Emekli maaşı

Emekli Maaşı

SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı'nı tek bir çatı altında birleştiren SGK'dan emekli olmaya hak kazanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına emekli maaşı ödenmeye başlanır. SGK tarafından her ay düzenli olarak yapılan ödemeler, yürürlükte olan kanun ve ilgili kanuna tabi yönetmeliklere uygun olarak hesaplanır. Emekli olmayı hak eden herkesin SGK'ya başvurarak talep edebileceği ödemeler için takip edilmesi gereken yasal prosedürler bulunur. Bir kez emeklilik başvurunuz onaylandıktan sonra SGK tarafından belirlenen günlerde emekli maaşınız düzenli olarak yatırılır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

SGK'ya yaptığınız başvurularda maaşınızın hangi banka ve şubesine yatırılmasını istediğinizi belirtmediğiniz takdirde bu seçimi ilgili SGK müdürlüğü yapar. Ancak başvurunuzda banka ve şube belirttiyseniz SGK, ödemelerinizi ilgili bankaya yapmaya başlar. İlk ödemenizde muhakkak banka şubesine giderek hesabınızı emekli maaşı ödemenize bağlatmanız gerekir. Sizin yerinize bir başkasının gitmesi ise kabul edilmez. İlk ödemeden sonra bir daha kendiniz ihtiyaç duymadıkça bankaya gitmenize gerek yoktur.


Emeklilik tahsis numarası nedir?


Emeklilik başvurusunu yaptıktan sonra SGK tarafından en geç 1 ay içerisinde emeklilik tahsis numaranız belirlenir. İlgili numara, emeklilik işlemlerinin takibi açısından başvuru sahiplerine verilir. Emeklilik tahsis numarası ile emeklilik işlemleriniz ile ilgili gelişmeleri takip edebilir; sorgulama yapabilirsiniz. SGK nezdinde yaptığınız başvuruları, ilgili SGK müdürlüğünden takip edebileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Emeklilik tahsis numarası, size yazı ile bildirileceği gibi cep telefonu numarası verdiyseniz SMS ile de gönderilir. Ayrıca yine e-Devlet üzerinden emeklilik tahsis numarasının belirlenip belirlenmediğini de takip edebilirsiniz. Emeklilik tahsis numaranız, aşağıda anlatılacak nedenlerden ötürü maaş ödeme gününün belirlenmesi açısından da oldukça önem arz eder.

 


Emekli maaşı her bankadan alınabilir mi?


SGK, emekli maaşlarını anlaşmalı olduğu bankalara yatırır. Eğer hesabınız olan bankanın SGK ile anlaşması yok ise başvurunuz esnasında sizi uyarırlar. Bu yüzden SGK başvurunuzu yapmadan önce bankanız ile görüşüp bilgi almanız gerekir. SGK'nın anlaşmalı olduğu banka sayısı, her yıl yenilenen anlaşmalar neticesinde artar. Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK tek bir çatı altında birleştirildiği için primlerinizin hangi kurum adına yatırıldığının, emekli maaşı ödemelerinde gün ve banka seçimi açısından bir önemi yoktur. Ödemeler açısından bu üç kurumun tek farkı, maaş günlerinin değişmesidir. Emekli Sandığı emeklileri, maaşlarını her ayın ilk beş gününde alırken, SSK emeklileri her ayın 17'si ile 26'sı arasında ve Bağkur emeklileri ise her ayın 25'i ile 28'i arasında alır. Tarihler tamamen SGK tarafından belirlenirken, SSK ve Bağkur emeklilerinin emeklilik tahsis numaralarının son hanesi ve Emekli Sandığı emeklilerinin ise doğum yıllarının son iki hanesi dikkate alınır. SGK emeklilik başvurunuz kabul edildiğinde size gönderilen yazıda emekli maaşı ödeme gününüz bildirilir. Emekli maaşınızın yatacağı günler belirlendikten sonra hafta sonu, dini ve resmî bayramlara denk gelmediği sürece ödeme günleri değişmez.


Emekli maaşı nasıl taşınır?


Emekli maaşı alınmaya başlandıktan sonra istendiği zaman banka değiştirilebilir. Burada önemli olan tek kriter, ilgili bankanın SGK ile anlaşmasının olup olmamasıdır. Bir kez maaş alınmak istenen banka değiştirilmeye karar verildiği zaman izlenebilecek 3 yol vardır: Doğrudan SGK'ya başvurularak yazılı dilekçe verilebilir; e-Devlet üzerinden ilgili menüye girilerek banka değişikliği talep edilebilir ya da maaşın taşınmak istendiği bankaya gidilerek işlemler, ilgili banka nezdinde başlatılabilir. Maaşın bir bankadan başka bir bankaya taşınması, en az 2 ay kadar sürer. İşlemlerin e-Devlet üzerinden başlayabilmesi için e-Devlet şifresi gerekir. Eğer e-Devlet şifresi yok ise en yakın PTT şubesine gidilerek şifre alınabilinir. Ayrıca, internet bankacılığı işlemlerinin kullanıldığı ve e-Devlet sisteminde tanımlı olan bir bankaya ait aktif kullanıcı adı ve şifresi ile de giriş yapılabilir. Üç alternatiften biri tercih edilerek işlemler başlatıldıktan sonra SGK'ya ulaşan başvuru, kayıt altına alınır. SGK, bundan sonra banka değişikliğini ilgili talep doğrultusunda yaparak başvuruyu sonuçlandırır.


