Altın hesabına nasıl altın eklenir?

Altın hesabına nasıl altın eklenir?

Altın hesabı, sabit mevduatlarınızı daha güvenli bir platformda muhafaza edebileceğiniz ve birikimlerinizi avantajlı fiyatlarla değerlendirebileceğiniz bir hesap türüdür. Tasarruf mevduatı sigortası güvencesinde bulunan altın hesabı, kısa ve uzun vadeli yatırımlarınız için size önemli fırsatlar sunar.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Altın hesabına nasıl altın eklenir ve çıkarılır?


Döviz veya Türk Lirası’nı, günlük altın kuru dâhilinde altına çevirerek altın hesabına kolayca altın eklenebilir. Banka hesabına altın ekleyebilmek veya banka hesabından altın çıkartmak fiziki olarak mümkün değildir. Hesabınızda bulunan Türk Lirası karşılığında banka üzerinden altın alabilir veya hesabınızdaki altını kur dahilinde Türk Lirasına çevirerek çekebilirsiniz. Hesabınızda bulunan altınlar, altın fiyatlarındaki yükseliş ve düşüşe göre değer kazanabilir veya kaybedebilir.


Vadesiz altın hesabında, vadesiz döviz hesabında olduğu gibi altının güncel kur değeri baz alınır. Yatırdığınız toplam altın tutarı kadar Türk Lirası altın hesabınıza yatar ve hesabınızdaki tutar altın fiyatlarına göre şekillenir. Günlük işlem limiti dahilinde altın alma ve satma işlemi sorunsuzca tamamlanabilir. Altınlarınızı dönüştürmek istediğinizde ise hesabınızdaki altınları avantajlı fiyatlardan TL’ye çevirmeniz ve ardından vadesiz hesabınıza aktararak çekmeniz yeterlidir.


Enpara.com’da Altın hesabı nasıl açılır?


Enpara.com’da Altın Hesabı açmak için internet şube ve cep şube menüsü içinde bulunan “Hesaplar” sekmesinden “Yeni hesap aç” butonunu seçerek Altın hesabı açabilirsiniz.


Altın alış/satış işlemlerinizi internet şubesi üzerinden 7/24 takip edebilir, altın alış veya satış işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İş günlerinde ve mesai saatleri içinde alış ve satış arasındaki fiyat farkı daha az olduğu için bu saatlerde işlem yapılması önerilir.


Altın hesabının bir diğer avantajı da altınlarınızın çalınma ve kaybolma riskinin olmamasıdır. Altın hesabı ile mevduatlarınızı esnek bir şekilde yönetebilir, dilediğiniz anda TL ya da dövize geçiş yaparak anlık kazanç fırsatlarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz.


Siz de birikimlerinizi Enpara.com Altın hesabında değerlendirererek geleceğiniz için yatırım yapabilirsiniz. Enpara.com cep şubesi, internet şubesi ve çözüm merkezi aracılığı ile her bir kanaldan günlük 10 adet işlem gerçekleştirilebilir. Enpara.com’da müşterisi olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu  gerçekleştirebilirsiniz.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Gram altın nedir?

  Birikimlerinizi kazanç elde edebileceğiniz şekilde değerlendirme işlemleri, genel olarak "yatırım" olarak adlandırılır. Finansal yatırım, hisse senedi, yatırım fonu, döviz, hazine bonusu, devlet tahvili ya da altın gibi farklı yatırım araçları kanalıyla yapılır. Altın, en geleneksel yatırım araçlarından biridir. Geçmiş dönemlerde genelikle kuyumcudan satın alınan altın, teknolojinin gelişmesi ile daha erişilebilir olmuştur. Diğer bir ifadeyle günümüz dünyasında altın yatırımı yapmanın tek yöntemi "yastık altı" değildir. Bankacılık sektöründeki yenilikler sayesinde altın mevduat hesabı açabilir ve hesaben altın yatırımı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar nezdindeki altın işlemleri gram altın bazında yapılır ve altın mevduat hesabınız kaç gram altına sahip olduğunuzu gösterir.

  Gram altının özellikleri

  Kuyumculardan fiziki olarak satın alınabilen gram altın, İstanbul Altın Rafinerisi'nin tescilli markasıdır. İstanbul Altın Rafinerisi, 995,0 veya 999,9 standart saflıkta ve standart ağırlıkta altın külçeleri üretir. 999.9 saflık, doğada çok yumuşak olan ve hafif bir darbede bile kolayca formu bozulan altına 1.000 gramda 0,1 gram çeşitli metal ilave edilerek alaşım elde edilmesi demektir. 995,0 saflık ise alaşım için kullanılan gümüş, bakır gibi metalin 1.000 gramda 5 gram olduğunu gösterir. Türkiye standartlarında 995,0 saflıkta 24 ayar altın, "saf altın" olarak nitelendirilir. İstanbul Altın Rafinerisi tarafından üretilen, garantili ve işlenmemiş olan altın külçeleri; 0,5 g, 1 g, 2,5 g, 5 g, 10 g, 20 g, 50 g ve 100 g olarak çeşitlendirilir. Gram altın tescilli markasının farklı ağırlıklıklarda çeşitlendirilmesi, diğer para birimleri gibi kullanılmasını kolaylaştırır.

  Altın işlemlerinizi bankalar üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Günden güne yaygınlaşan altın hesapları, altın yatırımı yapmanın en pratik yollarından biridir. Birikiminizi altın olarak saklamanıza olanak tanıyan altın hesaplarının işleyişi, döviz tevdiat hesaplarına benzer. Hesap bakiyeniz kaç gram altına sahip olduğunuzu gösterir. Dilediğiniz zaman altın hesabınızda bulunan altını işlem anındaki altın kurundan satabilir ya da altın hesabınız için altın alabilirsiniz.

  Enpara.com Altın Hesabı, tasarruflarını altın olarak değerlendirmek isteyenler için birçok avantaj sunar. Enpara.com'da internet şube ve cep şube üzerinden kolaylıkla açabileceğiniz altın hesabı için minimum bir açılış tutarına gerek yoktur. Dilediğiniz miktarda altın satın alarak açabileceğiniz hesap, vadesiz mevduat hesabı niteliğindedir. Altın hesabı için herhangi bir masraf ve hesap işletim ücreti ödemeniz gerekmez. Altın hesabınızın Türk Lirası karşılığı, altın kurundaki artış ve azalışlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Altın hesabınızdaki altını nakde çevirmek istediğinizde altın satış işlemi yaparak işlem sonucu oluşan bakiyeyi kolaylıkla vadesiz TL hesabına aktarabilirsiniz. Enpara.com'da bankacılık işlemlerinizi günün 24 saati rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

   

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.