelerinden alacağınız e-Devlet şifrenizle bankanızın internet şubesinde yer alan e-Devlet yönlendirmesi aracılığı ile de emekli maaşı banka değişikliği işleminizi hızlıca gerçekleştirirsiniz.


Bahsedilen tüm bu işlemlerden herhangi birini kullanarak çok kolay ve hızlı bir şekilde emekli maaşınızı dilediğiniz bankanın hizmetlerini kullanarak temin edebilirsiniz.


Emekli maaşı banka değişikliği için hangi evraklar gerekir?


Emekli maaşı banka değişikliği için gereken evraklar, müşterilere işlem kolaylığı sağlama açısından en aza indirilmektedir. Emekli maaşı banka değişikliği, hem online olarak hem de bankaya giderek gerçekleştirilebilmektedir. Artık dijitalleşen banka altyapıları sayesinde internet bankacılığı üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Online şekilde gerçekleştireceğiniz banka değişikliğini, resmî e-Devlet sayfası üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için gerekli olan belgeler:


 • T.C. kimlik numaranızın yer aldığı nüfus cüzdanınız.
 • E-devlet şifrenizin yer aldığı e-devlet şifre zarfı.

Şahsen yapacağınız başvurularda kullanacağınız belgeler:


Emekli sicil numarasının yer aldığı belge (Emekli sandığı sicil numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4A/4B/4C sigortalıları tanımlama adına verilmiş olan numaradır ve emekli sandığı sicil numarası emekli müşterilerimizin Sosyal Güvenlik Kurumundaki kimlikleridir).


 • SSK, SGK, BAĞKUR emekli sandığı sicil numarası
 • SSK, SGK barkodlu hizmet dökümü
 • Emekli sandığı borç sorgulama sonucu
 • Maaş alanlara mahsus (siyah cüzdan) fotokopisi
 • Emeklilik istemi dilekçesi
 • T.C. kimlik numaranızın yer aldığı nüfus cüzdanınız

Emekli hesabını taşımanın avantajları nelerdir?


Emekli bireyler, emekli maaşlarını başka bir bankaya taşıyarak bankanın sunduğu çeşitli indirim, hizmet, promosyon veya ek promosyon avantajlarından faydalanabilir. Emekli hesabını farklı bir bankaya taşıyarak farklı tutarlarda promosyonlar alabilir; ayda birden fazla diğer banka ATM’lerinden ücretsiz para çekebilir; bankanızın internet şubesinden ücretsiz EFT ve Türk Lirası havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak indirimli tüketici kredisi veya farklı kredi ihtiyaçlarınızı bankanızın sunduğu kredi avantajlarından yararlanarak giderebilirsiniz. Aynı zamanda kullanılacak bireysel krediler için çok özel indirimler ve avantajlı faiz oranlarından da faydalanabilirsiniz. Bankanızın müşteri hizmetlerinden ya da şube hizmetlerinden faydalanırken sıra önceliği hakkına sahip olabilirsiniz.


Emekli hesabını taşımanın avantajlarından bir diğeri de oldukça hızlı ve basit bir işlem olmasıdır. Emekli müşterilerin zaman ve efor harcamalarının önüne geçilerek işlemler sistematik bir şekilde ilerletilmektedir.


Emekli bireylerin emekli hesaplarını taşıması sonucu kazanacakları promosyonlar ile alakalı ödemeler, SGK ile imzalanmış olan “Gelir/Aylık Alanlara Promosyon Ödemesine İlişkin Protokol” koşulları doğrultusunda belirlenir. Emekli maaşına sahip müşterilerin promosyon avantajlarından faydalanabilmeleri için üç yıl süresince gelir veya aylık maaşlarını taşıdıkları bankalardan almayı taahhüt etmeleri gerekmektedir. Her emekli birey, bir kez promosyon hakkından faydalanabilmektedir. Birden fazla emekli maaş ödemesine sahip olan müşterilerin promosyon talepleri sonucundaki promosyon miktarları, ilgili maaşların toplam tutarına göre belirlenerek ödeme gerçekleştirilir.


