ATM'de hangi işlemler yapılır?

Enpara.com kartlarınızla anlaşmalı bankaların ATM'lerinden tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirin.

Açılımı “Automatic Teller Machine” olan banka ATM’leri, dijital bankacılık uygulamalarının bir türü olarak kabul edilebilir. Banka şubeleri üzerinden yapılan bankacılık işlemlerinin çoğu, ATM’ler kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Para çekme, para yatırma, EFT ve havale gibi para transferi işlemleri; fatura ve kredi kartı ödeme, döviz alım-satım, limit/bakiye görüntüleme, kredi başvurusu gibi işlemler, ATM’leri kullanarak gerçekleştirebileceğiniz bankacılık işlemlerinden sadece birkaçını oluşturuyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Bankalar, kendilerine ait ATM’leri faaliyet gösterdikleri bölgelere, müşterilerinin en rahat kullanacağı şekilde yerleştiriyor. Kullanıcı, yapmak istediği işlem için ilgili bankanın, bulunduğu noktaya en yakın yerde bulunan ATM’sine gidiyor ve işlemini gerçekleştiriyor. Farklı bankalar, kendilerine ait ATM’lere; Bankamatik, Paramatik gibi farklı isimler de verebiliyor.


ATM’ler kullanılarak kartlı bankacılık işlemleri yapılabildiği gibi, kartsız işlemler de gerçekleştirilebiliyor. Dijital bankacılık fikirlerinin geliştirilmesiyle ortaya çıkan kartsız ATM kullanımı, bankacılık işlemleri söz konusu olduğunda müşteri mağduriyetini azaltması açısından önem taşıyor. Kartsız işlem yapma imkanı sayesinde banka ya da kredi kartınız olmasa bile, bankanızın ATM’sini kullanabilirsiniz. Para çekme ve yatırma işlemlerinden her türlü fatura işlemlerine kadar bir dizi ihtiyacınızı anında karşılayabilirsiniz. Size en yakın ATM’ye giderek T.C. kimlik numarası, müşteri numarası, kart numarası gibi bilgilerinizle hesaplarınıza giriş yapabilir; dilediğiniz işlemi bu bilgiler sayesinde gerçekleştirerek kolay ve hızlı bankacılığın tadını çıkarabilirsiniz.


Kartsız işlemler dışında ATM kullanımına özel olarak tasarlanan karekod, göz okuma, avuç içi okuma gibi teknolojiler de bankaların yeni hizmetleri arasına giriyor. Var olan müşterilerin bankacılık ihtiyaçlarını daha kolay karşılayıp, finansal yönetimini daha pratik yollarla gerçekleştirmesine yardımcı olmak ve potansiyel müşterileri kendine çekmek gibi amaçlarla ortaya konan dijital bankacılık keşifleri; tüketicilerin yaşamına hız, kolaylık ve pratiklik getiriyor.


ATM'den para çekme ve yatırma


ATM’ler üzerinden en çok yapılan bankacılık işlemlerinin başında para çekme ve para yatırma geliyor. Para çekme ve para yatırma fonksiyonuna sahip tüm ATM’lerden 7 gün 24 saat boyunca bu işlemleri gerçekleştirmek mümkün oluyor.


Para çekme ve yatırma işlemleri, kartlı ve kartsız olarak yapılabilir. Eğer kartsız işlem yapılacak ise T.C. kimlik numarası, kart numarası, kart şifresi, cep telefon numarası gibi bilgilere ihtiyaç duyulabilir. Bu bilgiler, doğru bir biçimde girildiğinde ilgili bankacılık işleminin gerçekleştirileceği hesaba giriş sağlanabilir.


Teknolojinin, bankacılık faaliyetlerini hiç durmadan yenileyip geliştirmesinin bir sonucu olarak ATM’lerden para çekme ihtiyaçlarınızı karekod ile de karşılamanız mümkün hâle geliyor. Karekod, QR kod, temassız para çekme, dokunmadan para çekme gibi isimlerle bilinen uygulama sayesinde para çekme işlemlerinizi çok daha hızlı ve pratik biçimde gerçekleştirebilirsiniz. QR kod ile ATM’den para çekme yöntemini kullanmak suretiyle ister hesabınıza girerek isterseniz de kredi kartınız üzerinden para çekebilir; aynı şekilde para yatırma işlemlerini de QR kod ile yapabilirsiniz.

 


Son yıllarda, yeni sayılabilecek bir uygulama daha hayata geçmiş bulunuyor. Buna göre, farklı bankalar, ATM ağlarını ortak hale getirip farklı banka müşterilerinin de ATM üzerinden işlem yapabilmesine imkân tanıyor.farklı bankalara ait müşterilerin aynı ATM üzerinden işlem yapabilmesine olanak tanıyor. Ortak nokta olarak da bilinen bu uygulama sayesinde hangi bankayla çalışıyor olursanız olun para çekme, para yatırma gibi bankacılık işlemlerinizi ne zaman isterseniz ortak ATM’ler üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Bankalar, ortak ATM hizmeti ile işlem hacimlerini artırmayı hedefliyor.


