Emekli maaşı başka bankaya nasıl taşınır?

Emekli maaşı banka değişikliği nasıl gerçekleştirilir?


Müşteriler, para ile alakalı tüm işlemlerini bankalar aracılığı ile gerçekleştirmektedirler. EFT, havale ya da herhangi bir işlemi bankalar üzerinden yapabilmektedirler. Maaş yatırma ve maaş çekme konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değilse maaşlarını istedikleri bankalardan alabilmektedirler. Emekli maaşlarında da aynı avantaj söz konusudur. Emekli müşteriler, istedikleri zaman bankalarını değiştirme talebinde bulunma ve dilediği bankadan maaşlarını almaya devam etme hakkına sahiptirler. Emekli bireylerin, emekli maaşı banka değişikliği imkânından yararlanabilmeleri için farklı seçenekler bulunmaktadır: Öncelikle emekli olduğunuz kurum Emekli Sandığı ise emeklilik dilekçesi hazırlama aşamasında çalıştığınız kuruma sunacağınız dilekçede maaş ve ikramiye ödemelerinizin yatırılmasını istediğiniz bankanızın ismini açıkça belirtmeniz gerekmektedir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Eğer SSK veya Bağkur’dan emekli oluyorsanız, bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesine giderek “e-Devlet şifre zarfınızı”, üzerinde T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu kimliğiniz ile şahsen müracaat ederek temin edebilirsiniz. Temin etmiş olduğunuz e-Devlet şifrenizi kullanarak https://www.turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden resmî e-devlete sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ana ekran üzerinden kurumlar listesi içerisinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumunu tercih etmelisiniz. Ekranınızda açılan sayfada göreceğiniz detaylar içerisinde SSK için 4A, Bağkur için 4B, Emekli Sandığı için 4C başlığı altındaki “Banka ve Adres Değişikliği” seçeneklerinden emeklilik tipinizi seçerek, maaşınızı almak istediğiniz bankayı belirleyebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirdiğiniz banka değişiklik talebiniz, SGK tarafından değerlendirilip sonuçlandırılacaktır. Gerçekleştirmiş olduğunuz emekli maaşı banka değişikliği talebinizin SGK tarafından sonuçlanma tarihi, telep tarihinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak bir sonraki dönemde maaşınız, seçeceğiniz banka hesabınıza yatırılacaktır. E-devlet üzerinde yer alan yardımcı bir işlem seçeneği olan “Emekli Aylık Bilgisi” başlığı üzerinden talep gerçekleşme süreç ve sonuçlarınızın takibini rahatlıkla yapabilirsiniz. SGK il/ilçe müdürlüklerine emeklilik başvurusunda bulunma sürecinde, doldurmanız gereken Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nde yer alan banka seçeneği üzerinde de maaşınızın yatırılacağı banka tercihini dilediğiniz gibi belirtebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise T.C. kimlik numaranızın yer aldığı kimliğiniz ile birlikte emekli maaşınızı taşımak istediğiniz banka ile iletişime geçmektir. Böylelikle hesap taşıma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin yanı sıra PTT şubelerinden alacağınız e-Devlet şifrenizle bankanızın internet şubesinde yer alan e-Devlet yönlendirmesi aracılığı ile de emekli maaşı banka değişikliği işleminizi hızlıca gerçekleştirirsiniz.


Bahsedilen tüm bu işlemlerden herhangi birini kullanarak çok kolay ve hızlı bir şekilde emekli maaşınızı dilediğiniz bankanın hizmetlerini kullanarak temin edebilirsiniz.


Emekli maaşı banka değişikliği için hangi evraklar gerekir?


Emekli maaşı banka değişikliği için gereken evraklar, müşterilere işlem kolaylığı sağlama açısından en aza indirilmektedir. Emekli maaşı banka değişikliği, hem online olarak hem de bankaya giderek gerçekleştirilebilmektedir. Artık dijitalleşen banka altyapıları sayesinde internet bankacılığı üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Online şekilde gerçekleştireceğiniz banka değişikliğini, resmî e-Devlet sayfası üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için gerekli olan belgeler:


  • T.C. kimlik numaranızın yer aldığı nüfus cüzdanınız.
  • E-devlet şifrenizin yer aldığı e-devlet şifre zarfı.

