Cebe para gönderme

Cebe para gönderme

Para gönderme veya çekme işlemi yapabileceğiniz cebe havale teknolojisiyle para transferi, çok kolay bir işlem hâline gelmiştir. Banka ATM'leri, internet şubeleri ya da mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla kısa sürede gerçekleştirebileceğiniz işlem için takip edilmesi gereken talimatlar oldukça basittir. Özellikle para transferi yapmak istediğiniz kişinin çalıştığınız bankada hesabı bulunmuyorsa bu işlem sizin için büyük kolaylıklar sağlayabilir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Cep telefonu numarasına para transferi nasıl gerçekleşir?


Yurt içi operatörlere ait olan cep telefonu numaralarına saniyeler içerisinde havale yapabilirsiniz. Üstelik havale işleminin gerçekleşmesi için söz konusu bankada para transferi yaptığınız kişinin hesabının olması da gerekmez. Bu işlemi 7/24 istediğiniz herhangi bir zaman diliminde gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonu numarası ile para transferi yapmak için öncelikle para transferi yapacağınız kişinin cep telefon numarası ve göndermek istediğiniz para miktarını tuşlamanız gerekir. Bu bilgileri gireceğiniz bölüme ulaşmak için internet şube, ATM ya da mobil bankacılık uygulamalarını kullanabilirsiniz. Mobil uygulama içerisinde cebe havale yapmak için uymanız gereken adımlar mevcuttur. Bu adımlar, müşterisi olduğunuz bankanın sistemine göre değişiklik gösterebilir. Enpara.com'da cebe havale işlemleri, tamamen ücretsiz olarak gerçekleşir. Gönderi sonrası karşı taraf, QNB Finansbank ATM'leri aracılığıyla para çekme işlemi yapabilir.


Enpara.com mobil uygulaması ile cebe havale yapmak, oldukça kolaydır. Cep şube ya da internet şube girişi yaptıktan sonra ekran üzerinde sol üst köşedeki çizgili alana basarak listeden ''transferler'' bölümüne girebilirsiniz. "Transferler" bölümünden para transferi yapmak istediğiniz hesabınızı seçtikten sonra ''başka bir alıcı'' ibaresine dokunmalısınız. Ardından "IBAN numarasına", "hesap numarasına" ya da "QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna)" seçeneklerinden ''cep telefonuna'' bölümünü işaretlemelisiniz. Karşınıza gelen ekrandaki pencerelere, havale yapmak istediğiniz kişinin bilgilerini girmeniz yeterlidir. Bu bilgiler, alıcı cep telefonu numarası ve tutar girişidir. 10 TL ve katları olmak üzere tutar girişi yaptıktan sonra bu işlemi ''En Hızlı İşlemlerime Ekle'' seçeneğini işaretleyerek kaydedebilirsiniz. Bir sonraki gönderiminizde hızlı işlemlerden seçim yaparak saniyeler içerisinde cebe havale yapabilirsiniz. Ekran panelinizin en alt bölümünde yer alan ''gönder'' penceresine dokunduğunuzda cebe havale işlemi gerçekleşir. Alıcı kişi, herhangi bir QNB Finansbank ATM'sinden para çekme işlemi yapabilir. Ayrıca alıcıya para çekme işlemi için SMS yoluyla referans kodu da iletilir.


Cep telefonu numarası ile para çekme işlemi nasıl yapılır?


Cep telefonu numaranıza gelen havaleyi alabilmek için öncelikle bankanızın ATM'sine ulaşmanız gerekir. Ayrıca size gönderilen havale tutarını da öğrenmelisiniz. İlgili bankanın ATM'si üzerinde kartsız işlem ya da giriş seçeneğini tuşlayarak bu alan üzerinde cebe havale çekme bölümüne ulaşmalısınız. Bu noktaya ulaştıktan sonra ATM üzerinden girmeniz gereken bilgiler olabilir. Örneğin; cep telefonu numaranız, havale tutarınız ve size havale yapan kişinin cep telefonu numarası gibi bilgilere ihtiyacınız olabilir. Bu bilgiler, bankaların uygulama metotlarına göre değişebilir. Telefon numaranız, gönderici kişinin telefon numarası, SMS kodu ve havale tutarını ATM ekranına girdikten sonra para çekme işleminiz anında gerçekleşir. Bilgiler doğru olduğunda herhangi bir problem olmadan para çekme işleminizi yapabilirsiniz. Ancak hatalı bilgi, tutar hatası gibi problemlerle karşılaştığınızda güvenliğiniz için para çekme işlemi gerçekleştirilemez. Böyle bir durumda ilgili bankanın müşteri hizmetlerine ulaşarak konu ile ilgili yardım alabilirsiniz.


