BIST 30, 50 ve 100 endeksleri nasıl hesaplanır?

BIST 30, 50 ve 100 endeksleri nasıl hesaplanır?

Borsa ile uğraşanların kâr elde etmek amacıyla yatırım yaptıkları alanlar arasında BIST endeksleri, ilk sıralarda yer alıyor. Borsa ile uğraşarak para kazanmak isteyenlerin borsa endeksleri hakkında iyi derecede bilgi sahibi olması gerekiyor. Hisse senedine yatırım yapmak, yatırımcılar için riskli ve tecrübe gerektiren bir alan olsa da BIST endeksleri içinde yer alan hisse senetlerine yönelmek, yatırımı kolaylaştırıyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

BIST 30, 50 ve 100 endeksleri nedir?


Yatırımcıların sıklıkla tercih ettiği Borsa İstanbul, işlem yapmayı kolaylaştırmak için BIST kısaltması ile kullanılıyor. Borsa İstanbul'da BIST endekslerine de yatırım yapılabiliyor. Yatırımı kolaylaştıran endeksler, birçok yatırımcı tarafından sıklıkla tercih ediliyor. BIST endeksleri arasında özellikle BIST 100, hem borsaya yeni girecek yatırımcılara borsa hakkında bir fikir veriyor hem de ülke ekonomisini ve sektörleri analiz etmek için önemli bir kriter görevi görüyor.


Dünyanın farklı ülkelerinde de BIST 100 gibi borsa endeksleri kullanılıyor. Ülke ekonomisi ve borsasına göre bu endekslerin çapı değişiyor. Dünyadaki yatırımcılar ve uzmanlar, yatırım değerlendirmelerini bu endeksleri göz önüne alarak yapıyor. ABD'de S&P 500, İspanya'da IBEX, İngiltere'de FTSE 100, Avrupa'da Stoxx Europe 600, Japonya'da Nikkei 225, bilinen büyük borsa endeksleri arasında yer alıyor.


BIST 30, 50 ve 100 endeksleri hesaplama yöntemi


Borsa İstanbul'da işlem gören ve piyasa değeri gözetildiğinde hacim bakımından yüksek olan 30 şirketin hisse senetlerinin ölçülmesi ile BIST 30 ortaya çıkıyor. XU030 işlem kodu ile bilinen endeks, yatırımcılar tarafından genelde uzun vadede tercih edilerek kâra dönüştürülüyor.


XU050 işlem kodu ile bilinen BIST 50 de BIST 30 sisteminde olduğu gibi yüksek hacimli 50 şirketin karma değerlerini ifade ediyor. Birçok sektöre ait hissenin yer aldığı BIST 50'deki şirketler, aynı zamanda BIST 30'da da bulunuyor. Her iki endeks de üçer aylık aralarla yeniden belirleniyor. XU100 işlem kodu ile bilinen BIST 100 ise BIST 50'deki şirketler haricinde 50 şirketin daha hissesini içeriyor. Ülkenin en büyük işlem hacmine ve değerine sahip şirketlerinin yer aldığı endeks, Borsa İstanbul'un da göstergesi olarak görülüyor.


Yatırımlarını risk almadan değerlendirmek isteyenler için Enpara.com'un vadeli mevduat hesapları ve birikim hesabı, yüksek faiz oranları ile sizleri bekliyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.