Emekli maaşınızı başka bir bankaya taşımanız durumunda ek promosyon avantaj seçenekleri sunulur. Ek promosyon avantajlarından faydalanmak isteyen müşterilerin, bankanın öngördüğü şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu talimat için SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından hazırlanan taahhütname örneğini bankanızdan temin edebilirsiniz.


Emekli maaşı banka değişikliği yapmanız durumunda elde edeceğiniz promosyon haklarına ilişkin uygulamada; 3 yıllık taahhütü yerine getirmeniz durumunda, ödenmiş olan hiçbir promosyonun iadesi tarafınızdan talep edilmez. Taahhüt süresince ödenecek olan kalan promosyon miktarlarını, müşteri hizmetlerini arayarak veya internet bankacılığı üzerinden öğrenebilirsiniz. Ek promosyon ödemeleri, genellikle SGK kapsamındaki promosyon ödemesini takip eden ilk 10 iş günü içerisinde yapılır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Emekli hesabını taşımanın avantajları nelerdir?

  Emekli maaşı almaya hak kazanan kişiler, emekli maaşlarını diledikleri bankadan ve banka şubesinden alabilirler. Emeklilik talep formunda herhangi bir banka adı yazmadığınız durumlarda maaşınız, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen banka şubesine ödenir. Ancak, ilk maaşınızın yattığı banka şubesi, değiştirilemez nitelikte değildir. İstediğiniz zaman emekli maaşınızın yatırıldığı bankayı değiştirme hakkınız bulunur. Emekli maaşınızın ödendiği bankayı www.turkiye.gov.tr internet adresinden e-Devlet kanalıyla pratik ve hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. E-devlet aracılığıyla emeklilik maaşınızın ödendiği bankayı değiştirmek için T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme girmeniz ve SSK kapsamında emekli iseniz 4A, Bağkur kapsamında emekli iseniz 4B ve Emekli Sandığı kapsamında emekli iseniz 4C menülerini takip etmeniz yeterlidir. Menülerin içinde yer alan banka bilgisini güncelleyerek emeklilik maaşı taşıma işleminizi tamamlayabilirsiniz. E-devlet dışında emekli maaşı banka değişikliği işlemini, maaşınızı almak istediğiniz banka şubesine ya da PTT şubesine giderek de gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar, emekli maaşınızı taşımanızı teşvik etmek için birçok kampanya sunar. Siz de bu kampanyaları inceleyerek emekli maaşınızı sizin için en avantajlı fırsatlar sunan bankaya taşıyabilirsiniz.

  Emekli maaşını taşıyanlara özel kampanyalar

  Emekli maaşını taşıyanlar için sunulan kampanyalar ve avantajlar, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Emekli maaşınızı 3 yıl boyunca taşımak istediğiniz bankadan almayı taahhüt etmeniz durumunda belirli tutarda nakit promosyon ödemesi yapılması, en yaygın kampanyalardan biridir. Nakit gereksinimleriniz için kredi çekmek istediğinizde sunulan size özel çeşitli avantajlar da emekli maaşınızı taşımanız karşılığında sahip olabileceğiniz fırsatlar arasında yer alır. Bankalar, emekli maaşını taşıyanlar için harcamalara ekstra kredi kartı puanı verilmesi ya da mevduat hesaplarına avantajlı faiz oranları uygulanması gibi kampanyalar da sunar. Ayrıca, emekli maaşını taşımanız hâlinde, taşıdığınız bankaya ait kredi kartı ile yapılan harcamalarınızda indirim kazanmanızı sağlayan avantajlar da bulunabilir. Örneğin maaşınızı taşıdığınız bankanın kredi kartıyla hastane, eczane, market gibi belirli sektörlerde yaptığınız harcamalar için değişen oranlarda indirim fırsatı yakalayabilirsiniz. Emekli maaşını taşıyanlar, şubelerde işlem önceliği ya da masrafsız bankacılık uygulamaları gibi farklı avantajlardan yararlanabilir. Emekli hesabını taşımanın avantajları, bankadan bankaya olduğu gibi dönemden döneme de farklılık gösterebilir. Bankalar, emeklilik hesabını taşıyanlar için hazırladıkları kampanyaları sürekli olarak günceller ve yenilerler. Güncelleme, emekli maaşını taşıyanlara sunulan indirim oranları ile ilgili ya da doğrudan kampanyalı ürüne ilişkin olabilir.

