EFT ve havale arasındaki farklar

Enpara.com ile EFT, havale ve para trasnferlerinizi herhangi bir ücret ödemeden, ömür boyu masrafsız gerçekleştirin.

EFT ve havale işlemleri para transferinde kullanılan iki temel yöntem olarak tanımlanabilir. Bu iki yöntemin ortak özellikleri olmasına rağmen değişik süreçler içerdikleri için farklılık gösteriyor.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

EFT ve havale arasındaki farklar!


EFT, paranızı farklı bankalar arasında bir hesaptan diğerine aktarabildiğiniz bir yöntem olarak tanımlanıyor. Aslen farklı bankacılık kurumlarının arasında gerçekleşen para değişimi olan EFT; “Elektronik Fon Transferi (FON)” ifadesinin kısaltması olarak kullanılıyor. Havale işlemi ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında ya da aynı şubedeki farklı hesaplar arasında yaptığınız para transferi olarak tanımlanıyor. Yani her iki yöntem de bir hesaptan başka bir hesaba para göndermenizi sağlıyor, sadece paranın farklı bir bankaya gönderilip gönderilmemesi açısından farklılık gösteriyor.


Havale işlemlerinde, paranız bankanızın hesapları arasında yer değiştiriyor. Bir başka deyişle sizinle aynı bankayı kullanan bir kişiye ya da kuruma, havale işlemiyle hızlı ve kolay bir şekilde para gönderebiliyorsunuz. Alıcının hesap numarası ya da IBAN numarası ile birlikte isim ve soyismi belirtilerek havale işlemi yapılabiliyor. Benzer şekilde EFT işlemleri de alıcı kişinin ya da kurumun adı, banka şubesi ve hesap numarası yazılarak, ya da alıcının adı soyadı ve IBAN numarası belirtilerek yapılabiliyor. Ayrıca Kolay Adres (KOLAS) ile de IBAN veya hesap bilgilerine ihtiyaç duymadan, cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası vb. gibi bilgiler ile kolay bir şekilde para transferi yapılabiliyor.


Ne zaman EFT ve havale yapabilirsiniz?


Havale ve EFT saatleri birbirinden farklıdır. EFT işlemleri resmi tatil günleri dışında her gün uygulanabiliyor. Bu zaman dilimi dışında gerçekleştirilen işlemler ertesi günün mesai saatinin başlamasıyla işleme alınarak transfer sağlanabiliyor. Öte yandan, havale işlemi İnternet bankacılığı kullanılarak 7/24 yapılabiliyor. Ayrıca, havale talimatınızı verdikten hemen sonra gerçekleşirken, EFT’nin gerçekleşmesi kısa da olsa havaleye göre biraz daha zaman alabiliyor.


EFT ve havale işlemleriniz Enpara.com’da ücretsiz!


Enpara.com olarak, müşterilerimize ücretsiz EFT ve havale işlemleri yapma ayrıcalığını sunuyoruz. Üstelik, düzenli transfer talimatı ile sürekli olarak gerçekleştirdiğiniz tüm TL para transferi işlemlerinizi, hızlı işlem kaydı seçeneğini kullanarak tek tuşla gerçekleştirebilirsiniz. Siz de Enpara.com müşterisi olup ücretsiz EFT ve havale işlemleri yapmak istiyorsanız web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.