Dijital dönüşüm nedir?

Dijital Dönüşüm Nedir?

Bilgi ve iletişim teknolojileri sürekli ve hızlı bir şekilde gelişir. Bu süreçte değişen toplumsal ihtiyaçlar ışığında organizasyonları veya işletmeleri daha etkin ve verimli hâle getirecek çeşitli iş süreçleri ve teknolojik yapılar konusunda meydana gelen bütüncül zemin, dijital dönüşüm olarak karşınıza çıkar. Değişen tüketici davranışları, yapay zekâ, robot teknolojileri ve sensörleri, artırılmış gerçeklik, nöro teknolojiler ve üssel büyüyen teknolojilerin de etkisi ile dijital dönüşüm süreci devam eder. Dijital dönüşüm, çok geniş bir teknolojik alana yayılır. Dijital dönüşümün sıklıkla öne çıktığı teknolojilerden başlıcaları; mobil iletişim, mobil internet, geniş bant internet, 3D yazıcılar olarak sıralanabilir. Elektronik hizmetler olarak da bilinen dijital dönüşümde analog kayıtlar, dijital ortamda işlenir ve depolanır. Tüm kurumsal iş süreçleri, fonlar, varlıklar, likit varlıklar ve türevleri, dijital dönüşümün bir parçasıdır. Dijital dönüşüm, tek yönlü bir harekete sahip değildir. Organizasyonlar, dijital dönüşümden faydalanarak otomasyonlarını daha verimli hâle getirir. Sunulan e-hizmetler aracılığıyla dijital teknoloji deneyimini sizlere sunar.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Dijital dönüşüm nedir?


Dijital dönüşüm, teknolojik dünyanın hızını ve işlevselliğini iş hayatına kaydırır. Yapılan alışverişlerin e-ticaret üzerine taşınması, güvenlik ve ödeme sistemlerinin daha gelişmiş olması gerekliliğini de beraberinde getirir. Hem organizasyonlar hem de tüketiciler için dijital dönüşüm oldukça önemlidir.


Geleneksel iş süreçlerinde bilindik dosyalama, evrak takibi, belgeleme ve saklama yöntemleri gibi çeşitli işlemler de dönüşümle birlikte farklılaşma yoluna gider. Organizasyonlar için dijital dönüşüm, hem zaman hem de maliyet avantajı sağlayarak onları bir adım öne çıkarır. Her şeyin dijital ortama taşındığı dönüşüm sayesinde kâğıt, baskı, posta ve arşivleme gibi masraflar da ortadan kaldırılır. Dönüşümü sağlayanlar için gereksiz iş yükü ortadan kalkar. İş verimliliği artar ve zamandan tasarruf sağlanır. Dijital dönüşüm sayesinde anlık ve otomatik veri kaydı yapılabildiği için işlemlerdeki hata payı azalmış olur. Arşivleme sistemi çok gelişmiş olduğundan, ihtiyaç duyulan geçmiş tarihli bir evrağa kolaylıkla ulaşılabilir. Zaman ve para tasarrufu sağlamak isteyen tüm kullanıcılar, dijital dönüşüm hizmetlerinden faydalanmaktadır. Perakende sektöründen enerjiye, hastanelerden imalat sektörüne ve en çok da bankacılık sektörüne kadar yayılmış dijital dönüşüm, bilgi teknolojilerinin yoğun bir şekilde kullanılması ile iş süreçlerinin ve bilgilerin dijital ortama taşınmasıdır.


Dijital dönüşüm, geniş anlamda markaların, organizasyonların veya şirketlerin, dijital altyapıları, sosyal ağları, mobil tabanları ve yeni teknolojileri kullanarak organizasyonel bağlamdaki çalışmalarından başlayarak müşterilerine ve çevreye değer katacak, iş süreçlerini etkin ve verimli bir şekilde devam ettirecek, akıllı bir sürece geçiştir.


Bankacılık sektöründe dijital dönüşüm


Bankacılık sektöründe sürekli değişen tüketici istek ve ihtiyaçları, teknolojinin hızla ilerlemesi ve yükselen dijitalleşme ile birlikte iş süreçleri, elektronik hizmetler veya ürünler, müşterilere yaşatılan deneyim ve iş yapış şekilleri, pozitif yönde sürekli bir değişim gösterir. Dijital dönüşüme ayak uyduran bankacılık sektörü, yüksek oranda ilerleyişe sahiptir. Bankacılık sektöründeki değişen müşteri trendine göre en iyi dijital hizmet sağlayan banka olmak, kritik bir öneme sahiptir. Bankacılık sektöründe kaliteli hizmet anlayışı ile birlikte gelişen dijital dönüşüm sayesinde müşteriler, istedikleri işlemleri hızlıca gerçekleştirir. Bankacılıkta teknoloji ile gelen yeni uygulamalar, ATM hizmeti ile değişime başlayarak kredi kartları, EFT, SWIFT gibi yeni ödeme şekilleri ile küreselleşmeye başlamıştır. Son 20 yıldır kullanımı yaygınlaşan internet sayesinde bankacılık sektörü de sürekli olarak dönüşüme devam eder.