Cebe havale tutarı ne kadar olmalıdır?


Cebe havale yaparken gönderinizin TL cinsi olması şartı bulunur. USD, euro havalesi, yurt dışına USD ve euro havalesi işlemleri için Enpara.com SWIFT, EFT ya da havale seçeneklerini kullanabilirsiniz. Cebe havale işleminde gönderi tutarı 10 TL ve katları olabilir. Örneğin; 15 TL, 38 TL, 104 TL gibi küsüratlı miktarlar havale edilemez. Buna göre; 10 TL, 50 TL, 100 TL gibi yuvarlak miktarlar cebe havale işlemi için uygundur. Enpara.com'da cebe havale günlük 2 defa gerçekleştirilebilir. Bu işlemler için adet ve tutar bazından işlem kısıtları olup, güncel kısıt bilgisi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Cebe havale yapmak için yaş sınırı var mıdır?


Cebe havale işlemlerinde T.C. kimlik no gereklidir. T.C. kimlik numarası aracılığıyla 18 yaş altı kullanıcılar tespit edilir. ATM'den para çekme veya gönderme işlemlerinde güvenlik amacıyla 18 yaş sınırı uygulanabilir. 18 yaşını geçmiş şahıslar, para gönderme veya çekme işlemlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmaz.


Cebe havale yapmak güvenli midir?


Bankaların güvenli koruma sistemleri altında gerçekleşen cebe havale işlemleri, son derece güvenlidir. İnternet bankacılığı, ATM'ler ya da cep şubeler aracılığıyla gerçekleştirilen tüm işlemler, güvenli olduğu gibi cep numarasına havale işleminin de havale veya EFT işlemlerinden farkı yoktur. Kişisel verileri güvenli kayıt ortamlarında saklayan bankalar, üçüncü şahısların erişimini engellemektedir. Cep numarasına havale yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, cep telefonu numarasının doğru bir şekilde yazıldığından emin olmaktır. Eğer işlem sırasında yanlış bilgi girişi yaptıysanız ve hatanızı fark ederseniz bu durumda ilgili bankanın müşteri hizmetlerinden yardım alarak yaptığınız işlemi iptal edebilirsiniz.


Enpara.com ile cebe havale ayrıcalıkları nelerdir?


Enpara.com'da yapacağınız birçok işlemde ayrıcalıklarla tanıştığınız gibi cebe havale işleminde de çok sayıda kolaylık sunulur. Cebe havale işlemlerinizi 7/24 yapabilir; işlem için hiçbir ücret ödemezsiniz. Enpara.com cep şube ve internet şube üzerinden tüm havale işlemlerinizi gerçekleştirebilir; ayrıca cep telefonu numarasına havale işlemi de yapabilirsiniz. İşlem güvenliği için havale alıcısı, gönderdiğiniz meblağı 24 saat içerisinde almalıdır. Havale tutarı, 24 saat içerisinde çekilmezse bu durumda gönderici hesaba iade edilir. Enpara.com ayrıcalıkları, yalnızca gönderici için değil; alıcılar için de geçerlidir. Enpara.com ile alıcı da havale çekme sırasında hiçbir ek ücret ödemez ve para kesintisi ile karşılaşmaz.


Enpara.com cebe havale alıcısı hangi işlemleri yapmalıdır?


Enpara.com müşterileri, havale tahsilini QNB Finansbank ATM'lerinden yapabilir. Alıcı, ATM üzerinde önce giriş bölümünü tuşlamalı, ardından para çekme seçeneğine dokunmalıdır. Son olarak ''cebe gelen parayı çekme'' kısmına tuşlamalıdır. T.C. kimlik numarası, girişi yaptıktan sonra alıcı, cep telefonuna SMS yoluyla iletilmiş olan 6 haneli referans kodunu ATM ekranına girmelidir. Gönderilen tutarı da girdikten sonra para çekme işlemi kolaylıkla gerçekleşebilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.