Dijital banka (bankacılık) nedir?

Tüm işlemlerinizi Enpara.com uygulaması üzerinden bankaya gitmeden hemen gerçekleştirin.

Dijital çağın, pek çok alanda olduğu gibi bankacılık sektöründeki etkileri ve dijitalleşmenin sebep olduğu dönüşümler de son derece önemli boyutlara ulaşıyor. Bankalar, kendilerini bu alandaki yeniliklere adapte etmek ve dijital uyumu yakalamak amacıyla yeni bankacılık kanalları yaratarak, her türlü bankacılık sistemini dijitale taşımak için yatırım yapıyor. Sonuçta dijital bankacılık, yepyeni bir bankacılık deneyimi olarak tüketicilerin hayatına girmeyi başarıyor.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Dijital bankacılık nedir?


Dijital bankacılık, bankaların işleyişinde olduğu kadar tüketicilerin yaşamında da yeni bir sayfa açıyor. Bankaların aktive ettiği dijital bankacılık kanallarını kullanarak hemen tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. EFT, havale, para transferi işlemleri; fatura ödeme, döviz alış satış işlemi, hisse senedi ve fon alım satımı; hesap açılış işlemleri, kredi kartı ve kredi başvuruları gibi sayısız işlemi dijital bankacılığın avantajlarından yararlanarak yapabilirsiniz. Masrafsız bankacılık olarak da bilinen dijital bankacılık, standart bankacılık işlemleri için alınan pek çok ücreti de tarihe karıştırıyor. Örneğin para transfer ücreti gibi masrafları kullanıcıya yansıtmıyor. Bununla beraber, avantajlı faiz oranları ve çeşitli konularda farklı kampanyalar düzenleyerek banka müşterilerini hızla dijital mecraya çekiyor.


Dijital bankacılık kullanıcısı olmanın alternatif yolları bulunuyor. Günlük hayatınızın farklı zamanlarında, dilediğiniz her yerde bu alternatif yollar arasından uygun olanını kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bankacılığın dijital hâlini deneyimlemenize yardımcı olmak için bilgisayar, tablet ya da telefonlarınız devreye giriyor. İnternet bağlantısı olan bilgisayar ya da akıllı telefonlar üzerinden internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak, farklı bankacılık işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.


Şubesiz bankacılık


Şubesiz bankacılığı, geleneksel bankacılıktan ayıran temel fark, fiziksel olarak gidilmesi gereken bir şubenin bulunmaması ve gerçekleştirilmek istenen bankacılık işlemleri için şube personeline ihtiyaç duyulmaması oluyor. Şubesiz bankacılık, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de "dijital bankacılık", "doğrudan bankacılık", "direkt bankacılık" gibi kavramlarla aynı anlamda kullanılıyor. Bankacılık ihtiyaçlarının, şubeye gitmeye gerek kalmadan telefonla ya da internet üzerinden karşılandığı bankacılık kanalını ifade ediyor.


Şubesiz bankacılık, ülkemizde görece yeni bir kavram olmasına karşın, özellikle dijital çağın bir gerekliliği olarak bankalar arasında hızla benimsenip hayata geçirilmeye başlanan bir sistemi temsil ediyor. Tüketicilerin, şubesiz bankacılık yönünde gösterdiği belirgin eğilim ile beraber bankalar da kendilerini şubesiz bankacılığa adapte etmek için önemli yatırımlara imza atıyor. Finansal rekabetin bir ayağı olarak şubesiz bankacılık, bankalar için gün geçtikçe daha da kaçınılmaz bir yenileşme hareketi olarak ortaya çıkıyor.


Tüketiciler açısından şubesiz bankacılık faaliyetlerinin öne çıkan çok sayıda avantajı bulunuyor. Fiziksel olarak bulunduğu yerden ayrılıp herhangi bir banka şubesine gitmesine gerek kalmadan finansal ihtiyaçlarına çözüm bulabilen tüketiciler, şubesiz bankacılığı tercih ediyor. Bu yolla işlemlerin çok daha hızlı gerçekleştirilmesi mümkün hâle geliyor. Günlük yaşamlarında bankacılık ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman yeterli vakti bulamayan insanlar için şubesiz bankacılığın hızı ve pratikliği, hayat kurtarıcı olabiliyor. Şubesiz bankacılığın, tüketicilerin yaşamına kazandırdığı hızla birlikte bankacılık masraflarını azaltmasının da büyük önemi bulunuyor. Şubesiz bankacılığı kullanan tüketiciler, diğer bankacılık kanallarına nazaran çok daha az masrafla işlemlerini tamamlayabiliyor.


Ayrıca, şubesiz bankacılık, bankalar arası rekabet konuları arasında yer aldığı için sık aralıklarla düzenlenen pek çok banka kampanyasının da önemli gündem maddesini oluşturuyor. Şubesiz bankacılığa dair düzenlenen kampanyalar, kullanıcıların daha kârlı yatırım ve birikimler yapmasına; bankacılık işlemlerini çok daha masrafsız gerçekleştirmesine ve yaptıkları işlemlerden ekstra kazanç elde etmesine kadar sayısız avantajı tüketicilerin ayağına getiriyor. Söz konusu avantaj ve kazançlar arttıkça, insanların şubesiz bankacılığı kullanma hızları da aynı oranda artıyor. Şubesiz bankacılık, her eve ve her kişisel bilgisayar, tablet veya telefona girmeye başlıyor.