Bankacılık sektöründeki dijital dönüşümle birlikte müşterilerin rahatlıkla yararlanabilecekleri elektronik hizmetler sunulur. Dijital dönüşümün ilk başladığı nokta, internet bankacılığıdır. Daha sonra etkin mobil uygulamalar da müşterilerin kullanımına sunulmuştur. Banka ile müşteri arasındaki çok önemli bir iletişim kanalı olan internet bankacılığı ve çeşitli mobil uygulamalar oldukça değerlidir.


Bankacılık sektöründe yaşanan dijital dönüşüm ile birlikte finansal teknolojiler (Fintech) kullanılır. Türkiye’de dijital dönüşümde başarılı adımlar atan Enpara.com, inovatif bankacılık ve sürdürülebilir kalite anlayışı ile öncü bir hizmet sağlayıcıdır. Müşterileri için dijital deneyimi yeniden tasarlayan Enpara.com, müşteri deneyimini geliştirmek için dijital iyileştirme yapar. Dijital bankacılık, teknoloji ile desteklendiği takdirde müşterilerine önemli fırsatlar sunar. Dijital dönüşüm yaşayan bankacılık sektöründe genellikle müşterilerden işlem ücreti, faiz, masraf, komisyon alınmaz. Müşterilerine maliyet, fiyat ve hız konusunda önemli katkılar sağlayan dijital banka, hem müşteri memnuniyeti hem de bankalar için maliyet düşürücü bir unsur olduğundan hızla yaygınlaşmaya devam eder. Herhangi bir şubede hizmet sunmaya gerek görmeyen Enpara.com'un ürün ve servislerindeki dijitalleşme süreci oldukça hızlı ilerler.


Yeni dönüşüm modeli ile işlemlerinizin sonunda sayfalarca doküman imzalamak yerine mobil araçlarınız yardımı ile onaylama yapabilirsiniz. Bankanızın sağladığı dijital kanallarda ve şubede iş süreçlerini daha kolay hâle getirebilmek için dijital dönüşüm desteklenir.


Şubesiz Bankacılık Hizmetleri


Şubesiz bankacılık hizmetlerini yeniden şekillendiren dijital dönüşüm; tüm hizmetleri dijital kanallardan hızlı, kolay ve maliyetsiz bir şekilde almak isteyen müşteriler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Dijital dönüşüm ile birlikte havale, EFT, fatura ya da maaş ödemesi gibi işlemlerinizi şubeye gitmeden Enpara.com İnternet Şube’si üzerinden kolayca yapabilirsiniz.


Banka işlemlerini şubeye gitmeden, internet şube ile hızlıca gerçekleştirip zaman kazanabilirsiniz. Enpara.com üzerinden operasyonlarınızı tamamlayabilir; süreçlerinizi kolaylaştırarak verimliliğinizi artırabilirsiniz.


Sizleri şubesiz bankacılık modeliyle tanıştıran ilk banka ürünü olan Enpara.com, faaliyete başladığı günden bu yana müşteri memnuniyetine son derece önem vermektedir. Yüksek faiz oranları, işlem kolaylığı gibi özellikleriyle öne çıkan Enpara.com, banka müşterileri tarafından sevilerek kullanılır. Genel olarak şubesiz bankacılık hizmetleri; kredi kartı, ek kart ve kredi başvuruları, fatura ödeme talimatlarıdır. Para transferlerinde EFT, havale ve döviz transferleri yer alır. Ödemeler kısmında fatura, vergi, kredi, eğitim, yurt dışı çıkış harcı, pasaport harcı, sigorta poliçesi ödemesi, SSK ve Bağkur prim ödemesi gibi hizmetler yer alır. Yatırım ürünleri arasında döviz, vadeli hesaplar, repo, hisse senedi, altın ile tahvil ve bono işlemleri bulunur. Kredi kartı ile yararlanılabilecek dijital hizmetlerde yer alan başlıca işlemler; nakit avans, taksitli nakit avans, kredi kartınıza veya başkasının kredi kartına ait borç ödemedir. Anlık kredi kullandırma ve sigorta satışları da dijital dönüşüm ile birlikte gelmiş olan hizmetler arasındadır.


Enpara’nın cep şube uygulaması sayesinde tablet ve akıllı telefonlarınız ile internete bağlanabildiğiniz her yerden rahat ve güvenli şekilde tüm bankacılık işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz.


Enpara.com üzerinden müşteri hizmetlerini arayarak 7 gün 24 saat istediğiniz yerden sadece bir telefon aracılığı ile tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. “Bireysel İnternet Şubesi” giriş ekranından müşteri numaranız ya da T.C. kimlik numaranızla da hemen giriş yapabilirsiniz. Yeni nesil şubesiz dijital bankacılığı hiçbir ücret ödemeden ayağınıza kadar getiren Enpara.com, sizlere oldukça değerli ve etkili bir dijital dönüşüm deneyimi yaşatır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.