Bankaların kendi ATM’leri vasıtasıyla yapılan bankacılık işlemlerinden farklı olarak ortak ATM kullanımı için işlemden işleme değişiklik gösteren miktarda ücret alınıyor. Bankalara göre değişiklik gösteren bu ücretler; para çekme, bakiye görüntüleme gibi pek çok işlem için geçerli oluyor.


ATM’den para çekme ve yatırma işlemleri için bankalar tarafından öne sürülebilen birtakım koşullar bulunuyor. Örneğin, hem para çekmek hem de para yatırmak için alt ve üst limitler belirleniyor. Bankalar tarafından belirlenen para çekme ve yatırma limitleri dâhilinde dilediğiniz işlemi yapmanız mümkün oluyor. Para çekme ve yatırma işlemleri için belirlenen bu limitler, dönem dönem bankacılık kampanyalarına bağlı olarak esnetiliyor ve bu yolla artırılıp azaltılabiliyor.


ATM'den yapılabilen kredi işlemleri


ATM’ler, yoğun olarak para çekme ve yatırma işlemleri için kullanılıyor olsa da ATM’ler üzerinden yapılabilecek bankacılık işlemleri sayıca hayli fazla olma özelliği taşıyor. 7/24 hizmet veren ATM’ler ile pek çok ihtiyacınızı anında karşılayabiliyorsunuz.


Kredi işlemleri, ATM kullanarak rahatlıkla ve hızlı bir biçimde gerçekleştirebileceğiniz bankacılık faaliyetleri arasında yer alıyor. Pek çok kredi başvurusunu şubeye gitmeden, banka ATM’lerini kullanarak yapabilirsiniz. ATM’den kredi başvurusu yapmak için T.C. kimlik numarası, cep telefonu numarası gibi bilgileri girmeniz, genellikle yeterli oluyor. Almak istediğiniz kredi türü ile birlikte söz konusu kişisel bilgileri tuşladığınızda kredi başvurunuzu kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz kredi türü için bankanın yanıtı size büyük olasılıkla cep telefonu numaranız üzerinden SMS ile geliyor. Kredinizin onaylanması ve kullanıma hazır hâle gelmesi durumunda ise paranızı hemen çekebilirsiniz.


ATM’lerden yapılabilen kredi işlemleri için bankalar tarafından belirli koşullar ve sınırlamalar oluşturulabilir. Yapacağınız kredi başvuruları için alt ve üst limitler belirlenebilir. Farklı tür kredi başvuruları için farklı limitler geçerli olabilir. Belirlenen limitler, bankadan bankaya da farklılık gösterebilir.


ATM’lerden yapılabilen kredi işlemleri, yalnızca kredi başvuruları ile sınırlı değildir. Kullanılmış kredilerin ödeme işlemleri de yine ATM’ler üzerinden yapılabilir. Size en yakın ATM’ye giderek, hesabınıza giriş yapıp mevcut krediniz için ödeme gerçekleştirebilirsiniz.


ATM'den yapılabilen kredi kartı işlemleri


Kredi kartları, ATM’lerde en sık kullanılan bankacılık ürünleri listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Günlük hayatta yoğun bir biçimde kullandığınız; genellikle cüzdanınızdan çıkarmayıp yanınızdan ayırmadığınız kredi kartlarına dair pek çok farklı işlemi ATM’ler üzerinden yapabilirsiniz.


Herhangi bir ay için belirlenen kredi kartı borcunuzu ödemek için ATM’leri kullanabilirsiniz. Diğer dijital bankacılık kanallarına göre ATM’leri kullanmanın sizin için daha avantajlı olduğu durumlarda kredi kartı borç ödeme işleminizi bu yolla da yapabilirsiniz.


ATM’den yapılabilen kredi kartı işlemleri arasında nakit avans ve taksitli nakit avans işlemleri de yer alıyor. Kredi kartınızı kullanarak para çekme ihtiyacı duyduğunuzda, sizin için belirlenen limitler dâhilinde bu işlemleri bulunduğunuz yere en yakın ATM’yi kullanarak yapabilirsiniz.


Kredi kartınıza ait hesap özetini görüp incelemek, dönem içi hareketleri takip etmek, kart bilgilerini kontrol etmek; şifre belirlemek, değiştirmek gibi işlemleri gerçekleştirmek gibi ihtiyaçlarınız için çalıştığınız bankanın ATM’sini rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Enpara.com olarak, sunduğumuz avantajlı ürünler arasında olan Encard banka kartınızı ve Enpara.com Kredi Kartı'nızı, tüm QNB Finansbank ATM’leri üzerinden dilediğiniz bankacılık işlemini yapmak için kullanabilirsiniz. QNB Finansbank’a ait en yakın ATM listesine internet şubesi ya da mobil şube üzerinden ulaşabilirsiniz. Encard’ınızın yanınızda olmadığı durumlarda karekod uygulamasını kullanarak para çekme, para yatırma, kredi borcu ödeme gibi işlemleri de yine ATM’ler üzerinden yapabilirsiniz. Enpara.com olarak, tasarladığımız kampanyalarla da müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Enpara.com müşterileri Üç banka, “Tek ATM”! kampanyası kapsamında anlaşmalı ATM’lerden ayda toplam 3 defa ücretsiz işlem yapma hakkı bulunuyor. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.