 • Emekli maaşı banka değişikliği için hangi evraklar gerekir?

  Emekli maaşınız, emeklilik başvuru talebinizde belirttiğiniz bankaya ya da emeklilik başvuru talebinde herhangi bir banka belirtmediyseniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bankaya yatırılır. Ancak, emekli maaş ödemeleriniz için aynı bankaya bağlı kalma zorunluluğu bulunmaz. Dilerseniz emekli maaşınızın yattığı bankayı değiştirebilir; aylığınızı başka bir bankadan ya da PTT'den alabilirsiniz. Banka değişikliği için herhangi bir zaman kısıtı bulunmaz. Dİğer bir ifadeyle ister yeni emekli olun isterseniz yıllardır emekli maaşı alın, maaş ödemenizin yapıldığı bankayı değiştirebilirsiniz. Üstelik, banka değişikliği yaparken ekstra masraf veya ücret ödemenize de gerek yoktur.

  Emekli maaşı değişikliği için gerekli evraklar

  Bankalar, emekli müşteriler için çeşitli kampanyalar ya da avantajlar sunar. Siz de bu kampanyalara ve avantajlara göre maaşınızı aldığınız bankayı değiştirebilirsiniz. Banka değişikliği için ilk yöntem, emeklilik maaşınızı taşımak istediğiniz banka şubesine giderek talebiniz için talimat vermenizdir. Taşıma işlemi için bankaya T.C. kimlik kartınızla gitmeniz ve talebinizi belirtmeniz yeterlidir. TCKN'nizi gösteren kimliğinizle birlikte şubeye giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Emekli maaşınızı banka yerine PTT şubesinden almak isterseniz herhangi bir PTT şubesine gidip T.C. kimlik kartınızı ve emekli maaşınızı taşımak istediğinizi belirten talimatınız ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Emekli maaşınızı e-Devlet aracılığı ile de taşıyabilirsiniz. Şubeye gitmek istemiyorsanız evinizden rahatlıkla maaş taşıma işleminizi tamamlayabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi PTT'den alabilirsiniz ya da bankaların internet ve şubelerinden E-Devlet platformuna ulaşabilirsiniz. E-Devlet aracılığıyla emekli maaşınızı taşımak için portalda yer alan 4A, 4B ve 4C kısımlarından size uygun olanını seçip ilerlemeniz gerekir. SSK kapsamında emekliyseniz 4A, Bağkur kapsamında emekliyseniz 4B ve Emekli Sandığı kapsamıda emekliyseniz 4C bölümünü seçerek adres ve banka değişikliği menüsünü takip edebilirsiniz. Böylece e-Devlet şifrenizle girdiğiniz www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden herhangi bir evraka gerek duymadan emekli maaşı banka değişikliği işleminizi tamamlayabilirsiniz. Emekli maaşı banka değişiklik işlemlerinin ne kadar süreceği, iş ya da işlem yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

  Emekli maaşınızı aldığınız bankayı dilediğiniz gibi değiştirme hakkınız bulunsa da bu serbestinin kredi borcunuzun bulunması gibi bazı istisnaları bulunur. Mevcut durumda emekli maaşınızı aldığınız bankalara herhangi bir kredi borcunuz bulunuyorsa banka değişikliği yapılamaz. Emekli maaşınızın yattığı bankaya kredi kartı borcunuzun olması ya da mevcut banka nezdindeki ek hesabınıza ait borç bakiyesi bulunması da emekli maaşınızı başka bankaya taşımak istediğinizde karşınıza çıkabilecek kısıtlamalar arasında yer alır. Ancak, ödenmemiş kredi borcunuzu ödeyerek maaş ödemesi değişiklik talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Emekli banka promosyonu nedir?

  Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK'nın tek bir çatı altında birleştirilmesi neticesinde emeklilik başvuruları, artık SGK tarafından onaylanıyor. Talepleri kanun ve yönetmeliklere göre değerlendirerek onaylayan kurum, başvurusu kabul edilen herkese düzenli maaş ödemesi yapıyor. Bireylerin SGK ile anlaşmalı bankalar arasından seçeceği kuruma yatırılan emekli maaşları, istenildiğinde başka bir bankaya da taşınabiliyor. Emeklilik işlem ve maaş ödemelerinin teknoloji yardımı ile son derece kolay bir şekilde takip edilebildiği SGK, süreçleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yönetiyor. Emekli maaşı almaya hak kazananlar için bankalar ile protokol imzalayan kurum, promosyon ödemelerinin belirlenmesi hususunda da emekliler adına devreye giriyor. 2017 yılından itibaren ödenmeye başlayan promosyon tutarları, emeklilere maaş aldıkları banka tarafından belirli bir süre boyunca bir kereye mahsus yapılan ödemeleri kapsıyor.

  Emekli promosyon ödemesi nedir?

  Promosyon ödemesi alabilmek için emekli maaşı alıyor olmak, aranan şartlar arasında ilk sırada yer alıyor. Promosyon tutarları, bankalar ve SGK arasında yapılan protokol gereğince, taban ve tavan değerlerine göre belirleniyor. Alınan maaşın tutarı, promosyon ödemesinin miktarını belirlerken, bankaların yaptığı kampanyalar ile birlikte ilave imkânlar da sağlayabiliyor. Bu nedenle, promosyon ödemesi için maaş taşımaya karar vermeden önce tüm seçenekleri gözden geçirmek gerekiyor. SGK ile yapılan protokol gereği emekliler, maaşlarını minimum 3 yıl boyunca başka bir bankaya taşımayacaklarını taahhüt ediyor. 3. yılın sonunda ise ister başka bir banka ile ister mevcut banka ile yeni bir promosyon taahhütnamesi imzalanabiliyor.

  Emekli promosyon başvurusu nasıl yapılır?

  Promosyon ödemesi alabilmek için şahısların, bankaya bizzat başvuru yapması gerekiyor. Maaş, mevcut bankadan başka bir bankaya taşınacak ise üzerinde rehin, haciz ya da temlik gibi engelleyici bir durumun olmaması da aranan ilk koşul oluyor. Örneğin; emekli maaşı teminat gösterilerek kredi çekilmiş ise taraf olan bankanın, maaşı başka bir kuruma taşıtmama hakkı bulunuyor. Maaşın taşınmasında yahut promosyon ödemesi yapılmasında bir engel bulunmuyor ise banka ile karşılıklı bir sözleşme yapılarak, maaşın belirlenen süre boyunca taşınmayacağına dair taahhütname imzalanıyor. Emekli maaşı, bir kurumdan diğerine taşınacak ise bireylerin SGK'ya gitmesine gerek kalmadan ilgili banka, kendi nezdinde gerekli işlemleri başlatarak SGK'ya iletiyor. Taşıma işlemi, genellikle 2 ay içerisinde tamamlanarak emekli maaşı yeni bankadan alınmaya başlanıyor; promosyon ödemesi ise bankaların en başta belirttiği süre içerisinde hesaplara nakit olarak ve tek seferde yatırılıyor.

  Emekli promosyon ödemesi için emekli maaşı nasıl taşınır?

