Banka kampanyaları

Banka Kampanyaları

Çok sayıda alternatif kanal üzerinden gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinin yaygınlaşması ve bankacılık ürün ve araçlarının günlük hayatın hemen her alanında kullanılır duruma gelmesi ile birlikte bankalar, kampanya kavramını bankacılık kültürüne iyiden iyiye yerleştiriyor. Var olan müşterilerini memnun etme ya da yeni müşteri kazanma hedefleriyle yılın çeşitli dönemlerinde çok sayıda kampanya başlatıp bitiriliyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Bankalar, müşterilerin ve potansiyel müşterilerin gözünde daha avantajlı konuma yükselmek adına, sağladıkları bankacılık ürün ve hizmetlerine kullanıcının lehine olacak şekilde çeşitli özellikler ilave ediyor. Bazı koşulları sağladığı takdirde söz konusu özelliklerden yararlanma hakkına erişen banka kullanıcıları, daha avantajlı bankacılık hizmetlerinden faydalanabiliyolar. Bankalar tarafından farklı dönemlerde aktif hâle getirilen banka kampanyaları, genellikle banka hesapları, birikim hesapları, ATM kullanımı, banka ve kredi kartları ve kredi kullanımı gibi konuları kapsıyor.


Mevduat kampanyaları


Kişinin, süreli ya da süresiz, karşılıklı ya da karşılıksız olarak bankaya yatırdığı belirli bir miktar para ile oluşturduğu mevduat hesap, bankaların sık sık düzenlediği banka kampanyalarının temel konuları arasında yer alıyor.


Mevduat kampanyaları, genellikle vadeli mevduat hesapları üzerinden hoş geldin faizi kampanyalarını kapsıyor. Bankalar, kendileriyle ilk defa çalışacak olan müşterilere özel, normal faiz oranlarının üzerinde bir faiz belirliyor ve yeni müşterilerin, söz konusu yüksek faizden belirli bir süre boyunca yararlanmasını sağlıyor. Vadeli mevduat hesaplarındaki birikimlerin, piyasa ve faiz oranlarında meydana gelen değişikliklerden etkilenmeden kazandırmasını sağlayan kampanyalar da bulunuyor.


Mevduat kampanyalarının önemli kısmını da EFT, havale gibi işlemler için talep edilen ücretler oluşturuyor. Bankalar, mevduat kampanyaları kapsamında EFT ve havale gibi para transfer ücretlerini müşterilerine yansıtmayabiliyor.


Farklı içerik ve avantajlarla öne çıkan mevduat kampanyalarından yararlanmak için hesap sahibinden belirli koşulları sağlaması bekleniyor. Genellikle mevduat tutarı ve/veya vade süresi gibi detayları kapsayan bu koşulları yerine getiren müşteriler, mevduat kampanyalarının avantajını sonuna kadar yaşıyor.


Kredi kartı kampanyaları


Bankaların sıklıkla güncellediği banka kampanya türleri arasında kredi kartı kampanyalarının da önemli bir yeri bulunuyor. Kredi kartı kullanıcı sayısının milyonlarla ifade edildiği; günlük yaşamın her alanında tüketicilerin harcama aracı olarak kredi kartlarını tercih ettiği bir dönemde bankalar tarafından düzenlenen kredi kartı kampanyalarının yoğunluğu ve bu kampanyalara gösterilen ilgi de hâliyle son derece yüksek olma özelliği taşıyor.


Tüketiciye, kredi kartı başvuru kolaylıkları sağlayan kampanyalar, genellikle kolay ve hızlı başvuruları mümkün kılan bir nitelik taşıyor. Şubeye gitmeye gerek kalmadan hızla onaylanan ve kişinin adresine teslim edilen kredi kartları, çok kısa bir süre içinde kullanıma hazır hâle geliyor.


Bonus, chip para gibi ek kazançlar, kredi kartları için alternatif biçimlerde güncelliğini koruyan kampanyalar arasında yer alıyor. Kullanıcılarına, yaptıkları harcama oranında ve katlayarak para kazandırmayı hedefleyen bu tür kampanyalar; yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, doğum günü gibi yılın belirli günleri için düzenlenebiliyor. Bunun yanında anlaşmalı mağazalarda geçerli özel indirimler de kredi kartı kampanyalarına dâhil olabiliyor. Bankaların kredi kartları için yıllık aidat talep etmemeleri de yine kredi kartı kampanyalarına örnek olarak gösterilebilir.


KMH kampanyaları


Bankada tanımlı mevduat hesabına bağlı olarak çalışan ve hesapta bakiye olmadığında kullanıcıya belirli bir tutarda ek limit açan kredili mevduat hesabı (KMH), bankaların dönem dönem düzenlediği kampanyaların teması olarak kullanılıyor.


Bankalar, bu kapsamda, müşterilerinin ek hesaplarını kullanarak, anlaşmalı üye iş yerlerinde taksitli ya da nakit ödemeyle alışveriş yapmalarına imkân tanıyabiliyor. Ayrıca, yine kredili mevduat hesapları üzerinden banka kullanıcıları, farklı dönemlerde düzenlenen çeşitli kampanya çekilişlerine dâhil edilebiliyor.