Emekli banka promosyonu nedir?


SGK ve anlaşmalı bankaların aralarında yaptığı protokol gereği bankalar, emekli maaşını ödediği emeklilere bir kereye mahsus olmak üzere promosyon ödemesi yapar. Promosyon ödemeleri, emekli maaşının tutarına ve bankaya göre değişir. Promosyon ödemesi alabilmek için bankalar nezdinde taahhütname imzalanır ve belli bir süre boyunca maaşın başka bir bankaya taşınmayacağına dair taahhütname verilir. Taahhütnamede belirtilen süre bitene kadar maaş, bir başka bankaya taşınamaz. Taşınabilmesi için promosyon ödemesi alınan bankaya oransal olarak tutarın iade edilmesi gerekir. Bankaların verebileceği asgari ve azami promosyon tutarları, SGK ile yapılan anlaşmaya göre belirlenir. Promosyon ödemeleri için maaş taşınmadan önce banka ile görüşülmesi ve promosyon ödemesi almak için bir engel olmadığının teyit edilmesi gerekir.


Emekli maaşları ne zaman ödenir?


Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı tek bir kurum çatısı altında toplanmasına rağmen ödeme günleri, bağlı olunan kuruma göre değişir. Bağkur ve SSK emeklileri için ödeme gününün belirlenmesinde emeklilik tahsis numarasının son iki hanesi dikkate alınır. Bağkur emeklilerinden emeklilik tahsis numarasının son iki hanesi 5, 7 ve 9 olanlar, emekli maaşını her ayın 25'inde alır. 3 ve 1 olanlar ise her ayın 26'sında maaş almaya hak kazanır iken, 4, 6 ve 8 olanların maaşları ise her ayın 27'sinde yatar. Bağkur emeklilerinin son maaş ödeme günü ise her ayın 28'i olup, emeklilik tahsis numarasının son iki hanesi 0 ve 2 olanlar bu kapsama girer. SSK emeklileri, tahsis numaralarının son hanesine göre maaş alır. Son rakamı 9 olanlar her ayın 17'sinde; 7 olanlar 18'inde; 5 olanlar 19'unda; 3 olanlar 20'sinde ve 1 olanlar ise her ayın 21'inde maaş almaya hak kazanır. Emeklilik tahsis numarasının son hanesi 8 olanlar ayın 22'sinde, 6 olanlar 23'ünde, 4 olanlar 24'ünde, 2 olanlar 25'inde ve nihayet 0 olanlar ise her ayın 26'sında maaş ödemelerini alırlar.


Emekli Sandığı'ndan emeklilik hakkı kazananlar için ise durum biraz daha farklı olup, SSK ve Bağkur ödemeleri aylık yapıldığı halde Emekli Sandığı ödemeleri 3 ayda bir yapılır. 3 farklı grup oluşturulan Emekli Sandığı ödemeleri 1. grup için şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında yapılırken 2. grubun ödemeleri ise mart, haziran, eylül ve aralık aylarında gerçekleşir. 3. grubun maaşları ise ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında yatırılır. Burada önemli olan, doğum yılının son iki hanesi olup, 1. ve 2. gruptan emekli olanlardan 1953 ve öncesinde doğanların maaşları her ayın 1'i ve 4'ü arasında; 1954 ve sonrasında doğanların maaşları ise her ayın 5'inde yatırılır. 3. grubun maaşları ise 1943 ve öncesinde doğanlar için her ayın 1'i ve 4'ü arasında; 1944 ve sonrasında doğanlar için ise her ayın 5'inde ödenir. Her ay maaş yatmadan önce e-Devlet üzerinden yatacak tutar hakkında bilgi alınabilir. Yapılan kesintiler hakkında da bilgi alınabilen e-Devlet uygulamasına internet üzerinden erişilebildiği gibi cep telefonuna indirilen mobil uygulama ile de arzu edilen işlemler yapılabilir. Emekli maaşı bankaya yattıktan sonra istenildiği gibi kullanılır, başka bankaya yatırılabilir. Masrafsız bankacılık işlemlerinin avantajlarından yararlanmak ve ayrıcalıklı Enpara.com müşterileri arasına katılmak için başvurabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.