  Promosyon ödemesi yapıldıktan sonra maaşını başka yere taşımak isteyen emeklilerin, yaptıkları sözleşmeye bağlı olarak aldıkları tutarı iade etmeleri gerekiyor. İade etmedikleri takdirde promosyon ödemesi yapan banka, maaşın taşınmasını onaylamıyor. Ancak emekliler, banka değişikliği yapmadan taahhüt ettikleri süreyi bekledikleri takdirde süre bitiminde maaşlarını istedikleri kuruma taşıyabiliyor. Emekli maaşları karşılığında promosyon ödemesi alanlar, maaşları yatmaya devam ettiği sürece istedikleri tutarı başka bankaya yatırma hakkını ise her zaman ellerinde tutuyor. Masrafsız bankacılık işlemlerinden yararlanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği Enpara.com ise avantajlı müşteri hesapları ile emeklileri memnun ediyor. Nitelikli bankacılık hizmetlerinden ve ayrıcalıklarından faydalanmak için siz de Enpara.com müşterileri arasına katılabilirsiniz.

 • Emekli maaşı nasıl taşınır?

  SGK çatısı altında birleştirilen üç emeklilik kurumu, tek merkezden faaliyet göstererek vatandaşları yormadan, taleplerinin en kısa sürede çözülmesini amaçlıyor. İnternet ve cep telefonları üzerinden erişilebilen e-Devlet uygulaması ise tek çatı olarak faaliyet gösteren SGK'ya ulaşmayı daha da kolaylaştırıyor. Emeklilik hakkının elde edilmesi ile birlikte maaş ödemesi almaya başlayan vatandaşlar, gerek ödemelerini gerekse yapılan kesintileri e-Devlet üzerinden detaylı bir biçimde takip edebiliyor. Yine e-Devlet üzerinden maaşının yatırıldığı banka ve şubeyi de öğrenebilen emekliler, gerekli hâllerde belge taleplerini ve başvurularını aynı platformdan yapabiliyor. E-Devlet'in sunduğu imkânlar ile hızlanan işlemler, SGK'nın kurum olarak daha esnek bir anlayış ile hizmet sunmasını da sağlıyor. Önceki yıllarda tek bir bankadan yapılan ödemeler, artık SGK ile protokol imzalamış olan tüm bankalardan yapılabiliyor. Vatandaşlar, ilgili bankalar arasında rahatlıkla tercih yapabildiği gibi diledikleri zaman gerekçe bildirmeden değişiklik de talep edebiliyor.

  Emeklilik ile birlikte düzenli olarak her ay ya da 3 ayda bir banka hesabına yatmaya başlayan ödemeler, istenildiği zaman başka bir bankaya taşınabiliyor. Ancak, talebin kabul edilmesi için bankanın SGK ile protol imzalamış olması gerekiyor. Bu bilgiyi edinmenin en kolay yöntemi ise ALO-SGK hattına veya ilgili bankaya başvurmak oluyor. İstenilen bankanın SGK listesinde olduğu teyit edildiğinde yapılması gerekenler ise bir zorluk oluşturmuyor. SGK, emeklilere izleyebilecekleri 3 farklı yöntem sunuyor. Bunlardan ilki, doğrudan SGK'ya giderek matbu dilekçeyi doldurarak başvurmak ve işlemleri kurum nezdinde takip etmek oluyor. İkinci yöntem ise başvuruların e-Devlet üzerinden kolaylıkla erişilebilen banka ve adres değişikliği menülerinden yapılabilmesini sağlıyor. SGK'ya gitmek istemeyen ya da internet kullanımını tercih etmeyenler için de çözüm üreten kurum, emeklilerin başvurularını doğrudan bankadan yapmasını da kabul ediyor.

  Maaşlarını taşımak üzere e-Devlet üzerinden başvuru yapacak kişilerin e-Devlet şifresi edinmesi gerekiyor. Bunun için PTT ofislerine başvuru yapılabileceği gibi, bankaların internet şubeleri üzerinden kullanılması da mümkün oluyor. İkinci seçenek için e-Devlet üzerinde erişim hakkı bulunan bankalardan birinde hesap sahibi olmak ve aktif bir internet şube şifresine sahip olmak yeterli oluyor. E-Devlet sitesine erişmek için güvenilir ve son bir yöntem olarak elektronik imza seçeneği de kullanılabiliyor. E-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "banka değişikliği" yazıldığında ilgili menüye doğrudan ulaşılabileceği gibi, SGK menüsü altında ilgili seçenek aranarak da ulaşılabiliyor. Doldurması son derece kolay olan dijital form, basit ve kullanıcı dostu yönlendirmeler ile maaş taşıma talebini elektronik ortamda SGK'ya iletiyor. İnternet uygulamaları konusunda yatkınlığı olmayanlar için bankalar ile ayrı bir protokolü olan SGK, bankalar aracılığı ile de başvuru yapılmasına imkân veriyor. Bankalar, doğrudan şubelerine gelen talepleri çevrimiçi ortamda SGK'nın sistemine ileterek emeklilerin başka hiçbir şey yapmalarına gerek kalmadan işlemleri başlatıyor.