Birikim kampanyaları


Bankalar, müşterilerin birikim yapmalarına ve yaptıkları birikimi değerlendirmelerine yardımcı olmak için alternatif bir bankacılık ürünü olarak birikim hesabını devreye sokuyor. Normal mevduat hesaplarına göre vade, faiz gibi konularda farklı özelliklere sahip olan birikim hesapları üzerinden zaman zaman bankacılık kampanyaları düzenleniyor.


Birikim hesapları için hayata geçirilen kampanyalar, genellikle faiz temelli olarak ortaya çıkıyor. Yeni açılan bir birikim hesabında belirli bir süre için ya da sürekli olarak normal faiz oranlarından daha yüksek bir faiz oranı üzerinden kazanç elde edilebiliyor. Bu türden kampanyalı faiz oranları, birikim hesaplarını tüketiciler için çok daha cazip bir hâle getirir. Ayrıca, banka müşterileri arasından belirli koşulları yerine getiren, örneğin ay içinde mevcut hesaplarını kullanarak belirli bir sayıda bankacılık işlemi yapan kişiler seçilerek, onlara birikim hesaplarında değerlendirmek üzere ek faiz imkânları da sunulabiliyor.


ATM'den para çekme kampanyaları


Dijital bankacılık kanallarının yanında ATM’ler de hâlâ pek çok tüketicinin bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için kullandığı önemli bankacılık araçları arasında yer alıyor. Bankalar, yılın belirli dönemlerinde müşterilerine özel ATM’den para çekme kampanyaları düzenleyebiliyor.


Son dönemde ATM kampanyaları arasında öne çıkan faaliyetlerden biri de diğer banka ATM’lerinden ücretsiz para çekme fırsatını içeriyor. Bankalar, müşterilerine, belirli zaman aralıklarında geçerli olmak üzere sadece ilgili bankaya ait değil; tüm bankalara ait ATM’lerden ücretsiz para çekme hakkı tanıyor. Normal koşullarda ekstra ücret dâhilinde gerçekleştirilen bu işlemlerin ücretsiz hâle gelmesi, tüketicinin para çekme özgürlüğünü genişletmesi açısından avantaj oluşturuyor. Bankalar, ATM kampanyalarından yararlanmak için birtakım koşullar öne sürebiliyor. Bu koşullar arasında müşterinin ay içerisinde kredi kartını ya da banka kartını kullanarak belirli miktar harcama yapması gibi talepler yer alabiliyor. Ayrıca, ATM kampanyaları, yılın belirli dönemlerinde geçerli olacak şekilde de düzenlenebiliyor.


Kredi kampanyaları


Bankaların dönem dönem ve belirli koşullar dâhilinde hayata geçirdiği kampanyalar arasında kredi kampanyaları da bulunuyor. İhtiyaç, konut, taşıt gibi farklı kredi türlerine özel olarak düzenlenen bu kampanyalar; genellikle faiz, vade, geri ödeme ve kredi masrafı gibi konuları kapsıyor.


Kredi kampanyaları, banka müşterilerinin ihtiyaç duyduğu krediyi normalde olduğundan daha düşük faizler karşılığında çekebilmesine imkân tanıyor. Bunun yanında, çekilen kredinin geri ödemesi için ödeme planı koşulları yumuşatılabiliyor. Daha uzun dönemlere yayılan ödeme planı imkânı sayesinde tüketici, ihtiyaç duyduğu krediyi kullanmaktan çekinmiyor ve çektiği krediyi daha rahat geri ödüyor. Kredi kampanyalarının bir kısmı ise kredi masrafını ortadan kaldırmaya yönelik olarak tasarlanıyor. Bu türden kampanyalara dâhil olan tüketici, herhangi bir krediye başvurduğunda karşısına çıkan ve ödemekle yükümlü olduğu kredi masraf tutarını ödemek zorunda kalmıyor.


Kredi kampanyalarından yararlanmak için bankalar tarafından belirli koşullar öne sürülebiliyor. Örneğin banka, çekilmek istenen kredi tutarına, bir alt ve üst limit getirebiliyor. Ayrıca, bahsi geçen kredi kampanyalarını belirli bir süre ile sınırlı tutabiliyor.


Enpara.com olarak, yıl boyu devam eden ya da yıl içinde düzenlediğimiz kampanyalarımız aracılığıyla müşterilerimizin bankacılık yaşamını çok daha keyifli, avantajlı ve renkli yapmayı hedefliyoruz. Ayın Enparalısı olan müşterilerimize, kampanyaların geçerli olduğu süre boyunca, ekstra birikim hesabı faizi, mevduat hesaplarına “İyi ki bizimlesin” faizi, Üç banka, “Tek ATM”! kampanyası kapsamında yıl boyu ücretsiz para çekme hakkı, dosya masrafsız ve uygun faiz fırsatlarıyla ihtiyaç kredisi kullanma imkânı; masraf, komisyon ya da ücret olmadan Ekpara kullanma fırsatı gibi sayısız kampanya sunuyoruz. Enpara.com kampanyalarıyla ilgili web sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.