Şahsen yapacağınız başvurularda kullanacağınız belgeler:


Emekli sicil numarasının yer aldığı belge (Emekli sandığı sicil numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4A/4B/4C sigortalıları tanımlama adına verilmiş olan numaradır ve emekli sandığı sicil numarası emekli müşterilerimizin Sosyal Güvenlik Kurumundaki kimlikleridir).


  • SSK, SGK, BAĞKUR emekli sandığı sicil numarası
  • SSK, SGK barkodlu hizmet dökümü
  • Emekli sandığı borç sorgulama sonucu
  • Maaş alanlara mahsus (siyah cüzdan) fotokopisi
  • Emeklilik istemi dilekçesi
  • T.C. kimlik numaranızın yer aldığı nüfus cüzdanınız

Emekli hesabını taşımanın avantajları nelerdir?


Emekli bireyler, emekli maaşlarını başka bir bankaya taşıyarak bankanın sunduğu çeşitli indirim, hizmet, promosyon veya ek promosyon avantajlarından faydalanabilir. Emekli hesabını farklı bir bankaya taşıyarak farklı tutarlarda promosyonlar alabilir; ayda birden fazla diğer banka ATM’lerinden ücretsiz para çekebilir; bankanızın internet şubesinden ücretsiz EFT ve Türk Lirası havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak indirimli tüketici kredisi veya farklı kredi ihtiyaçlarınızı bankanızın sunduğu kredi avantajlarından yararlanarak giderebilirsiniz. Aynı zamanda kullanılacak bireysel krediler için çok özel indirimler ve avantajlı faiz oranlarından da faydalanabilirsiniz. Bankanızın müşteri hizmetlerinden ya da şube hizmetlerinden faydalanırken sıra önceliği hakkına sahip olabilirsiniz.


Emekli hesabını taşımanın avantajlarından bir diğeri de oldukça hızlı ve basit bir işlem olmasıdır. Emekli müşterilerin zaman ve efor harcamalarının önüne geçilerek işlemler sistematik bir şekilde ilerletilmektedir.


Emekli bireylerin emekli hesaplarını taşıması sonucu kazanacakları promosyonlar ile alakalı ödemeler, SGK ile imzalanmış olan “Gelir/Aylık Alanlara Promosyon Ödemesine İlişkin Protokol” koşulları doğrultusunda belirlenir. Emekli maaşına sahip müşterilerin promosyon avantajlarından faydalanabilmeleri için üç yıl süresince gelir veya aylık maaşlarını taşıdıkları bankalardan almayı taahhüt etmeleri gerekmektedir. Her emekli birey, bir kez promosyon hakkından faydalanabilmektedir. Birden fazla emekli maaş ödemesine sahip olan müşterilerin promosyon talepleri sonucundaki promosyon miktarları, ilgili maaşların toplam tutarına göre belirlenerek ödeme gerçekleştirilir.


Emekli maaşınızı başka bir bankaya taşımanız durumunda ek promosyon avantaj seçenekleri sunulur. Ek promosyon avantajlarından faydalanmak isteyen müşterilerin, bankanın öngördüğü şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu talimat için SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından hazırlanan taahhütname örneğini bankanızdan temin edebilirsiniz.


Emekli maaşı banka değişikliği yapmanız durumunda elde edeceğiniz promosyon haklarına ilişkin uygulamada; 3 yıllık taahhütü yerine getirmeniz durumunda, ödenmiş olan hiçbir promosyonun iadesi tarafınızdan talep edilmez. Taahhüt süresince ödenecek olan kalan promosyon miktarlarını, müşteri hizmetlerini arayarak veya internet bankacılığı üzerinden öğrenebilirsiniz. Ek promosyon ödemeleri, genellikle SGK kapsamındaki promosyon ödemesini takip eden ilk 10 iş günü içerisinde yapılır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.