 • Emekli maaşı her bankadan alınabilir mi?

  SSK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur emeklisi olanlar için tek bir muhatap bulunuyor: Her üç kurumun tek bir çatı altında birleştirilmesinden bu yana, emekliler tüm başvurularını SGK'ya yapıyor. Bu kapsamda; emeklilik başvurusu, sağlık giderleri ve maaş gibi birçok konuda tek kurumun yetkili olması, bürokrasiyi teknolojinin de yardımı ile azalttığı gibi hızlandırıyor. Son yıllarda bürokratik işlemleri emekliler lehine oldukça azaltan SGK, işlemlerin takibini çevrimiçi mecralarda yapma imkânı da tanıyor. Devlet; e-Devlet internet sitesi ve e-Devlet mobil uygulama üzerinden sunduğu farklı hizmetlere SGK emeklilik işlemlerini de ekliyor. Üstelik, SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur ayrımı olmaksızın sunulan hizmet, SGK'yı ilgilendiren birçok konuda yardımcı oluyor. Emeklilik başvurularını henüz çevrimiçi kabul etmeyen SGK, maaş ödemeye başladıktan sonra banka değişikliği için birden fazla formül sunuyor.

  Emeklilik başvurusu esnasında maaşın yatırılması istenen bankayı soran SGK, herhangi bir beyanda bulunulmadıysa kurumca belirlenen bir bankanın adrese en yakın şubesinden maaş ödemesini başlatıyor. Adres değişikliği, promosyon ödemeleri ve diğer nedenlerden ötürü değişiklik yapmak isteyen vatandaşların talepleri, hemen işleme konuyor. Bu noktada en önemli husus, ilgili bankanın SGK ile geçerliliğini koruyan bir anlaşmasının, protokolünün var olup olmadığı oluyor. SGK, gelen taleplerin sebepleri ile ilgilenmiyor; sadece ilgili bankanın kendisi ile yaptığı bir protokolün olup olmadığını kontrol ediyor. Emekli olurken ya da emekli olduktan sonra banka değişikliği talep edileceği zaman şahısların, ilk önce SGK'dan ya da ilgili bankadan konuya ilişkin teyit alması gerekiyor.

  İlk kez emeklilik başvurusu yapılırken, SGK nezdinde doldurulan formlara maaş alınmak istenen banka adı ve şubesinin isminin yazılması yeterli oluyor. SGK, başvuruyu onayladıktan sonra ilgili bankaya ilk ödeme ayında bilgi veriyor. Emekli olan vatandaşlar ise ödeme onayı ile birlikte banka şubelerine giderek maaşlarını hesaplarına bağlatabiliyor. İlk kez maaş alınacağı zaman başvuru sahibinin kendisinin bankaya gitmesi gerekiyorken, maaş alınan bankayı değiştirmek için SGK'ya gitmeye gerek kalmıyor. Başvuru, SGK'dan yapılabileceği gibi e-Devlet uygulamalarından ya da doğrudan banka şubelerinden de yapılabiliyor. Banka değişikliğine dair işlemler, haciz ve rehin gibi herhangi bir engel olmadığı takdirde genellikle iki ay içerisinde tamamlanıyor.

