Altın hesabı nedir?

Altın hesabı nedir?

Yastık altında tuttuğunuz altınlara alternatif olarak, size daha güvenli ve pratik bir şekilde yatırım imkanı sunan altın hesapları ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Üstelik altın hesabını, internet veya cep şube üzerinden rahatlıkla yönetebilir, altın alış/satış işlemlerini dilediğiniz an kolayca gerçekleştirebilirsiniz.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Vadeli altın hesabı


TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) kapsamında devlet güvencesi ile desteklenen vadeli altın hesabı, yatırımcıların yastık altındaki birikimlerini daha güvenli ve kazançlı bir şekilde değerlendirebilmelerine olanak tanır. Vadeli mevduatlar arasında olan vadeli altın hesabı, tıpkı vadeli TL ya da döviz hesabı gibi belli vadeler sonunda kullanıcılara faiz getirisi sağlayan yatırım araçları olarak değerlendirilebilir. Aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık vadelere sahip olan vadeli altın hesabı açılabilir.


Altın hesabında tutulan mevduatın miktarına, vade süresine ve müşterinin banka ile olan ilişkisine bağlı olarak faiz oranı yukarılara doğru yükselebilir.


Bankalar tarafından altın karşılığında alınan Türk lirası, vadeli altın hesabına transfer edilerek altın kur hareketlerine endekslenerek değerlendirilebilir. Hesaba yatırılan altınlar fiziki olarak tutulmasa dahi altın fiyatları arttıkça değer kazanır, altın fiyatları düştükçe de değer kaybeder. Fiziki olarak elde tutulan altının istenilen anda bozdurularak nakde çevrilebilmesi oldukça zahmetli ve yorucuyken, vadeli altın hesabında bulunan altınların Türk lirasına çevrilmesi oldukça kolay ve hızlıdır. Sadece vade tarihini beklemek yeterlidir.


Vadesiz altın hesabı


Kullanıcılara esnek çözümler sunan vadesiz altın hesapları, yatırımcıların birikimlerini güvenli bir şekilde değerlendirebilmelerini sağlar. Fiziki olarak altının bankada tutulmasına gerek kalmadan TL cinsinden değeri dikkate alınır. Hesabınızda tuttuğunuz mevduatlar, piyasa koşullarına bağlı olarak altın fiyatı üzerinden değer kazanır ya da kaybeder.


Altın karşılığında bankada tutulan mevduatların kaybolma, ezilme ve hırsızlık gibi riskler olmadan değerlendirilebilmesi, vadesiz altın hesabının yatırımcılara sağladığı başlıca avantajlar arasında yer alır. Belirli bir tutara kadar devlet güvencesi altında olan vadesiz altın hesabı, gram bazında işlem yapılabilmesine olanak tanır. Kullanıcılar gram bazında altın alabilir ve istedikleri an hesaplarında bulunan altını bozdurarak TL cinsine dönüştürebilirler.


Altın mevduatları; tahvil, hisse senedi, repo, bono ve döviz gibi çeşitli yatırım araçları ile birlikte de rahatlıkla değerlendirilebilir. Altın hesabınızda bulunan mevduatları 7/24 bozdurabilir ve istediğiniz her an altın alımı yapabilirsiniz. Bankaların çalışma saatleri içinde işlem yaptığınızda kurlar arası farklılıklardan ve alış ile satış arasındaki geniş makastan etkilenmeden daha avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz.


Altın hesabına nasıl altın eklenir?


Altın hesabında tuttuğunuz mevduatlarınızı 7/24 TL’ye çevirebildiğiniz gibi vadesiz hesabınızda bulunan TL cinsinden mevduatınızı da kolayca altına çevirebilirsiniz. Fiziki olarak altın alıp hesabınıza taşımak mümkün olmadığı için 0,01 gram ve katlarında altın satın alabilirsiniz.


Bankaların hizmet politikasına göre değişmekle birlikte altın alış/satış işlemleri için izin verilen alt limit 10 USD, üst limit de 100.000 USD şeklindedir. Hizmet kanalı üzerinden sağlanan al/sat işlemlerinde ise üst limit 500.000 USD olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde al/sat ve diğer işlemleri gerçekleştirebilme sayısı, bankaların hizmet politikasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.