Bankacılık işlemleri ile aranıza banka şubelerini sokmadan pek çok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz şubesiz bankacılık; evde, iş yerinde, sokakta veya dünyanın neresinde olursanız olun size, bir bilgisayar veya akıllı telefon ile ihtiyaçlarınızı karşılama olanağı sunuyor.


Cep şubeden kredi kullanmak


Dijital bankacılık kanalları arasında akıllı telefonlar üzerinden kullanılabilen mobil bankacılığın ayrı bir yeri bulunuyor. İletişim ihtiyacının yanında sosyal ve ekonomik yaşama dair ortaya çıkan her türlü ihtiyacın karşılanabildiği mobil platformlar, dijital bankacılığın da en önemli araçları hâline geliyor. Mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak, şubeye gitmeye; hatta yerinizden bile kalkmaya gerek kalmadan, her türlü ödeme, harcama, transfer ve alışveriş işlemlerinizi cepten gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların son dönemde hızla aktif hâle getirdiği mobil hizmetlere ilave edilen konulardan bir tanesi de kredi kullanımı oluyor. Cep şubeden kredi kullanmak, kredi kullanımının gelmiş geçmiş en hızlı, pratik ve kolay yolunu temsil ediyor.


Bankaların mobil bankacılık uygulamalarına girerek ve/veya SMS aracılığı ile kredi başvurularınızı yapabilir ve yaptığınız başvurulara çok kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Bankalar, müşterilerinin kredi kullanımlarını pratikleştirmek için cep şubeden kredi yöntemini gün geçtikçe daha da kolay bir hâle getiriyor. Birkaç dakika gibi kısa süreler içinde kullanabileceğiniz kredi türünü ve limitini öğrenebiliyor; ilgili krediye dair başvurunuzu tamamlayabiliyorsunuz. Başvurunuzun aynı hızla sonuçlanmasının ardından talep ettiğiniz krediyi hesabınızda görebiliyorsunuz.


Cep şubeden kredi kullanımı, bankalar tarafından avantajlı faiz gibi kampanyalarla daha da fazla destekleniyor. Tüketiciler, mobil bankacılık uygulamalarını cihazlarına indirip gerekli aktivasyon aşamalarını tamamladıktan sonra, kredi ihtiyaçlarını, farklı kampanyalarla da destekleyerek karşılayabiliyor.


Online döviz alış-satışı


Dijital bankacılık, her türlü döviz alım-satım işlemlerini bünyesinde barındırıyor. Online olarak gerçekleştirebileceğiniz döviz alışverişlerini internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanallarını kullanarak kolay, hızlı ve pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.


Online döviz alışverişi, somut bir alım satım işlemini kapsamasa da piyasa takibi ve doğru analizler vasıtasıyla fiyat değişimlerine göre avantajlı pozisyonlar alındığında yüksek kâr oranlarına ulaşılabiliyor. Online döviz alım satımı için birden fazla alternatif yol bulunuyor. Birlikte çalıştığınız bankanın internet şubesini kullanarak kendi hesabınıza giriş yapabilir ve bu platform üzerinden döviz alıp satabilirsiniz.


Online döviz alışverişi için ikinci bir seçenek de mobil bankacılığı kullanmaktan geçiyor. Bugün pek çok banka, mobil uygulamaları müşterilerinin kullanımına açmış durumda ya da açıyor. Kullandığınız akıllı telefonlar aracılığı ile ilgili bankanın mobil uygulamasını resmi kanalları kullanarak indirdiğinizde, döviz alış –ve satışı da dâhil olmak üzere çok sayıda bankacılık işlemini online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Cep şubeden yapacağınız döviz işlemleri, size zamandan ve mekândan bağımsız olarak hız kazandıracağından, yaptığınız işlemlerde daha kazançlı çıkmanız da mümkün hâle geliyor.


Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankacılık uygulaması Enpara.com olarak, yüz binlerce müşterimiz ile beraber dijital bankacılığın öncü platformu konumunda rol alıyoruz. Müşterilerimizden hiçbir zaman ve hiçbir koşulda EFT/havale ve hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı almayan; her koşulda yüksek mevduat faiz oranlarıyla öne çıkan; sayısız kampanya vasıtasıyla kullanıcılarını mutlu etmeyi hedefliyoruz. Enpara.com olarak, bankacılık ihtiyaçlarının, müşterilerin avantajına olacak her türlü alternatif yolla karşılanması için çalışıyoruz. Dosya masrafsız ve avantajlı faiz oranlarıyla internet veya cep şubesinden kredi kullanımı, online döviz alım-satımı ve şubesiz bankacılığın kazançlı hâlini müşterilerimize sunuyoruz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.