  Ödemeler başladıktan sonra her ay maaş yatmadan önce e-Devlet üzerinden istenen her türlü bilgiye ulaşılabiliyor. Yapılan kesintiler ve ilave ödemelerin detaylı bir biçimde gösterildiği e-Devlet uygulamasına internet üzerinden ya da mobil uygulamadan erişiliyor. Emekli maaşı bankaya yattıktan sonra arzu edilen her bankaya EFT yapılabiliyor. Masrafsız bankacılık işlemlerinin avantajlarından yararlanmak için ayrıcalıklı Enpara.com müşterileri arasına katılabilir; başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

 • Emekli maaşı banka değişikliği nasıl gerçekleştirilir?

  Emekli maaşı, emekliliğe hak kazandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size düzenli olarak ödenen parayı ifade eder. Son çalışma yerinize göre SSK'lı, Emekli Sandığı'na tabi ya da da Bağkur'lu olarak emekli olabilirsiniz. Emekli aylığının bağlanma süresi, başvurduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi'ndeki iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Emekli maaşı için başvurduğunuzda öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumunda talep dosyanız incelenir. İncelemede, emeklilik sigorta prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını karşılayıp karşılamadığınız değerlendirilir ve emekli maaşı bağlanma süreci başlatılır. Emekli maaşı talep formunda ilk maaşınızın nereye yatmasını istediğinizi belirttiyseniz maaşınız, formda belirttiğiniz bankaya yatırılır. Eğer başvuru formunda ilk maaşınızın yatması için herhangi bir banka adı yer almıyorsa maaşınız kurumun belirlediği bankaya yatırılır. İlk emekli maaşınızı banka kartınız olmadan ilgili şubeye gidip çekebilirsiniz. Emekli maaşınız, ister başvuru formunda belirttiğiniz bankaya isterseniz de Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği bankaya yatsın, maaşınızın gönderildiği bankayı değiştirebilirsiniz.

  Emekli maaşının gönderildiği banka nasıl değiştirilir?

  Eskiden sadece PTT'den alınan emekli maaşları, artık sizin seçtiğiniz bankadan alınabilir. Ayrıca, ilk maaşınızın yattığı bankayı diğer banka promosyonlarından yararlanmak için ya da herhangi bir nedene bağlı olmaksızın değiştirme hakkınız da bulunur. Emekli maaşı banka değişikliği hakkı, sadece yeni emekli olanlar için değil; tüm emekliler için geçerlidir. Diğer bir ifadeyle yıllardır emekli aylığı aldığınız bankayı da dilerseniz maaş taşıma başvurusu yaparak değiştirebilir ve maaşınızı başka bir bankadan çekmeye devam edebilirsiniz. Emekli maaşınızı farklı bir bankadan çekmek için izleyebileceğiniz birkaç yöntem vardır. En basit yöntemlerden biri, emekli maaşınızı çekmek istediğiniz banka şubesine giderek maaşınızı taşımak istediğinize ilişkin talimat vermektir. Emekli maaşı banka değişikliği için izleyebileceğiniz diğer yöntem ise e-Devlet üzerinden başvuru yapmanızdır. Emekli maaşı taşıma işlemini gerçekleştirmek için "www.turkiye.gov.tr" internet sitesine TCKN ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra gerekli sayfaya girip talep başvurunuzu yapabilirsiniz. E-Devlet portalında yer alan 4A SKK, 4B Bağkur ve 4C Emekli Sandığı bölümlerinden sizin için uygun olan bölüme girerek, değişiklik menülerini takip edebilirsiniz. 4A, 4B ya da 4C banka ve adres değişikliği menüsünü takip etmeniz ve ilgili kısımdaki banka bilgisini güncellemeniz yeterlidir. Maaşınızı 3 yıl boyunca aynı bankadan almayı taahhüt etmeniz hâlinde banka, promosyon ödemesi yapar. Emekli maaşınızı PTT şubelerinden de alabilirsiniz. Aylığınızı PTT şubesinden çekmek için dilediğiniz PTT şubesine kimlik kartınızla başvurarak işlem yapabilirsiniz. 3 yıl boyunca maaşınızı PTT'den çekme taahhüdü verdiğinizde tıpkı banka uygulamasında olduğu gibi promosyon ödemesi alırsınız.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.