Enpara.com’da internet şube ve cep şubede ana menüde yer alan ‘Hesaplar’ adımından “yeni hesap aç” sekmesini kullanarak, altın hesabı açabilirsiniz. Hesabınız açıldıktan sonra vadesiz TL hesabınızda bulunan mevduatınızın tamamıyla ya da bir kısmıyla 0,01 gram ve katları şeklinde altın alabilirsiniz.


Online altın alış-satışı


Kaydi işlem şeklinde gerçekleştirilen altın alış ve satışları, anlık altın kuru üzerinden işlem yapabilme kolaylığı sağlar. Altınlar, fiziken elde tutulmadan kolaylıkla alınıp satılabilir. Mevcut altın kuru üzerinden değer gören altın mevduatı, güncel altın fiyatlarına bağlı olarak artış ya da azalış gösterir. Dijital ortama taşınmış olan altınlar çok daha esnek bir şekilde alınıp satılabilir, farklı yatırım araçları arasında kolaylıkla transfer edilebilir.


İnternet şubesi veya cep şube sayesinde altın hesabınıza anında ulaşabilir, altın hesabınızda ne kadar mevduatın bulunduğunu kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. İşlem menüsü üzerinde yer alan alış/satış butonları ile hesabınızda bulunan altını 0.01 gram ve katları dahilinde alabilir ve satabilirsiniz. 7/24 işlem yapabilme kolaylığı sağlayan internet veya cep şube ile hesabınızdaki altınları tek bir yerden kontrol edebilirsiniz.


Online altın alış ve satış işlemleri tamamen kaydi olarak yürütülür. Altın hesabı üzerinde gerçekleştirilen işlemler, altın/TL ya da TL/altın birimleri arasında o anda geçerli kur baz alınarak dönüştürülür. Vadesiz altın hesaplarında istenilen her an altının değeri doğrultusunda TL cinsinden paraya geçilebilir. Vadeli altın hesaplarında ise aylık, 6 aylık ya da yıllık vadeler dahilinde işlem yapılabilir. Vade tarihinden önce işlem yapılması halinde ise elde edilecek faiz gelirinden vazgeçmek gerekir.


Altın hesabının faydaları


Gram bazında işlem yapılabilmesine olanak tanıyan altın hesabı, vadeli veya vadesiz olarak açılabilir. Böylece işçilik, kullanım sonrasında oluşan hasarlar ve üretim tarihi gibi olumsuzluklarla karşılaşmadan ve fiziksel değer kaybı yaşamadan işlem yapabilmek mümkün olur. Altın değer kazanırken altın hesabınızdaki altınların TL karşılığı da değer kazanır. Böylece sabit birikimlerinizi güvenli ve emin adımlarla değerli hale getirebilirsiniz.


Vadesiz altın hesabınız ile döviz işlemi yapar gibi esnek al/sat fırsatlarından yararlanabilirsiniz. 0,01 gram ve katlarında altın alıp satabilmenizi sağlayan altın hesabı, gün içerisinde meydana gelen altın fiyatı değişimlerini yakından takip edebilmenize ve tıpkı diğer para birimlerinde olduğu gibi fiyat değişimlerinden yararlanarak kazanç elde edebilmenize destek olur. Ufak miktarlarda altın alabilir, dilediğiniz an bu altınları bozdurarak diğer yatırım araçlarına geçiş yapabilirsiniz.


Altın hesabı, hem alış hem de satış işlemlerinde sizlere avantaj sunar. Yastık altında tuttuğunuz altınları, kaybolma, çalınma ya da değer kaybı riski olmadan altın hesabında muhafaza edebilirsiniz. Böylece birikimlerinizi altın hesabına geçirerek daha güvenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.


Enpara.com olarak, altın hesabından hiçbir zaman hesap işletim ücreti talep etmiyoruz. Siz de Enpara.com’da masrafsız altın hesabı açmak isterseniz, hemen web sitemizden Enpara.com’a başvurabilir, masrafsız ve kolay bankacılığın tadını çıkarabilirsiniz.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.